شباهت شگفت انگیز گیاهان با اعضای بدن

شباهت شگفت انگیز گیاهان با اعضای بدن

مهندس مریم طهرانچی؛کارشناس ارشد گیاهان تزئینی

هویج

هویج حلقه شده شبیه چشم انسان است. مردمک و عنبیه و خط نوری که به چشم می‌رسد درست مانند چشم انسان است. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف هویج باعث افزایش جریان خون در عملکرد چشم می‌شود.

گوجه‌فرنگی

وقتی گوجه‌فرنگی را از وسط دو نیم می‌کنید چهار خانه می‌بینید که قرمز رنگ و دقیقا مثل قلب است که آن هم قرمز رنگ بوده و چهار بخش مجزا دارد. تحقیقات نشان داده که گوجه فرنگی خون را تصفیه می‌کند.

قارچ

قارچ را زمانی که از وسط قطعه قطعه کنید شباهت زیادی به گوش انسان دارد. قارچ یکی از معدود غذاهایی که حاوی ویتامین D است، به طور طبیعی برای سالم نگه داشتن استخوان‌ها و بهبود توانایی شنیداری  به خصوص سه  استخوان نازک در گوش که وظیفه‌ی انتقال شنیدن صدا به مغز است را دارد.

انگور

حبه‌های انگور روی خوشه، شبیه قلب و هر دانه آن شبیه سلول‌های خونی است. امروزه تحقیقات نشان داده که انگور برای حیات قلب بسیار مفید است.

گردو

مغز گردو شبیه مغز انسان است. نیم کره‌ی راست و نیم کره‌ی چپ. قسمت بالای مغز و پایین مغز. حتی چین‌خوردگی‌های و پیچیدگی‌های آن هم شبیه نئوکورتکس است. در حال حاضر می‌دانیم که گردو ۳۶ مرتبه نورون‌های پیام‌رسان به مغز را گسترش می‌دهد.

 

 

لوبیا قرمز

تا کنون به لوبیا قرمز دقت کرده‌اید؟ درست شبیه کلیه‌ی انسان است. تحقیقات نشان داده است که لوبیا قرمز در بهبود عملکرد کلیه نقش بسزایی دارد.

 

کرفس

ساقه‌ی کرفس شبیه به استخوان است و این نوع از سبزیجات در استحکام استخوان بسیار موثر است. استخوان‌ها تشکیل شده از ۲۳٪ سدیم و کرفس هم ۲۳٪ سدیم دارد. چنانچه در رژیم غذایی شما سدیم وجود ندارد کرفس می‌تواند این کمبود را جبران کند.

 

آواکادو

آوکادو برای سلامت سرویکس و رحم در خانم‌ها بسیار موثر است. امروزه تحقیقات نشان می‌دهد که اگر خانم‌ها در هفته یک عدد آوکادو مصرف نمایند هورمون‌های آنها متعادل می‌شود و از بروز سرطان رحم جلوگیری می‌کند.

 

سیب‌زمینی استامبولی

سیب‌زمینی استانبولی شبیه لوزالمعده است که باعث تعادل قندخون در بیماران دیابتی می‌شود. سیب‌زمینی شیرین در بتا کاروتن بالا است،  یک آنتی‌اکسیدان قوی که وظیفه‌ی آن محافظت از تمام بافت‌های بدن، از جمله لوزالمعده، از آسیب‌های مرتبط با سرطان و پیری است.

 

زنجبیل

زنجبیل مقداری از نظر ظاهری به معده شبیه است. جالب است بدانید به هضم بهتر غذا کمک می‌کند.

 

گریپ‌فروت

گریپ‌فروت، پرتقال و سایر مرکبات شبیه غدد شیری زنان است و در سلامت سینه و غدد لنفاوی در داخل و خارج آن موثر است. شباهت بین میوه‌های خانواده مرکبات مانند لیمو و گریپ‌فروت و سینه تصادفی نیست زیرا در تحقیقات نشان داده شده است گریپ‌فروت حاوی ماده‌ای به نام لیموئید است که که مانع از گسترش سرطان در حیوانات آزمایشگاهی و انسان می‌شود.

 

موز

موز مانند لبخندی بر لب‌های انسان است. خوردن یک موز شما را تشویق می‌کند که لبخند بر روی لب‌هایتان نقش ببندد. این میوه محبوب شامل پروتئینی به نام تریپتوفان بوده  و پس از هضم به یک انتقال دهنده‌ی عصبی به نام سروتونین تبدیل می‌شود،این ماده‌ی شیمیایی خلق و خو در مغز را تنظیم می‌کند. همچنین موز به عنوان یک داروی ضد افسردگی شناخته شده است.

 

پیاز

پیاز برش خورده شبیه سلول‌های بدن است. تحقیقات نشان می‌دهد پیاز مواد زائد  را از سلول‌های بدن خارج می‌کند برای مثال اشکی که پیاز از چشم‌ها جاری می‌کند  موجب شستن لایه‌ی اپی‌تلیال چشم و محافظت از آن می‌شود.

بروکلی

سر کلم بروکلی نمایی نزدیک و شبیه  سلول‌های سرطانی است. گروهی از محققان در موسسه‌ی ملی سرطان ایالات متحده دریافتند که اگر آقایان یک وعده در هفته از این سبزی استفاده کنند خطر ابتلا به سرطان پروستات را تا ۴۵ درصد  در آن‌ها کاهش پیدا می‌کند.