به زمان صرف غذا احترام بگذارید

به زمان صرف غذا احترام بگذارید

ترجمه و تدوین:وحید عرفانی،نویسنده و پژوهشگر در حوزه‌ی سلامت

یکی از مهم‌ترین عادات سالم در تغذیه، آرام خوردن غذا و کامل جویدن آن است. تند خوردن غذا، مبارزه با سلامت است. خوردن غذا با عجله، از انرژی و سلامتی شما می‌کاهد. ممکن است فکر کنید با سریع غذاخوردن کارآیی خود را افزایش می‌دهید، اما این اشتباه است. خستگی ناشی از تند خوردن غذا به مراتب از صرفه جویی در زمان بیشتر است؛ بنابراین به زمان صرف غذا احترام بگذارید. یادتان باشد که زمان غذا خوردن فرصت ایجاد انرژی است. اغلب افراد عادات بدی دارند و غذا را با سرعت می‌خورند؛ افرادی که غذا را با شتاب و عصبانیت می‌خورند و میکروب‌های زیان آور را تقویت می‌کنند و سپس از نفخ شکم و گاز معده به یبوست و اختلالات دیگر دستگاه گوارش مبتلا می‌شوند.

چنانچه غذا به خوبی جویده و خرد نشود و یا آنزیم پتیالین موجود در بزاق آغشته نگردد، اولین مرحله‌ی هضم به خوبی انجام نشده، در نتیجه در هضم و جذب مواد غذایی اختلالاتی ایجاد می‌شود که می‌تواند موجب سنگینی، احساس پری در دستگاه گوارش، دل درد و ناراحتی‌های گوارشی شود. تند غذا خوردن، بر فاصله‌ی زمانی میان ورود غذا به دستگاه گوارش تا فعال شدن مکانیسم‌هایی در ایجاد احساس سیری در مراکز اصلی مغز نقش دارند تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود فرد دیرتر احساس سیری کند، در نتیجه زمان کافی برای ایجاد احساس سیری فراهم نمی‌شود و فرد غذای بیشتری مصرف می‌کند.

افرادي كه آرام‌تر غذا مي‌خورند ، وزن كمتري دارند و اين نتيجه‌ی تمام آن تحقيقاتي است كه در طي سال‌ها پزشكان انجام داده‌اند. آنها معتقدند هر چه فرد آرام‌تر غذا بخورد زودتر احساس سيري مي‌كند و كمتر غذا مي خورد. ایجاد فاصله‌ی زمانی بین لقمه‌های غذا ،مکانیزم ایجاد احساس سیری را فعال می‌کند. تند خوردن موجب تحریک بیشتر اسید معده می‌شود. افرادی که تند غذا می‌خورند غالبا پرخور هم هستند.

فردی که به سرعت لقمه‌های غذا را بر می‌دارد و در دهان می‌گذارد، با هر لقمه مقداری هوا نیز می‌بلعد که این هوای اضافی در معده تولید گاز کرده و نهایتا یکی از ناراحتی‌های گوارشی، یعنی نفخ را که می‌تواند مزمن هم باشد به وجود می‌آورد. به سرعت غذا خوردن، هضم را دشوار می‌کند؛ بنابراین وقت بگذارید و آهسته غذا بخورید. آرامش درون، در هنگام غذا خوردن موجب هضم مطلوب غذا می‌گردد. بنابراین غذا را با آرامش و بدون شتاب بخورید و اندیشه‌ی خود را بر مزه و طعم غذایی که می‌خورید، متمرکز سازید.

آهسته خوردن غذا و خوب جویدن آن، علاوه بر کمک به دستگاه گوارش، موجب می‌شود تا شما هر چه زودتر احساس سیری کنید. غذا را به مدت زیادی بجویدو آن قدر بجوید تا به ذرات ریزی تبدیل شود که شیره‌ی معده بتواند زود با آن مخلوط شود. از زمان شروع غذا در حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا علائم سیری به مغز برسد، بنابراین اگر ظرف ۵ تا ۶ دقیقه غذای خود را تمام کنیم مغز دیگر فرصتی پیدا نمی‌کند که فرمان سیری را به کل بدن بدهد و این باعث زیاده خوری و پر کردن معده بیش از مقدار مورد نیاز خواهد شد؛ بنابراین آرامش و آهسته خوردن علاوه بر آن که باعث بهتر جویدن می‌شود، بلکه به ما کمک می‌کند تا از مزه‌ی غذا لذت ببریم و در آخر مغز ما فرصتی پیدا می‌کند تا به بدن فرمان سیر شدن بدهد.

غذا خوردن با آرامش می‌تواند سلامت‌تان را افزایش دهد، اما غذا خوردن با شتاب‌زدگی موجب سوءهاضمه و نفخ می‌شود و روز ما را خراب می‌کند. داشتن وقت کافی در زمان صرف غذا بسیار مهم است و باید از شتاب و عجله هنگام غذا خوردن پرهیز شود. کسانی که غذای خود را می‌بلعند، آمادگی ابتلا به بیماری‌های سوءهاضمه را دارند. یکی از عادت‌های نادرستی که امروزه به علت ماشینی شدن زندگی و صنعتی شدن بسیاری از کشورها، در بین جوامع گوناگون رایج است، تند غذا خوردن و خوب نجویدن غذا است. در محیط امن و آرام خانواده که افراد فرصت زیادی برای غذا خوردن دارند و با آرامش بیشتری غذا می‌خورند، مشکل تند غذا خوردن بروز نمی‌کند.

شتاب زدگی به هنگام صرف غذا و خوب نجویدن آن، اشکالاتی برای سلامت انسان در بر دارد. شتاب در خوردن غذا به مانند سست کردن ریشه‌های درخت است. سعی کنید غذا خوردن خود را منظم کنید. بیش از این که لقمه‌ی قبلی غذا را بخورید ،از پر کردن قاشق بعدی خودداری کنید. سریع غذا خوردن هیچ کمکی به ما نمی‌کند و برعکس باعث اختلال در سیستم بدن و اضافه وزن می‌شود. غذا خوردن سریع، احتمال چاقی را افزایش می‌دهد. تند غذا خوردن تا زمان سیری کامل، احتمال چاقی را سه برابر افزایش می‌دهد. پژوهشگران ژاپنی می‌گویند کسانی که غذای خود را به سرعت می‌بلعند و تا زمانی که احساس سیری کنند به غذا خوردن ادامه می‌دهند سه برابر کسانی که به آرامی‌غذا می‌خورند چاق می‌شوند. پژوهشگران دانشگاه اوزاکا ژاپن دریافتند کسانی که هم تند و هم تا سیری کامل به غذا خوردن ادامه می‌دهند در حدود سه برابر هم سالان خود احتمال دارد مشکل اضافه وزن پیدا کنند.

توصیه‌های مهم:

 • هنگام خوردن غذا، آرامش خود را حفظ کنید و در حالت روحی مناسبی باشید. قبل از آن که غذا بخورید در کنار میز یا سفره‌ی غذا تأمل کنید، شکرگزاری کنید و آرام بنشینید. این کار به ما کمک می‌کند تا از غذا لذت ببریم.
 • غذا را با آرامش و بدون شتاب بخورید. با عجله غذا خوردن باعث پرخوری می‌شود. هر وقت خواستید چیزی بخورید میزرا بچینید،آگاهانه جایی برای نشستن انتخاب کنیدو لقمه ای را که می‌خورید، مزه مزه کنید تا طعم هر غذایی را که می‌خورید احساس کنید. تند تند غذا را فرو ندهید. غذا را به آرامی‌و با مکث بخورید و بین لقمه‌های خود استراحت کوتاهی کنید.
 • پیش از آغاز به خوردن غذا، تلویزیون و رادیو را خاموش کنید.
 • نوشیدنی‌ها را آهسته و آرام بنوشید و آنها را به یک چشم به هم زدن سر نکشید.
 • اندیشه خود را بر مزه و طعم غذایی که می‌خورید، متمرکز سازید.
 • پیش از غذا خوردن، روزنامه‌ها و مجله‌ها را کنار بگذارید و به ویژه در نشستن خود دقت کنید.
 • همیسه سعی کنید از لقمه‌های کوچک استفاده کرده و پیش از فرو بردن، آن را خوب بجوید. غذاها را کاملا بجوید. موقع غذا خوردن چنانچه هر لقمه را به آرامی‌بجوید، نه تنها به تجدید قوای فکری خود کمک می‌کنید، بلکه احساس آرامش هم خواهید کرد. این کار به ویژه در محیط‌هایی که باید به سرعت کارکرد ،ضروری است.
 • از بلعیدن غذا بپرهیزید. به جای آن که غذا را ببلعید هنگام غذا خوردن آن را آرام‌تر از معمول بجوید.
 • پس از قرار دادن هر لقمه در دهان، قاشق و چنگال را در بشقاب بگذارید.
 • از هر غذا به مقدار لازم در ظرف خود بکشید و به همان مقدار اکتفا کنید. به طور مثال، سعی کنید به مقدار لازم، برنج در بشقاب خود کشیده و میل کنید و به همان یک مرتبه اکتفا کنید و با آرامش همان مقدار را بخورید.
 • هنگام غذا خوردن سخن خوش و آرام بخش به زبان بیاورید.
 • سعی کنید غذا خوردن را در محیطی آرام و در حالت نشسته و خارج از هر گونه ناراحتی و فشارهای روحی انجام دهید.
 • هنگامی‌که دچار ناراحتی و فشارهای روحی هستید، از خوردن غذا خودداری کنید کمی‌ صبر کرده و پس از کسب آرامش اقدام به غذا خوردن نمایید. تحقیقات نشان می‌دهد بعضی افراد هنگام استرس (فشار روحی)، یعنی زمانی که کورتیزول (هورمونی که هنگام استرس آزاد می‌شود) بالایی دارند، دچار پرخوری می‌شوند. در هنگام استرس انسان تمایل بیشتری برای خوردن غذاهای پرچرب پیدا می‌کند. بنابراین سعی کنید آرامش خود را در تمام لحظات زندگی، به خصوص در هنگام غذا خوردن، بیشتر حفظ نمایید.
 • در حالی که غذا می‌خورید مقدار زیادی هوا بلع نکنید.
 • با شوخ طبعي به آرامش خود کمک کنيد. فکر نکنيد که فقط و فقط بايد کارهاي سخت را انجام دهيد. چنانچه ديدتان را نسبت به انجام کار کمي عوض کنيد، جدي‌ترين کارها هم مثل يک شوخي به نظر مي رسد. شوخي را جدي بگيريد.
 • اگر می‌خواهید به اضافه وزن دچار نشوید، از غذا خوردن با عجله پرهیز کنید