گرما و عرق دیگر شما را نمی‌سوزاند با این روش‌ها:

گرما و عرق دیگر شما را نمی‌سوزاند با این روش‌ها:

عرق‌سوز شدن پوست بدن بر اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید به وجود نمی‌آید، بلکه زمانی ایجاد می‌شود که گرمای بیش از اندازه به بدن برسد و بدن با تولید بسیار زیاد عرق، واکنش نشان دهد.

افراد چاق بیشتر در معرض عرق‌سوز شدن قرار می‌گیرند و بیشتر در قسمت‌های زیر بغل و بین کشاله‌های ران ایجاد می‌شود .عرق‌سوزشدن، مشکلی نیست که لازم باشد برای آن به پزشک مراجعه کنید، راه‌های آسانی وجود دارد که از بروز آن می‌توان جلوگیری کرد و با مشاهده‌ی اولین علامت، با کمک درمان‌های خانگی آن را از بین ببرید.

 

درمان خانگی عرق‌سوز شدن 

 

* ابتدا محل عرق‌سوز شده را با کمی‌شامپوی بچه و آب ولرم تمیز بشویید وسپس گیاه آلوئه ورا که اثر خنک کنندگی و درمانی پوست را دارد به روی آن بمالید. اگر آلوئه ورا در دسترس نبود می‌توانید از ژل آن نیز استفاده کنید.

 

* قرار دادن کیسه‌ی یخ به روی موضع عرق‌سوز شده نیز باعث خارج شدن پوست از حالت التهاب می‌شود.

 

* خمیری از جوش شیرین و آب و پودر بلغور جو‌ی دو سر تهیه کنید و به روی موضع به آرامی‌بمالید. این کار باعث ترمیم پوست می‌شود و بسیار مفید است.

 

* پودر تالک را خریداری کنید و در مواقع عرق‌سوز شدن پوست با مقداری آب مخلوط کنید تا به شکل رب در بیاید و روی موضع بمالید .

 

* حتما از لباس‌های نخی استفاده کنید و از پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبنده جدا خودداری نمایید.

 

* هنگامی‌که پوست شما خشک است هر چند ساعت یک بار مقداری آرد ذرت روی پوست خود بریزید و ماساژ دهید.

 

* استفاده از کرم‌ها یا پمادهای ضد التهاب از قبیل هیدروکورتیزون نیز تاثیر زیادی روی از بین بردن التهاب دارد.

 

* استفاده از پودر بچه نیز بسیار مفید است. برای این کار موضع را تمیز بشویید و خشک کنید. سپس پودر بچه را پاشیده و به آرامی ‌روی موضع بمالید و تا یک الی دو ساعت پوستتان را نشویید.

 

در بزرگسالان، عرق‌سوز به ندرت به مراقبت پزشکی نیاز دارد، اما برای بچه‌های کوچک در صورت تداوم مشکل می‌باید به پزشک مراجعه شود. تعدادی از روغن‌های گیاهی نیز برای بهبود عرق‌سوز شما مفیدند که در اینجا معرفی می‌کنیم.

 

روغن‌های گیاهی برای بهبود عرق‌سوز
– روغن گل یاس:  با کاهش التهاب، مقابله با عفونت و تمیز کردن پوست، به رفع مشکل کمک می‌کند.

 

– روغن اسطوخودوس:  عامل ضدالتهابی است که ورم و عفونت‌های ایجاد شده به دلیل عرق‌سوز را کاهش می‌دهد.

 

– روغن فندق : پوست را خنک می‌کند، در نتیجه عرق‌سوز را برطرف می‌کند.

 

– روغن اوکالیپتوس: این روغن بیماری پوستی را درمان و از بروز آن پیشگیری می‌کند.

 

– روغن گل چریش: برگ‌ها و پوست این درخت، عرق‌سوز دردناک و ناراحت کننده را برطرف می‌کند.

 

– روغن گل رز: دارای خاصیت درمانی طبیعی است که علاوه بر پیشگیری، مانع از بروز مجدد عرق‌سوز می‌شود.

 

– روغن بابونه: همراه با گل‌های له شده آن را روی پوست‌تان بمالید تا عرق‌سوز را برطرف کند.

 

– روغن کالاندولا: به این روغن، روغن زیتون یا بادام اضافه کنید. این روغن باعث مرطوب شدن پوست می‌شود.

 

– روغن حنا: این روغن برطرف کننده‌ی تمامی‌مشکلات پوستی ناشی از گرما است.

 

– روغن زیتون: این روغن برای پیشگیری از عرق‌سوز شدن نوزادان مناسب است.

 

در ادامه، گیاهان دارویی که در کنترل تعریق بدن و رفع بدبویی ناشی از عرق زیاد پوست و رشد باکتری‌ها روی آن مۆثرند و علاوه بر خاصیت کاهش تعریق و اثر ضد عفونی کنندگی، دارای بوی خوش و مطبوع نیز بوده و نه تنها بدبویی بدن را رفع می‌کنند، بلکه به خوشبویی آن نیز کمک می‌نمایند معرفی می‌شوند.

۱- برگ مورد:

پاشیدن پودر برگ تازه‌ی خشک شده‌ی گیاه مورد یا شست‌وشوی پوست با آب دم‌کرده‌ی غلیظ. برگ مورد به علت دارا بودن خاصیت قابض غدد عرق بودن، تعریق زیاد پوست را کنترل نموده و اسانس معطر آن باعث خوشبویی بدن می‌شود.

۲- برگ شیرین بیان:

دم‌کرده‌ی غلیظ برگ تازه‌ی شیرین بیان (حدود ۵۰ گرم در یک لیتر آب جوش که به مدت ۱۵ دقیقه دم کشیده باشد) را جهت شست‌وشوی موضع عرق روزی ۳-۲ بار استفاده نمایید تا از بوی بد عرق، رهایی یابید.

۳- برگ حنا:

پودر برگ حنا به تنهایی یا همراه با پودر برگ سدر یا جوش شیرین، با اثر خنک‌کنندگی پوست و کم کردن فعالیت غدد عرق، به رفع بدبویی پوست کمک می‌کند. می‌توان حنا را با جوشانده‌ی سماق یا سرکه خمیر کرده و به موضع عرق مالیده و نیم ساعت بعد با آب‌غوره یا سرکه‌ی رقیق شده، موضع را شست‌وشو داد.

۴- مریم گلی:

از این گیاه می‌توان به صورت جوشانده و همراه با گل ختمی و زوفا، شربت خوراکی تهیه کرد و روزی ۲ مرتبه میل نمود تا در کاهش تعریق بدن اثر گذارد. همچنین پاشیدن پودر آن زیر بغل یا داخل کفش یا شست‌وشوی موضع عرق با دم‌کرده‌ی غلیظ آن، در رفع بدبویی و خوشبو نمودن پوست مۆثر است.

۵- مازو:

تعفن فراوان این گیاه، آن را جزو قابض‌های قوی قرار داده که استفاده از پودر یا دم‌کرده غلیظش به کسانی که از زیادی ترشح غدد عرق پوست شاکی‌اند، توصیه می‌شود.

همچنین می‌توان ۱۰۰ گرم میوه‌ی مازوی خشک را ساییده با ۵۰ گرم پودر مردار سنگ و ۱۰ گرم پودر زاج سفید مخلوط کرده و روزانه داخل کفش یا زیر بغل استعمال نمود و پس از نیم ساعت با دستمال پاک کرد.

۶- پوست و برگ گردو:

برگ گردو دارای خاصیت ضد میکروبی قویست، بنابر این شست‌وشوی موضع با خیسانده یا دم‌کرده‌ی غلیظ برگ تازه گردو، در رفع بدبویی پوست مۆثر است.

پوست سبز گردو نیز به علت دارا بودن تعفن فراوان و قابض بودن، در کنترل ترشح عرق بسیار مفید است. می‌توان مخلوط پودر برگ گردو، پودر پوست گردو، مردار سنگ و حنا به نسبت مساوی تهیه نمود و روی موضع عرق پاشید.

۷- نعنا:

استفاده خوراکی از برگ تازه نعناعیا عرق آن در رفع بدبویی دهان بسیار مۆثر است. همچنین استفاده از محلول دم‌کرده نعناع جهت شست‌وشوی پوست بدن علاوه بر رفع بدبویی و کم کردن ترشح غدد عرق، باعث خوشبو شدن بدن نیز می‌شود.

۸- برگ سیب:

استفاده از دم‌کرده‌ی برگ تازه‌ی درخت سیب به عنوان محلول شست‌وشوی بدن، در کاهش بوی بد عرق نقش مۆثری دارد، خصوصا اگر این دم‌کرده همراه کمی سرکه استفاده شود.

۹- گلسرخ:

گذاشتن گلبرگ‌های تازه گلسرخ روی موضع عرق یا شست‌وشوی بدن با گلاب یا پاشیدن پودر گلسرخ زیر بغل و داخل کفش، از دیگر روش‌های سنتی درمان تعریق محسوب می‌شود.

۱۰- رزماری:

این گیاه که به اکلیل کوهی نیز شهرت دارد، در کاهش تعریق بدن اثر بسزایی دارد. می‌توان ترکیبی از ۵۰ گرم پودر برگ رزماری و ۲۰۰ گرم پودر بچه (تالک) تهیه نمود و روزی ۳-۲ بار به محل عرق پاشید.

علاوه بر گیاهان دارویی مذکور، استفاده از جوش شیرین، گل ارمنی، زاج سفید و مردار سنگ نیز که در واقع جزو مواد معدنی دارویی هستند، در درمان تعریق و بوی بد آن مۆثر است.

گل ارمنی یا همان خاک ارژیل، نوعی گل رس خالص ورز داده شده است که در التیام زخم و ضد عفونی کردن پوست و رفع بوی بدن مۆثر است.

طرز استفاده از این ماده معدنی به این صورت است که می‌توان آن را به صورت خشک به تنهایی یا ترکیب با پودر نعنا و گلسرخ روی موضع عرق پاشید یا به صورت محلول با مقداری آب و سرکه به صورت گل شل درآورده و روزی نیم ساعت روی موضع عرق گذاشت.

پاشیدن پودر شیرین بیان به داخل کفش یا روی مواضع عرق، در کاهش ترشحات و رفع بوی بد آن مۆثر است. استفاده از مردار سنگ و زاج سفید نیز به تنهایی یا در ترکیب با مواد ضد عرق مذکور در بندهای قبلی نیز از دیگر راه‌های توصیه شده در طب سنتی جهت درمان تعریق و بدبویی بدن است.

 

منابع:سایت شفاآنلاین

سایت تبیان

سایت نمناک