پنج روش طبیعی برای پاکسازی بدن

پنج روش طبیعی برای پاکسازی بدن

پوریا غلامزاده؛ مربی رسمی فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام و بنیانگذار برند TAHUU

 

سبک زندگی سالم در سلامتی افراد بسیار تاثیرگذار است که از یکسری عادت‌ها و پرهیزات غذایی به وجود می‌آید. علاوه بر این، خارج شدن سموم و مواد مضر از بدن تاثیر زیادی در وضعیت جسمانی هر فردی دارد. برای پاکسازی بدن بهترین کار این است که در عادت‌های روزانه خود تغییراتی را انجام دهید و به عبارتی از عادت‌ها و موارد مضری که به بدن شما آسیب می‌زنند دوری کنید. در این شماره چند مورد از روش‌های طبیعی پاکسازی بدن را برای‌تان آورده‌ایم تا به خودتان سلامتی را هدیه دهید.

 

 1. استفاده از مایعات

لازم است استفاده از مایعات در طول روز در حد معقول (۶ تا ۸ لیوان) باشد. استفاده از مایعات در طول روز موجب می‌شود مایعات بدن مانند آب میان سلولی و آب درون سلولی تنظیم شود و به حالت تعادل درآید. در این حالت است که سلول‌ها به راحتی فعالیت می‌کنند و متابولیسم و سوخت و ساز بدن به راحتی انجام می‌شود.

۲. عدم استفاده از مایعات هنگام غذا خوردن

نوشیدن مایعات هنگام غذا خوردن غذا، به ویژه نوشیدن چای بلافاصله بعد از غذا، یکی از علت‌های عمده و اصلی بسیاری از ناراحتی‌های گوارشی است، زیرا این امر موجب تغییرات فاحشی در شیره‌ی گوارشی می‌شود و باعث به هم خوردن غلظت آن می‌شود. نوشیدن مایعات همراه غذا موجب می‌شود غذا کاملا جویده نشود و شیره‌ی غدد بزاقی به اندازه‌ی کافی ترشح نشود، زیرا غذاهای نشاسته‌ای باید در دهان هضم شوند. در غدد بزاقی انسان آنزیمی به نام آلفا آمیلاز وجود دارد که نشاسته‌ی موجود در غذا را هضم می‌کند.

۳. استفاده از خاکشیر، انجیر و زیتون

بهتر است هر روز صبح از خاکشیر، انجیر و زیتون استفاده شود. استفاده از این نوع مواد ِغذایی موجب می‌شود سیستم گوارش انسان تنظیم خاص خود را داشته باشد و همین امر موجب شادابی، نشاط و سلامتی می‌شود.

۴. عدم استفاده از غذاهای فریز شده

سرمایی که فریزرهای خانگی دارند عموما ۱۸ الی ۲۰ درجه زیر صفر است. حال سوال اینجاست که آیا در این درجه از سرما، مواد غذایی می‌توانند فواید و خواص خود را حفظ کنند؟ این در حالی است که برای انجماد مواد غذایی به زمان بیشتری نیاز است و این کم بودن درجه‌ی سرمای فریزرهای خانگی موجب فساد مواد غذایی می‌شود.

علاوه بر این، هنگام استفاده کردن از مواد منجمد باید صبر کرد تا مواد غذایی به مرور از حالت انجماد خارج شوند، ولی چنین کاری معمولا انجام نمی‌شود و بلافاصله آن را در داخل آب گرم یا زود پز قرار می‌دهند. در واقع با این کار به جای غذا فقط تفاله‌ی آن مصرف و همین امر موجب بیماری‌های گوارشی و سایر ناراحتی‌ها می‌شود.

۵. هفته‌ای یک روز روزه گرفتن

بدیهی است افرادی که بتوانند در هفته یک روز روزه بگیرند، از سلامت برخوردار می‌شوند، زیرا با این روش، سموم بدن آنان به راحتی دفع و موجب سلامتی آنان می‌شود و نشاط را به دنبال خواهد داشت. افرادی که نمی‌توانند در هفته یک روز را روزه بگیرند، می‌توانند کم‌خوری و ساده‌خوری را پیشه‌ی خود سازند و از این راه سلامتی و نشاط خود را تامین کنند.

 

 

تمرین در منزل و تناسب اندام

ورزش با سبک خانگی

همه‌ی ما به خوبی با آثار مثبت ورزش آشنا هستیم، ولی به دلیل کمبود وقت یا شهریه‌ی سنگین باشگاه‌ها دست از ورزش می‌کشیم. به همین علت ما برای شما تمریناتی آماده کرده‌ایم که شما بتوانید به راحتی بدون نیاز به تجهیزات ورزشی و رایگان در خانه تمرین کنید.

 

برای شروع تمرین‌ها به نکته‌های زیر توجه کنید.

*اگر از مشکل فیزیکی خاصی رنج می‌برید قبل از شروع ورزش با پزشک خود مشورت کنید.

*قبل از شروع این تمرینات ۴ الی ۵ دقیقه حرکت‌های کششی انجام دهید و در پایان تمرینات دوباره همان حرکات کششی را ۴ الی ۵ دقیقه تکرار کنید.

*تمامی حرکت‌های این لیست را باید پشت سرهم انجام دهید و استراحت کمی بین حرکت‌ها داشته باشید.

*بعد از انجام شش حرکت شما یک راند کامل تمرین کرده‌اید و می‌توانید بعد از یک راند ۴۰ الی ۶۰ ثانیه استراحت کنید

*در کل ۳ راند کامل تمرین کنید

*نوشیدن آب هنگام تمرین به صورت متعادل مانعی ندارد.

*اگر حرکتی را به اندازه‌ی خواسته شده نتوانستید اجرا کنید می‌توانید در حد توان خود آن را انجام بدهید.

*فقط به این نکته توجه کنید که بیشتر از تکرار خواسته شده حرکت‌ها را انجام ندهید.

در پایان و هنگام تمرینات اگر احساس ضعف و سرگیجه داشتید می‌توانید با عسل طبیعی و آب،نوشیدنی آب عسل مصرف کنید

 

لیست حرکت‌ها

 1. Dumbbell Shoulder Press (10 تکرار)
 2. Triceps Kick Back (10 تکرار)
 3. Bicycle Crunches (15 تکرار)
 4. Wood Chop (10 تکرار)
 5. Lunge (8 تکرار)
 6. Jumping Jacks (12 تکرار)
 7. Rest (استراحت) (۳۰ ثانیه)

 

توضیح حرکت‌ها همراه تصویر

 1. Dumbbell Shoulder Press (10 تکرار)

لبه‌ی یک صندلی کاملا صاف بنشینید و دو دمبل سبک یا دو بطری آب به دست بگیرید. در مرحله اول دست‌ها بالای سر قرار بگیرند و سپس در مرحله‌ی دوم دست‌ها تا امداد گوش پایین می‌آید.

 

 1. Triceps Kick Back (10 تکرار)

همانند تصویر با در دست داشتن یک دمبل یا یک بطری آب و قرار دادن پای مخالف روی لبه‌ی صندلی این حرکت را به تعداد خواسته شده برای هر دو دست انجام بدهید

 

 1. Bicycle Crunches (15 تکرار)

همانند تصویر پاهای‌تان را به نوبت داخل شکم جمع کنید. دقت کنید که این ۱۵ تکرار برای هر پا حساب شود.

 

 1. Wood Chop (10 تکرار)

این حرکت همانند تبر زدن بر یک تکه چوب است که ما در اینجا به جای تبر از یک توپ استفاده می‌کنیم. این ۱۰ تکرار برای هر دو سمت انجام شود.

 

 1. Lunge (8 تکرار)

با استفاده از دو دمبل سبک یا دو بطری آب همانند تصویر روی یک پا بنشینید. توجه کنید زانوی پایی که خم می‌شود نباید از نوک پا جلو بزند. این هشت تکرار را برای هر دو پا انجام دهید.

 

 1. Jumping Jacks (12 تکرار)

این حرکت همانند حرکت پروانه است. در این حرکت هم‌زمان هنگام پرش پاها باز و دست‌ها به شکل کشیده بالای سر بسته و دوباره با پرش دیگر پاها بسته می‌شود و دست‌ها کنار بدن قرار می‌گیرد.

 

برای دیدن عکس‌ها و ویدیوهای تمرینی بیشتر فقط کافی است TAHUU@ را در تلگرام برای یکی از دوستان‌تان بنویسید و ارسال کنید، سپس روی آن کلیک کنید. در این مرحله شما وارد کانال می‌شوید و در پایین صفحه روی گزینه JOIN کلیک کنید.

همچنین می‌توانید – TAHUU- در اینستاگرام جست‌وجو کنید و ما را در آنجا دنبال کنید.