تدابیر رفع بوی بد دهان در ماه رمضان بی‌دغدغه لب به سخن گشایید

تدابیر رفع بوی بد دهان در ماه رمضان بی‌دغدغه لب به سخن گشایید

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

داود فرزامی – کارشناس گیاهان دارویی و مدرس طب سنتی

بویی که در ماه مبارک رمضان از دهان خارج می‌شود، به دلیل نخوردن غذا است. هنگام نخوردن غذا، بدن برای تولید انرژی به ذخایر چربی روی می‌آورد و طی سوختن چربی‌ها در کبد، کتون‌ها تولید شده که باعث ایجاد این بو می‌شوند. در روزهای اول ماه مبارک رمضان، به دلیل این که کبد آمادگی کافی برای سوزاندن مقدار زیادی چربی ندارد، این بو بیشتر است؛ اما به تدریج که توانایی کبد برای این کار بیشتر می‌شود، مقدار کتون تولید شده کم می‌شود.

آن چه باید به آن توجه داشت، این است که این بو طبیعی است و نیاز به راه و روش خاصی برای درمان ندارد. فقط می‌توان با انجام کارهایی که در ادامه به آن اشاره می‌شود از میزان آن کم کرد.

برای جلوگیری از بوی بد دهان در ماه رمضان مسواک و نخ‌دندان را فراموش نکنید. در طول روز بهداشت دهان خود را فراموش نکنید. برخی از افراد به هنگام روزه گرفتن از مسواک زدن دندان‌های خود اجتناب می‌کنند. در صورتی که تا زمانی که شما آن را قورت ندهید، روزه باطل نخواهد شد. به طور منظم و مانند روزهای دیگر دندان‌ها را در طول روز مسواک کنید. از دهانشویه کمتر استفاده کنید؛ چرا که باعث خشک‌شدن دهان می‌شود و برای از بین بردن ذرات ریز لابه‌لای دندان‌ها از نخ‌دندان استفاده کنید.

برای جلوگیری از ایجاد بوی بد دهان در ماه رمضان آب زیادی مصرف کنید. توصیه می‌شود که حداقل ۲ تا ۳ لیوان آب را در طول شب بنوشید؛ چرا که نوشیدن آب بیشتر باعث می‌شود که آب زیادی در بدن ذخیره شده و بدن در طول روز آب کافی داشته باشد. در این صورت با مشکل بوی بد دهان مواجه نمی‌شوید.

برای جلوگیری از بوی بد دهان در ماه رمضان بعضی از مواد خوراکی را کنار بگذارید.

از خوردن غذاهایی مانند پیاز و سیر که طعم و بوی بدی را به دهان می‌دهند، اجتناب کنید؛ چرا که بوی بد این نوع موادغذایی به راحتی از بین نمی‌رود.

کشیدن سیگار در بد بو شدن دهان تاثیر بسزایی دارد. ماه رمضان بهترین زمان برای ترک سیگار است.

باید در این روزها از ادویه‌جاتی مانند رزماری، نعناع و هل در درست کردن غذاها استفاده کرد؛ چرا که باعث از بین بردن بوی بد دهان خواهد شد.

ویتامین C مورد نیاز بدن باید از طریق خوردن موادغذایی مانند پرتقال و خربزه تامین شود و همچنین برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها باید میوه‌های طبیعی و تازه بخوریم و از خوردن مکمل‌ها، که باعث تولید بوی بد دهان می‌شود، جلوگیری کرد.

پنیر فسفات زیادی دارد که بهتر است در این روزها بیشتر مصرف شود و علاوه بر آن پنیر غنی از کلسیم است که از خشکی دهان جلوگیری می‌کند. همان‌طور که می‌دانید خشکی یکی از علل ایجاد بوی بد دهان است..

برای از بین بردن بوی بد دهان در ماه رمضان از چوب‌های مسواک که در واقع مسواک‌هایی سنتی- اسلامی هستند استفاده کنید. در وعده‌ی سحری، طوری برنامه‌ریزی کنید که فرصت کافی برای مسواک زدن و استفاده از نخ‌دندان را داشته باشید.

از مصرف غذاهای خیلی داغ، تند، ترش و اسیدی خودداری کرده و یا حتی‌المقدور کمتر مصرف کنید؛ زیرا با مصرف این نوع غذاها پُرزهای چشایی دهان دچار ساییدگی می‌شوند و این کار به خشک شدن آب دهان کمک می‌کند و سبب بوی بیشتر دهان می‌شود. پس خوردن چای داغ یا آب‌لیمو باید کم یا به طور کلی حذف شود.

ماه رمضان، زمان خوبی برای تمرین کردن اصول غذایی با نظم خاص است. زیاده‌روی در مصرف غذا را کنار بگذارید؛ مثلا اگر فردی هستید که زیاد قهوه و چای مصرف می‌کنید، در این ماه از نوشیدن چای داغ اجتناب کنید.

کسانی که غیر از ماه مبارک رمضان، در ایام دیگر سال هم روزه می‌گیرند، کمتر دچار بوی بد دهان می‌شوند، چون کبد آن‌ها آماده‌تر است تا چربی‌های اضافه را بسوزاند.

می‌توان با مصرف غذاهای خنک، نعناع یا برخی سبزیجات خشک دیگر این بو را به طور موقتی از بین برد.

در روزهای معمولی به دلیل نوشیدن مایعات، آب و چای، بزاق دهان پیوسته تازه می‌شود و این بو کمتر است؛ اما در روزه‌داری به دلیل این که امکان تازه شدن آب دهان کمتر است، باقی ماندن غذاها در بین دندان‌ها همراه با تولید کتون‌ها، بوی بد بیشتری را ایجاد می‌کند. علت اصلی، چربی‌ها هستند.

در حالت روزه‌داری و گرسنگی طولانی مدت، بعد از گذشت چند ساعت که ذخایر قندی بدن تمام می‌شود، بدن برای تولید انرژی به چربی‌ها روی می‌آورد. در اثر سوزاندن چربی‌ها، موادی به نام کتون در بدن ساخته می‌شوند که بوی آن‌ها از راه تنفس خارج می‌شود. البته این موضوع در همه‌ی افراد، یکسان اتفاق نمی‌افتد و در بعضی‌ها بیشتر و در برخی دیگر کمتر است.

درمان‌های خانگی و طب‌سنتی موثر برای رفع بوی بد دهان

* درمان قطعی بوی بد دهان با سرکه‌ی سیب

یک یا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را با یک لیوان آب سرد مخلوط کنید. با استفاده از این مخلوط به مدت ۳ تا ۵ دقیقه دهان خود را شست‌وشو دهید و غرغره کنید. سپس دهان خود را با آب بشویید. این کار را سحر بعد از بیدار شدن و شب‌ها ، قبل از رفتن به رختخواب تکرار کنید.

سرکه‌ی سیب و جعفری

مقدار کمی جعفری را درون یک لیوان سرکه‌ی سیب بریزید. بعد از مدتی جعفری را بیرون آورده و بجوید. پس از ۲ تا ۳ دقیقه جویدن می‌توانید آن را ببلعید.

سرکه‌ی سیب و جوش‌شیرین

جوش‌شیرین به خنثی کردن اسید در دهان و کشتن باکتری‌ها در دهان کمک می‌کند؛ بنابراین باعث کاهش یا جلوگیری از بوی بد دهان می‌شود.

یک قاشق چای‌خوری سرکه‌ی سیب و یک چهارم قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین را با یک فنجان آب گرم ترکیب کنید.

به خوبی هم بزنید و بنوشید. برای گرفتن بهترین نتیجه، این روش را بارها تکرار کنید. علاوه بر این، می‌توانید با استفاده از جوش‌شیرین و سرکه خمیردندان تهیه کنید. نصف قاشق غذاخوری سرکه‌ی سیب را با یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین ترکیب کنید. به خوبی هم بزنید تا زمانی که یک خمیر به دست آورید. سپس آن را روی مسواک خود بریزید و به آرامی روی دندان‌ها بکشید.

سرکه‌ی سیب و عسل

عسل نه تنها بوی بد دهان را درمان می‌کند، بلکه ضدباکتری و برای درمان گلودرد نیز بسیار موثر است.

یک قاشق چای‌خوری سرکه‌ی سیب را با یک لیوان آب گرم و یک قاشق چای‌خوری عسل ترکیب کنید و بنوشید. این روش را ناشتا قبل از سحری و شب‌ها قبل از خوابیدن تکرار کنید.

سرکه‌ی سیب و دارچین

دو قاشق غذاخوری سرکه‌ی سیب را با یک هشتم قاشق چای‌خوری پودر دارچین و یک فنجان آب ترکیب کنید. به خوبی هم بزنید، سپس بنوشید. این درمان را بارها تکرار کنید.

 زغال چوبی فعال

با استفاده از نصف قاشق چای‌خوری زغال چوب فعال دهان خود را بشویید و سپس با آب شست‌وشو دهید.

این درمان را ۲ تا ۳ بار در هفته تکرار کنید.

روغن نارگیل

۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل خالص را وارد دهان‌تان کنید و به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه آن را در همه جای دهان‌تان بگردانید. سپس این روغن را از دهان خارج کنید. سپس با آب ولرم دهان‌تان را کامل بشویید.

این کار را هر روز تکرار کنید تا بوی بد دهان‌تان از بین برود.

گرداندن روغن نارگیل در دهان یکی از روش‌ها و درمان‌های خانگی محبوب برای حفظ سلامتی دهان و از بین بردن باکتری‌های آن به شمار می‌رود. این روغن دارای خواص ضدالتهابی و ضدمیکروبی است.

روغن اکالیپتوس

۱ فنجان آب و ۲ تا ۳ قطره روغن اکالیپتوس را باهم ترکیب کنید. محلول آب و روغن اکالیپتوس را غرغره کرده و سپس دهان‌تان را با آب بشویید. این کار را هر روز تکرار کنید تا به نتیجه‌ی مطلوب برسید.

روغن اکالیپتوس بر انواع مختلفی از باکتری‌ها تاثیر ضدباکتری می‌گذارد. این روغن همچنین دارای خواص ضدالتهابی و ضددرد است که می‌تواند هرگونه درد و تورمی را در دهان تسکین دهد.

دانه‌های رازیانه

۱ قاشق چای‌خوری دانه‌ی رازیانه را در دهان‌تان بریزید و بجوید؛ بعد از جویدن، آن را ببلعید.

دانه‌ی رازیانه نفس را خنک می‌کند و همچنین، هرگونه عفونتی را که ممکن است باعث بوی بد دهان شود، از بین می‌برد.

زنجبیل

ریشه‌ی زنجبیل را رنده کنید و سپس آن را فشار دهید تا آب آن خارج شود. ۱ قاشق چای‌خوری آب زنجبیل را به ۱ لیوان آب گرم اضافه کنید و دهان‌تان را با استفاده از آن بشویید. ابتدا این کار را بعد از وعده‌ی سحری انجام دهید؛ بعد از مدتی، این کار را هر چند روز یک بار تکرار کنید تا بوی بد دهان‌تان از بین برود.

خواص ضدمیکروبی زنجبیل کمک می‌کند بوی بد دهان و همچنین انواع مختلف عفونت‌های دهانی و گلو از بین بروند.

چای‌سبز

۱ عدد چای‌سبز کیسه‌ای، یک فنجان آب داغ و مقداری عسل (برای شیرین کردن چای) را باهم ترکیب کنید. کیسه‌ی چای‌سبز را برای چند دقیقه در آب داغ قرار دهید تا دم بکشد و سپس آن را خارج کنید.

مقداری عسل به آن اضافه کنید تا خوشمزه‌تر شود و سپس چای‌سبز را به آرامی بنوشید. روزی ۱ تا ۳ فنجان چای سبز بنوشید.

نوشیدن چای سبز هنگام صبح، به جای نوشیدن چای سیاه یا قهوه به همراه شیر می‌تواند به شما در مبارزه مقابل بوی بد دهان کمک کند.

مواد شیمیایی گیاهی موجود در چای‌سبز به طور طبیعی ضدمیکروب هستند و باکتری‌های ایجادکننده‌ی بوی بد دهان را از بین می‌برند.