کرسی های مادربزرگ

کرسی چگونه وسیله‌ای بود؟

کرسی از چهارپایه‌ای (میزی) از چوب به اندازه ۱*۱ متر یا بیشتر و گاهی مستطیل تشکیل شده بود، که حدود ۴۰ یا۶۰سانتی متر بلندی داشته است. روی آن را با لحافی بزرگ در اندازه‌های ۴*۴ یا ۷*۷ متر و گاهی بیشتر یا کمتر پوشیده شده است. سپس روی لحاف را با جاجیم، ترمه و یا چادر شب سفید تزئین کرده و به تناسب بزرگی و کوچکی کرسی، مجمعه‌ای مسی برای قرار دادن چراغ، سماور و ظرف‌های خوراکی، قرار می‌دادند. اطراف کرسی را تشک و پشتی قرار می‌دادند تا همه  بتوانند دور تا دور کرسی بنشینند.

تشک پای کرسی معمولا کوتاه‌تر اما پهن‌تر از تشک معمولی بود، به طوری که با قرار گرفتن در چهار طرف کرسی، لبه‌ها روی هم نمی‌افتاد و ناهموار نبوده است.

آتش کرسی

در زیر این میز و تشکیلاتی که گفته شد، یک منقل قرار می‌گرفت که حرارت مطبوع زیر کرسی را تامین می‌کرد و آماده کردن آن هم روشی مخصوص به خود را داشته است. ابتدا ته و درزهای منقلی را با گچ خیس کرده کاملا می‌پوشاندند. سپس داخل آن را خاکستر الک کرده می‌ریختند و وسط خاکسترها را گود کرده، خاک ذغال می‌ریختند و سپس آتش ذغال می‌گذاشتند و باد می‌زدند، تا آتش ذغال به خاکه ذغال‌ها برسد. سپس به آهستگی و ملایمت روی آن را با کفگیر خاکستر می‌ریختند. خاکسترهای دور منقل را به دور خاک زغال‌ها و آتش می‌ریختند، سپس فشرده و صاف می‌کردند. منقل را برای از بین رفتن بوی ذغال مدتی در فضای آزاد باقی گذاشته و بعد از آن زیر کرسی قرار می‌دادند.

در الگوی کرسی، جریان گرمایشی بدن به گونه‌ای تنظیم می‌شود، که بدن از راه‌ پا گرما را دریافت و از طریق سر گرما را از دست می‌دهد. این جریان گرما در بدن باعث به کار افتادن عروق و تقویت سیستم دفاعی بدن می‌شود.

بعد از سال‌ها

با گذشت زمان، کم کم پای اجاق‌ها و منقل‌های برقی که از جنس آجر نسوز بود و با چند المنت کار می‌کرد، به خانه‌ها باز شد و جای منقل‌های زغالی را گرفت. پس از منقل‌های برقی، بخاری‌های برقی، نفتی و گازی جزء لوازم اصلی خانه‌ها شدند. این وسایل جای کمتری اشغال کردند و با گرم کردن تمام فضای خانه، زندگی را برای اهل منزل بسیار آسان‌تر کردند و به این ترتیب کرسی با تمام لذتی که داشت، کم‌کم کنار گذاشته شد. بخاری‌های نفتی نیز هرچند تا اندازه‌ای کار را راحت تر کرده بود، ولی نسبت به امروزه برای خود سختی‌هایی نیز به همراه داشت. نفت این بخاری‌ها باید قبل از فصل سرما تهیه و در مخازنی که برای این کار تدارک دیده شده بود، ذخیره می‌شد و اهل خانه نیز باید چند بار در روز، مخزن بخاری را از نفت پر می‌کردند. تا این که شوفاژ و رادیاتور به کمک ما انسان‌ها آمد، با آمدن آن نفس راحتی کشیدیم و دیدیم که چگونه

تکنولوژی می‌تواند ما انسان‌ها را روز به روز در راحتی و رفاه قرار دهد. اما…

پکیج و بخاری

پکیج‌هایی که در فضای داخلی آپارتمان‌ها نصب می‌شوند، اگرچه دارای هواکش هستند، ولی میزان بخار آب در منزل را کم کرده و باعث خشک شدن فضای محیط می‌شوند. به این ترتیب تنفس را برای اعضای خانواده به خصوص کودکان و سالخوردگان سخت کرده و باعث آسیب سیستم تنفسی می‌شوند.

موضوع دیگر، وجود اکسیژن در محیط برای سوخت کامل و بدون زیان گاز طبیعی است. در حال حاضر و با نصب پکیج‌های دیواری در منازل مشکل دیگری که به وجود آمده این بود که، چنین پکیج‌هایی نیاز به وجود مقادیر بالایی از اکسیژن دارند. چراکه با ایجاد شعله‌های بزرگ و مشعل‌های پرمصرف نیاز به وجود اکسیژن هم بیشتر می‌شود.

کرسی چه می‌گوید

اجداد و نیاکان ما طی سال‌ها تجربه، کرسی را برای گرم کردن خود در زمستان طراحی کرده بودند، که دقیقا با آنچه در طب ایرانی آمده است مطابقت دارد. وقتی که زیر کرسی می‌نشینید به ترتیب، پاها گرم‌ترین جای کرسی، بدن در محل متعادل کرسی(زیر لحاف) و سر در فضای خنک اتاق قرار می‌گیرد. بنابراین همیشه هوای خنک تنفس می‌شود، که یک فاکتور مهم در سلامتی است.

محمود قادری، محقق، پژوهشگر و مدرس طب سنتی با تاکید بر لزوم پیشگیری از بیماری‌ها در فصول سرد سال، گفت: کرسی درمانی، یکی از بهترین و قدیمی‌ترین آداب و رسوم ایرانی‌ها و نیز از مناسب‌ترین و کم هزینه‌ترین راه‌های پیشگیری از بیماری‌ها در فصل‌های سرد سال بوده و هر خانواده ایرانی باید به احیای این سنت قدیمی بپردازد و خود را در برابر بیماری‌های بسیاری، ایمن کند.

کرسی و رفع کم خونی:

پاها در زیر کرسی آرام آرام گرم می‌شود. در این حالت مغر استخوان که کارش خونسازی است، شروع به فعالیت کرده و عملیات خون سازی را تقویت می‌کند.

پاکسازی بدن:

زیر کرسی آرام آرام عروق گشادتر و خون گرم می‌شود. وقتی بدن در حالت افقی است، خون راحت‌تر گردش دارد. دریچه قلب راحت‌تر باز و بسته می‌شود. خونرسانی در بدن بهتر صورت می‌گیرد و مواد زائد از سلول‌ها و بافت‌ها خارج می‌شود.

تقویت حافظه:

هنگامی که خون‌رسانی سریع‌تر می‌شود، خون به مغز هم سریع‌تر می‌رسد، و سلول‌های مغزی گرم‌تر و فعالیت‌های مغزی بیشتر شده و موجب تقویت حافظه می‌شود.

درمان آرتروز رماتیسم، درد زانو و درد کمر و دیسک:

وقتی در سرما لباس گرم می‌پوشیم، بیرون بدن گرم می‌شود و از درون گرم نمی‌شویم. اما زیر کرسی، بدن از داخل گرم می‌شود. مخصوصا پاها که گرم می‌شود، برای آرتروز رماتیسم، درد زانو و درد کمر و دیسک بسیار اثر گذار است.

دفع اخلاط اضافه و کاهش قند خون:

این گرمی ملایم و تدریجی، سودا و بلغم زائد را از بین می‌برد. حتی تاثیرات مثبتی روی لوزالمعده می‌گذارد؛ که برای کاهش قند خون مفید است و در درمان دیابت کمک کننده است.

خواب آرام و راحت با کرسی:

کرسی ترشح غدد بدن را تنظیم می‌کند. مخصوصا خانم‌هایی که بیماری‌های دوره‌ای دردناک و سخت دارند برایشان عالی است. کرسی یک نوع تنظیم‌کننده‌ی هورمونی بدن است.