رفع اورژانسی سوزش معده

رفع اورژانسی سوزش معده

عموما مشکلات ترش‌کردن معده به علت سردی عارض شده به معده است که جهت رفع اورژانسی عارضه و درد حاصل از ترش کردن معده توصیه می‌شود از جوش شیرین استفاده نمایید؛ چرا که احساس ترش کردن معده با جوش شیرین از بین می‌رود، همان جوش شیرینی که متاسفانه امروزه بدنام شده است.

برای اینکار به محضی که احساس کردید معده‌ی شما می‌خواهد ترش کند باید یک نصف قاشق چای خوری جوش شیرین را با نصف استکان آب خنک حل کنید و بخورید. چون جوش شیرین یک باز(قلیا) محسوب می‌شود و ترشی از اسید است، وقتی آنها با هم ترکیب شوند تبدیل به آب و نمک می‌شود و احساس ترش کردن، رفع خواهد شد و معده سالم می‌ماند. البته لازم به ذکر است جوش شیرین درمان علت مشکل اصلی شما نیست و درمان علامتی(موقتی) محسوب می‌شود یعنی علامت مشکل شما که ترش کردن معده است را موقتا رفع می‌کند.

اگر شما دچار ترش کردن معده‌ی دائمی هستید، معده‌ی شما سرد است و باید نزد پزشک متخصص طب سنتی مراجعه نمایید تا درمان ارائه شود. ضمنا توصیه می‌شود برای رفع سردی معده هرگز چای نخورید، شربت زنجبیل و عسل هفته‌ای دو یا سه بار حتما خورده شود و هیچ وقت غذای خام به همراه پخته میل نکنید، مدتی (حدود یک ماه) نیز از خوردن مواد خام، لیمو عمانی، ترشیجات و میوه‌ها (خصوصا مرکبات) خودداری کنید و عسل بیشتر بخورید، مصطکی را هم به عنوان ادویه در غذاهایتان استفاده کنید. و با خوب جویدن غذا و پرهیز از مصرف نوشیدنی و آب وسط غذا و بعد از آن و پرهیز از مصرف کیک، کلوچه و بیسکویت به رفع مشکل معده خود اقدام کنید. رفع خارش دست و پا وچشم رفع خارش دست و پا: اگر خارش دست و پا پیدا کردید، درمان اورژانسی رفع این خارش آن است که به مدت یک ساعت دست و پا را داخل آب بسیار گرم حاوی نمک دریا قرار دهید یا این که آب برگ چغندر را گرم کنید و دست و پا را داخل آن بگذارید و بعد از یک ساعت بیرون آورده و روغن بادام یا کره‌ی گاو را بر روی دست و پایتان بمالید. رفع خارش چشم: اگر دچار خارش چشم شده‌اید، سفیده‌ی تخم‌مرغ را با نشاسته و گلاب مخلوط کرده و داخل چشم و اطراف چشم خود بمالید.

رفع خارش و سوزش جای گزیدگی پشه و حشرات برای رفع خارش و سوزش محل گزیدگی پشه یا حشرات، توصیه می‌شود روی موضع گزیدگی، خنکی بگذارید. مثلا اسفرزه را خیس کنید و در محل گزیدگی قرار دهید یا این که خیار یا ماست را روی موضع قرار دهید. پیشگیری: با ریختن مقداری نفت در محل‌های تجمع حشرات، مثل داخل چاه و یا کنار دیوارها می‌توان از حضور حشرات جلوگیری کرد. برای فرار دادن پشه از گل خرزهره نیز می‌توان استفاده کرد. گل یاس، آرام بخش مانند والیوم تحقیقات نشان می‌‌دهد بوی شیرین گل یاسمن به اندازه‌ی والیوم آرامش‌بخش است و بدون هیچ عارضه جانبی‌اعصاب را تسکین می‌‌دهد.

آزمایشات نشان داد که وجود این رایحه در قفس شلوغ موش‌های آزمایشگاهی باعث می‌‌شود که موش‌‌ها فعالیت‌ خود را کاهش داده و در کنج قفس آرام بنشینند. وقتی هوایی که مولکول‌‌های این رایحه را در خود دارد استشمام شود از ریه‌ها وارد جریان خون شده و از آن جا به مغز منتقل می‌‌شود. اسکن‌های مغزی نشان داد که این مولکول‌‌ها روی ماده‌ی شیمیایی موجود در سلول‌‌های عصبی موسوم به ” گابا ” تاثیر می‌‌گذارد و با آرام کردن این سلول‌ها، اضطراب را کاهش داده و آرامش را تقویت می‌‌کند. به گزارش روزنامه‌ی تلگراف، پروفسور‌ هانس‌هات از دانشگاه روهر در بوخوم آلمان در‌این‌باره گفت: نتایج این تحقیق می‌تواند به عنوان مدرکی با اساس علمی ‌برای اثبات رایحه‌‌درمانی مورد توجه قرار بگیرد. بررسی‌‌ها نشان می‌‌دهد که استشمام مولکول‌های روغن یاسمن، پیام‌‌هایی را به منطقه‌‌ای از مغز می‌‌فرستد که در کنترل احساسات نقش دارند. محققان معتقدند که روغن این گیاه تاثیرات شفابخش گوناگونی دارد. این رایحه در ۸۳ درصد از عطرهای زنانه و ۳۳ درصد از عطرهای مردانه استفاده می‌‌شود.

درمان گیاهی میخچه و زگیل زگیل‌ها در واقع تومورهای خوش‌خیم پوست و مخاط هستند که در اثر ویروس‌های پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند. دانه‌های کوچک سفت و سخت که روی پوست بدن پیدا می‌شود، اما درد ندارد. شیوع زگیل در حدود ۷ تا ۲۰ درصد افراد جامعه و در اوایل نوجوانی شایع‌تر است. براى رفع میخچه و زگیل باید مدت بیست و چهار ساعت یك برگ تره‌فرنگى را در سركه‌ی قوى بخیسانید و بعد از اینكه جاى میخچه و زگیل را كاملا شسته و پاك كردید یك قطعه از برگ تره‌فرنگى را از سركه در آورید و روى زگیل و یا میخچه‌ی پا بگذارید و روى آن را با نوارى محكم ببندید و بگذارید تا صبح فرداى آن روز بماند. بعد نوار و برگ تره را از روى زگیل بردارید و با ناخن آن را بكنید، بعد انگشت خود را روى آن بگذارید،

اگر احساس درد وجود نداشت، میخچه یا زگیل به كلى خارج شده است، ولى اگر بر عكس احساس درد كردید علامت این است كه ریشه‌هاى آن هنوز باقى است و باید یك قطعه پیاز یا برگ‌هاى عشقه (پیچك) را محكم به آن بمالید. براى رفع زگیل، وسط پیاز بزرگى را گود كنید و در داخل آن گودى، مقدارى نمك آشپزخانه بریزید تا آنجا بماند و آب شود.

صبح و شب زگیل را با مایعى كه در گودى پیاز پیدا شده است بمالید و پوسته‌هاى خشك گوشت زگیل را ببرید تا به كلى رفع گردد. براى رفع میخچه و زگیل باید یك حبه سیر پخته و داغ را روى آن گذاشت و چندین دفعه در روز آن را عوض كرد. میخچه و زگیل پا را با شیر انجیر مى توانید معالجه كنید و براى این كار باید شب و صبح، انجیر نرسیده‌اى را بچینید. وقتى از انتهاى آن شیر‌ه‌ی سفیدى در آمد آن را به روى میخچه‌ی پا و زگیل بگذارید تا به كلى رفع شود. از انتهاى برگ‌هاى انجیر هم شیر‌ه‌ی سفیدى خارج می‌شود كه همین خاصیت را دارد. دم‌برگ‌هاى جوان درخت گردو را روى میخچه و پینه و زگیل دست یا پا بمالید، آنها را بر طرف خواهد كرد.

براى از بین بردن زگیل باید پوست دو عدد لیموى تازه را هشت روز در سركه‌ی قوى بخیسانید. بعد با محلول آن، هر روز دو بار روى زگیل‌ها را دوغاب زده تا به كلى رفع شود. آب شنگ خام، زگیل را از بین مى‌برد. براى میخچه و زگیل، چهار یا پنج گل همیشه بهار را بچینید و ریز ریز كنید و در یك استكان سركه بریزید و بیست و چهار ساعت بگذارید بخیسد. بعد آن را صاف كنید و مستقیما روى میخچه یا زگیل بمالید. ضماد آن را هم به كمك كمپرس مى‌توانید روى میخچه یا زگیل بگذارید ولى باید چهل و هشت ساعت متوالى روى زگیل و میخچه بماند. برگ گزنه جهت باز شدن دمل و قطع زگیل مخصوصا با عسل تجویز شده است.

جوشانده‌ی برگ و لفافه‌ی سبز میوه‌ی گردو، یك داروى ضدعفونى‌كننده و درمان امراض جلدى از قبیل اگزما و زگیل است و پینه‌ی دست و پا را از بین مى‌برد. ادویه‌ی تند مانند زرنیخ و آهك كه با سركه خمیر كرده باشند بر روى زگیل بگذارید و آن را بسوزانید. خاكستر درخت بید را اگر با سركه مدتى بر روى زگیل بگذارند خشك مى‌گردد. شیره‌ی سفید تازه‌ی مامیران، میخچه و زگیل را از بین مى‌برد. جلوگیری کردن از ریزش مو با یک درمان طبیعی مو بافتی نازک و بسیار حساس است که از ترکیبات مختلفی از جمله آب، پروتئین، چربی و کراتین تشکیل شده است.

به طور طبیعی هر تار مو دو تا سه ماه پس از اتمام دوران رشد خود استراحت کرده و سپس با موهای جدیدی جایگزین می‌شود. روزانه ۵۰ تا ۸۰ تار مو به واسطه‌ی حمام، شانه‌زدن یا خواب می‌ریزد و هنگامی‌که مقدار ریزش مو بیش از این تعداد باشد، نگران کننده است. ریزش غیر طبیعی مو، اختلال محسوب شده و درمان‌های طبیعی تاکنون موفق‌ترین و بی‌خطرترین راهکار برای درمان آن به شمار می‌آید.

تحقیقات نشان می‌دهد، پیروی از الگوهای غذایی سالم، استفاده از داروهای گیاهی مناسب و به طور کلی تغییر سبک زندگی اثر مستقیمی‌بر تقویت موها و کاهش میزان ریزش مو دارد. طاسی نوع دیگری از ریزش مو است که اگر چه بهره‌مندی رژیم‌های غذایی یا مصرف ویتامین‌ها به طور صددرصد از ریزش مو پیشگیری نمی‌کند ولی تأثیر بسزایی در تقویت موها دارد. در حال حاضر علل زیادی برای ریزش مو کشف شده است که با برطرف کردن آن می‌توان به‌موقع از کاهش ریزش موها پیشگیری کرد. ژنتیک: انتقال ژن از والدین عمده‌ترین دلیل ریزش مو است که در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد. استرس: تنش‌های روحی یکی دیگر از عوامل تهدید کننده‌ی سلامت مو به شمار می‌آید که عوارض جدی و حتی طاسی به دنبال خواهد داشت. بیماری: هر نوع اختلالی در بدن که باعث تغییر رژیم غذایی شود یا مصرف برخی داروها باعث کاهش رشد موها یا ریزش آن می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود چنانچه از بیماری خاصی رنج می‌برید یا داروی جدیدی مصرف کرده و همزمان با آن دچار ریزش مو شده‌اید، با پزشک خود مشورت کنید. تغییرات هورمونی: افزایش یا کاهش میزان برخی هورمون‌های زنانه پس از زایمان یکی دیگر از دلایل ریزش مو است اما این عارضه قابل برگشت بوده و ۶ تا ۱۲ ماه پس از زایمان بهبود پیدا می‌کند. یائسگی: بر هم خوردن تعادل هورمون‌های زنانه پس از یائسگی نیز دلیل شایعی برای نازک شدن تارهای مو در زنان به شمار آمده که اغلب ناشی از کاهش میزان هورمون استروژن است؛ بنابراین لازم است در این دوران با استفاده از درمان‌های طبیعی و رژیم‌های غذایی مناسب موها را تقویت کرد. قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس، مصرف داروهای ضدسرطان، سوءتغذیه، آنفلوآنزا، تب و عفونت ریه‌ها نیز از دیگر عواملی است که باعث ریزش موها می‌شود.

فرآورده‌های بهداشتی: شامپوها، نرم کننده‌ها، ژل سر و رنگ کننده‌های مو حاوی ۱۰ تا ۲۰ نوع ماده شیمیایی مصنوعی است که اغلب به بافت مو آسیب زده و باعث ریزش آن می‌شود. بر این اساس لازم است تا حد ممکن از این قبیل محصولات کمتر استفاده کرده و هنگام انتخاب آن علاوه بر مورد تأیید بودن وزارت بهداشت، انواع ساده و بی‌رنگ آن مورد استفاده قرار گیرد. تأمین پروتئین: از آنجا که موها از جنس پروتئین هستند، کمبود این ماده‌ی غذایی باعث ریزش مو می‌شود. استفاده‌ی بیشتر از منابع حیوانی مانند گوشت و لبنیات در برنامه‌ی غذایی کمک زیادی به تقویت موها می‌کند.

آهن: این ماده‌ی معدنی به گردش خون پوست سرعت بخشیده و سوخت لازم برای رشد موها را فراهم می‌کند. جگر، زردآلو و کشمش غنی از آهن است.

آب: حدود یک چهارم از هر تار مو را آب تشکیل داده است؛ بنابراین برای حفظ طراوت و شادابی مو باید حداقل چهار تا هشت لیوان آب نوشید.

ویتامین آ: این ماده‌ی مغذی خاصیت ارتجاعی مو را افزایش می‌دهد؛ زیرا چربی لازم برای فولیکول مو را فراهم کرده و به سلامت آن کمک می‌کند. تخم مرغ، کلم پیچ، کدو و هویج حاوی ویتامین آ فراوان است. از طرف دیگر ویتامین گروه ب، ویتامین ای و ویتامین ث، از ویتامین‌هایی هستند که در غلات، دانه‌ها، جگر، گوشت و جوانه‌ها بیشتر یافت می‌شود و با افزایش میزان گردش خون در پوست سر، رشد موها را تقویت کرده و احتمال آسیب به آن را کاهش می‌دهد. کلسیم،

سلنیوم و روی: کمبود این قبیل موادمعدنی در رژیم غذایی، رشد موها را کند کرده و مانع از تقویت و استحکام آن می‌شود. لبنیات غنی از کلسیم بوده و گوش، جگر، تخم مرغ، میگو، گوجه فرنگی و کدوحلوایی حاوی روی فراوانی است.

ترک برخی عادات غلط: سیگار و استفاده‌ی بیش از اندازه از قند و شکر در رژیم غذایی عامل مهم دیگری است که جریان خون پوست سر را کاهش داده و موجب ریزش موها می‌شود. این در حالی است که استفاده‌ی بیشتر از میوه و سبزیجات، پروتئین، حبوبات، برنج، گوجه فرنگی، گندم، سیب زمینی و سیب مانع از آسیب موها می‌شود. ورزش منظم نیز از فاکتورهای مؤثر بر رشد مو است که علاوه بر افزایش گردش خون کمک زیادی به کاهش استرس می‌کند. گیاهان دارویی: سال‌هاست که چندین گیاه دارویی به تنهایی و یا در ترکیب با مواد دیگر برای درمان کم مویی یا ریزش مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. ترکیبات ژل مانند آلوورا پس از قرار گرفتن روی پوست سر، آرام بخش پوست بوده و از آن در برابر عوامل زیان آور محافظت می‌کند. این گیاه سطح PHپوست سر را تعدیل بخشیده و باعث پاک شدن فولیکول‌های مو از هرگونه آلودگی می‌شود. مصرف روزانه چای رزماری نیز باعث تحریک رشد مو شده و مانع از ریزش آن می‌شود. تجربه ثابت کرده است، ماساژ دادن روزانه‌ی آب پیاز روی پوست سر باعث تحریک ترشح فولیکول مو شده و رشد موها را سرعت می‌بخشد. همچنین افزودن کمی‌ حنا به نرم کننده باعث تقویت مو شده و از شکنندگی آن پیشگیری می‌کند. فلفل قرمز حاوی ترکیباتی است که میزان گردش خون پوست را افزایش داده و نه تنها رشد مو را افزایش می‌دهد بلکه تأثیر بسزایی در ترمیم موهای از دست رفته دارد. چای سبز و چای گل «مریم گلی» نیز از نوشیدنی‌هایی است که باعث ترمیم فولیکول مو شده رشد موها را تسریع می‌کند.

گزنه، زنجبیل، اسطوخودوس، گلرنگ، آویشن، علف لیمو، گیاه باباآدم، گیاه دم اسب و پنج انگشت نیز از گیاهان دارویی است که علاوه بر ترمیم فولیکول‌های مو باعث تحریک رشد موها شده و از ریزش آن پیشگیری می‌کند. پروستات و درمان گیاهی پروستات غده‌اي است كه در زير مثانه قرار داشته و مجراي دفع ادرار را در بر گرفته است. اين غده‌ی عضلاني به اندازه‌ی‌ يك گردو بوده و از طريق ترشح مايعي به هنگام انزال، تغذيه‌ی اسپرم را بر عهده دارد. اين غده فقط در آقايان وجود دارد و عمدتا آقايان تا قبل از بروز اختلالي در آن، از وجود اين غده بي‌اطلاع هستند.

مهم‌ترين اختلالاتي كه ممكن است در پروستات به وجود آيد عبارتند از: ۱- سرطان پروستات(به عنوان دومين سرطان كشنده بعد از سرطان ريه در آقايان) ۲- بزرگ شدن(تورم و يا تومورغيرسرطاني) پروستات معروف به هيپرپلازيا يا هيپرتروفي پروستات ۳- التهاب پروستات (Prostatitis) سرطان پروستات ناشي از رشد غيرقابل كنترل سلول‌هاي پروستات بوده و معمولا داراي علائم است: تكرر ادرار به ويژه در شب، منقطع بودن ادرار، احساس درد و سوزش در هنگام خروج ادرار،‌ احساس درد در قسمت پايين كمر و لگن خاصره، وجود خون در ادرار. تورم پروستات، فرم بي‌خطر اختلال در پروستات است كه اغلب معروف به BPH است. اين بيماري با سن، رابطه مستقيم داشته و معمولا از ۵۰ سالگي در آقايان بروز مي‌نمايد. ۴۰ تا ۵۰ درصد مردان ۵۰ ساله به اين نوع پروستات مبتلا مي‌باشند كه در اثر آماس يا متورم شدن (بزرگ شدن) غده‌ی پروستات و به دليل آلودگي‌هاي ميكروبي موجود در مجاري ادراري به وجود مي‌آيد. اين نوع اختلال نسبت به دو مورد ديگر غير معمول‌تر است.

علاوه بر كنترل ژنتيكي اختلالات پروستات، رژيم غذايي نقش قابل توجهي‌ در عدم بروز اين بيماري دارد. عوامل مهم در افزايش سرطان پروستات ۱ـ رژيم‌هاي حاوي غذاهاي چرب (اسيدهاي چرب اشباع شده) و گوشت‌ها به خصوص در افراد چاق. ۲ـ مصرف گوشت‌هاي حاوي اسيد آراشيدونيك و گوشت‌هاي خام ۳ـ رژيم‌هاي غذايي حاوي اسيد آلفالينولنيك و يا وجود سطح بالاي اين ماده در خون ۴ـ مصرف زياد گوشت قرمز عوامل مهم در كاهش سرطان پروستات ۱ـ مصرف فيبرهاي گياهي(حاوي سلولز و همي‌سلولز) و پروتئین‌هاي گياهي نظير سويا به دليل داشتن ايزوفلاوني به نام Genistein كه مانع رشد سلول‌هاي سرطاني مي‌شود. ۲ـ مصرف سبزيجات مانند انواع كلم‌ها(كلم گل، كلم پيچ، كلم تكمه و…) به دليل داشتن تركيباتي نظير ايندول ـ كربونيل، گلوكاريك اسيد(كلسيم‌ ـ ‌دي‌ ـ ‌‌گلوكارات) وسولفورافان. ۳ـ مصرف گوشت ماهي به دليل وجود اسيدهاي چرب امگا۳ ۴ـ مصرف سلنيوم، ويتامين‌هاي D و E و عنصر روي. تورم پروستات كه به خصوص در افراد مسن، ناشي از بزرگ شدن غده‌ی پروستات است، علائمي نظير: مشكلات دفع ادرار، جريان ضعيف و منقطع بودن ادرار، تكرر ادرار به خصوص در شب، عدم توانايي دفع ادرار براي كوتاه‌مدت و احساس تخليه نشدن كامل مثانه پس از خروج ادرار را به همراه دارد. علاوه بر موارد فوق چنانچه تورم پروستات بيش از حد طبيعي باشد، مي‌تواند موجب اختلال در حركات دودي معده(اسهال، يبوست)، نارسايي كليه(مانند افزايش فشارخون و ضربان قلب، عفونت پرده‌هاي اطراف قلب، رنگ پريدگي بستر ناخن) و اختلالات عصبي شود.

به منظور پيشگيري از تورم پروستات علاوه بر رعايت نكات ذكر شده، مصرف مواد غذايي حاوي مس و روي، اسيدهاي آمينه گلايسين، آلانين، گلوتامين و رنگدانه ليكوپن (رنگ قرمز گوجه فرنگي) بسيار مؤثر و حائز اهميت است. همانطور كه بيان شد، علت التهاب پروستات، عوامل باكتريايي است. بنابراين مصرف آنتي بيوتيك‌هايي كه طبق تجويز و با صلاحديد پزشك متخصص انجام مي‌گيرد، مي‌تواند در درمان اين عارضه مفيد باشند. هم‌چنين انجام ورزش‌هاي متناسب مي‌تواند تأثيرگذاري داروها را افزايش دهد. در كنار مصرف مواد غذايي مناسب براي پيشگيري از ابتلاء، چنانچه بيماري حاد شود، مي‌توان از گياهان دارويي مفيد براي درمان اختلالات پروستات (به ويژه تورم) بهره جست. از جمله اين گياهان دارويي مي‌توان به نخل اره‌اي ايراني، گزنه، كدوي پوست كاغذي، كتان روغني، شيرين بيان، قارچ گانودرما، جينسينگ آسيايي، تويا، سويا، ادريسي، دم‌اسب، ذرت، شبدر قرمز، چاي سبز، انگور خرس، مِلون تلخ(خربزه وحشي)، بارهنگ(اسفرزه) آبي و خربزه‌ی درختي اشاره كرد كه اينك به توضيح آنها مي‌پردازيم:

۱ـ گزنه (انجره): گياهي گرم و خشك كه عمدتا از پيكر رويشي آن(ساقه، برگ‌ و ريشه) براي درمان استفاده مي‌شود. به منظور درمان تورم و التهاب پروستات مي‌توان روزي سه نوبت در هر نوبت يك قاشق مرباخوري از پيكر رويشي خشك و خرد شده‌ی گزنه را در يك فنجان آب جوش دم كرده، پس از ۱۵ دقيقه ميل نمود. هم‌چنين دم كرده‌ی ريشه‌ی گزنه نيز در درمان تورم پروستات بسيار مفيد است.

۲ـ دانه‌هاي كدوي طبي (كدوي بذر برهنه): قسمت مورد استفاده اين گياه در درمان تورم پروستات و سوزش مجاري ادراري، دانه‌هاي بدون پوست هستند كه به صورت خام و يا فرآوري شده (روغن حاصل از دانه‌ها) مورد استفاده قرار مي‌گيرند. افراد دچار چنين اختلالاتي مي‌توانند روزي سه نوبت در هر نوبت بين ۱۰ تا ۱۵ عدد از دانه‌ها و يا در صورت دراختيار داشتن روغن آن، روزي سه نوبت در هر نوبت ۱۵ تا ۲۰ قطره از روغن را ميل کنند.

۳ـ نخل اره‌اي ايراني: اين گياه نوعي نخل زينتي است كه عموما در شرايط آب و هوايي گرم رشد مي‌کند. قسمت مورد استفاده‌ی اين گياه ميوه‌هاي رسيده‌ی سياه مايل به آبي است كه پس از خشك شدن استفاده مي‌شود. اين ميوه معمولا به صورت‌هاي ذيل استفاده مي‌شود: ميوه‌ی خام خشك، چاي، پودر ميوه‌ی خشك شده، قرص ميوه‌ی خشك شده و تنتورهاي مايع. ۳ـ شيرين بيان: گياهي است با طبيعت گرم و خشك كه ريشه و ريزوم‌هایش، اندام دارويي آن محسوب مي‌شوند. اگر چه كاربرد اصلي اين گياه، درمان اختلالات مربوط به سيستم گوارش نظير زخم معده، زخم روده، زخم اثني‌عشر و ورم معده و روده است، اما در درمان تورم پروستات نيز مفيد است. مصرف روزانه سه نوبت دم كرده‌ی پودر ريشه‌ی شيرين بيان، هر نوبت يك قاشق چاي‌خوري در يك ليوان آب جوش و پس از ۱۵ دقيقه ميل نمودن، جهت درمان بسيار مؤثر است. درصورت موجود نبودن پودر مي‌توان از جوشانده‌ی ريشه‌هاي خرد شده استفاده کرد.

۴ـ چاي سبز: اين گياه به لحاظ دارا بودن ماده‌ی‌ كوئرسيتين كه يك آنتي‌اكسيدان بسيار قوي است، در درمان تورم پروستات مفيد است. هم‌چنين به دليل خاصيت ضد باكتريايي اين ماده، از چاي سبز در درمان التهاب پروستات نيز استفاده‌ی فراواني مي‌شود. جهت مصرف مي‌توان روزانه سه نوبت، هر نوبت يك قاشق مرباخوري از چاي سبز را در يك ليوان آب جوش دم كرده، پس از ۱۵ دقيقه ميل کرد.

۵ـ كتان روغن: قسمت مورد استفاده‌ی اين گياه، دانه‌هاي آسياب شده‌ی آن و يا روغن استخراج شده از دانه‌هاست. لازم به ذكر است دانه‌هاي كتان داراي طبيعت گرم و تر هستند. جهت مصرف مي‌توان روزانه سه نوبت هر نوبت يك قاشق مرباخوري از پودر كتان و يا يك قاشق چاي‌خوري روغن دانه‌ها را مصرف کرد.

۶ـ شبدر قرمز: داراي طبيعتي گرم و تر بوده و اندام مصرفي آن گل‌ها مي‌باشند. مصرف سه نوبت در روز از دم كرده‌ی يك قاشق مرباخوري از گل‌هاي خشك شده آن و ميل نمودن آن پس از ۱۵ دقيقه مي‌تواند براي درمان تورم پروستات مفيد باشد.

۷ـ دم اسب: گياهي است كه در نواحي معتدل و مرطوب جهان يافت مي‌شود. طبيعت اين گياه سرد و خشك است و اندام مصرفي آن پيكر رويشي گياه است. به لحاظ وجود ماده‌ی سيليكا دراين گياه، مصرف آن مي‌تواند التهاب‌هاي پروستات و مشكلات ادراري را به حداقل برساند. مصرف روزانه دو گرم از پودر گياه خشك شده‌ی دم اسب براي درمان التهاب پروستات توصيه شده است. مصرف بيشتر آن عوارضي نظير افزايش فشارخون را به دنبال خواهد داشت.