سـه روزه لاغـر شوید

سـه روزه لاغـر شوید

رژیم سیب‌زمینی یا برنامه‌ی غذایی سیب‌زمینی، یک رژیم کوتاه‌‌مدت است که ادعا می‌شود به افراد کمک می‌کند در زمینه‌ی کاهش وزن سریع به نتیجه برسند. این رژیم غذایی یک روش تغذیه‌ی متعادل مانند رژیم‌های غذایی دیگر نیست. طرفداران این رژیم ادعا می‌کنند رژیم سیب‌زمینی روشی سریع برای کاهش وزن، کاهش التهاب، تنظیم مجدد اشتها برای شروع کاهش وزن و سالم‌تر غذا خوردن است.

این رژیم توسط پزشکی در سال ۱۸۴۹ به دلیل چاق و بد خلق شدن مردم و مشکلات‌هاضمه ابداع شد. از آنجا که مشکلات چاقی و گوارش امروزه بدتر هم شده است و مردم مدام به دنبال راه‌های سریع برای برطرف کردن آن‌ها هستند، رژیم سیب‌زمینی نیز دوباره تبدیل به یکی از ترندها شده است. رژیم سیب‌زمینی ایده‌ی بسیار ساده‌ای است و رعایت کردن آن برای فرد هزینه‌ای ندارد. همان طور که از نامش پیداست تنها چیزی که در طول رژیم خورده می‌شود سیب‌زمینی است. فرد در روز ۱ تا ۵/۲ کیلو سیب‌زمینی می‌خورد که البته بستگی به اشتهای هر فرد دارد. هیچ غذای دیگری در این رژیم وجود ندارد. اگر دوست داشته باشید کمی نمک به آن اضافه کنید. پزشک ابداع‌کننده معتقد است بر روی سیب‌زمینی نمک نپاشید؛ اما اگر باعث می‌شود به سیب‌زمینی طعم دهد و به رژیم پای‌بند بمانید، مصرف مقداری نمک اشکالی ندارد. نمک باعث احتباس مایعات در بدن و این نوع رژیم غذایی تا حدود زیادی باعث از دست دادن آب بدن می‌شود که وزن آب بدن در کاهش وزن اصلا به حساب نمی‌آید. در طول این رژیم چای سیاه، دمنوش، قهوه‌ی سیاه را (بدون اضافه کردن شیر و شکر) و آب بنوشید. به دارندگان این رژیم توصیه می‌شود داروهای ضروری مصرف کنید و نیمی از مکمل‌های مورد استفاده‌تان را بخورید. در زمان اجرای رژیم سیب‌زمینی نباید ورزش‌های سنگین انجام دهید. ورزش سبک یا پیاده‌روی گزینه‌های خوبی برای اضافه شدن به رژیم سیب‌زمینی هستند. آب‌پز کردن سیب‌زمینی سبب از بین رفتن مقدار زیادی از مواد مغذی آن می‌شود. در این رژیم هدف آن است که افراد بیشترین بهره را از پتاسیم موجود در سیب‌زمینی ببرند؛ چون افراد بسیاری دچار کمبود پتاسیم هستند. دو روش برای پخت سیب‌زمینی وجود دارد. ۱- سیب‌زمینی‌ها را در آب شیرین، آب پز کنید و سپس ۲۴ ساعت در یخچال قرار دهید تاخنک شوند. همچنین آبی که با آن سیب‌زمینی را آب پز کرده‌اید نگه دارید چون سرشار از مواد مغذی است و در طول روز از آن بنوشید. ۲- سیب‌زمینی را کباب یا بخارپز کنید و بعد تا ۲۴ ساعت در یخچال نگه دارید تا خنک شود چون قراردادن سیب‌زمینی در یخچال باعث می‌شود نشاسته‌های مقاوم آن افزایش یابد که به احساس سیری و کنترل اشتها کمک می‌کند. اگر به هر دلیلی نسبت به نشاسته‌ی مقاوم حساس هستید و بعد از خوردن سیب‌زمینی‌های پخته احساس نفخ می‌کنید باید آن‌ها را به صورت گرم بخورید.

برای چه مدت رژیم سیب‌زمینی را باید ادامه داد؟

طول مدت رژیم سیب‌زمینی بر اساس ادعای پزشک ابداع‌کننده، بستگی به هدف فرد دارد. این رژیم را تا زمان رسیدن به تناسب اندام ادامه دهید ( البته اگر از کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی دچار بیماری نشوید). افرادی این رژیم را برای ۱۰ روز، یک ماه و حتی یک سال انجام داده‌اند. رعایت کردن چنین رژیمی برای ۳ تا ۵ روز توصیه می‌شود. البته بعضی نیز به صورت هفتگی انجام می‌دهند؛ یعنی سه روز در یک هفته را رژیم می‌گیرند و روزهای دیگر را عادی غذا می‌خورند و سپس در هفته‌های آینده به مرور به تعداد روزها اضافه می‌کنند.

در ۵/۱ کیلو سیب‌زمینی چه مواد مغذی وجود دارد؟

۱۰۳۴ کالری، ۲۴۴ گرم کربوهیدرات، ۷/۳۲ گرم فیبر، ۳/۱۳ گرم یا ۳/۳ قاشق چای‌خوری قند، ۴/۱ گرم چربی، ۲۲ گرم پروتئین، ویتامین B کمپلکس و ویتامین C، مس، آهن، منیزیم، منگنز، زینک، پتاسیم و فسفر

مواد مغذی داخل سیب‌زمینی زیاد است اما شامل همه‌ی ویتامین‌های مورد نیاز بدن نمی‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود رژیمی استفاده کنید که شامل تمام گروه‌های غذایی باشد. متاسفانه ادعا می‌شود انجام دادن این رژیم برای طولانی مدت ایرادی ندارد در حالی که فرد پس از مدت کوتاهی با کمبود جدی برخی مواد مغذی روبه‌رو می‌شود. یکی از خواص سیب‌زمینی نشاسته‌ی مقاوم آن است که در ادامه توضیح خواهیم داد.

نشاسته‌ی مقاوم

نشاسته‌ی مقاوم نوعی از نشاسته است که بدن قادر به هضم آن نیست. این نوع نشاسته در معده یا روده‌ی کوچک هضم نمی‌شود و به روده‌ی بزرگ می‌رسد. در روده‌ی بزرگ، باکتری‌های خوب از نشاسته‌ی مقاوم طی یک فرآیند تخمیر، برای ساخت زنجیره‌ی کوتاه اسید چرب استفاده می‌کنند.

مزایای نشاسته‌ی مقاوم

نشاسته‌ی مقاوم به خاطر نوع هضمش باعث بالا رفتن ناگهانی قند خون نمی‌شود و در واکنش به آن، انسولین کمی تولید می‌شود. تحقیقات نشان داده که نشاسته‌ی مقاوم باعث کاهش سطح گلوکز در پاسخ به وعده‌ی غذایی می‌شود و حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشد. نشاسته‌ی مقاوم سبب کاهش اشتها و ذخایر چربی می‌شود. تمام این تاثیرات با کاهش وزن در ارتباط هستند. نشاسته‌ی مقاوم به خوبی سلامت میکروبیوم را از طریق ساخت زنجیره‌های کوتاه اسید چرب بهبود می‌دهد. زنجیره‌ی کوتاه اسید چرب برای تثبیت سلامت روده بسیار مهم است. آن‌ها موجب کاهش التهاب، سرعت بخشیدن به التیام و کاهش مقدار باکتری‌های بد روده می‌شوند. زنجیره‌ی کوتاه اسیدهای چرب سبب کاهش pH روده می‌شوند که باکتری‌های بیماری‌زا و قارچ را متوقف می‌کنند؛ چون این موارد در فضای اسیدی به خوبی رشد نمی‌کنند. بوتیرات یکی از اسیدهای چرب مهم است که توسط نشاسته‌ی مقاوم تولید می‌شود. بوتیرات ضدالتهابی است که به کاهش نفوذپذیری روده کمک می‌کند. بسیار مهم است که مواد سمی در روده بماند و وارد جریان خون نشود. اختلال در میکروبیوم روده مستقیما با چاقی در ارتباط است. به همین دلیل مهم است که سیب‌زمینی را بپزید و ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری کنید. نشاسته‌های مقاوم به این شکل ساخته می‌شوند؛ بنابراین همیشه سیب‌زمینی را به صورت سرد یا در دمای اتاق میل کنید. اگر سیب‌زمینی‌ها را با حرارت بالا درست کنید، بیشتر نشاسته‌های مقاوم آن از بین می‌رود.

سیب‌زمینی به دلیل داشتن نشاسته مقاوم (در حالت سرد) و فیبر بالا یک غذای مناسب برای گنجاندن در رژیم غذایی است؛ اما از سیب‌زمینی یا هر غذای دیگری به عنوان تنها غذای مصرفی در رژیم غذایی استفاده نکنید. یک غذا هرچقدر هم مواد مغذی داشته باشد، پاسخ تمام نیازهای بدن را نمی‌دهد. تنها مزیت رژیم سیب‌زمینی این است که از آن برای رژیم غذایی متعادل الگو بگیرید و سیب‌زمینی را به همان روشی که در این رژیم آمده است، مورد استفاده قرار دهید.

دکتر محمدصادق کرمانی