بیماریهای رایج مردان

محمود قادری محقق و مدرس طب سنتی در این باره می گوید: هرچند بروز بیماری در هر دو جنس زن و مرد رخ می دهد، اما برخی از بیماریها بصورت اختصاصی مختص یک جنس خواهد بود. .مثلا نازایی یک بیماری مشترک بین دو جنس زن و مرد است، اما واریکوسل، صرفا مختص مردان است؛ یا کیست تخمدان، مختص زنان بوده و باید در مبحث مربوط به زنان و با بررسی هورمونهای زنان به آن پرداخته شود. از اینرو، با توجه به تخصصی بودن برخی از بیماریها در یک جنس در این شماره به بررسی اجمالی بیماریهای شایع مردان خواهیم پرداخت.

متأسفانه مردان با بی توجهی به نشانه های بیماری در خود و بی علاقگی برای مراجعه به پزشک مشهورند. همین مسأله باعث شده آمار مرگ و میر آن ها در رابطه با بعضی بیماری ها در مقایسه با زنان بیشتر باشد. چراکه، بیماری آن ها خیلی دیر و در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شود. یعنی زمانی که دیگر کاری ساخته نیست. بنابراین لازم است این عادت نادرست را ترک کنید و به نشانه هایی که بدن تان بروز می دهد توجه کنید. این نشانه ها گاهی به ظاهر ساده و بی خطر هستند. اما در حقیقت از وجود مشکلی جدی خبر می دهند. با آگاهی از علائم بیماری های مردان و مراجعه ی به موقع به پزشک، سلامت خود را حفظ کنید.

۱- اختلال نعوظ

اگر ۴۵ تا ۵۰ سال سن دارید و دچار اختلال نعوظ هستید، باید بدانید که این مسأله نشانه ی مهمی است. اختلال نعوظ ممکن است نشانه ی عدم گردش خون در بدن باشد، که در قسمت های دیگر بدن مثل قلب و مغز هم ایجاد مشکل می کند. در حقیقت ممکن است اختلال نعوظ از حمله ی قلبی یا سکته ی مغزی طی ۱۰ سال آینده در اثر مصرف سیگار یا سابقه ی بیماری قلبی در خانواده خبر دهد.

همچنین، اختلال نعوظ از ریسک فاکتورهای بیماری قلبی عروقی است و باید حتما مورد توجه قرار گیرد، حتی اگر دیگر ریسک فاکتورهای این بیماری را نداشته باشید

۲- تغییر در اجابت مزاج

تغییر در اجابت مزاج می تواند از نشانه های سرطان روده ی بزرگ باشد. در صورت باریک شدن مدفوع و خونریزی مقعدی حتما به پزشک مراجعه کنید. البته نگران نباشید. خونریزی می تواند در اثر بواسیر یا پارگی های خفیف مقعدی باشد، اما لازم است که این مسأله را با پزشک در میان بگذارید.

به علاوه، اسهال یا یبوستی که بیشتر از چند روز طول بکشد و احساس نیاز به اجابت مزاجی که با دستشویی رفتن رفع نمی شود، از نشانه های هشدار دهنده ی سرطان روده ی بزرگ هستند. این سرطان فقط مختص افراد مسن نیست و آمار ابتلا به سرطان روده ی بزرگ در میان جوانان هم رو به افزایش است.

۳- تغییر خال ها

احتمال ابتلا به سرطان پوست از جمله نوع کشنده ی آن یعنی ملانوم، در مردان بیشتر است. چراکه، هم احتمال استفاده از کرم ضد آفتاب در آن ها کمتر است و هم احتمال بیشتری وجود دارد که تغییرات خال هایشان را نادیده بگیرند(یا اصلا متوجه آن نشوند). ریسک ابتلا به سرطان پوست در مردانی که پوست روشنی دارند بیشتر است. احتمال مرگ بر اثر ملانوم (نوع کشنده ی سرطان پوست) در مردان دو برابر بیشتر از زنان است. بنابراین حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، پوست خود را مرتبا چک کنید و حتما سالی یک بار برای معاینه به متخصص پوست مراجعه کنید. در صورت مشاهده ی هر یک از نشانه های زیر حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید:

تومورهای پوستی شکل نامتقارنی دارند و گرد نیستند.

مرز تومورهای پوستی ناصاف است.

تومورهای پوستی چند رنگ هستند.

قطر تومورهای پوستی معمولا حدود ۶ میلیمتربا بزرگ تر است.

ظاهر تومورهای پوستی با گذشت زمان تغییر می کند.

۴) .اختلال در خواب

اگر زیاد یا کم می خوابید یا برای به خواب رفتن یا بیدار شدن مشکل دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید. اختلال در خواب نشانه ی بسیار مهمی است که از وجود یک مشکل خبر می دهند. این مسأله می تواند نشانه ی افسردگی یا اختلال وقفه ی تنفسی در خواب باشد. نشانه های اختلال وقفه ی تنفسی در خواب عبارتند از خروپف، تنفس منقطع و خفگی در حین خواب. این اختلال می تواند ریسک بروز حمله ی قلبی، سکته ی مغزی، افزایش وزن و دیابت نوع دو را افزایش دهد.

۵) افزایش وزن

در بعضی مردان، چربی شکمی می تواند نشان دهنده ی وجود مشکلات قلبی باشد. طبق تحقیقات، هر چه چربی شکمی مردان بیشتر باشد، ریسک ابتلا به بیماری قلبی در آن ها بالاتر می رود. همچنین افزایش وزن می تواند نشانه ی اضطراب یا افسردگی باشد.

۶)خارش بدن

خارش شدید می تواند نشانه ی مسأله ی ساده ای مثل خشکی پوست یا درماتیت تماسی(نوعی حساسیت پوستی) و یا مشکل جدی ای مثل بیماری لنفوم(نوعی تومور سرطانی)، تومور متعدد مغز استخوان و دیابت باشد.

۷) اختلال در ادرار

اگر دائما برای ادرار کردن مشکل دارید، در ادرار یا منی شما خون وجود دارد، یا دچار اختلال نعوظ هستید، این موارد می تواند نشانه ی سرطان پروستات باشد.

۸) وجود کبودی

اگر بدن تان دائما کبود می شود، به ویژه در قسمت هایی مثل دست ها یا انگشت ها که کبود شدن آن ها معمول نیست، حتما به پزشک مراجعه کنید. کبودی های غیر معمول می تواند از نشانه های سرطان خون باشد.

۹) وجود غده در بیضه ها

وجود غده های بدون درد درون بیضه شایع ترین نشانه ی سرطان بیضه در بیشتر مردان است. دیگر نشانه های این سرطان عبارتند از احساس سنگینی در کیسه ی بیضه، التهاب بیضه (با درد یا بدون درد) یا احساس درد شدید یا خفیف و مداوم در بیضه، کیسه ی بیضه یا کشاله ی ران. تشخیص به موقع این سرطان، احتمال درمان را بیشتر می کند.

۱۰) کبودی بیش از اندازه

اگر بدن تان دائما کبود می شود، به ویژه در قسمت هایی مثل دست ها یا انگشت ها که کبود شدن آن ها معمول نیست، حتما به پزشک مراجعه کنید. کبودی های غیر معمول می تواند از نشانه های سرطان خون باشد.

۱۱) اچ پی وی

ویروس پاپیلوم انسانی یا همان اچ پی وی می تواند باعث ابتلا به سرطان آلت تناسلی و زگیل های تناسلی شود. نشانه ی این ویروس، ظاهر شدن زگیل هایی بر روی آلت تناسلی یا پوست اطراف آن است. پنجاه درصد از مردان مبتلا به این ویروس از وجود این بیماری بی خبرند و در مورد آن چیزی نمی دانند؛ همین مسأله شریک زندگی شان را هم در معرض خطر قرار می دهد.

۱۲)درد و احساس فشار در قفسه ی سینه از نشانه های معمول بیماری قلبی هستند. اما درد فک و گردن، بی حس شدن دست ها، احساس ضعف یا تنگی نفس، به ویژه اگر این نشانه ها در حین انجام فعالیت ظاهر و با استراحت رفع شوند، می تواند از نشانه های بیماری قلبی یا حمله ی قلبی در مردان باشد.

این موارد نشانه های اولیه ابتلا به بیماری در مردان است.

حال باید به تک تک بیماری های مردان به صورت جداگانه و ویژه بپردازیم.

واریکوسل چیست؟

کیسه ی بیضه، کیسه ای پوستی است که بیضه ها را درون خود نگه می دارد. این کیسه همچنین شامل سرخرگ ها و سیاهرگ هایی است که خون را به غدد تناسلی می رسانند. اختلال در عملکرد یک سیاهرگ درون کیسه ی بیضه می تواند منجر به واریکوسل شود. در واقع واریکوسل به معنی گشاد شدن سیاهرگ های درونی کیسه ی بیضه است که به آنها شبکه پیچکی نیز می گویند.

واریکوسل بیماری ای مردانه و بسیار شایع است که ۱۵ درصد از مردان بزرگسال و ۲۰ درصد از نوجوانان را درگیر می کند. البته به طور کلی، بیشتر در سنین ۱۵ تا ۲۵ سال اتفاق می افتد.

این بیماری معمولا در سنین بلوغ اتفاق می افتد و احتمال بروز آن در بیضه چپ بیشتر است و این به دلیل یکسان نبودن آناتومی سمت راست و چپ بدن انسان است. به ندرت واریکوسل در هر دو بیضه رخ می دهد، اما امکان آن صفر نیست. همچنین باید گفت همه ی انواع واریکوسل ها نمی توانند بر تولید اسپرم تاثیر گذارند.