این خون خوار شفابخش را پرورش دهید

این خون خوار شفابخش را پرورش دهید

محمود قادری؛ پژوهشگر و درمان‌گر طب سنتی

پیشینه و سابقه‌ی زالو و زالودرمانی به زمان‌های بسیار قدیم و حتی زمان یونان باستان و مصریان و شاید به بدو تولد و خلقت بشر برمی‌گردد. در منابع مختلف استفاده از زالو را به یونانیان باستان – مصریان – هندیان و عصر مسیحیت نسبت می‌دهند. استفاده از این موجود شگفت‌انگیز در طب کم‌کم در زمان نابغه‌ی ایرانی حکیم ابوعلی سینا بیشتر شد و در عصر این پزشک بزرگ جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد. گذشته از مصارف و استفاده‌های گوناگونی که از زالو در درمان بیماری‌های انسان انجام می‌شود؛ آناتومی و وضعیت و ساختار بدنی آن بسیار مورد توجه است. انگلی که هم خودش نفع می‌برد و هم نفع بسیار به میزبان می‌رساند. موجودی فاقد اسکلت با حدود سی و چهار بند آکاردونی، ۲ اندام تناسلی نر و ماده و دو جنسی با بیش از ۱۱۰ آنزیم مفید و موثر در درمان بیماری‌های خونی فاقد قلب و معده و مغز و… اینجاست که واقعا باید اظهار داشت فتبارک الله احسن الخالقین که خداوند چه موجودی آفریده که گاهی ما نام این مخلوق مفید و شگفت‌انگیز را بر انسان‌های پلید و بدکردار نهاده و آن‌ها را زالو صفت می‌نامیم، که جای بسی تاسف است و باید این موضوع در ادبیات ما اصلاح شود. بگذریم بحث ما در رابطه با تکثیر و پرورش زالو در ایران و جهان است که مدتی است با توجه به روند رو به رشد تمایلات مردم ایران به طب سنتی و علاقه‌ی بیماران به درمان از روش‌های طب سنتی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده و روز به روز رو به افزایش است. در ابتدا باید یادآوری کرد که زالوها را به دو بخش سمی و غیر سمی تقسیم می‌کنیم که خصوصیات زالوهای سمی در بخش شناخت نژادهای زالو باید مورد بررسی قرار گیرد و در اینجا به آن اشاره‌ای نمی‌شود ولی آنچه که برای ما مهم است زالوهای غیر سمی است که خود به دو بخش صیدی و پرورشی تقسیم‌بندی می‌گردد.

زالوهای صیدی زالوهایی هستند که در مزارع و شالیزارها توسط کشاورزان و یا فروشندگان زالو صید شده و در عرصه‌ی فروش قرار می‌گیرند، ولی زالوهای پرورشی زالوهایی هستند که پس از صید و طی مراحل خاص تحت نظارت و قرنطینه و پس از سیر مراحل به بازار عرضه شده و دارای رزومه و شناسنامه می‌باشند. در سال‌های اخیر شرکت‌ها و مراکز مختلفی اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی – پرورشی و تکثیر زالو کرده‌اند و توانسته‌اند طرفداران زیادی در این خصوص جذب کرده و آموزش دهند. پرورش زالو‌ی سمی سخت طاقت‌فرسا، تخصصی و در عین حال پرسود و درآمدزا است. شاید تاکنون بارها قصد این را داشته‌اید که برای ایجاد اشتغال خود یا فرزندان و نزدیکان اقدام به پرورش زالو کنید، ولی در این خصوص اطلاعات و آگاهی کافی و لازم را نداشته‌اید. ما در اینجا شما را با سیر مراحل راه‌اندازی یک مجموعه‌ی کارآفرینی و درآمدزا آشنا خواهیم کرد. در این قسمت به ملزومات کار و نیازمندی‌های اولیه اشاره خواهد شد.

اکولوژی زالو زالوها برای اینکه بتواند به درستی زندگی و تولید مثل کنند نیازمند چند رکن مهم و اساسی هستند که عبارتند از: ۱- آب مناسب ۲- دما ۳- نور ۴- تغذیه

بستر نگهداری زالو اگر ما بخواهیم اقدام به پرورش زالو بکنیم باید بستری مناسب برای آن مهیا کنیم. باید توجه داشت بستر نگهداری با تکثیر و تولید مثل کمی متفاوت است.

اگر ما قصد پرورش زالو را داشته باشیم می‌توانیم با تجهیز فارم (محل نگهداری) خانگی در محیطی که طبق دستورالعمل‌های مربوطه باید فاصله‌ای حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر از منازل مسکونی داشته باشد. در یک اطاق کوچک که دما و نور مناسب است به پرورش زالو اقدام کنیم.

سرمایه مورد نیاز: برای پرورش زالو شما می‌توانید با هزینه‌ی حدود ۵ تا ۱۰ میلیون تومان اقدام به آغاز کار کرده و شروع به کار پرورش و نگهداری زالو بنمائید.

انواع فارم پرورش زالو:

 1. فارم خانگی
 2. فارم نیمه صنعتی
 3. فارم صنعتی

برای شروع کار افراد مبتدی بهتر است از فارم خانگی و کوچک شروع کرده تا در صورت موفقیت و تمایل به این کار وارد فاز بصری و فارم نیمه صنعتی و صنعتی گردند.

بازارهای فروش و عرضه: در حال حاضر ۵ عدد زالو مساوی یک بشکه نفت است. در خیلی از کشورها مانند روسیه که بزرگ‌ترین تولید و صادر کننده‌ی‌ زالو در جهان است زالو به عنوان یکی از کالاهای اساسی صادراتی طبی محسوب می‌شود. طبق آمار صادره توسط مراکز تحقیقاتی زالو درمانی در اروپا کشور فرانسه در سال ۱۸۵۰ بیش از یکصد میلیون زالو وارد کرده است و روند استفاده از زالو در درمان بیماری‌ها بسیار مهم و حائز اهمیت است.

در خیلی از بیمارستان‌های مهم اروپا و آمریکا بانک زالو وجود دارد و پزشکان و جراحان قلب، عروق، زیبایی، پلاستیک و… از توانمندی‌های شگفت‌انگیز این جراح کوچک نهایت استفاده را می‌کنند.

با توجه به اینکه طبق تحقیقات انجام شده نژاد زالوی ایرانی یکی از بهترین و موثرترین نژاد زالوهای طبی در جهان است لذا اقدام به پرورش و تکثیر آن می‌تواند سودآور و اشتغال‌زا باشد.

 

موارد مهم جهت شروع به کار

 1. تهیه‌ی طرح توجیهی و مشخص کردن نوع کار – تکثیر یا پرورش
 2. شرکت در دوره‌های آموزشی و تخصصی لازم و کسب مهارت مورد نیاز در این خصوص
 3. پیگیری اخذ مجوزهای لازم از مبادی ذیربط – (جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت شیلات، دامپزشکی و…)
 4. تهیه و انتخاب مکان مناسب که هم از نظر فضا، وجود آب مورد نیاز، با رعایت حریم بهداشتی با اماکن دامی و صنایع وابسته به دام (شرح آن در دستورالعمل‌های مربوطه توسط مبادی ذیربط ارائه می‌شود.)
 5. ایجاد دمای مناسب جهت سالن تکثیر، پرورش (سیستم گرمایش و سرمایش)
 6. شناسایی و ارتباط با فروشندگان مجاز و بهداشتی زالو، اعم از پرورش یا مولد جهت خرید لارو یا زالوی پرورشی.
 7. ارسال آب مکان انتخاب شده جهت بررسی‌های اولیه به آزمایشگاه
 8. تائید مکان توسط مبادی ذیربط به منظور صدور مجوز فعالیت.
 9. شناسایی بازار فروش و خریداران و مصرف کنندگان زالوهای تولید شده.
 10. خرید لوازم ضروری و مورد نیاز مانند وان، ظروف شیشه‌ای نگهداری زالو، مخازن آب، دستگاه تصفیه‌ی آب
 11. مهیا کردن بستر نگهداری، غذادهی (خون‌دهی) تنظیم شرایط رشد، جفت‌گیری، زایشگاه، کوکون ریزی و…

 

یک کار اقتصادی خوب به کاری اطلاق می‌شود که با حداقل سرمایه شروع شده و از سود کار گسترش یابد. پرورش زالو اگر درست و اصولی و با پشتکار انجام پذیرد می‌تواند نه تنها در راستای اقتصاد مقامتی موثر باشد و از خروج ارز از کشور جلوگیری کند بلکه در راستای اشتغال‌زایی و ارزآوری بسیار موثر و راهگشا باشد. علیرغم تمام سختی‌ها و مشکلات و موانع و ضوابط اداری و… که در این راستا وجود دارد اما علاقه و همت والای انسان می‌تواند این صنعت را در ایران به یک قطب اقتصادی تبدیل کرده و با توجه به اینکه نژاد زالوی ایرانی به خصوص زالوی مازندران از بهترین نژادهای زالوست، می‌توان امیدوار بود که چشم‌انداز روشن در انتظار این صنعت باشد.

در شماره‌ی آتی به بیان دستورالعمل‌ها، مراکز خرید، فروش و شرکت‌های تعاونی در این راستا خواهیم پرداخت و به طور کامل‌تری مطالب بیان و منتشر خواهد شد.