برگ بلالی، پاک کننده هوای منزل

مریم طهرانچی- کارشناس ارشد گیاهان زینتی

گیاهان آپارتمانی هوای محیط داخل را از بخارات و گازهای شیمیایی سمی معمول معلق در هوا پاک کرده و ترکیبی عالی برای فضای کار یا محل زندگی‌تان بوجود می‌آورند. گیاهان تصفیه کننده هوا این کار را بوسیله تبدیل مواد سمی به مواد غذایی قابل جذب مشابه مواد محیط ریشه خود می‌کنند. بهترین این گیاهان برای محیط کار، آن هایی هستند که اغلب رشد و سازگاری خوبی را در هوای خشک و نامساعد و محیطی با نور کم و محدود را دارا هستند. از آنجایی که این گیاهان معمولاً اواخر هفته به دلیل نبودن افراد در محیط کارشان یا حتی منزل، این موضوع بسیار مهم جلوه می شود که بتوانند چندین روز بدون آبیاری به حیات خود ادامه دهند.

 دراسنا برگ بلالی

گل دراسنا بلالی با نام انگلیسی Corn Plant و نام علمی Massangeana Dracaena fragrans شناخته می شود. این گل از خانواده ی Asparagaceae  بوده و خاستگاه اصلی آن شرق آفریقا است. دراسنا بلالی گیاهی مناسب برای کارخانجات، دفاتر صنعتی، تولیدی بوده و گونه ای دیگر از ۲۰ نوع دراسنا است، که به شرایط آپارتمان جواب مثبت داده است. همچنین گیاه دراسنا، در برابر بی توجهی و غفلت شما به خوبی دوام می‌آورد؛ پس می‌تواند گیاهی مناسب برای افرادی که زیاد به سفر می‌روند و درمحیط خانه حضور ندارند، هم باشد. برگ‌ها در این گونه پهن‌تر با نوارهای سفید در متن سبز است. رشد آن در سرزمین اصلی و در هوای آزاد به ۴ متر می‌رسد، مانند دیگر گونه‌های دراسنا با قطع جوانه انتهایی می‌توان گیاه را دو یا سه شاخه و زیباتر کرد. در نور بیشتر، نوارهای سفید رنگ برگ جلوه بهتری دارند.گیاهان جوان برای کاشت گروهی با گیاهان دیگر مناسب است. برگهای نیزه مانند گیاه دراسنا نقره ای، به طول حداکثر ۶۰ سانتیمتر و پهنای ۷٫۵ سانتیمتر و به رنگ سبز براق هستند. برگ های جوان تر راست تر بر ساقه گیاه می ایستند. برگ های مسن تر و بزرگتر به خاطر وزنشان حالت آویخته دارند و با سپری شدن عمرشان از پایین گیاه می افتند و ریشه ها را نمایان می کنند. گل دراسنا بلالی در رنگهای زرد و سفید کوچک و معطر بر خوشه های انتهایی در زمستان و بهار می رویند و غیر از بوی خوش جنبه زیبایی نیز دارند و در ابتدای رویش رنگ صورتی ملایمی دارند.

نیازهای اکولوژیکی گیاه دراسنا برگ بلالی:

 نور: محل پر نور را ترجیح می‌دهد، ولی در سایه هم زندگی می‌کند. تابش مستقیم آفتاب به برگ ها صدمه وارد می‌کند.

دما:  حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۵ درجه سانتی‌گراد و حداکثر آن در تابستان تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد است. به هوای سرد کارخانجات و کلا اتاق ها و دفاتر حساس است و نوک برگ ها زرد می‌شود.

آبیاری : این گل در فصل تابستان دو بار در هفته و در فصل زمستان یک بار در هفته به آبیاری احتیاج دارد. توجه کنید که خاک گلدان هرگز خیس نماند و باتلاقی نشود تا از پوسیدگی ریشه ها جلوگیری شود. این گیاه نسبت به خشکی حساس است . همواره زهکش را بازدید کنید . پیشنهاد می دهیم با آب جوشیده ولی سرد شده گیاه را آبیاری کنید، چراکه ممکن است نوک برگ های گیاه خشک شوند.

رطوبت: با استفاده از جزیره در زیر گلدان می‌توانید رطوبت متوسطی برای این گل ایجاد کنید. بهترین آب برای انجام غبار پاشی آبی بدون املاح و سبک است. این گل به دو بار غبار پاشی در هفته نیاز دارد. اما، اگر درجه حرارت بالا رفت غبار پاشی را به صورت روزانه انجام دهید .

تغذیه: هر دو هفته یکبار با کودهای محلول در آب مخصوص گل‌های زینتی طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.خاک مناسب: خاک گلفروشی ها یا کمپوست یا خاک و کود آماده برای این گل کافی است. بهترین خاک برای پرورش و نگهداری گل دراسنا بلالی پیت و خاک لیمونی است .برای تمیز کردن برگ های گیاه از اسفنج خیس یا پارچه استفاده کنید؛ تا حد مقدور از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید