با رزمـاری به جنگ خستگی‌ها بروید!

با رزمـاری به جنگ خستگی‌ها بروید!

از رزماري مي‌توان براي درمان نفخ، درد مفاصل، سرماخوردگي، کبد اشباع شده و غيره استفاده کرد.

اگر در باغچه‌ي منزل‌‌تان رزماري داريد خوشا به حال‌تان! چون گنجينه‌اي‌ از خواص در اختيارتان هست. برگ‌ها، گل‌ها و روغن گياهي آن جزو بهترين درمان‌هاي طبيعي محسوب مي‌شوند که سلامتي را ارتقا مي‌دهند.

در اين مطلب به شما خواهيم گفت چگونه مي‌شود از خواص درماني اين گياه معطر و مفيد استفاده کرد؛ لطفا با ما همراه باشيد.

 

با رزماري از خستگي‌ها خداحافظي کنيد

رزماري به دليل دارا بودن ترکيبات فوق‌العاده‌ مانند فلاوونوييدها، باعث تحريک بدن و افزايش انرژي آن مي‌شود. براي همين هم اگر احساس خستگي و کسالت رهاي‌تان نمي‌کند، مي‌توانيد به اين گياه پرخاصيت اعتماد کنيد.

 

روش مصرف

يک قاشق چاي‌خوري (معادل ۲۰ گرم) برگ‌هاي رزماري را با ۱۵۰ ميلي‌ليتر آب جوش دم کنيد. در ظرف را گذاشته، اجازه دهيد به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقيقه بماند و سپس صاف کرده و ميل کنيد. مي‌توانيد روزانه و بين غذا از اين دم کرده ميل کنيد. حواس‌تان باشد مصرف روزانه‌ي آن نبايد بيش از دو تا سه فنجان باشد.

 

خداحافظي با نفخ، يبوست و گرفتگي عضلاني

اگر در هضم غذا مشکل داريد رزماري مصرف کنيد. اين گياه حاوي ترکيباتي مانند فلاوونوييدها، سينيول و غيره است که براي درمان دل درد، اسهال، باد شکم، نفخ يا يبوست بسيار مفيد است. در واقع رزماري يکي از درمان‌هاي طبيعي و البته موثر دستگاه گوارش است.

روش استفاده

۵ گرم برگ رزماري را در يک فنجان آب جوش و به مدت ۱۰ دقيقه دم کنيد. محلول را صاف کرده و بنوشيد. مي‌توانيد روزانه ۲ تا ۳ فنجان از اين دم کرده را بعد از غذا ميل کنيد. همچنين مي‌توانيد ۲ قطره روغن گياهي خوراکي رزماري را با کمي عسل مخلوط کرده و سپس در يک فنجان آب داغ حل و ميل کنيد.

 

رزماري و سم زدايي از کبد

قدرت بالاي ترکيبات موجود در رزماري براي بهبود عملکرد ارگان‌هاي بدن به خصوص کيسه‌ي صفرا و کبد شناخته شده است. رزماري باعث دفع توکسين‌ها يا همان سموم موجود در کبد مي‌شود. وقتي که کبدتان درست کار کند مطمئن باشيد که تاثير مثبت آن روي عملکرد ارگان‌هاي ديگر بدن کاملا قابل‌ مشاهده خواهد بود.

 

روش مصرف

يک قاشق چاي‌خوري (معادل ۲۰ گرم) برگ رزماري را با ۱۵۰ ميلي‌ليتر آب جوش دم کنيد. در ظرف را بگذاريد و ۱۰ تا ۱۵ دقيقه صبر کنيد. سپس محلول را صاف کرده و ميل کنيد. بهتر است به مدت ۲۰ روز، صبح‌ها به صورت ناشتا اين دم کرده را بنوشيد. با همين کار ساده، بدن‌تان سم‌زدايي و تميز مي‌شود.

درمان سرماخوردگي، سرفه، برونشيت و آنفلوانزا

زماني که دچار مشکلات تنفسي و بيماري‌هاي خاص فصل سرما مي‌شويد، بدون فوت وقت به سراغ رزماري برويد. به دليل اين‌که اين گياه ضدعفوني‌کننده و روان کننده‌ي مخاط است. رزماري براي درمان سرماخوردگي، برونشيت و سرفه فوق‌العاده است.

 

روش استفاده

۵ گرم برگ رزماري را در يک فنجان آب جوش به مدت ۱۰ دقيقه دم کنيد. محلول را صاف کرده و ميل نماييد. مي‌توانيد به مدت ۷ روز، روزانه دو تا سه فنجان از اين دم کرده ميل کنيد. همچنين مي‌توانيد به مدت يک هفته ۱۰ تا ۲۰ قطره از تنتور رزماري را در يک ليوان آب حل و صبح و شب ميل کنيد.

اگر دچار برونشيت شده‌ايد مي‌توانيد يک قطره روغن خوراکي رزماري را در يک قاشق عسل ريخته و سپس در يک دمنوش حل کرده و ميل کنيد. مي‌توانيد اين کار را به مدت يک هفته، صبح و شب انجام دهيد. حواس‌تان باشد اگر علايم سرماخوردگي‌تان بيش از يک هفته طول کشيد حتما به پزشک مراجعه کنيد.

 

تسکين دردهاي روماتيسمي

از آن جايي که رزماري حاوي اسيد فنوليک است، خاصيت ضد التهابي دارد و مي‌تواند باعث کاهش دردهاي روماتيسمي شود.

 

روش مصرف

۵۰ گرم گل رزماري را در يک ليتر آب ريخته، به مدت دو دقيقه بجوشانيد و سپس اجازه دهيد به مدت ۱۰ دقيقه دم بکشد. محلول را صاف کنيد و به عنوان لوسيون روي مفاصل دردناک بکشيد. به مدت يک هفته روزانه دو تا سه مرتبه اين کار را تکرار کنيد.

 

زنگ خطر

مصرف رزماري براي افرادي که انسداد مجاري صفراوي يا بيماري کبدي دارند؛ مورد منع مصرف دارد.

استفاده‌ي موضعي از رزماري براي افرادي که روي پوست‌شان رخمي دارند يا افرادي که مبتلا به بيماري‌هاي پوستي، تب، عفونت‌هاي جدي و همچنين فشارخون بالا هستند؛ توصيه نمي‌شود.

روغن خوراکي رزماري نيز براي افراد زير ۱۸ سال، خانم‌هاي باردار و شيرده مورد منع مصرف دارد.

مصرف برگ‌هاي خشک رزماري به کودکان زير ۱۲ سال توصيه نمي‌شود.