برای بارداری مناسب باید مزاج‌ همسران به هم نزدیک شد

برای بارداری مناسب باید مزاج‌ همسران به هم نزدیک شد

ابن‌سینا معتقد است که برای داشتن یک فرزند سالم باید پیش از بارداری برنامه‌ریزی کرد. این برنامه‌ریزی هم در حوزه‌ی تغذیه و هم در دیگر زمینه‌های روانشناختی باید صورت بگیرد تا زوجین با آمادگی کامل اقدام به داشتن فرزند بنمایند.اعتدال میان مزاج زن و مرد از مهم‌ترین این پیش‌برنامه‌هاست.به این معنا که حتما همسران باید تلاش خود را در این جهت قرار دهند تا طبع خویش را به آن دیگری نزدیک کنند تا حالت تعادل مزاجی به‌وجود بیاید.در این‌باره ابن سینا می‌گوید:  «ابتدا باید طبع و مزاج زن و مرد را به اعتدال نزدیک کرد که ایجاد این اعتدال حداقل شش ماه طول می‌کشد». به زوج‌های جوان توصیه می‌شود قبل از اقدام به بارداری مشاوره‌ای با پزشک حاذق طب سنتی داشته باشند تا با دستورات غذایی و شیوه‌های درمانی دیگر، طبیعت و مزاج هر دو نفر را اصلاح کند .

بستر پرورش جنین که همانا رحم یک زن است ، اگر قبل از بارداری خوب آماده‌سازی شده باشد و نیز بذر پیدایش نطفه و جنین که همانا از طرف مرد اهدا می‌شود نیز آماده سازی و خالص شود و سایر دستورات طب سنتی و طب اسلامی ‌اجرا شود می‌توان یک بارداری موفق و بی درد سر ، یک زایمان ایمن و طبیعی ( نه سزارین که عوارض بی‌شماری هم برای کودک و هم برای مادر تا آخر عمر هر دو به همراه دارد ) و در نهایت یک کودک زیبا و درشت اندام و در سلامت و تعادل کامل جسمی ‌و روحی به این دنیا آورد .

 

آری می‌توان امثال ابن سیناها ، زکریای رازی‌ها ، دکتر حسابی‌ها و نوابغی بزرگ به دنیا عرضه کرد. با اجرای دستورات ساده و مقداری دقت و صرف وقت و حوصله که در طب سنتی به آنها اشاره شده است و عموم جامعه از آنها بی اطلاع هستند و در مشاوره‌های خصوصی به زن و مرد می‌گوییم و آموزش می‌دهیم که مجموعه‌ای است مشتمل بر نحوه‌ی روابط جنسی ، ساعت و زمان آمیزش ، اغذیه لازم و آداب مجامعت و دستورات ذهنی و روانی، خوردن غذاهایی مانند عسل و خرما و سیب و نخود و گوشت گوسفند و بادام و انجیر و زیتون و کاسنی و انار و انگور ۴۰ روز قبل از انعقاد نطفه و در سراسر دوران بارداری ، دقت در خوردن لقمه حلال و پرهیز از مواد خوراکی شبه پاک و یا حرام ، ذکرهای معنوی مانند صلوات و تلاوت سوره‌هایی از قرآن همانند سوره محمد و … یاد خدا و پرهیز از نگاههای حرام ، توصیه‌های عمومی ‌به زن و مرد هستند( برای سراسر دوران بارداری ). روغن مالی شکم و کمر و لگن زن باردار با روغن بادام شیرین ، روغن بنفشه ، روغن کنجد ، روغن زیتون شب‌ها پیش از خواب جهت افزایش رشد جنین و نرم شدن لگن ( زایمان سهل و بدون ریسک ) توصیه شده است . ضمنا این روغن مالی سبب کاهش ترک‌های پوستی ناشی از افزایش سایز شکم در زن حامله خواهد شد.

پرهیزات:

 

۱ دویدن و پریدن و جهش

۲ بلند کردن شی سنگین

۳ فریاد زدن و با صدای بلند صحبت کردن

۴ انجام فعالیت‌های خسته کننده

۵ مراقبت از ضربه‌های فیزیکی خصوصا شکم

۶ ناراحتی ، غضب و عصبانیت

۷ ترس و وحشت

۸ شادی بسیار زیاد

۹ مقاربت جنسی طولانی و مکرر و سنگین

۱۰ استحمام به روش قدیم و طولانی مدت

۱۱ چرب کردن بیشتر از معمول پوست سر ( مگر با نظر پزشک ) که در خانم‌های هندی بسیار مرسوم است

۱۲ مراقبت از پدید آمدن بیماری‌های عفونی و سرماخوردگی و سرفه

۱۳ عدم استفاده از مسهلات یا خروج خون از بدن و یا مواد قی آور ( مگر با تجویز پزشک ) خصوصا قبل از ماه چهارم و بعد از ماه هفتم بارداری

۱۴ مراقبت از عدم برخورد هوای سرد به ناحیه‌ی قفسه سینه و شکم که برای این منظور این قسمت توسط پوشش گرم پوشانده شود

۱۵ خوردن غذاها با طعم بسیار تیز و تند و یا تلخ

۱۶ بوئیدن بوهای تند و قوی ( مثل بعضی از ادکلن‌ها )

۱۷ نوشیدن آب بسیار سرد و یا آب گرم به صورت مکرر

۱۸ خوردن غذاها با طبیعت بسیار گرم و بسیار سرد

۱۹ خوردن سرکه و سیاه دانه در خانم‌های باردار ممنوع است؛  چون می‌تواند عامل سقط باشد

۲۰ عدم خوردن غذاهای مدر و مسهل ( با مشورت پزشک )

۲۱ پرهیز از غذاهای نفاخ مثل نخود ، لوبیا ، کلم ، کرفس ، کنجد

۲۲ پرخوری و سنگین شدن معده

۲۳ پرهیز از موسیقی و موزیک‌های تند و جاز غربی

۲۴ نگاه نکردن به صحنه‌ها ، چهره‌ها و فیلم‌های زشت و منفی و تحریک کننده

توصیه‌های عمومی‌:

 

۱ فعالیت و راه رفتن در حد اعتدال و سبک

۲ افزایش میزان خواب و استراحت

۳ در طول روز به جای ۳ وعده ۵ – ۶ وعده غذا میل شود ولی هر بار مقدار کم باشد

۴ مصرف غذاهای ساده و زود هضم مثل گوشت جوجه محلی ، بره ، گوسفند جوان ( تازه )

۵ پیشگیری از یبوست که برای جلوگیری از این امر ضمن مشورت با پزشک می‌توان از غذاهایی مثل آب مرغ ( جوجه ) و اسیدباج ( یعنی غذاهای بدون ادویه جات که شامل گوشت گوسفند یا مرغ بعلاوه روغن زیتون و پیاز باشد ) استفاده گردد و میتوان از  آلو ، انجیر ، سبزیجات ، کاهو ، تمر هندی ، شیرخشت و ترنجبین و گلاب هم استفاده کرده و در صورت عدم بهبودی با پزشک مشورت گردد

۶ به طور کلی مصرف انجیر ، زیتون ، انگور ، عسل ، انار ، سیب ، مویز ، به ، گلابی ، بادام و خرما در بارداری توصیه می‌گردد ( در حد متعارف و به طور متناوب )

۷ روغن مالی شکم و لگن و باسن و ران‌ها و زیر ناف با روغن کنجد و زیتون و بادام شیرین ( شب ها ) به تناوب .