خانم‌ها آلزایمر را جدی بگیرند

خانم‌ها آلزایمر را جدی بگیرند

سیدرضا رضایی

متخصص طب ایرانی – اسلامی

 

آلزایمر یا همان فراموشی نوعی اختلال در حافظه است که معمولا در سنین میانسالی و بالای چهل سال اتفاق می‌افتد، اما امروزه به دلیل تغییر نوع سبک زندگی افراد، شاهد رواج آن در سنین پایین هم هستیم.

آلزایمر یک اختلال پیش‌رونده‌ی مغزی است که به تدریج حافظه، توانایی یادگیری، استدلال، قضاوت، برقراری ارتباط و انجام فعالیت‌های روزانه را مختل می‌کند. از علائم مشخصه‌ی آن از دست دادن حافظه، قضاوت، استدلال و تغییراتی در حالت‌ها و رفتار است. آلزایمر از درجه‌ی خفیف شروع می‌شود و می‌تواند تا مرحله‌ی شدید آن پیش برود. ابتدای آن با فراموش کردن مسائل جزئی زندگی مثل جا گذاشتن کتاب شروع می‌شود و ممکن است میزان شدید آن مثل فراموش کردن آدرس محل زندگی خود یا عزیزان‌مان پیش رود که باید در این مرحله، آلزایمر جدی گرفته شود.

 

زنگ خطری برای میانسالان

میانسالان که با کهو لت سن روبه‌رو هستند بیشتر در معرض خطر به ابتلا به این بیماری قرار می‌گیرند؛ چرا که فعالیت‌های مغزی آن‌‌ها کم می‌شود و تحرک کمتری دارند.

 

خانم‌ها بیشتر مراقب باشند!

در یک تقسیم‌بندی کلی خانم‌ها با مزاج سرد و تر، کسانی که در مناطق سردسیر و با رطوبت بالا مثل سواحل خزر زندگی می‌کنند، اشخاصی که بیشتر غذاها و صیفی‌جات با طبع سرد، به خصوص در فصل سرما مصرف می‌کنند، افراد میانسال، افرادی که زندگی یکنواخت و تحرک کمتری دارند و افرادی که ناراحتی و فشارهای عصبی زیادی در زندگی‌شان دارند بیشتر در معرض ابتلا به آلزایمر هستند. این افراد باید بیشتر مراقب خود، نوع تغذیه و سبک زندگی‌شان باشند. البته ژنتیک و ارثی بودن آن نیز در مبتلا شدن به آلزایمر موثر است.

 

سبک زندگی موثر در آلزایمر!

نوع زندگی کردن و غذا خوردن در همه‌ی ابعاد زندگی تاثیرگذار است و آلزایمر هم از این قاعده مستثنی نیست. پزشکان توصیه می‌کنند برای پیشگیری از بیماری آلزایمر کمتر از غذاهای سرد مانند ماست، کاهو، خیار، به خصوص ترکیب این مواد با هم و خوردن آن‌ها همراه با غذاهای دیگر استفاده کنید و در صورت مصرف، با خوردن مواد خوراکی گرم، سردی و رطوبت به وجود آمده در بدن را از بین ببرید، چون سردی بدن از عوامل موثر در ابتلا در آلزایمر است.

 

نشانه‌های آلزایمر

به طور متوسط این بیماری ۵ تا ۱۰ سال به طول می‌انجامد. طی این مدت فرد در یادآوری اسامی،‌ به یادآوردن وقایع و اتفاق‌هایی که فقط چند روز از وقوع‌شان می‌گذرد، درک مشکل و بیماری خویش، انجام وظایف روزانه، فکر کردن، حرف زدن و همچنین قدرت قضاوت دچار مشکل می‌شود. هر چند تشخیص بیماری آلزایمر در مراحل اولیه مشکل است، اما علائم بیماری به تدریج پیشرفت می‌کند و آشکار می‌شود. اگر فکر می‌کنید خود یا نزدیکان‌تان به آلزایمر مبتلا هستید، ده نشانه‌ی هشدار دهنده‌ی زیر را بخوانید. اگر حتی چند نمونه از آن‌ها را در خودتان یافتید، حتما با پزشک مشورت کنید.

*فراموش کردن اسامی، تاریخ و زمان، شماره تلفن و چیزهای دیگر بیشتر از گذشته، تا حدی که این امر زندگی را تحت تاثیر قرار دهد و از حال طبیعی خارج کند.

*مشکل شدن کارهای روزمره و آشنا مانند آشپزی، جواب دادن تلفن و…

*گم کردن اشیا بیش از پیش، به شکلی که آن‌ها را در جای عجیب و نامربوط قرار دهید و دیگران را متهم به برداشتن و جابه‌جا کردن وسایل شخصی خود کنید.

*از یاد بردن کلمات ساده یا فراموشی در زمان سخن گفتن.

*ایجاد اشکال برای انجام کارهای پیچیده‌تر مثلا گیج شدن در هنگام دیدن فیلم، شنیدن یک داستان و فراموشی وقایع پیشین.

*بیش از پیش شکاک، بدبین، محتاط یا مضطرب به نظر رسیدن.

*اطمینان نداشتن از این موضوع که امروز چه روزی است؟

*گم کردن راه و مکان‌ها هنگام رفتن به خرید.

*بی‌تفاوتی نسبت به سرگرمی‌های مورد علاقه و لذت نبردن از آن‌ها.

 

با زعفران به جنگ آلزایمر بروید

زعفران از لحاظ طبع، گرم و خشک محسوب می‌شود و مهم‌ترین خاصیت زعفران که از زمان قدیم به آن معروف بوده، درمان افسردگی است و در درمان دردهای عصبی، تقویت حافظه و درمان اختلالات مغزی ناشی از پیری مانند آلزایمر و پارکینسون مفید است. علاوه بر این، به علت اثر آرام‌بخش بودن زعفران، برای درمان کم‌خوابی نیز به کار می‌رود. زعفران همچنین خواص دیگری از جمله هضم غذا، آسان کردن گردش خون، صفراآور، اشتهاآور، رفع سرفه، تسکین درد معده، برطرف کردن دردهای کولیک کلیوی، درمان برونشیت، کاهش چربی، افزایش بادگیری، پالاینده کلسترول، فشار خون، تصفیه کننده طحال و کبد و آغازگر رشد اندام تناسلی دارد.

 

ماهی بخورید تا‌ آلزایمر نگیرید

یکی از مفیدترین غذاها برای مغز، ماهی است. اسکن مغز افرادی که حداقل یک مرتبه درهفته، ماهی کباب شده روی آتش – نه ماهی که در روغن سرخ می‌شود – مصرف کرده‌اند، نشان داده که از ماده‌ی خاکستری در نواحی کلیدی مغزشان، بهتر محافظت شده است.

  1. داشتن تغذیه‌ی مناسب از قبیل خوردن یک دانه مویز یا کندر به همراه مصطکی قبل از صبحانه به صورت ناشتا، مصرف گوشت گوسفند، بلدرچین، شتر، خوردن حبوباتی مثل نخود، لوبیا، لپه، مصرف عسل و خرما.

 

قانونی کلی: از مواد خوراکی سرد کمتر استفاده کنید.

  1. تحرک و ورزش کردن
  2. داشتن تنوع و جلوگیری از یکنواخت شدن زندگی
  3. مطالعه کردن
  4. انجام بازهای فکری مانند حل کردن جدول و بازی شطرنج باعث فعالیت بیشتر مغز و قوی شدن ارتباط بین سلول‌های مغزی می‌شود.
  5. تماس گرفتن با دوستان و داشتن ارتباطات اجتماعی مستمر باعث می‌شود مغز شما جوان بماند.
  6. کاهش فشارهای عصبی روزانه