ماساژ درمانی

ماساژ درمانی

تهیه و تنظیم: بهاره عرب

بررسی خواص ماساژ قهوه

بعد شنیدن نام قهوه اولین چیزی که به ذهن می‌آید طعم تلخ آن است. انتخاب نام قهوه برای نوشیدنی دلایل بسیاری دارد که واژه‌ی قهوه از زبان آفریقایی گرفته شده است.

قهوه‌ای که در فنجان‌هاست محصول درختی همیشه سبز است که میوه‌های آن شبیه به گیلاس و در واقع قهوه هسته‌ی آن است. قهوه فواید بسیاری برای بدن دارد که به هیچ‌کس پوشیده نیست، ولی در این شماره می‌خواهیم کاربرد آن را در ماساژ بررسی کنیم.

 

دانه‌های قهوه سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند و یک فنجان  قهوه آنتی‌آکسیدان بیشتری نسبت به یک فنجان آب انگور، تمشک و پرتقال دارد؛ بنابراین، این دانه برای پوست بسیار مفید است. با توجه به فوایدی که قهوه دارد می‌توان از آن در ماساژ بهره برد. ماساژ قهوه اصولا ماساژی بیشتر برای آرامش و ریلکس کردن افراد به کار می‌رود و ماساژی برای رفع لاکتیک و اسپاسم‌های بدن‌ها به شمار نمی‌رود؛ بنابراین، تکنیک‌هایی که در این شماره استفاده می‌شود از متدها و تکنیک‌های ماساژهای کلاسیک مثل روسی، سوئدی و … گرفته شده است. برای انجام این ماساژ ابتدا فضا بر اساس معیارهای ریلکسی مثل چیدمان و نور بر اساس فنگ‌شویی آماده می‌شود. بهتر است ماساژ با آروماتراپی قهوه (رایحه‌ی درمانی) انجام شود، زیرا کیفیت ماساژ را ارتقا می‌‌دهد و ماساژ بهتری رقم می‌خورد. اگر چه از تکنیک‌های ماساژی سوئدی و روسی در این ماساژ استفاده می‌شود، اما نباید ماسور فشاری در حرکت داشته باشد، زیرا اگر فقط کمی ماساژ گیرنده احساس کند که ماسور به عمق عضله یا بافت او رفته از سبک ماساژ ریلکسی در می‌آید، انتظار یک ماساژ ورزشی را خواهد داشت و بدنش شروع به ترشح مورفین می‌کند؛ پس بهتر است ماسور با یک ریتم مدون و یک فشار بسیار کم و منظم از ابتدا به انتها ماساژ دهد. هنگام انجام تکنیک‌ها به این نکته باید دقت کرد که فرد در مخلوطی از روغن قهوه باشد و ماسور باید آن را از روی بدن بردارد و پاک کند. اگر ماسور این تفکر ماساژ را ادامه دهد هرگز  فشار دستش زیاد نخواهد شد. معمولا مدت زمان این ماساژ ۵۰ دقیقه است، ولی از آنجا که یک ماسور حرفه‌ای چه از نظر فیزیکی و چه از نظر کلامی باید حتما فرد را برای ماساژ گرفتن آماده کند، در مجموع حدود ۶۰ دقیقه این ماساژ زمان می‌برد.

 

ماساژ قهوه‌‌ای و پوستی برنزه

هنگام گرفتن ماساژ قهوه به دلیل متریال خاص این ماساژ، بدن و پوست فرد به شدت از رنگ قهوه تاثیر می‌پذیرد و رنگ بدن او برنزه می‌شود؛ پس باید حتما ماسور تمامی بدن ماساژ گیرنده را آغشته به روغن کند و ماساژ دهد تا مبادا رنگ پوست او دو رنگ شود.  علاوه بر این، می‌توان به جای استفاده از سولاریوم، حمام آفتاب، کرم‌های اتو برنز و… از ماساژ اسکراب قهوه بهره برد، زیرا به تدریج رنگدانه‌های پوست را تغییر می‌دهد. از طرف دیگر، این دستگاه‌های برنز کننده برای پوست به هیچ عنوان مفید نیستند، ولی قهوه به دلیل آنتی‌اکسیدانی که درونش وجود دارد برای پوست مفید است و نسبت به روش‌های دیگر رنگ ماندگارتری بر بدن می‌گذارد. برای این ماساژ مقدار روغنی که باید استفاده شود با توجه پوست، مو و… هر فردی متفاوت است. با این حال بهتر است ماسور روغن قهوه را در فضایی ملایم با کمی حرارت تهیه کند و ابتدا روی دست خود بریزد و سپس روی پوست فرد ماساژ گیرنده بمالد.

 

مواد تشکیل دهنده تهیه‌ی روغن قهوه

نمک، روغن زیتون، دانه‌ی قهوه‌ی خام، شکر، پودر قهوه‌ی رست شده (ترجیحا اسپرسو)، عصاره‌ی رزماری، روغن بادام شیرین (بی‌بو) و لیمو

 

طرز تهیه‌ی روغن قهوه

ابتدا پودر قهوه همراه نمک دریا و عصاره‌ی رزماری با هم آمیخته و سپس روغن بادام و روغن زیتون در ظرفی جداگانه روی حرارت گرم شوند. سپس دانه‌های قهوه‌ی داغ اضافه‌ و مخلوط خوب هم زده شود. در انتها، ۲۰ دقیقه در فضای باز قطره‌های لیمو به آن اضافه و به مدت یک ساعت در یخچال گذاشته شود.

 

آروماتراپی قهوه

اثربخشی رایحه‌ی قهوه‌ی در عالم آروماتراپی بیشتر از دیگر رایحه‌هاست، زیرا نوستالژیک نیست و در ذهن فرد ماساژ گیرنده خاطره‌ای را تداعی نمی‌کند. بهتر است برای رایحه درمانی قهوه عود قهوه را به کار برد و به عنوان مکمل آن از قهوه‌ی سوخته همان تفاله‌ی نرم آن استفاده شود. برای این منظور، حتما قبل از ورود فرد ماساژ گیرنده به اتاق ماساژ باید فضا پر از رایحه و عطر قهوه باشد. تاثیر این ماده روی بینی و جذب آن و تکرار استشمام آن در طول ماساژ باعث رفع کرختکی و همچنین کسلی فرد می‌شود. اگر ماساژ با بخور قهوه همراه شود در طولانی‌مدت به بهبود عملکرد غدد فوق کلیوی و همچنین کمتر شدن فشارهای هیستیریک، که منشا آن استرس است، می‌شود.

نکته: در بیشتر ماساژها، در قبل و در بعدشان استحمام توصیه می‌شود، اما در این ماساژ به دلیل اینکه اثر قهوه روی رنگ‌دانه‌های پوست به مقدار زیاد است؛ بنابراین، بیشتر افراد این ماساژ را انتخاب می‌کنند که می‌خواهند پوست‌شان برنزه شود. پس توصیه می‌شود بعد از ماساژ حداقل تا ۴ ساعت از گرفتن دوش پرهیز شود تا اثربخشی آن بر روی پوست شخص بیشتر شود.