غذاهای پرچرب سرطانزا هستند

غذاهای پرچرب سرطانزا هستند

استفاده از مواد غذایی پرچرب، تهدیدی جدی برای سلامتی افراد است. مصرف چربی زیاد موجب بروز انواع سرطان می‌شود. مصرف غذاهای پرچرب موجب افزایش فشار خون می‌شود. متأسفانه در سالهای اخیر چربی‌های اشباع شده، یکی از عوامل بروز بیماری‌ها‌ی تنگی رگ‌ها شناخته شده است؛ از جمله یکی از خطرناک‌ترین آنها لخته شدن خون در عروق و سکته‌ی فلج‌ کننده است. مصرف غذاهای پرچرب موجب افزایش کلسترول خون (چربی خون) می‌شود. مصرف غذاهای پرچرب در بروز بیماری دیابت (بیماری قند) نقش دارد.

برای سلامت چشم نباید غذاهای پرچرب خورد. بر اساس مطالعات دانشمندان آمریکایی گفته می‌شود که مصرف غذاهای پرچرب بر سلامت بینایی تأثیر می‌گذارد و می‌تواند به ضعیف شدن عدسی چشم منجر شود. کسانی که دچار ریفلکس معده یا بیماری بازگشت محتویات معده هستند، باید از غذاهای پرچرب پرهیز کنند. مبتلایان به ریفلکس معده از مصرف غذاهای چرب، به خصوص سس‌های چرب و تند پرهیز کنند، زیرا این عارضه را تشدید می‌کند.

مصرف غذاهای چرب، سنگین و پر ادویه موجب خواب آلودگی و کاهش کارایی افراد می‌شود. مبتلایان به ام اس از مصرف غذاهای پرچرب خودداری کنند و بیشتر میوه‌ها و سبزیجات را مصرف نمایند. براساس بررسی‌های انجام شده مصرف زیاد چربی خطر بروز سرطان را در افراد افزایش خواهد داد. البته چربی‌های موجود در دانه‌های روغن‌های گیاهی و ماهی‌های روغنی برای دستیابی به سلامت کامل بدن ضروری است. بنابراین انتخاب تغذیه‌ی صحیح و مناسب در حفظ سلامتی بسیار مهم است.

رژیم غذایی پرچربی، احتمال ابتلای انسان را به انواع سرطان‌ها افزایش می‌دهد؛ به ویژه اینکه مصرف چربی فراوان در بروز سرطان‌هایی مانند سینه، روده‌ی بزرگ، پروستات و رکتوم مؤثر است. به گفته‌ی متخصصان تغذیه، رژیم غذایی کم چربی ممکن است بهترین راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات باشد. یک مطالعه‌ی فراگیر نشان می‌دهد که ارتباطی بین سرطان، به‌ویژه سرطان روده و مصرف زیاد گوشت قرمز و چربی وجود دارد. مصرف فراوان چربی‌های حیوانی می‌تواند عامل مهمی برای بروز سرطان‌ها باشد.

به نظر تعدادی از پژوهشگران، زیادهروی در مصرف چربی، تولید هورمونها را تحت تأثیر قرار داده و این موضوع به بروز سرطان کمک میکند. پژوهشها نشان میدهد که در مناطقی از جهان که مردم بیشتر از چربی استفاده می‌کنند و غذای آنها بیشتر شامل گوشت سرخ شده در روغن است، میزان مبتلایان به سرطان‌های روده‌ی بزرگ، سینه و پروستات زیاد است. مصرف غذاهای پرچرب احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد. با کاهش مصرف چربی و کاهش وزن اضافی، می‌توان احتمال ابتلا به سرطان سینه را کاهش داد. تحقیقات نشان داده‌اند که خطر ابتلا به سرطان ریه در زنانی که سیگار می‌کشند و در عین حال غذاهای پرچرب مصرف می‌کنند تقریبا ۵ برابر زنانی که سیگار نمی‌کشند و علاوه بر آن از مصرف فراوان چربی اجتناب می‌کنند.

برنامه‌های غذایی پرچرب موجب افزایش وزن می‌شود. از خوردن غذاهای پرچرب پرهیز شود، زیرا وجود چربی در غذا باعث ترکیب آن با کلسیم درروده‌ها و ایجاد ترکیبات نامحلول کلسیم می‌شود که این ماده معدنی را غیر قابل جذب می‌کند. زیاده‌روی در مصرف غذاهای چرب و شیرین، مغزرا معتاد می‌کند. پژوهشگران آمریکایی و ایتالیایی دریافتند که زیاده‌روی در مصرف غذاهای سرشار از چربی و قند ،در مغز تغییراتی ایجاد کرده و به این ترتیب ذهن به مصرف این غذاها معتاد می‌شود. با انتخاب برنامه‌ی غذایی مناسب می‌تواند مقدار چربی را که مصرف میک‌نید، کنترل نمایید.

مصرف غذاهای پرچرب خطر سکته‌ی مغزی را در زنان افزایش می‌دهد. برای داشتن یک قلب سالم توصیه‌ی کارشناسان تغذیه این است که مصرف چربی روزانه باید کمتر از ۳۰ درصد کالری (۱۵ تا ۲۵ درصد کالری) مصرفی روزانه باشد. همچنین متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند چنانچه به جای روغن‌های اشباع شده، یعنی انواع چربی که در گوشت قرمز، شیر و فرآورده‌های پرچرب آن وجود دارند از چربی‌های اشباع نشده (مانند چربی‌های گیاهی، ماهی و چربی‌های دارای اسیدهای امگا-۳) استفاده شود،این شیوه مؤثرترین روشی است که برای پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی عروقی می‌توان به کار برد. تحقیقات علمی نشان داده است که ماهی و روغن آن تشکیل رسوب‌های شریانی را کند می‌کند، البته فراموش نشود که رسوب شریانی، اولین علت شروع بروز حمله‌های قلبی و سکته است. هر چه غذای افراد چرب‌تر باشد، هوش و تحرک آنان کمتر می‌شود. غذای پرچرب انسان را تنبل می‌کند. در دوران بارداری از غذاهای سرخ شده و پرچربی استفاده نشود.

توصیه‌های مهم:

 • سرخ کردن غذا باعث افزایش میزان چربی و کالری آن می‌شود. به جای سرخ کردن، غذاها را به صورت کبابی یا آب پز مصرف نمایید. در صورتی که لازم است غذا سرخ شود از سرخ کردن آن در روغن زیاد خودداری کرده و فقط بسیار محدود، یعنی به اندازهی چرب شدن ته ظرف از روغن استفاده کنید.
 • برای استفاده کمتر از روغن جهت تهیه‌ی غذا از ظروف نچسب استفاده کنید.
 • به جای سرخ کردن گوشت و مرغ در روغن یا کره، میتوان با ادویه‌های خوش بو یا در آب مخلوط با آب لیمو، آب پز کنید. می‌توان برای سرخ کردن گوشت یا تفت دادن سبزی‌ها به جای روغن از آب مرغ استفاده کرد، البته در این حالت شعله اجاق گاز باید کمتر از همیشه باشد. به جای سرخ کردن پیاز با روغن، آن را با آب بپزید.
 • حتی الامکان گوشت و چربی مورد نیاز بدن را با غذای ظهر مصرف کنید تا با انجام فعالیت و کار روزانه، معده و دیگر اندام‌های گوارشی بتوانند به آسانی آن را خوب هضم و جذب کنند.
 • گوشت چرخ کرده‌ای که از قصابی خریداری شود، معمولا دارای چربی فراوان است. با خریدن گوشت بدون چربی و چرخ کردن آن در خانه، از این منبع چربی پرهیز کنید.
 • مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها را افزایش دهید. درتغذیه‌ی سالم وطبیعی بیشتر ازسبزی‌ها و میوه‌ها، غلات، حبوبات و جوانه آنها استفاده شود.
 • خورش و آب گوشت را پس از پختن سرد کنید، سپس چربی آن را برداشته و دوباره غذا را گرم نمایید.
 • گوشت آب پز با مادهی اصلی سوپ را پس از آماده کردن در یخچال نگهداری کنید و پیش از مصرف چربی سفت شده آن را جدا سازید.
 • قبل از کباب کردن گوشت تا آنجا که امکان دارد چربی آن را جدا کنید.
 • هنگام کباب شدن گوشت، بگذارید چربی آن بچکد و بریزد.
 • چنانچه از غذاهای کنسرو شده استفاده می‌کنید، پیش از مصرف روغن آن را کاملا جدا کنید.
 • سعی کنید از مصرف سس‌های حاوی زرده‌ی تخم مرغ، مایونز، روغن نارگیل و روغن حیوانی اجتناب کنید. بهتر است به جای مصرف اینگونه سس‌ها، از ترکیب روغن زیتون و سرکه و یا آب لیمو استفاده کنید و با اضافه کردن چاشنی‌های خوش بو (مانند پونه، نعنا، آویشن، پودر سیر) و نیز استفاده از سبزی‌هایی مانند گوجه فرنگی، پیاز، سیر، قارچ، تره، جعفری تازه، ریحان، کاهو و فلفل سیاه از مصرف سالاد روزانه، لذت بیشتری ببرید.
 • مصرف نان‌ها، شیرینی‌ها و دیگر خوراکی‌ها تجاری (مانند کیک، نان روغنی، پیراشکی ، کلوچه، چیپس، پفک) را کاهش دهید، زیرا اینگونه مواد، سرشار از چربی‌های”مخفی” هستند.
 • از گوشت کم چرب مانند ماهی، مرغ (بدون پوست) و گوشت لخم گاو استفاده کنید. به طور کلی با کاهش مصرف مقدار زیاد گوشت قرمز، مرغ پوست نکنده، شیر و دیگر فرآورده‌های پرچرب آن، می‌توان تا اندازه‌ی زیادی از افزایش میزان چربی‌های اشباع شده در برنامه‌ی غذایی خود جلوگیری کرد. پیش از مصرف گوشت قرمز، تمام چربی‌های قابل دیدن آن را جدا کنید.
 • مصرف چربی، به ویژه چربی‌های حیوانی و اشباع شده را در هر سنی که هستید محدود کنید.
 • به جای استفاده از چربی‌های زیان‌آور حیوانی (چربی‌های اشباع شده و جامد) می‌توان برای پخت و پز از روغن‌های گیاهی (مانند روغنهای آفتابگردان،ذرت، سویا) و روغن‌های ماهی که غیر اشباع هستند و زیان کمتری دارند استفاده کرد.
 • حتی الامکان از روغن مایع مصرف شده برای دفعات بعدی استفاده نکنید. توجه داشته باشید که استفادهی بعدی از روغن مایع و در درجه‌ی حرارت بالا به علت تغییر ماهیت شیمیایی آن،می‌تواند خطرناک باشد. ازحرارت دادن طولانی روغن مایع خودداری شود.
 • جدا کردن پوست مرغ پیش از پختن آن، مقدار زیادی از چربی را صرف خواهد کرد؛ بنابراین قبل از پختن مرغ پوست آن را جدا کرده و دور بریزید. جدا کردن پوست مرغ تقریبا سه چهارم مقدار چربی آن و یک دوم مقدار کل کالری آن را کاهش می‌دهد.
 • در گوشت سوراخ‌های ریزی به وجود آورید تا در هنگام پخت، چربی آن بیرون آید و هیچ وقت نگذارید آب گوشت تمام شود.

 

 

ترجمه و تدوین:وحید عرفانی؛ نویسنده و پژوهشگر در حوزه‌ی سلامت