سبزی بهاره‌ی بولاغوتی را بشناسیم

سبزی بهاره‌ی بولاغوتی را بشناسیم

دکتر مهدی فهیمی:؛ متخصص طب سنتی

 

گیاه بولاغوتی به نام سبزی چشمه، ترتیزک، شاهی آبی ، همیشه جوان شناخته می‌شود .

طبیعت این گیاه گرم و خشک است. حاوی املاحی مثل پتاسیم و سدیم و آهن است و میزان ویتامین خوبی دارد .این سبزی کنار چشمه می‌روید و به همین خاطر بیشتر به نام ترکی بولاغوتی یا سبزی چشمه معروف هست .

هر چند به مصرف سبزی شاهی زیاد توصیه نمی‌شود ، این سبزی از شاهی معمولی بهتر است .بهترین زمان مصرف آن در غروب و شام توصیه می‌شود .

سبزی بلاغوتی می‌تواند سنگریزه‌های کلیه و مجاری ادرار را به حرکت درآورد و آنها را شُل کند .

جنس این سنگ‌ها در واقع بلغم متراکم شده است .

این گیاه از منظر طب سنتی می‌تواند بر سردی حاکم بر جریان سیستم ادراری غلبه کرده و سنگ‌ها را به حرکت درآورد .

PM

سبزی بلاغوتی باعث افزایش گردش خون سطحی و عمقی در بدن می‌شود .

اختلالاتی که در بدن ایجاد می‌شود ، در انواع بیماری‌ها از ساده‌ترین تا خطرناک‌ترین آنها ، ناشی از این است که گردش خون در بدن و بافت‌ها ، افت پیدا کرده است.
وقتی گردش خون به خوبی در بافت‌ها جریان نداشته باشد ، در بافت تجمع سموم اتفاق می‌افتد و این خطرناک است .

کسانی‌که دچار سنگ‌ریزه هستند ، به شرط آن‌که اسپاسم مثانه نداشته و یا زن باردار نباشند می‌توانند به‌خوبی از سبزی بلاغوتی برای دفع سنگ‌ریزه‌ها استفاده کنند.

:

 

در بهار غلبه‌ی خون اتفاق می‌افتد و سبزی بولاغوتی باعث افزایش گردش خون در بدن می‌شود

به همین دلیل با مصرف این سبزی احتمال گلگون شدن چهره بالا می‌رود.

:

سبزی بولاغوتی چون طبیعت گرم و خشک دارد، به خوبی با بیماری‌های سرد و تر مقابله می‌کند .دیابت بیماری سرد و تر است. بدن افت حرارت و افزایش رطوبت پیدا کرده و مستعد آن شده است که قند را به خوبی مصرف نکند .
احتقان زیاد در این افراد باعث کاهش جریان خون شده و در نتیجه قند ، فرصت حل شدن در خون را از دست داده و به صورت بلور در جدار مویرگ‌ها در می‌آید و می‌تواند به چشم و کلیه و مغز آسیب بزند .این سبزی قند خون را پایین آورده و کاهش می‌دهد .

افرادی‌که دچار افزایش اسید اوریک خون هستند ، با افزایش آن دچار نقرس می‌شوند .

در زمانی‌که اسید اوریک بالا می‌رود ، گردش خون کند شده است و اسید اوریک به صورت کریستاله تبدیل می‌شود.

به خاطر همین افراد مبتلا ، احساس شن ریزه در داخل مفصل‌هایشان را دارند .

سبزی بلاغوتی جلوی عوارض افزایش اسید اوریک را می‌گیرد .

چه افرادی از مصرف سبزی بلاغوتی پرهیز کنند ؟

کسانی‌که اسپاسم مثانه دارند؛ به دلیل اینکه مصرف این سبزی حرکات مثانه را تشدید می‌کند و این‌ها خودشان دچار اسپاسم این ناحیه هستند، دچار دل درد خواهند شد. پس بهتراست که این سبزی را مصرف نکنند.
در خانم‌های باردار مصرف این سبزی ممنوع بوده و می‌تواند باعث آسیب به حاملگی آنها شود .

در کل بهتر است این سبزی در حجم کم مصرف شود و در حد تنوع از آن بهره بگیرید .

هفت پیشنهاد طلایی برای مراقبت از کلیه‌ها

از هر ۳ نفر، یک نفر به دلیل فشار خون بالا، دیابت و یا سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به نارسایی کلیه، تحت تاثیر خطر ابتلا به بیماری‌های کلیوی قرار می‌گیرد.
مراقبت از سلامت کلیه‌ها اهمیت دارد. شما می‌توانید برای حفظ عملکرد درست کلیه‌ها و سالم نگه داشتن آنها در هر مرحله از زندگی، پیشنهادهای زیر را دنبال کنید:
داروهای ضد درد شیمیایی نخورید:

مصرف داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن و ناپروکسن و …. می‌تواند باعث آسیب کلیوی شود. درمان‌های طبیعی را انتخاب کنید.

عملکرد کلیه‌ها را غربال‌گری کنید:

اگر شما جزو افراد در معرض خطر بیماری‌های کلیوی هستید، باید به طور منظم از نظر ابتلا به دیابت، فشار خون بالا و … تحت غربال‌گری قرار بگیرید.

هیدراته بمانید:

نوشیدن آب به میزان ۶ تا ۸ لیوان در روز برای حفظ عملکرد سالم کلیه‌ها مفید است، اما باور غلط این است که تصور کنید نوشیدن آب بیش از این میزان، تاثیر بیشتری روی سلامت کلیه‌ها دارد.

رژیم غذایی سالم داشته باشید:

کلیه شما می‌تواند طیف گسترده‌ای از عادات غذایی را تحمل کند با این حال بسیاری از مشکلات کلیوی متاثر از شرایط دیگر پزشکی مانند فشار خون بالا و دیابت است. برای همین توصیه بر این است که به دنبال عادات غذایی سالم باشید و آن‌هم برای کنترل وزن و پیشگیری از فشار خون بالا. پیشگیری از دیابت و فشار خون بالا به طور خود به‌خودی سلامت کلیه‌ها را نیز تضمین می‌کند.

ورزش کنید:

ورزش درست مانند رژیم غذایی سالم، یک ایده‌ی خوب برای جلوگیری از بروز اضافه وزن و فشار خون بالا به علاوه تنظیم سطح قند خون در حد مناسب است. البته در حد تعادل ورزش کنید چون ورزش‌های بسیار شدید باعث ایجاد فشار روی کلیه‌ها می‌شود.

مکمل‌ها و داروهای گیاهی را با احتیاط استفاده کنید:

استفاده از مقادیر بیش از حد ویتامین‌های خاص و یا برخی از عصاره‌های گیاهی به حال کلیه‌ها مضر است. در مورد استفاده از هر کدام از این محصولات با پزشک‌تان مشورت کنید.

سیگار نکشید و در معرض دود سیگار هم قرار نگیرید:

سیگار کشیدن منجر به آسیب به رگ‌های خونی می‌شود و می‌تواند کاهش جریان خون به کلیه‌ها را به همراه داشته باشد. در این حالت سطح عملکرد مطلوب کلیه‌ها کاهش می‌یابد و خطر ابتلا به فشار خون بالا و سرطان کلیه بالا می‌رود.