درمان خشکی رحم با نگاه ساده‌ی طب سنتی

درمان خشکی رحم با نگاه ساده‌ی طب سنتی

مهناز افشار؛پژوهشگر طب سنتی

جداره واژن دارای غددی است که ترشح مایعات رحمی را برعهده دارد و وقتی به هرعلت دربانوی متاهل آمیزش و نزدیکی انجام نشود و یا بدون تحریک رحم و ملاعبه دخول انجام شود و یا فعالیت جنسی توسط مرد به روش ‌های دیگرانجام شودکه باعث شود امنیت آناتومیک رحم مختل گردد این امور منجربه سندروم رحمی و نهایتا خشکی واژن می‌شود .

 

راهکارهای ایجاد امنیت دررفع خشکی

 

۱- تغذیه‌های خشک اعم ازسرد و خشک و یا گرم و خشک پرهیز شده و مصرف غذای خشکی مثل برنج و سرخ کردنی‌ها بسیار کم مصرف شده و یا با مصلح برنج یعنی اندکی از پودر زیره و یا پودر لیمو استفاده شود و مصرف ماکارونی و لازانیا  که به شدت خشکی دهنده هستندنیز محدود شود.

 

۲- اجتناب از مصرف غذاهای سودازا مثل عدس ٬ بادمجان ٬ چای سیاه ٬ قارچ ٬ رب گوجه‌ی کارخانه‌ای ٬ گوشت‌های گاو و گوساله ٬ نخود فرنگی ٬ قارچ و روغن‌های نباتی و مایع ( گریس اروپا) که به‌ شدت مضر و خشکی دهنده و کاهنده‌ی طول عمرهستند.

 

۳- برای رطوبت‌دهی موثر درسلول‌های بدن و بالاخص واژن باید از تغذیه‌ی گرم و تر یا سرد و تر مثل غذاهای آشی  + آب برگه‌ی زردآلو و یا قیسی و یا هلوی خشک +شربت گلاب و بیدمشک + شربت خاکشیر + شربت سکنجبین + شربت به + شربت شیره‌های انگور با خرما و توت با انجیر و… استفاده‌ی موثر شود.

 

۴- هنگامی‌که خشکی واژن سبب تقویت یبوست و بواسیر و خارش و سوزش‌های رحمی و مجاری ادراری زنان شده باشد می‌توان درایام غیرپریود و نیزغیربارداری ترکیب گل ختمی ۲۰ گرم + پنیرک ۲۰ گرم + بنقشه ۲۰ گرم + گل سرخ ۱۵ گرم را به‌ صورت مخلوط به مدت ۱۵ دقیقه در ۷ پارچ آب جوش دمنوش کرده و سپس صاف کرده و در آب آن به مدت ۲۰ دقیقه لگن و رحم را در آب قرارداده و متناسب با حجم خشکی و‌درد به‌ صورت هفتگی و یا ماهانه دراین آب قرارگرفته شود؛ بدین معنا که فرد طبق دستور بیان شده در این آب بنشیند .

همچنین نشستن دروان حمام و ریختن روغن بنفشه با پایه‌ی بادام یا کدو و مالش دادن کشاله‌ی ران‌ها و زیرناف در ایام غیرپریودی.

می‌توان تا هفت روز ازعرق خارشتربرای درمان خشکی رحم استفاده کرد ویا اینکه عرق کاسنی را روزی یک لیوان برای ۱۴ روز مورد استفاده قرار داد و نوشید.

۵- سپس روزانه در غیر پریودی با روغن زردگاوی ( همان حیوانی) به اندازه‌ی یک قاشق چای‌خوری زیردل و کشاله ران‌ها به مدت ۲۰ دقیقه آرام مالش داده شود تا روغن جذب لایه‌های زیرین پوست و مویرگ‌های رحم گردد .

 

۶- مصرف پودر گیاهان تندمزاج و گرم و خشک در تغذیه به حداقل بسنده شده و ازمصرف تغذیه‌های فست فود و نوشابه‌جات و کلم‌ها و شلغم و قند و شکر و آلبالو و گیلاس و انبه و آناناس و…به شدت پرهیز و متعاقبا سبزی‌ها بالاخص خرفه و گشنیز مصرف شود .

 

۷-تغذیه‌های از بین برنده‌ی خشکی واژن عبارتند از: آب هویج با آب «به» با آب سیب + اندکی آب‌غوره + ماالشعیر خانگی + عرق بومادران + شوید پلو و یا ضماد روغن آن از زیرناف تا روی رحم + بادکش دستی استکانی ۵ دقیقه‌ای زیردل پس از ضماد روغن‌های بالا + ضماد مخلوط یک تخم محلی با یک قاشق چای‌خوری ازلعاب «به دانه» به دهانه‌ی رحم و دیواره‌اش بارعایت بهداشت + مصرف عرق رازیانه در ایام غیر پریودی

 

۸- شست‌وشوی رحم درایام پریود مطلقا ممنوع است چون کلکسیونی ازتنوع بیماری رحم و کیست‌ها و آلودگی‌ها شکل می‌گیرد .

 

۹- اگردربانو لک بینی مکرر پریودی دیده می‌شودکارهای زیر انجام شود:

 

الف: درایام غیرپریود فرمول زیراجراشود :

 

– عرق رازیانه بین یک دوم استکان تا یک لیوان درصبح هنگام .

 

– عرق بومادران بین یک دوم استکان تا یک لیوان هنگام بعد از ظهر .

 

– ضماد روغن زرد گاوی طبق فرمول بالا و از روز سوم بادکش دستی به مدت ۵ دقیقه ( دقت شود دردوران پریودی امور فوق مبادا اجراشود )

 

– به محض شروع پریود موارد بالا قطع شود.

 

ب : درایام شروع پریود

 

– آمیزش و دخول شرعی حرام و به‌ شدت مضر و سبب بیماری متنوعی می‌شود حتی ملاعبه‌ها هم مضراست.

 

– پوشیدن شلوارک نخی موثراست

 

– شست‌وشوی رحم درایام پریودی مضر بوده و سبب ضعف تخمدان و بوی مشمئزکننده‌ی رحم و لک و ترشحات سفید و ایجاد کیست‌ها و درد زیردل می‌شود.

 

ج : استعمال دود عنبرنسارا روزی دو عدد درایام غیرپریودی سبب دفع عفونت‌های رحمی می‌گردد. فقط پس ازدود دادن فوری استحمام نشود.

 

روش دود دادن با عنبر نسارا در واقعبدین‌ترتیب است که عنبرنسارا هماننداسفند دریک پیاله قرار داده و آتش می‌زنیم آنگاهبا نشستن در کاسه‌ی توالت فرنگی دهانه رحم را درمعرض دود آن قرار می‌دهیم.

 

درباره‌ی واریکوسل و درمان آن بیشتر بدانید

ناباروری در مردان علل و دلایل گوناگونی دارد و هر کدام درمان‌های ویژه‌ی خود را می‌طلبد. امروزه با پیشرفت‌های گسترده‌ای که علم پزشکی کرده، راه‌های بسیاری برای درمان انواع ناباروری در مردان ایجاد شده است. برای درمان این امر ابتدا باید تشخیص داد که علت اصلی ناباروری چیست و سپس به درمان همان مورد پرداخت. طب سنتی نیز از روزگاران قدیم راه‌های ویژه و موثری برای درمان این معضل داشته که با تشخیص نوع این ناهنجاری به درمان ویژه‌ی آن مبادرت می‌ورزیده ‌است. در فهرست زیر علل اصلی ناباروری در مردان معرفی شده و در این شماره به شرح درمان سنتی یکی از این موارد که واریکوسل است پرداخته‌ایم.

علل ناباروری در مردان

👈۱٫ واریکوسِل (واریس وریدی بیضه)

👈۲٫ هیدروسِل (تجمع مایع اضافی بین بیضه و پوسته‌ی آن)

👈۳٫ عفونت‌های مجاری إدراری و دستگاه تناسلی، عفونت مَنَنژیت، بیماری اُوریون در سن ممیزی و بلوغ

👈۴٫ ضربه، تصادف، سقوط.

👈۵٫ جراحی.

👈۶٫ مصرف داروهای هِمُوتراپی

👈۷٫ رانندگی طولانی.

👈۸٫ کارِ زیاد با اینترنت.

👈۹٫ استفاده‌ی بیش از حد از موبایل‌ (تلفن همراه).

👈۱۰٫ بستن لول‌ی دِفران(وازکتومی).

👈۱۱٫ عدم نزول بیضه از شکم به داخل کیسه‌ی بیضه.

👈۱۲٫ کاهش شدید هورمون مردانه‌ی تستوسترون.

👈۱۳٫حمام‌های سُونا (خشک‌و مرطوب)، جَکوزی و استخر آب سردِ تَگَرِی

👈۱۴٫ تهیه‌ی غذا و خوردن غذا در ظروف آلومینیومی.

👈۱۵٫لباس‌های‌تنگ، شلوارهای‌تنگ، شلوارک‌های‌تنگ، شورت‌های‌تنگ، (لباس‌های تنگ‌و چسبیده به بدن و نیز ناراحتی‌های قلبی‌ باعث ناباروری می‌شود).

👈۱۶٫ اگر مرد رازیانه یا گشنیز یا نخود فرنگی یا سویا بخورد کاهش وضعیت نیروی جنسی و کاهش إسپرم می‌آورد.

👈۱۷٫ گل نیلوفر آبی و تخم و ریشه‌ی آن برای مردان ضرر دارد، مخصوصا برای سرد مزاجان و بلغمی مزاجان.

👈۱۸٫ هسته‌ی انگور، روغن هسته‌ی انگور باعث کاهش تولید اسپرم و کاهش حرکت اسپرم می‌شود.

👈۱۹٫ کرچک و روغن کرچک باعث کاهش معنادار اسپرم و هورمون‌های جنسی مردانه می‌شود.

👈۲۰٫ مصرف شاهدانه.

👈۲۱٫ زیاده روی در مصرف سبزی شوید باعث کاهش اسپرم، ضعف نور چشم و سستی زانوها می‌شود.

 

درمان واریکوسل

 

واریکوسل همان ورم بیضه‌هاست.این بیماری امروزه دربین مردان بسیار شایع شده و یکی از دلایل ناباروری مردان است . در طب سنتی علت آن رسوب سودا در عروق بیضه است. پس جهت درمان باید سودازدایی صورت گیرد و در ابتدا باید پاکسازی کل تن انجام شود و سپس اندام را پاکسازی کرد .

⚜️۱_ مصرف شربت سرکه انگبین

⚜️۲_روغن مالی با روغن بابونه هرشب . اگر در دسترس نبود به‌جای آن از  روغن کنجد یا زیتون  استفاده شود.

 

⚜️۳_بادکش کمر و زیر شکم یک شب درمیان طی ۲۱ مرحله .

⚜️۴_کاهش سردی‌ها مخصوصا سودازاها و افزایش خوراک گرم و تر مثل انگور شیرین و انار شیرین .

⚜️۵_حجامت عام یک الی دو مرحله در ربع سوم ماه قمری به فاصله یک ماه . سپس در صورت برطرف نشدن چند عدد زالوی ریز روی بیضه‌ها می‌گذارند . این عمل را بسته به شدت درگیری ۲ الی ۳ مرتبه هر دو هفته یکبار انجام دهید.

⚜ ضمنا خوبست قبل از زالو اندازی یک مرحله حجامت پوبیس (زیر شکم) انجام گردد.