شناخت خلط بلغم وعوارض غلبه‌ی بلغم بر بدن

شناخت خلط بلغم وعوارض غلبه‌ی بلغم بر بدن

کیمیا علوی؛پژوهشگر طب سنتی

بلغم خلطی است سرد و‌تر  مطابق فصل زمستان و آب در طبیعت است که در اثر خوردن برخی غذاها از جمله سردی بخش‌ها و همچنین افعال از جمله خواب زیاد افزایش می‌یابد که موجب چاقی و سستی و روشنی پوست و ضعف حافظه و بی میلی و ناتوانی جنسی و خواب زیاد و ضعف هاضمه و پرخوری و محافظه کار بودن و عمق اندیشه و … می‌شوند. بیماری‌های آن معمولا مغزی از جمله: آلزایمر و سکته و صرع و MS و پارکینسون و بیماری‌های استخوانی و گوارشی است که تدبیر آن حرکت و ورزش و کم خوری و تعریق است و روزه گرفتن خاصّه است. البته بلغم خوراک مغز است و حیات مغز به آن بستگی دارد که آن بلغم طبیعی است. بلغم از پخته شدن شایسته‌ی غذا حاصل می‌شود؛ که همین خوراک بودن برای مغز است که باعث شده بلغمی مزاج‌ها را از نظر اعصاب و روان آرام‌ترین افراد کند و به علت رطوبت زیادی که دارند از عوارض پوستی کمی برخوردار می‌شوند.

مقدمه

خلط، رطوبتی است روان در تن مردم و جایگاه طبیعی آن در رگ‌ها و اندام‌ها است که از آن اندام‌ها معده و جگر ( کبد ) سپرز ( طحال ) و زهره ( کیسه‌ی صفرا ) است. و اخلاط از غذا خیزد و بعضی خلط‌ها نیک باشد، آن را طبیعی گویند و بعضی بد باشد آن را ناطبیعی گویند. اما خلط طبیعی اندر تن مردم، مدد پرورش باشد و از خلط بد این منفعت نیست، آن را به وسیله‌ی داروها از تن بیرون کنند. و اخلاط چهار تا است، خون، بلغم، صفرا، سودا. و امّا بلغم ماده ای است که وارد شدنش به بافت‌ها باعث چاقی و سفیدی پوست با موهای کم پشت می‌شود. این گونه افراد خیلی کم تشنه می‌شوند و تمایل به گرمی جات مثل شیرینی و ادویه دارند و فصل زمستان فصل بدی برایشان می‌باشد. همچنین این افراد، افرادی کم انرژی و کند هستند. معمولا صبور و آرام هستند و کمتر عصبانی می‌شوند. در این مقاله سعی بر این است که این مزاج را تا حدودی معرفی کنیم تا راهی برای تشخیص افرادی که این مزاج را دارند ( که معمولاً خانم‌ها چنین مزاجی را دارند ) بشود تا از غلبه‌ی آن و عوارض ناشی از آن خود را مصون بدارند.

بلغم چیست؟

مایعی لزج و سفید که آن را بلغم نامند و طبعی سرد و‌تر  دارد. دو نوع می‌باشد طبیعی و غیر طبیعی. امّا طبیعی غذایی است که طبیعت بدن آن را تمام پخته و غذا گرداند و نا طبیعی آن چهار نوع است، یکی بسیار رقیق، آن را رطوبت مایعی گویند. نوع دوّم غلیظ‌‌‌‌‌‌تر  آن را مخاطی گویند. سوّم، نیک غلیظ باشد آن را زجاجی گویند. چهارم سخت غلیظ باشد آن را جصّی گویند. بلغم محل خاصّی ندارد مانند خون بر خلاف سودا که محلش طحال است و صفرا که کیسه‌ی صفرا است

علل پیدایش بلغم

حالت طبع بلغم همان کمبود‌تر شح تیروئید است. البته به صورت ریشه‌ای‌تر هر گاه غدد مترشحه داخلی و اعصاب به عللی دچار کم‌‌کاری شوند سوخت و ساز کم می‌شوند متابولیسم بازال پایین می‌آید انرژی بدن کاسته می‌شود، در این حالت طبع را بلغمی گویند. خواب زیاد و آرامش و پر خوری باعث افزایش رطوبت و بلغم بدن می‌شود. خوردن غذاهایی که بلغم زا است مثل لبنیات ( مانند ماست که مقدار کم آن بلغم زا و زیاد آن سودا زا است ) و آب یخ دار و شیرینی و مرکّبات و جو و آب دم کرده‌ی جو و‌تر شیجات و سردی جات بدون مصلح همگی خلط بلغمی را افزایش می‌دهند.

کلیه: هر چه کلیه سردتر باشد کم کارتر است و بر عکس هر چه گرم‌تر باشد پر کارتر. بلغم گچی در کلیه، سنگ کلّیه و در مفاصل، آرتریت روماتوئید ( نوعی بیماری ورم مفاصل ) و خار پاشنه به وجود می‌آورد. درمان آن با اسفند و داروهایی است که سنگ شکن هستند.

بیماری‌های ناشی از غلبه بلغم

بیماری‌های حادّ عفونی – زکام و نزله ( سرما خوردگی ) – ذات الجنب ( التهاب پرده ریه ) – ذات الرّیه ( پنومونی و عفونت بافت ریه ) – گرفتگی صدا ( لارنژیت ) – گلو درد ( فارنژیت ) پهلو درد – سنگ کلّیه و مثانه – پشت درد – بیماری‌های عصبی و سردرد های مزمن ( مثل سینوزیت و میگرن ) – و مغز انسان به علّت سرد شدن ممکن است به سمت سکته و صرع نیز پیشروی کند.

آثار بلغم بر سیستم بدن

شکل بدن: شکل کلی بدن درشت بشکه‌ای، سر بلغمی‌ها کوچک‌تر از دموی‌ها است.

پوست: رنگ پوست روشن که در عصبانیّت پرده و لب خشک و بی حال و تیره می‌شود. پوست بلغمی‌ها مرطوب، منافذ پوستشان ریز است و تعریق زیاد ولی عرق سرد رگهایشان پنهان است، رنگ زیر ناخن روشن است و عضلات شل و سر و ته عضلات دیده نمی‌شود. ناخن و مو: معمولا موی روشن ولی صاف و لخت دارند همچنین نازک کم رنگ و رشد زیاد ( زیرا‌تر ی موجب رشد می‌شود ) و پر پشت است.

چشم: صلبیه‌ی چشم رنگ پریده و بی حالت است. هر چه‌تر ی چشم بیشتر چشم درشتر، هر چه سرد‌تر باشد موجب روشنی آن می‌شود. رنگ عنبیه‌ی چشم بلغمی‌ها روشن‌تر از دیگران است. در عصبانیت چشم بلغمی‌ها خشک و رنگ پریده می‌شود ولی قرمز نمی‌شود.

سینه: سینه کمی درشت ولی برجسته نیست. افتادگی شانه دارند. وسط بدن پهن‌تر و به طرف پایین و بالا باریک‌تر می‌شود .

بینی ( بویایی ): بینی بلغمی‌ها کوچک است و چانه‌ی ظریفی دارند.

ریه و حنجره: صدای باریک و حالت جیغ از سردی است و آن به دلیل سردی ریه‌ها است ( بهترین دارو برای ریه‌های سرد نوشیدنی‌های گرم است.

قلب و عروق: چون هم خود قلب گرم است هم خون داخل آن بنابراین گرمی قلب از همه بیشتر است، ولی سردی قلب به طوری که موجب انسداد شود عامل سکته می‌شود و انسداد سرد در عروق لنفاوی موجب الفانتیازیس ( پافیلی ) می‌شود.

گوارش: دهان، بی مزه و زبان، رنگ‌پریده و لایه ای سفید رنگ روی آنست. میل به آب کم ولی میل به غذا زیاد است. آب دهان زیاد و توان هضم غذا کم است. بوی دهان بد است و تمایل به شیرینی زیاد است. گاز روده زیاد حتی بیشتر از سوداوی‌ها ( از همه بیشتر گاز دفع می‌کنند ) است و بوی مدفوع ندارند.

علائم سردی معده

ورم معده -بزرگ شدن شکم – افزایش اشتهاء ( که تابع سردی است و رطوبت است )‌ترشی معده ( که باعث پرخوری و در نتیجه چاقی می‌شود ) بوی بد دهان ( از هضم ناقص )  و نیز گرمی کبد روی معده اثر دارد؛ به همین دلیل صفراوی‌ها ( گرم و خشک ) مشکلات معده‌ی کمتری دارند.

دستگاه تناسلی: موی اندام تناسلی کم، بیضه چپ شل ( آسیب بیضه چپ دیه انسان کامل را دارد )  شب ادراری در خردسالان،  سستی مثانه ( تکرار ادرار و مقدار کم )  زود انزالی  بی میلی و ناتوانی جنسی در مرحله اوّل، نرسیدن به ارگاسم ( ارضای جنسی ) در مرحله دوّم، نا باروری مقطعی در مرحله سوّم، نا باروری کامل در مرحله چهارّم – ریزش ادرار هنگام آمیزش در سردی شدید   (سیرماتوره ) خروج منی  همراه ادرار اگر پروستات بزرگ نباشد ( اوج بلغم )  حجم پریود زیاد – افتادگی اندام تناسلی-  کیست تخمدان – عدم نگهداری جنین ( احتمال سقط جنین ) -‌تر شحات رحمی رقیق و سرد-  در حاملگی اگر‌ترشحات رقیق و سرد بود بچّه دختر و برعکس پسر می‌شود. بلغمی‌ها از همه‌ی افراد وزن زیادتردارند وپرخورتر بوده واحتمال ابتلا به دیابت و عوارض کلّیوی ( اورولوژیک ) را از همه بیشتر دارند و به طبع از همه کم کارتر و تنبل‌تر و کم اراده‌تر  هستند، ولی از نظر اعصاب ( نورولوژیک ) از همه بیشتر آرامش عصبی دارند و نکته ای که حائز اهمیت برای بلغمی‌ها است برای انتخاب همسر و مسائل پیش روی آنها مسئله کم میل بودن و کم توان بودن طبیعت مزاج آنها به مسائل جنسی است.

مغز و روان: عصبانیت بدون تظاهر خارجی ( خود خوری )-  آرام و منزوی – ضعف حافظه – حواس پرتی-  منظّم و دقیق- واقع‌بین هستند- بصیرت ( عمق اندیشه ) بیشتری دارند- انعطاف پذیر و به طرف عقب نشینی و منفی گرایی- ریزبین بوده و کوچک‌ترین حرکت روی آنها اثر می‌گذارد.  به کارهای ظریف علاقه‌مند هستند واکنش و درخواست‌های منفی دارند و در نتیجه سریع قهر می‌کنند-  واکنش‌هایشان تابع خیال آنها است- حرکات کند و آهسته دارند  به نفع خودش و زندگی‌اش هر کاری می‌کند- زیاد تمارض می‌کنند – زیر آب می‌زنند -تفکر ناپیوسته و تمرکز کم دارند- جمع بندی آنها کم است و حاشیه می‌روند- طرح کلان نمی‌دهند (‌ترسو در طراحی و اقدامات بزرگ )-  تدبیر و اندیشه‌ی فراگیر ندارند-  موضوعات را کلمه به کلمه به خاطر می‌سپارند- بلغمی‌ها و سودایی‌ها حفظ کنندگان خوبی هستند ) تحلیل ندارند.  آدم سرد انعطاف پذیرند ( ۱۸۰ درجه ) برعکس آدم گرم که قدرت‌گراست.

رؤیاها: سرما و برف و باران و اشیاء سفید و خواب زیاد ولی سبک و بدون بازده

معاینه: پوست سرد و‌تر- نبض ضعیف و کند، رگ‌ها نامشخص ( مخفی )،‌تری دهان- بزاق زیاد و ورم اندام و شلی گوشت آنها

درمان بلغم سر

راه رفتن روی سنگلاخ با پای برهنه – دوچرخه سواری – ماساژ کامل تک تک انگشتان پا تا ساق و نهایت زانو – حنا بلغم سر را پایین می‌کشد و بلغم پا را از بین می‌برد-  حنظل که بلغم شدید را از سر بیرون می‌کشد؛ داخل آب حل کرده و پا را داخل آن به مدت ۱۵ دقیقه بگذارید که در ام اس ( MS ) و آلزایمر نقش اساسی دارد- فصد اندام‌ها  توسط طبیب متخصّص

دفع بلغم از طریق گوارش: اسفند، عسل، نمک.

نکته: اسفند از حد مجاز تجاوز نکند. نمک اوّل و آخر غذا استفاده شود و راه رفتن روی نمک یا شنا در آب دریا که بلغم را جذب می‌کند

روغن مالی: دفع بلغم از  بدن با کنجد یا سیاه دانه یا زیتون

روش‌های کلی کم شدن بلغم: حمام گرم – ماساژ روغن‌های گرم

نکته: ماساژ کم و کوتاه باعث تبدیل خون به بلغم می‌شود و چاقی به دنبال دارد و ماساژ سنگین باعث سوزانده شدن چربی خون  و به لاغری منجر می‌شود. حجامت  صفرا بلغم زدا است به این صورت که وقتی بلغم روده‌ها توسط صفرا زدوده شد عطش پدید می‌آید و کاهش اشتها ( چون بلغم محیط موجب اشتهای زیاد و انبساط و نفخ و آروغ و تأخیر در دفع و هضم و صدای شکم می‌شود. این بلغم اگر زیاد شود استفراغ بلغمی پدید می‌آید و اگر در معده بماند باعث‌ تر‌ش کردن معده شده و مزه‌ی تلخی و‌ترشی در دهان ایجاد می‌کند و باعث بوی بد دهان می‌گردد ( بلغم لزج) که اگر بلغم لزج باشد دیگر صفرا در آن نفوذ نمی‌کند و قادر به نرم کردن آن نیست .

غذای مناسب طبع بلغمی‌ها

باید از غذا‌های گرم و لطیف استفاده کنند. همچون: آب‌گوشت مرغ، کبوتر، پنیر، گردو، نارگیل، شنبلیله، سیر، دارچین، آویشن، رازیانه، مقل و بالنگو و ارده و عسل و شیره و گرمی‌جات.

نتیجه گیری

حال از دستاورد آنچه که در مورد بلغم است می‌توان نتیجه گرفت که بلغمی‌ها از همه‌ی افراد وزن زیادتر، پرخورتر و ابتلا به دیابت و عوارض کلّیوی ( اورولوژیک ) از همه بیشتر دارند و به طبع از همه کم کارتر و تنبل‌تر و کم اراده‌تر  هستند ولی از نظر اعصاب ( نورولوژیک ) از همه بیشتر آرامش عصبی دارند و نکته ای که حائز اهمّیّت برای بلغمی‌ها است برای انتخاب همسر و مسائل پیش روی آنها مسئله کم میل بودن و کم توان بودن طبیعت مزاج آنها به مسائل جنسی است چون چربی خون آنها از همه بیشتر است نسبت به بقیه مزاج‌ها. کف پاهایشان زیاد داغ می‌کند و به علت وجود‌تر ی بسیار زیادشان، عوارض پوستی خیلی کمتری دارند. امید است که صاحبان این طبع با بهره گیری مختصری از این مقاله و بررسی‌ها و مطالعات بیشتر از شناخت طبع خود ( که به فرموده امیرالمؤمنین ( علی علیه السّلام ) به کمیل: مرتبه اولیه از مراتب معرفه النّفس است ) آگاه‌تر شده تا از بروز عوارض و بیماری‌های احتمالی چه جسمی و چه روحی جلوگیری به عمل آورند.