اهمیت عسل درمانی در دنیای امروز

اهمیت عسل درمانی در دنیای امروز

عسل از زمان‌های قدیم در سفره‌ی غذايي‌ بشر بوده و با گذشت زمان ‌و پيشرفت علم‌، خاصیت‌های‌ شگفت انگیز آن‌ بیشتر کشف شده است. خوردن ۱۰۰ گرم‌ عسل در روز مي‌تواند به شما ‌انرژي برابر با ۳۳۰ كالري بدهد، چون عسل از آب (۱۷ درصد)، قند (۴۰ درصـد)، اسيدهاي آمينه (۲۵ درصد) و انواع مواد معدني مانند آهن، منگنز، منيزيم، فسفات و… (۱۲ درصد) و انواع آنزيم‌ها (۶ درصد) تشكيل شده است كه بسياري از احتياجات بدن را تامين مي‌كند.

 

راه‌های تشخیص‌ عسل طبیعی

– شکرک

یکی از راه‌های تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی شکرک زدن آن است. این تصور که عسل تقلبی در شرایط سرما و در طول مدت نگهداری شکرک می‌زند، کاملا اشتباه است. این شرایط برای عسل‌های طبیعی صادق است زیرا در مدت نگهداری و در مجاورت سرما، با کاهش رطوبت و ایجاد بلورهای منظم قندی در نتیجه‌ی وجود آنزیم‌های افزوده توسط زنبور عسل (‌دیا‌ستارهای عسل مانند آنزیم اینور‌تاز)، عسل شروع به شکرک زدن می‌کند. درجه‌ی سفتی زمان شروع شکرک زدن به نوع گل و آب و هوای منطقه بستگی دارد.

– رنگ‌‌ و مزه‌ی عسل

هر عسل از گل خاصی به دست می‌آید و از رنگ، بو، مزه‌، غلظت و خواص درمانی آن گل برخوردار است؛ به عنوان مثال عسل طبیعی آویشن، قرمز مایل به تیره ولی عسل طبیعی قنقال زرد کمرنگ است. عسل طبیعی شوید، سیاه‌ رنگ بوده و طعم شوید می‌دهد؛ بنابراین اگر فروشنده‌ای عسلی زرد رنگ را به نام عسل آویشن یا شوید به شما داد شک نکنید که یا اشتباه کرده یا عسل تقلبی به شما تحویل داده است. در قرآن کریم هم تصریح شده عسل طبیعی به رنگ‌های مختلف است. عسل بر حسب این که متعلق به کدام منطقه و کدام گل باشد، رنگش متفاوت است. دامنه‌ی طیف رنگ‌های عسل از سفید به انواع زرد (زرد نارنجی و زرد مایل به سبز طلایی)، کهربایی، عقیقی مایل به قرمز و حتی قهوه‌ای متغییر است. البته رنگ و غلظت عسل نمی‌تواند عامل تعیین ‌کننده‌ای برای شناسایی کیفیت این محصول باشد چرا که غلظت و رنگ عسل بسته به شرایط اقلیمی تولید آن متفاوت است اما عسل طبیعی، عطر و طعم گل‌ها را دارد. این باور درست نیست که عسل خوب رنگ تیره دارد.

– ميزان رطوبت

‌برخي افراد، ميزان رطوبت عسل را به وسيله‌ی برگرداندن شيشه‌ی عسل و سرعت بالا و پايين رفتن حباب داخل شيشه و برخي به وسيله‌ی ميزان كش آمدن عسل اندازه‌گيري مي‌كنند، ولي بايد توجه داشت كه اين روش‌ها دقيق و مطمئن نيستند.

– ميزان تخمير شدن

تمام عسل‌ها حاوي مخمرهاي خوراكي بي ضرر براي انسان هستند. بايد توجه كرد كه عسل در زمستان به دليل سرماي زير ۱۱ درجه تخمير نمي شود. البته نگهداري عسل در دماي ۳۸ درجه‌ی سانتي‌گراد نيز مي‌تواند از تخمير آن جلوگيري كند، ولي در دراز مدت به كيفيت عسل صدمه مي‌زند، زيرا حرارت بالا، كيفيت عسل را از بين مي‌برد. عسل با رطوبت بيش از ۱۷ درصد بيشتر در معرض تخمير است. بعد از شكرك زدن، درصد تخمير عسل افزايش مي‌يابد.

– عطر و بوي طبيعي

اگر درپوش عسل مدتي بسته باشد، هنگام باز كردن درپوش حتما بو و رايحه‌ی قوي و مطبوع عسل طبيعي را مي‌توانيد استشمام كنيد.

رس بستن عسل یا شکرک زدن؟

برخلاف نظر مردم ایران یکی از راه‌های شناخت عسل، رس بستن آن است که‌ با شکرک زدن متفاوت است. عسل از پایین به بالا رس می‌بندد، کاملا یکنواخت شده و رنگ آن نیز مانند روغن کرمانشاهی کرم رنگ می‌شود اما مربا از سمت بالا به سمت پایین شکرک زده و کاملا غیر یکنواخت شده و رنگ آن تغییر نمی‌کند. در تمام دنیا این نوع عسل جهت مصرف از استقبال بیشتری برخوردار بوده و در اروپا به نام عسل کره‌ای  شناخته می‌شود.

این نوع عسل برای‌ استفاده نیز راحت‌تر از عسل مایع بوده و اصطلاحا کمتر وسایل روی میز صبحانه را کثیف می‌کند اما اگر جز افرادی هستید که تمایلی به مصرف این نوع عسل ندارید یا این‌که این نوع عسل را خریده‌اید ولی تصمیم به تبدیل آن به حالت مایع دارید‌، عسل را به صورت غیرمستقیم حرارت دهید. حرارت ملایم مانند روی رادیاتور، بالای شومینه یا حرارت با آب داغ به صورت غیرملایم از دیگر روش‌های مناسب است.

نگهداری عسل

– بهترین مکان برای نگهداری عسل داخل کابینت آشپزخانه است چون این‌ فضا ‌از لحاظ درجه‌ی حرارت و تاریک بودن‌، مکانی مناسب محسوب می‌شو‌د.

– اگر مورچه در اطراف ظرف عسل‌تان جمع می‌شود، ظرف را داخل یک کاسه‌ی کم حجم آب قرار دهید.

بهترین ظرف نگهداری عسل ظروف شیشه‌ای است.

 

تشخیص عسل طبیعی بلوری شده از شبه عسل تقلبی شکرک‌زده

‌برای شناسایی عسل طبیعی بلوری شده از شبه عسل تقلبی شکرک زده باید دانست تنها عسل طبیعی کم‌کم و به مرور زمان کدر و ته‌نشین شده، رسوب کرده و شکرک آن مانند شکرک طبیعی شیره‌ی خرما نرم بوده و هنگام خوردن ممکن است اندکی زبری داشته باشد اما هیچ‌گونه صدایی زیر دندان احساس نمی‌شود. اما شکرک شبه عسل تقلبی (شکر آب شده و …) مثل نبات سفت بوده، به سختی با قاشق جدا شده و موقع خوردن مانند دانه‌های آب نبات، شکر و مربای شکرک‌زده زیر دندان صدا داده و همچون شکلات به دندان‌ها می‌چسبد. مهم‌ترین نکته‌ این‌که این‌گونه شبه عسل‌ها بدون کدر‌ شدن و ته‌نشین شدن خیلی سریع و در زمانی کوتاه شکرک می‌زنند.

 

خواندنی‌هایی درباره‌ی عسل

– عسل‌هاي تيره نسبت به عسل‌‌‌هاي روشن مواد معدني بيشتري دارند.

-حتما شنيده‌ايد كه قديمي‌‌ها مي‌گويند عسل و خربزه با هم نمي‌سازند! دليلش اين است كه تركيب عسل و خربزه در بدن، التهابات پنهاني را فعال مي‌كند. التهابات عود كرده و خود را به صورت تب‌‌هاي شديد و به ‌هم ‌‌ريختگي وضعيت بدن نشان مي‌دهند.

– اگر با مشكل كمبود آهن خون مواجه هستيد، حتما در وعده‌ی صبحانه، عسل بخوريد. البته عسل به غير از داشتن آهن زياد، فسفر و كلسيم زيادي هم دارد كه دواي امراض استخواني است.

– عسل گون براي رفع زخم بستر، زخم‌هاي عفوني و درمان بيماري‌‌‌هاي پروستات، رماتيسم و بي‌خوابي بسيار موثر است. عسل زرشك براي تقويت كبد و رفع بيماري‌‌هاي كبد موثر است، عسل آويشن در درمان بيماري‌هاي تنگي نفس، آسم، سرفه و رفع خستگي كاربرد دارد و عسل عناب به تسريع عمل خون ‌رساني از قلب به اعضا و جوارح كمك مي‌كند.

– عسل طبيعي به خاطر داشتن دياستاز، توانايي آب كردن چربي اطراف قلب را دارد؛ بنابراين مصرف آن به بيماران و سالخوردگان قلبي توصيه مي‌شود.

– موم‌‌هاي همراه عسل اگر در دماي بالاي ۳۰ درجه نگهداري شود، بعد از مدتي كرم‌‌هاي ريزي در درون سوراخ‌‌هاي شش ضلعي آن ديده خواهد شد. بنابراين براي حفظ سلامتي، عسل‌هاي موم‌‌دار را در هواي گرم نگه نداريد، اگر هم كرم‌‌‌هاي ريز را درون موم ديديد، به هيچ ‌وجه از آن استفاده نكنيد.

– حواس‌تان باشد عسلي كه بوييدن آن شما را به عطسه بيندازد يا چشيدنش گلو را بسوزاند، عسل نامرغوبي است كه بايد از خوردنش پرهيز كرد.