منفعت نهفته در ساختار طبیعت

منفعت نهفته در ساختار طبیعت

داوود فرزامی؛ کارشناس گیاهان دارویی و مدرس طب سنتی

 

در طبیعت مجهولاتی وجود دارد که وقتی آدمی آن‌ها را فاش می‌کند شگفت‌زده می‌شود؛ استفاده از سنگ‌ها و خواص آن‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در این شماره با توجه به مطلب شماره قبل مقاله‌ای درباره‌ی سنگ‌ها برای‌تان آورده‌ایم تا از مزایا و معایب آن‌ها آشنا شوید.

 

مردار سنگ (رفع بوی بد عرق)

استفاده مداوم از سنگ مردار باعث تیرگی پوست زیر بغل می‌شود که باید طی دوره‌ی زمانی خاصی از این ترکیب استفاده شود؛ البته پس از قطع مصرف و استفاده از کیسه‌ی زبر در حمام این تیرگی را نیز به تدریج می‌توان برطرف کرد.

سنگ مرداب حاوی PbO یا سرب اکساید است. این ماده باعث از بین رفتن بوی عرق می‌شود، ولی این ماده جذب پوستی دارد. سرب یک ترکیب سمی برای بدن محسوب می‌شود؛ سرب فلز سمی است که به پیوندهای عصبی، به خصوص در کودکان، آسیب می‌رساند و موجب بیماری‌های خونی و مغزی می‌شود. تماس طولانی با این فلز یا نمک‌های آن، به خصوص نمک‌های محلول یا اکسید غلیظ آن (PbO2)، باعث بیماری‌های کلیه و دردهای شکمی می‌شود! مصرف آن در دراز مدت اصلا توصیه نمی‌شود.

خواص آرایشی مردار سنگ

*مردار سنگ، بوى تن و زیر بغل را خوش و پوست‏اندازى آن‏ را برطرف مى‏‌کند.

*مردار سنگ لکه‏ها و اثرهاى سیاه‏پوست را مى‏زداید.

*این سنگ خون خشکیده و مرده را از بین می‌برد، به ویژه شسته‌ی مردار سنگ، در این زمینه بسیار فعال است.

*مردار سنگ اثر آبله را محو و عرق بدن را خشک مى‏‌کند.

مزاج مردار سنگ: مزاج آن اگر اصل باشد سرد و خشکاننده است، اما بیشتر در بازار تقلبی آن موجود است که با سرب مخلوط می‌شود که بسیار خطرناک است.

سفیداب قلع

سپیداب اَرزیر یا سفیداب ارزیز یا سپیداب قلع، از رنگ‌های غیرشفاف و حاجب ماوراء است و به جای رنگ سفید به کار می‌رود. این سپیداب در بسیاری از منابع به اشتباه با سپیداب شیخ (نام دیگر سپیداب سرب) یکی نوشته شده ‌است. استفاده از ماسک‌های طبیعی و مواد موجود در خانه در درمان جای جوش، کک و اسکار پوستی تاثیر چشمگیری دارد. از دیدگاه طب اخلاطی برای درمان جای جوش استفاده از ماسک پوست لیموترش همراه عسل روزانه ۱۰ دقیقه روی پوست، همچنین مصرف ماسک پودر صندل سرخ همراه گلاب ۱۵ دقیقه روی پوست بسیار موثر است.

*استفاده از ماسک سفیداب قلع همراه شیر ۱۵ دقیقه بر پوست برای درمان کک و مک، شفافیت و شادابی پوست مفید است. برای درمان کک و مک استفاده از لعاب اسفرزه، کف دریا و لیمو ترش دو ماه روی پوست و ماسک پودر باقالای خشک شده همراه آب و گلاب بسیار موثر است.

*مصرف ماسک سفیداب کف و آب ماست ۱۵ دقیقه روی پوست بدون ماساژ به مدت دو ماه برای درمان جای جوش موثر است. استفاده از ماسک ژل آلووئه‌ورا شب‌ها، قبل از خواب ۱۰ دقیقه روی پوست برای درمان جای جوش بسیار مفید است.

در افراد مبتلا به کک و مک‌های ژنتیکی باید دو تا سه ماه از ماسک کف دریا همراه لیموترش استفاده کنند که پس از آن استفاده از روغن شترمرغ بسیار مفید است.

بهترین درمانگر جوش و جای جوش استفاده انواع سفیداب‌ها مانند قلع، روی، نقره و کف است.

لازم به یادآوری است که از سفیدآب نباید در مصرف بیشتر آرایش و پوست و زیبایی استفاده کرد، چرا که موجب خشکی شدید پوست می‌شود.

سفیداب روی

نام‌های دیگر: سفیداب روی، سفیداب مروارید

برای داشتن پوستی صاف و شفاف و استفاده از مواد طبیعی می‌توان از سفید آب روی استفاده کرد. سفیداب روی علاوه بر اینکه برای زیبایی بسیار موثر است خواص درمانی هم نیز دارد.

این ماده که با نام‌های گوناگون در شهرهای مختلف کشور شناخته می‌شود ظاهری مانند الیاف‌های به هم پیوسته پنبه و وزن بسیار کم، رنگی سفید و شفاف دارد. این ماده‌ی آرایشی از عنصر روی و به شیوه‌ی اکسیداسیون تهیه می‌شود. این محصول آرایشی بی‌نظیر ده‌ها سال است که برخی از خانواده‌ها که راز تهیه‌ی این ماده را سینه به سینه حفظ کرده‌اند تهیه‌ و به بازار فروش عرضه می‌شود.

خواص درمانی

*ضد تعریق

ضد تعریق: سفیداب پنبه روی در جلوگیری از تعریق زیاد اثر مطلوبی دارد که باید پس از شست‌وشو و خشک کردن محل به طوری که کمی رطوبت باقی مانده باشد مقداری از مواد را به صورت خشک روی محل بپاشید.

نکته‌ی مهم: با توجه به مقدار زیاد روی به کار رفته در این نوع سفیداب برای پوست‌های خشک مناسب نیست و توصیه نمی‌شود.

زاج

زاج مانند برخی مواد معدنی دیگر دارویی مناسب برای بیماری‌ها عفونی است، چون مواد قابض دارد و جلا دهنده است. زاج به شکل بلوری و در اثر تاثیر مواد معدنی به رنگ‌های متفاوت دیده می‌شود. زاج در بیشتر نقاط جهان موجود است، اما در کشور ما در مناطق قزوین، طارم، زاگون تهران، در جاده هراز در منطقه‌ی آب اسک، آب جاری این منطقه آب زاج است، که رسوبات آن در رودی کوچک به وضوح نمایان است و حوضچه‌ای کوچک آب زاج نیز هنوز در این مکان برای کسانی که دچار مشکل پوستی هستند قابل استفاده است.

 

انواع زاج

۲۵ نوع زاج وجود دارد که مشهورترین آن زاج سفید (شوغار)، احمر، اخضر، اصفر، اسود، سرخ و سیاه، زاج الاساکفه، مقطر، جامد، مبطوخ، بلوری، قبرسی، لاری و رومی.

مواد متشکله‌ی زاج

زاج‌ها مواد فلزی گوناگون دارند سفید آن حامض کبریتیک (اسید سولفوریک)، اکسید اول آهن و آب سولفات پتاسیم، آلومین دارد.

مضرات زاج

از خوردن اقسام زاج، سرفه‌ی دموی، سل و حاصل می‌شود. بیشتر از ۳ گرم زاج (زرد) کشنده است.

مصلح زاج

نوشیدن شیر تازه دوشیده شده، کره‌ی تازه و شربت زوفا

مانع الجمع (تداخل و عدم سازش):

قلیائیات، کربوتات‌ها، املاح فلزی با زاج مصرف نشود.

پادزهر: بی‌کربنات دو سود (جوش شیرین)

خواص

*درمان سرطان مثانه

*درمان زخم‌های کلیه

*کاهش دهنده‌ی ورم‌ها

*سنگ شکن کلیه

*نسخه: طلا کردن زاج با آب گشنیز برای حمره (ورم و آماس سرخ چشم)، رفع غدد سرطانی و زائد (سلعه) لک و جوش‌های پوستی و آکنه و بهبود زخم‌ها مفید است.

*نسخه: نواصیر (شقاق) و بواسیر را نیز با ساییده شده‌ی زاج درمان می‌کنند.

*نسخه: خشک شده و ساییده‌ی آن روی زخم‌های رحم و عفونت‌های و خونریزی‌های عفونی (نزف الدم) مفید و شیاف آن در رحم همراه آب گندنا نیز برای بیماری‌های عفونی رحم سودمند است.

*نسخه: بوییدن زاج سوخته و کشیدن آن در بینی (نفوخ) برای خونریزی بینی کارآمد است.