ترک سیگار با طب فشاری

ترک سیگار با طب فشاری

دکتر امیرهوشنگ سپهری

توتون سیگار دارای مواد شیمیایی مختلفی است که در بدن انسان مثل سم مضری صدمات زیادی را به وجود می‌آورد و از مهم‌ترین این مواد نیکوتین است. در بیشتر کتاب‌های فارماکولوژی، نیکوتین «پدر سموم» نامیده می‌شود. نیکوتین و مضر بودن آن برای اعضای بدن، تقریبا از اوایل قرن بیستم، که علوم پزشکی در راه پیشرفت و فارماکولوژی شروع به جست‌وجو و تحقیقات روی مواد همراه توتون را آغاز کرد، مشخص شد این مواد شیمیایی و صدمات آن در بدن تا حدود زیادی شناسایی و در طی دهه‌های گذشته و حال توجه بیشتری را به خود جلب کرده است. با وجود این متاسفانه اعتیاد به سیگار روز به روز بیشتر می‌شود به طوری که ۵۰ تا ۶۰ درصد مردان و ۴۰ تا ۵۰ درصد زنان سیگاری‌اند و روزانه از ۱ تا ۳۰ نخ سیگار می‌کشند.

سازمان بهداشت جهانی در دهه‌های اخیر، اقدامات و بازآموزی‌های بسیار موثری در شناسایی آثار سموم توتون سیگار و تنباکو که یکی از آن‌ها ایجاد سرطان ریه و مثانه است شروع کرده و در کشورهای مختلف تبلیغات و مبارزه‌های مختلفی، در مورد ضرر و زیان به سلامتی و جنبه‌ی مادی و معنوی این اعتیاد اپیدمیک، به عمل می‌آورد، ولی این سم مهلک و منهدم کننده همچنان روزانه قربانی‌های متعدد خود را در کشورهای مختلف می‌گیرد و به قتل عام مردم مشغول است. حال، در این مقدمه می‌خواهیم از طب سنتی چین و چگونگی کمکی که تا به حال توانسته است در این مورد انجام دهد صحبت کنیم.

بنا به عقیده‌ی طب سنتی با روش خود درمانی، موفقیت در ترک اعتیاد سیگار و حتی سایر اعتیادات حتمی است و در درجه‌ی اول تصمیم بیمار به ترک استفاده از چنین زهری بسیار مهم است. علاوه بر این، طب فشاری کمکی به بیمار است تا او را برای پیروزی آماده کند. نقاطی در بدن ما وجود دارند که اگر روزانه چند بار و به مدت ۳۰ ثانیه تحت عمل ماساژ و فشار با انگشتان دست قرار گیرند، به ترک اعتیاد سیگار کمک می‌کند و اقدامی موثر است.

این نقاط عبارت‌اند از:

  1. در وسط مفاصل انگشت‌های شست و اشاره نقطه‌ای وجود دارد که علاوه بر کمک به ترک اعتیاد در سردرد، دندان درد، سرماخوردگی، اختلالات سایکوسوماتیک و دردهای مختلف در بدن موثر است. (Li4 Heau)
  2. نقطه‌ای در فاصله‌ی پهنای سه انگشت از چین مفصل دست و ساعت در پشت بازو بین دو استخوان بازو قرار گرفته که علاوه بر ترک اعتیاد، به پلی‌نوریت دست، سردرد، آرتریت مچ دست و انگشتان و توریتکولی تاثیرگذار است. (Sj5 Waiguan)
  3. نقطه‌ی معروف و پرمصرفی که در فاصله پهنای چهارانگشت زیر استخوان کشکک و پهنای یک انگشت کنار تیغه‌ی استخوان ساق «تیبیا» قرار دارد.
  4. نقطه‌ی میانی، خطی که از انتهای فوقانی استخوان رادیوس در آرنج تا انتهای انگشت شست کشیده شده است.
  5. نقطه‌ای در فاصله‌ی پهنای چهار انگشت بالای قوزک داخلی روی تیغه‌ی خلفی استخوان تیبیا «درشت نی».

این نقطه را باید به آرامی فشار داد و به تدریج فشار را زیادتر کرد و سپس دوباره به تدریج فشار کمتری به عمل آورد.

برای اینکه از طب فشاری در ترک سیگار موفقیت بیشتری حاصل شود از آنجایی که به علت ترک سیگار و کمبود نیکوتین در خون احساس می‌شود و فرد ترک کننده دارای اعصابی بسیار حساس و زودرنج و شکننده است؛ بنابراین، برای از بین بردن این حالت‌‌های عصبی و روانی نقطه‌ی معروف (H7 Shenmen) که در انتهای داخلی چین عرضی دست و ساعد و نقطه‌ی دیگری در یک‌سوم قدامی کف پاها (Kil Fului) تحت فشار و ماساژ قرار گیرد. نقاط فوق عوارض روانی مربوط به ترک اعتیاد سیگار را تعدیل و در بیشتر موارد از بین می‌برد.

همراه انجام آکوپرسور (فشار و ماساژ نقاط تعیین شده) باید ورزش و تغذیه مناسب با سن را نیز تنظیم و از موارد مختلف دسترس‌زا دوری کرد.

منبع: کتاب درمان بدون دارو