از روغن گاو چه می‌دانید؟

از روغن گاو چه می‌دانید؟

از روغن گاو چه می‌دانید؟

پیه گاو به چربی‌های اطراف بدن گاو در قسمت‌های مختلف گفته می‌شود. می‌توان از این چربی‌ها روغن گرفت که به ‌آن روغن پیه گاو می‌گویند. از قدیم‌الایام در طب سنتی به انسان‌ها توصیه شده از روغن‌هایی استفاده کنند که منشا حیوانی دارد. پیه قلوه‌ی گاو از همه پیه‌های گاو لطیف‌تر است و بیشتر هم می‌توان استفاده کرد. در این بخش از ‌آسان طب درباره‌ی خواص روغن پیه گاو یا روغن شحم گاو اطلاعاتی را در اختیارتان می‌گذاریم.

خواص روغن پیه گاو یا خواص روغن شحم گاو

خواص روغن پیه گاو یا خواص روغن شحم گاو برای سلامتی بدن بسیار است. از جمله خواص روغن پیه گاو یا خواص روغن شحم گاو می‌توان به آب کردن چربی­‌های زیر شکم ، رشد عضلانی بدن ، تناسب اندام ، منبع تولید انرژی و توان بسیار عالی و تقویت کننده­ بودن سیستم دفاعی بدن اشاره کرد که بسیار هم عالیست.

 در روایتی از امام علی (ع) آمده است که فرموده‌اند: «پیه هم اندازه‌ی خود ، بیماری‌ها را از بدن بیرون می‌برد، مردم با هیچ چیز بیشتر از روغن حیوانی و قرائت قرآن درمان نشده‌اند».

با توجه به این روایت متوجه می‌شویم:

۱ـ مصرف پیه­ گاو برای بیماران به صورت نامحدود ( اما متعادل نه خیلی زیاد) تأکید شده است.

۲ـ کنار هم قرار گرفتن روغن حیوانی و قرائت قرآن در کنار یکدیگر تاثیر آن را چند برابر می‌کند.

روایت دیگری از امام صادق (ع) آمده که می‌گوید روغن پیه­ قلوه‌ی گاو با برنج سبب رشد عضلانی و مطلوب بدن خواهد شد.

دکتر مهدی فهیمی‌رئیس انستیتو بین­ المللی طب سنتی ایرانیان ماد در مجموعه‌ی سفیر سلامت در مورد خواص روغن پیه گاو می‌گوید :

شاید جهان غرب برای پیشرفت خود از برداشت هیچ نکته‌ ای از شرقی‌‌ها، خصوصا جهان اسلام فروگذار نکردند… و در حال حاضر چیزی را به ما می‌دهند که توصیه­‌ی پیشوایان ما بوده است، به عنوان نمونه، از امام صادق (ع) سوال شد: چه پیه‌‌ای هست که اگر ما آن را بخوریم مفید باشد؟ امام می‌فرمایند: مصرف پیه‌ی گاو که وقتی وارد بدن بشود، هم‌تراز خود بیماری را از بدن بیرون می‌کند. در کشور ما کسی به این نکته توجه نکرده است، این کالای با ارزش خیلی ارزان از کشور ما خارج می‌شود، ولی کشور سوئیس به این مسأله پرداخته و دارویی را آماده کرده است که متخصصین روماتولوژیست و ارتوپد ما آن را زیاد تجویز می‌کنند و نام آن سلدرین است، امّا مایه­ی اصلی این دارو پیه­ی گاو است و این یک نمونه از مطالعات کاربردی غربی­‌ها روی احادیث پیشوایان است».

 

از اجزای اصلی غذاهای امروزی باید به روغن‌ها اشاره کرد. اما متاسفانه از همه‌ی روغن‌ها بیشتر از روغن­های حیوانی استفاده می‌شود و در صورتی‌که مصرف روغن­های حیوانی در طب سنتی بسیار تأکید شده است. البته حجم کم امّا با کیفیت خوب ، مثل روغن­های پیه و دنبه.

روغن پیه گاو و روغن دنبه در حجم کم اما با کیفیت خوب می‌تواند انرژی بسیار بالایی را ایجاد کند و باعث سلامت مردم می‌شود.

دکتر حسین روازاده رئیس مؤسسه پژوهشی درمانی احیای طب جامع ایرانیان و پزشک با تجربه تغذیه­ انسان درباره خواص روغن پیه گاو و خواص روغن شحم گاو می‌گوید :

«روغن شحم گاو به روغن چربی اطراف قلوه­‌گاه گاو اطلاق می­شود که روغن بسیار لطیفی است. این روغن یکی از بهترین روغن­‌های مفید برای انسان است و برای آب کردن چربی زیر شکم و تناسب اندام استفاده خوراکی ازآن توصیه شده است».

سیّد محمّد موسوی پزشک با تجربه طب سنتی و نویسنده­ ی چندین جلد کتاب، در کتاب «فن پیشگیری و راز طول عمر (ص ۳۳)» و در کتاب «گزیده­‌ی طب ایرانی- اسلامی‌(ص ۱۷)»، روغن حیوانی را جزء روغن­‌های مناسب دانسته و توصیه می‌کند.

موارد منع مصرف روغن پیه گاو  یا روغن شحم گاو چیست ؟

در طب سنتی آمده است که کسانی‌که در حالی پیری و در سن پیری هستند و سنشان بالاتر از ۵۰ سال است از روغن پیه گاو استفاده نکنند.

همچنین زیاده‌روی در مصرف این روغن هر چند خوب، باز هم بد است و باید در حد اعتدال استفاده کرد. شما می‌توانید در فصل سرما ‌آن را با روغن زیتون مخلوط کنید تا به هم ماسیده نشود.

طرز تهیه‌ی روغن پیه گاو یا طرز تهیه روغن شحم گاو

روغن پیه گاو یا روغن شحم گاو به روغن چربی اطراف قلوه گاه گاو گفته می‌شود. این روغن بسیار لطیف است و زود هم آب می‌شود. طبق اطلاعات به‌دست آمده در طرز تهیه روغن پیه گاو برای اینکه نسوزد و خوب آب بشود باید همراه آن، مقداری از روغن‌های جاهای دیگر داخل شکم گاو که جزء احشاء است و کمی‌ مقاوم‌تر از روغن اطراف قلوه است را به آن اضافه کنیم.

به عنوان مثال برای تهیه‌ی روغن پیه گاو یا روغن شحم گاو  به ازای یک کیلو چربی اطراف قلوه ، ۲۰۰ گرم نیز چربی احشاء را داخل ظرفی بریزید و روی حرارت قرار دهید تا با شعله سوزنی کم کم آب بشود.

وقتی که روغن پیه گاو آب شد، روغن را از صافی بگذرانید و در یخچال نگهداری کنید.

بیشتر بدانید : طرز تهیه روغن دنبه بی بو با ۴ روش جالب

یکی از خواص روغن پیه گاو  آب کردن چربی زیر شکم است که می‌توانید از آن در مصارف خوراکی استفاده کنید.

و از معصوم نقل است: «من اکل لقمه شحم اخرجت مثلها من الداء» هر که یک لقمه از شحم بخورد به همان اندازه درد از بدن او خارج می‌شود.

البته برخی می‌گویند اگر شعله سوزنی باشد نیازی  نیست که چربی و احشاء داخلی را اضافه کنید. فقط دقت کنید نباید ته بگیرد و اگر می‌خواهید مثل روغن زرد دانه دانه یشود ، هر چقدر که روغن پیه گاو آب شد ان را خارج کنید و در ظرف جدایی بریزید.

فواید روغن حیوانی برای بدن انسان

روغن حیوانی خواص زیادی برای بدن انسان دارد. کره یا همان روغن های زرد تصفیه شده ازطریق جوشاندن کره و سپس جداکردن و حذف روغن شیر است و این مواد قبل از پروتئین و ذرات شیرجدا می‌شود. ما در رسانه دکتر سلامت خانواده این را وظیفه خود دانستیم که فواید روغن حیوانی را در جهان گسترش دهیم تا مردم از خواص این ماده مطلع شوند.دراینجا ۶ دلیل آورده شده که چرا شما باید روغن حیوانی را در بخشی از رژیم غذایی روزانه‌تان قرار دهید.

۱روغن حیوانی نقطه‌ی جوش بالایی دارد.

از آنجایی که روغن حیوانی در دمای بالایی نسبت به سایر روغن ها پخته می‌شود این ماده در دماهای بالا همانند سایر روغن‌ها به رادیکال‌های آزاد تجزیه نمی‌شود.رادیکال‌های آزاد به طور بالقوه برای سلامتی مضر هستند هنگامی که روغن به بالاتر از دمای جوش خود می‌رسد نتیجه این فرآیند برای سیستم تنفسی شما بسیارخطرناک خواهد شد.

۲خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد

روغن حیوانی حاوی مقدار زیادی اسید لینولئیک مزدوج است. این اسیدچرب به طرز موثری از بدن در برابر سرطان ،بسته شدن عروق و دیابت محافظت می‌کند. طبق این قضیه محققان معتقدند که می‌توان از روغن حیوانی برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی عروقی استفاده کرد.

۳یکی از فواید روغن حیوانی کمک کردن به کاهش وزن است.

از آنجایی که روغن حیوانی از گاوهای علف‌خوار تولید می شود. روغن آن دارای اسیدهای چرب است که توانایی مبارزه با سرطان را دارند، این ماده یک محصول عالی برای زمانی است که شما قصد کم کردن وزنتان را دارید.

۴روغن حیوانی هضم غذاها را بهبود می‌بخشد

روغن حیوانی غنی از اسید باتریک است . باکتری‌ها در روده فیبرها را به باتریک اسید تبدیل می‌کنند و با این کار آنها به راحتی جذب دیواره‌های روده می‌شوند. اسید باتریک در عوض وضعیت التهابی را کاهش داده و غذاهای هضم نشده را نفوذ می‌دهد.این ماده سبب ترمیم دیواره‌ی موکوزی نیز می‌شود.

۵روغن حیوانی سبب کاهش کلسترول می‌شود.

مطالعات نشان داده که روغن حیوانی سبب کاهش کلسترول سرم خون و روده می‌شود. به این طریق سبب افزایش تولید چربی صفراوی می‌شود.

۶روغن حیوانی سبب بهتر شدن وضعیت پوستتان می‌شود.

روغن حیوانی سبب تصفیه‌ی پوست و افزودن درخشش به پوست می‌شود  درواقع در صورت مصرف منظم این ماده همانند یک مرطوب کننده‌ی طبیعی عمل می‌کند. این ماده سبب کاهش حس سوختگی و بهبود زخم‌ها می‌شود همانند زخم‌هایی که در اثر آبله مرغان ایجاد می‌شود.

 

منبع: تسنیم و سلامت نیوز