خستگی‌تان را دَر کنید

خستگی‌تان را دَر کنید

دکتر حلیمه اکبرزاده؛متخصص طب سنتی

 

در شماره‌ی پیشین درباره‌ی سندروم خستگی مزمن و عوارض ناشی از آن که معمولا در فصل بهار اتفاق می‌افتد برای شما سخن گفتیم  و بیان داشتیم که سندرم خستگی مزمن، و یا CFS، یک اختلال ویرانگر و پیچیده است. افراد مبتلای به  سندرم خستگی مزمن دچار خستگی شدید و یک سری از علائم دیگر می‌شوند  که با  استراحت در بستر بهبود نمی‌یابد  و می‌تواند بعد از فعالیت بدنی و یا اعمال ذهنی بدتر شود. کارکرد افراد مبتلای به این بیماری، اغلب در سطح قابل ملاحظه‌ای پایین‌تر از فعالیت آنها در  قبل از این است که  آنها بیمار شده بودند کلام تا بدانجا رسید که برای برطرف کردن این مشکل چه راه‌کارهایی وجود دارد.در ادامه‌ی مطلب با ما باشید: برای درمان اصولی و از طریق طب سنتی روش های زیر پیشنهاد میگرددد،.

آرام بگیرید

این روزها افراد بسیار موفق تمایل دارند که زندگی به‌شدت فعال و سازنده‌ای داشته باشند. آنها دائما تمام تلاش‌شان را به منظور استفاده از هر موقعیت برای گسترش افق‌هایشان و رسیدن به اهداف عالی‌تر و پول بیشتر به کار می‌بندند. اما همیشه موقعیت‌های بیشتری هم وجود دارد.

اگر ترجیح می‌دهید به‌جای رد کردن درخواست، پاسخ «بله» به آنها بدهید، پس در نظر داشته باشید که این عادت به ظاهر مثبت، می تواند به سرعت باعث خستگی بدن و اتلاف  انرژی شود و موجب می‌شود در چرخه کسالت بهاری احساس خستگی کنید.

قبلا فردی بسیار خوش قلب، مهربان، سخت‌کوش واعتمادپذیر بودم. یک روز یک حادثه‌ی ناگوار در زندگی ما رخ داد و دیدگاهم به زندگی را تغییر داد و مرا کمی «از خود راضی» و خودپرست کرد. عادت مادرم به سخت‌کوشی و دادن پاسخ «بله» به همه‌ی درخواست‌ها، باعث اصابت ضربه‌ی وحشتناکی به او و معلولیتش شد.

گاهی وقتها باید بدون داشتن احساس گناه از امتناع خواسته‌ها، باید «نه» گفت. مطمئنم که تمام افراد عاقل می‌دانند که به هیچ‌کس، چیزی بدهکار نیستند. اگر احساس ضعف می‌کنید باید به‌طور موقت از قرار گرفتن درهرگونه شرایط استرس‌زا وتحت فشار شدید خودداری کنید.

 

برای مغزتان دوباره برنامه ریزی کنید

از نظر علمی‌ ثابت شده است که مغز انسان می‌تواند درد را هم تشدید و هم تضعیف کند. همه چیز بستگی به چینش فکری شما و توانایی غلبه بر سختی‌‌های زندگی دارد. وقتی شروع به تمرکز بر احساس کسالت می‌کنید، افکار افراطی خطرناک به طور خودکار در مغز شما متولد می‌شوند و این تصور زاینده می‌تواند به راحتی به خوب بودن‌تان آسیب رساند. کسانی که دارای این حالت ازخیال پردازی ذهنی هستند باید همیشه خودشان را از این تفکرات افراطی حفظ کنند وگرنه ممکن است فکر کنند از یک بیماری ناشناخته و خطرناک رنج می‌برند.

مواظب فرایند «خود پیشنهادی» باشید، این یک سلاح قدرتمند است که توانایی ساخت یا تخریب دیوارهای داخلی یا به عبارت دیگر درمان یا مرگ شخص را دارد. دیدگاه خوش بینانه، بهترین دارو برای درمان هر چیز است. بهتر است در این دوره‌ی سخت، مغزتان را با تفکر مثبت درباره‌ی تابستان پر کنید. به خودتان قول دهید به زودی بهبود می‌یابید و دارای بهترین ، فعال‌ترین و موفق‌ترین شخصیت دنیا می‌شوید.

 ازمواد مغذی استفاده کنید

گام بعدی در جریان کشمکش با این بیماری، مصرف مواد مغذی و سالم است. در اکثر موارد فقدان ویتامین‌ها و مواد معدنی عامل خستگی مزمن در اواسط فصل بهار می‌شود. اگر واقعا می‌خواهید از مرکز انرژی‌‌های منفی دور شوید، باید تمام تلاش‌تان را برای بازگرداندن ذخیره‌ی بدن از تمام ویتامین‌‌ها و مواد معدنی ضروری به کار بگیرید. می‌توانید سریعا و با اعمال یک نظم خاص و خوردن سبزیجات و میوه‌‌ها و جوی دوسر درصبحانه این کسری را جبران کنید. البته اسموتی‌‌های سبز هم انتخاب سالم و خوبی به نظر می‌رسند. بعضی افراد تمایل دارند مکمل‌‌های زیستی فعال را به رژیم غذایی خود اضافه کنند. من ترجیح می‌دهم راه‌های طبیعی را برای مقابله با کسالت بهاری انتخاب کنم. به نظر من مواد غذایی طبیعی، مفیدتر، مؤثرتر و بی‌ضرر هستند. به‌علاوه به شدت توصیه شده تا آب بیشتری بنوشید تا از شر سموم انباشته شده در فصل زمستان خلاص شوید. با این وجود نباید بیش از حد آب بنوشید. نوشیدن بیش از حد آب می‌تواند شما را بیمار کند. نوشیدن روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب به منظور آب‌رسانی کامل بدن کافی است.

راحت باشید

یکی از همکارانم می‌گوید نوشیدن نوشابه‌‌های انرژی‌زا، بدنش را در تمام ساعات روز شاداب و پرانرژی می‌کند. البته فکر نمی‌کنم ایده‌ی خوبی باشد. نوشیدنی‌‌های انرژی‌زا معمولا بی‌فایده است و باعث آسیب به بدنی که خسته و بی‌رمق و ضعیف است، می‌شود. همان‌طور که گفتم بهتر است در فصل بهار از تکنیک‌‌های تمدد اعصاب و استراحت استفاده کرد، زیرا فقط تمدد اعصاب و استراحت می‌تواند بدن را بازسازی و احیا کند. هنگامی‌ که از بیماری و کسالت خسته‌‌اید یک زنگ تفریح به خود داده و زمانی را برای تمدد اعصاب اختصاص دهید. حداقل سعی کنید روزی نیم ساعت از افکار، مردم و اطلاعات سیال ذهنی مزاحم و چیزهای آزار دهنده‌ی دیگر که اجازه  یک جرعه نفس کشیدن در هوای آزاد و احساس راحتی داشتن را نمی‌دهند، رهایی یابید و استراحت کنید. موبایلتان را خاموش کنید و یک حمام گیاهی حسابی بگیرید و با عصاره و اسانس اسطوخدوس و لیمو و بهار نارنج یا نعنا و لیمو  و خودتان را ماساژ  دهید. این یک تکنیک رایگان و فوق العاده است که باعث افزایش جریان گردش خون در بند بند بدن شده و موجب تقویت آن می‌گردد.

 اکسیژن بیشتری بگیرید

اکثر پزشکان متخصص شرقی با اطمینان بیان می‌کنند که کمبود هوای تازه یکی از دلایل اصلی سندرم خستگی مزمن است. بسیاری از افراد حخصوصا کارمندان در زمستان بیشتر وقتشان را در اتاق‌های مسقف و بدون هوا می‌گذرانند بدون اینکه بدانند این راحتی و گرما برای سلامتی‌شان مضر است.

هتگامی ‌که زمان زیادی را در اتاق‌هایی با تهویه‌ی نامطبوع می‌گذرانید، تجمع اسید کربنیک در خون‌تان افزایش می‌یابد. در نتیجه کمبود اکسیژن در خون باعث احساس خستگی و احساس‌های ناخوشایند دیگری می‌شود. مقبول‌تر است که زمان بیشتری را در فضای باز بگذرانیم تا تعادل اکسیژن بازگردانده شود و تمام عضلات را پرانرژی کند. اگر موقعیت اجرای این راهکار ساده را ندارید، باید سعی کنید هوا را به داخل اتاق بیاورید و زمانی را برای تنفس عمیق اختصاص دهید.

حرکت زندگی است

نوع آن زیاد مهم نیست، تمرینات بدنی بهترین دکتر برای هر شخص استتا بدانجا که می‌توانم بگویم هرچه بیشتر ورزش می‌کنم احساس بهتری دارم. این روش مؤثر و طبیعی برای ارتقاء متابولیسم و پیشرفت گردش خون برای همه در دسترس است. کسانی که از خستگی و کسالت رنج می‌برند باید به یاد داشته باشند انتخاب فعالیت‌‌های ورزشی با شدت متوسط، امری ضروری است. می‌توانید ورزش‌‌ها و تمرینات پیچیده‌تر و قدرتی‌تر را پله پله انجام دهید. اگر ورزش را تبدیل به یک عادت بکنید می‌توانید سالم‌ترین و شادترین فرد دنیا شوید.

خواب خوبی داشته باشید

اغلب اوقات مردم می‌گویند راه‌های موفقیت سخت و صعب العبور است. من با این جمله موافقم که گاهی اوقات باید بعضی چیزها را فدا کنید تا به نتیجه‌ی دلخواه برسید. اما معتقدم سلامتی اولویت اول بشر است. نباید از خواب‌تان برای کار، مطالعه یا دیگر اهداف بگذرید. کمبود خواب می‌تواند روی تمام نکات مثبت تأثیر بگذارد. اگر دچار اختلالات خواب هستید باید بر روی تکنیک‌‌های تمدد اعصاب قبل از خواب تمرکز کنید. مطمئنم این تکنیک‌‌ها به غلبه بر خستگی بهاری و ارتقاء کیفیت خواب‌تان کمک می‌کند.

دم‌نوش‌های گیاهی

استفاده از دم‌نوش‌های گیاهی که تاثیر بسزایی در نشاط افراد دارند. دم نوش نعنا و بابونه و بهارنارنج و اسطوخدوس و دارچین در طی روز و دم نوش بهارنارنج و به لیموبرای شب و وقت خواب کمک شایانی به راحت خوابیدن دارد.

چنانچه احساس کم خونی داشتید یا آزمایش مبنی بر کم خونی داده‌اید و مطلع به آن شده‌اید در این فصل سعی کنید از ترکیب سیب رنده شده یک لیوان +یک قاشق عسل و نصف استکان عرق بیدمشک و یک قاشق گلاب استفاده کنید از عوامل موثر در خونسای و از بین بردن ضعف بدن و کاهش ضربان قلب در اثر کاهش گردش جریان خون است .

کسالت و خستگی بهاری، یک مشکل همه گیر درجهان است که با کمی ‌تحمل و صبر و همچنین استفاده از مواد و سبزیجات تازه و اصلاح غذایی خیلی سریع می‌توان آن را درمان کرد .