مواد گياهي تاثير گذار برپوست

مواد گياهي تاثير گذار برپوست

دکتر حلیمه اکبرزاده؛ متخصص طب سنتی

 

 

روغن بادام شیرین پوست‌تان را شفاف می‌کند

پودر جوانه‌ی گندم، عسل و روغن بادام شیرین از هرکدام یک قاشق غذاخوری را ترکیب کرده تا مخلوطی شکلاتی مانند به دست آید. این ترکیب را دو تا سه ساعت روی پوست خود ماسک کرده و منتظر تاثیرات شفاف کنندگی آن روی پوستتان باشید.

 

عسل و توت فرنگی؛ یک شفاف کننده‌ی عالی برای پوست

چهار تا پنج واحد توت فرنگی را له کرده و با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید و روی پوست خود بمالید. حتما تاثیر شفاف کنندگی توت فرنگی و عسل را مشاهده خواهید کرد.

 

ترکیب سفیدآب و کف دریا؛ یک لکه‌بر عالی برای پوست صورت

سفید آب روی یا زینک اکساید روی، آرد نشاسته و کف دریا هرکدام یک قاشق چای‌خوری را با عسل و گلاب هر کدام سه قاشق چای‌خوری و کمی آب مخلوط کنید تا ماسکی برای شفافیت و لکه‌بری پوست داشته باشید.

 

میوه ها و سبزیجات پوست‌تان را شفاف و زیبا می‌کنند

به طور کلی خوردن اکثر میوه‌ها و سبزیجات سبب شفافیت و زیبایی پوست می‌شود. با این حال مصرف برخی از میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند کمک بسیار بزرگی برای این مورد باشد. میوه‌هایی مثل انجیر، هنداونه، سیب قرمز، انواع مرکبات، گیلاس و آلبالو، انار و گلابی به‌طور موثری می‌توانند سبب زیبایی و شفافیت پوست شوند. غیر از این موارد، زرشک هم می‌تواند برای شفافیت پوست به کار گرفته شود.

 

پیاز و دوستی با پوست

شاید باورتان نشود اما آب پیاز همراه با آب‌لیمو می‌تواند ماسک مناسبی برای شفافیت پوست‌تان باشد. این ترکیب را به پوست‌تان بمالید و از بوی بد آن نترسید که علاج تیرگی و کدر بودن پوست‌تان است.

 

با بخور پوست‌تان را شفاف کنید

گل ختمی، گل پنیرک و گشنیز را به مقدار مساوی و به میزان یک قاشق غذاخوری با یک لیوان آب جوشانده و ۲۰ دقیقه تا نیم‌ساعت بخور دهید. با این کار کمک بزرگی به شفافیت پوست‌تان کرده‌اید.

 

دم‌کرده‌ی جعفری و آشتی با پوست

یک قاشق غذاخوری جعفری را با یک لیوان آب بجوشانید. سپس با مقداری آبلیمو مخلوط کرده و به صورت ناشتا مصرف کنید. پس از چند وقت مصرف این دم‌کرده اثر ضدلک و شفاف‌کنندگی آن را مشاهده خواهید کرد.

 

پودر ثعلب معجزه‌ای برای پوست صورت‌تان

یک قاشق چای‌خوری پودر ثعلب را با یک قاشق غذاخوری آبلیمو و دو قاشق غذاخوری گلاب مخلوط کنید و آن را روی صورت خود ماسک کنید. پس از یک ساعت ماسک را از روی صورت‌تان بشویید. استفاده دوبار در هفته از این ماسک می‌تواند شما را امیدوار کند که پوستی شفاف خواهید داشت.

 

جوشانده‌ی گل زوفا را امتحان کن

یک قاشق غذاخوری گل زوفا را با دو لیوان آب بجوشانید. از این ترکیب یک لیوان جوشانده‌ی گل زوفا حاصل می‌شود که خوردن آن را برای شفافیت پوست توصیه می‌کنیم.

 

همان آبلیمو و عسل معروف؛ شفاف کننده‌ای عالی برای پوست‌تان

شربت آبلیمو و عسل نیز یکی دیگر از موارد شفاف کننده پوست است که می‌توان به طور روزانه آن را مصرف کرد. به علاوه می‌توان آب کرفس و آب هویج را با آبلیمو مخلوط و به صورت روزانه مصرف کرد.

 

جوشانده‌ی گل زوفا را امتحان کن

یک قاشق غذاخوری گل زوفا را با دو لیوان آب بجوشانید. از این ترکیب یک لیوان جوشانده‌ی گل زوفا حاصل می‌شود که آن را برای شفافیت پوست توصیه می‌کنیم.

 

آلوئه ورا و درمان پوست کدر

استفاده از برگ‌های آلوئه ورا که در عطاری‌ها موجود است، می‌تواند برای شفافیت پوست بسیار کاربردی و راحت باشد. کافی است پوست برگ‌های آلوئه ورا را جدا کرده و ژل داخل آن را روی پوست خود ماسک کنید. این ترکیب قابل دسترس و آسان می‌تواند تاثیر شگفت‌انگیزی روی پوست‌تان داشته باشد.

 

ماسک‌های میوه‌ای

میوه‌هایی مثل خیار، هلو، زردآلو، توت فرنگی و… را می‌توانید به صورت حلقه‌ای برش زده و روی پوست خود ماسک کنید. حتما به خاطر داشته باشید برای اطراف چشم به هیچ عنوان از شکل له شده این میوه‌ها استفاده نکنید.

 

عرق کاسنی و شاتره، موثرترین عرقیات برای شفافیت پوست

از میان تمام عرقیات برای زیبایی و شفافیت پوست، موثرترین مورد عرق کاسنی و شاتره است. عرقیات کاسنی و شاتره باید برای مدت طولانی و تا زمان برطرف شدن تیرگی و کدری پوست استفاده شود. برای این منظور می‌توان به مقدار مساوی از این عرقیات را روزی دو تا سه لیوان مصرف کرد.

 

عرق گل همیشه بهار، اسطوره‌ی زیبایی پوست

عرق گل همیشه بهار می‌تواند در زیبایی و شفافیت پوست نقش بسزایی داشته باشد اما باید اندکی صبور باشید و به مدت ۴۰ روز تا سه ماه (تا زمان برطرف شدن تیرگی و لک‌های پوستی) آن را مصرف کنید. روزی سه بار و هر بار نصف لیوان از این عرق را بنوشید تا تاثیرات آن کاملا دست‌تان بیاید.

 

پوستی کدر با صفرای خون

عمدتا در تیرگی و لک‌های پوستی نوع تغذیه نقش بسزایی دارد و حتما باید به نوع غذایی که مصرف می‌کنید توجه داشته باشید تا حاوی میوه و سبزیجات باشد. اگر صفرا بیش از حد در خون بماند و با آن مقابله نشود به سودا تبدیل می‌شود و رنگ سیاه سودا در پوست ظاهر می‌شود. در این صورت ابتدا لک‌های قهوه‌ای با زمینه‌ی زرد بروز می‌یابد و اگر ماندن سودا در بدن طولانی شود لک‌های تیره، خاکستری و حتی سیاه در پوست ظاهر می‌شود .

 

شیر بادام یا فندق بنوش

یکی از مواردی که مصرف طولانی مدت آن سبب تصفیه پوست و زیبایی آن می‌شود، شیر بادام یا فندق است. برای مصرف آن باید بادام یا فندق خام را در آب جوش قرار دهید و پوست آن را بگیرید. سپس آن را با آب و یک قاشق عسل میکس کنید. این ترکیب به صورت شیر حاصل می‌شود که می‌توان برای صبحانه آن را مصرف کرد. شیر بادام و فندق به طور کلی برای رفع مشکلات پوستی به کار می‌رود و تاثیر خوبی بر شفافیت پوست دارد.

چند توصيه از بوعلي‌سينا برگرفته از کتاب قانون

ابوعلی‌سینا در کتاب قانون در مورد زیبایی پوست صورت آورده است: بدان که تا خون بیشتر به سوی پوست آید صفا و روشنی و سرخی مطبوع و زیبایی پوست بیشتر می‌شود.

با این همه که مسأله‌ی اساسی رسیدن خون است، اما باید برای حفظ زیبایی پوست‌، تن را از گرما، سرما و از باد حفظ کرد.

مواد تناولی برای تولید خون خوب به کار می‌آیند. نخود، تخم مرغ نیم بند، آبگوشت و انجیر بخورند. انجیر خون بسیار خوب و مناسب برای زیبایی پوست تولید می‌کند.

کسی که از بیماری تازه برخواسته و رنگ رخساره‌اش زشت شده است و می‌خواهد آن را به رنگ طبیعی برگرداند، انجیر خشک و خرمای کال بخورد که این هر دو خون خوب و پوست لطیف را افزایش دهند و همچنین چند روز پیاپی ناشتا شیر بنوشد.

سبزی‌های خوب و مناسب و زیبایی‌بخش رخسار عبارتند از: ترب، تره، پیاز و کلم و سیر، که بردوام بخورند تا خوب باشد. زعفران نیز اگر در غذا باشد خوب است.

دوم: پوست را مرتب تمیز کنید. روش زیر را سه بار در هفته برای زدودن سلول‌های مرده‌ی پوست انجام دهید.

گل سرشوی، آرد نخودچی و گرد چوب صندل را به مقدار مساوی با هم مخلوط کنید. این ترکیب را در ظرفی که هوا به آن نفوذ نکند قرار دهید: یک قاشق چایخوری از این ماده را با آب مخلوط نمایید تا خمیری حاصل شود. این خمیر پوسته‌ها و آلودگی‌های پوست را می‌زداید.

از میوه‌های فصلی به جای ماسک صورت استفاده کنید زیرا از لحاظ اقتصادی به صرفه بوده خاصیت مرطوب کنندگی بالایی دارند برای این کار مغز میوه‌ها را بچلانید یا آنها را در مخلوط کن بریزید و بعد پیش از این که ویتامین‌ها خاصیت خود را از دست بدهند فورا آنها را روی پوست بمالید. انگورها سرشار از ویتامین‌ها و نمک‌های معدنی می‌باشند. برای از بین بردن چین‌های اطراف چشم و دهان می‌توانید روی آنها آب‌انگور بمالید این عمل موجب مرطوب شدن، دفع سموم و تقویت پوست می‌شود.

سوم: بخوردادن سبب پاکسازی عمیق منافذ پوست می‌شود و گرد و غبار ذرات اضافی چربی را می‌زداید، وضعیت خون‌رسانی پوست را بهبود می‌بخشد و پوست را برای پاکسازی عمیق توسط ترکیبات ویژه آماده می‌کند.

ابتدا دو لیتر آب را در یک ظرف کاملا تمیز بجوشانید، سپس آب را از روی حرارت بردارید، ۲قاشق سوپ خوری از پودر بخور (گیاهی) در آب بریزید سپس سر خود را بالا ظرف آب بگیرد و یک حوله‌ی تمیز روی سر خود بیندازید. برای پوست‌های خشک، معمولی و چروک‌دار حدود   ۵ دقیقه بخور کافیست، ولی برای پوست‌های چرب ۵ تا۱۰دقیقه بخور لازم است. اگر از آب تنها استفاده می‌کنید مدت بخور باید طولانی‌تر باشد و سپس صورت و گردن را با حوله‌ی تمیز خشک کنید و اکنون پوست آماده‌ی لایه‌برداری عمقی است.

چهارم: کمپرس کردن وسیله‌ی مناسبی برای جداکردن اتصالات سست لایه شاخی و مرده پوست می‌شود.

این روش برای پوست‌های خشک و حساس بهتر از بخوردادن است، ابتدا آب را بجوشانید سپس پودر بخور را اضافه کنید و ۵ دقیقه در ظرف را ببندید و سپس محتوی ظرف را از صافی عبور داده و در ظرف دیگر بریزید و سپس یک حوله‌ی نرم و تمیز یا یک پارچه‌ی نخی کاملا تمیز که در آن ۲سوراخ برای چشم‌ها باز کرده‌اند را به محلول آغشته کنید و کمی آن را فشار دهید.  حوله را روی صورت بگذارید و به پشت دراز بکشید. تمرکز و تنفس آرام و عمیق به پوست شما آرامش بیشتر می‌دهد.

۵ تا۱۰ دقیقه کمپرس داغ کافیست. این عمل در درمان کمکی جوش‌های صورت و نواحی ملتهب پوست مفید است و به منظور برطرف نمودن چربی و کدورت از پوست‌های چرب می‌توانید بلافاصله پس از کمپرس داغ، از کمپرس سرد استفاده کنید.

 

پنجم: ماسک جوانه‌ی گندم علاوه بر پیلینگ، ماسک شاداب کننده‌ی پوست نیز می‌باشد.

جوانه‌ی گندم را در ظرفی ریخته و آن را آسیاب یا خرد کرده و شیر یا ماست را آرام آرام به آن اضافه کنید و پس از بخور دادن پوست، ماسک را با حرکات دورانی و از پایین به بالا روی پوست می‌مالیم و با حرکات چرخشی ماساژ می‌دهیم و سپس ده دقیقه قطعات خشک آن را از روی پوست برداشته، پوست را شست‌وشو دهید.

عسل را در حرارت ملایم به صورت روان درآورده و شیر و آرد را به میزان مساوی آرام آرام به آن اضافه می‌کنیم (هر کدام سه قاشق غذاخوری). سرانجام یک ماده‌ی خمیری یک‌دستی به دست می‌آید که آن را روی پوست بمالید و پس از ۲۰دقیقه دراز کشیدن و تنفس آرام و عمیق با پنبه‌ی آغشته به شیر ماسک را به صورت ملایم از پایین به بالا از روی پوست بردارید آنگاه پوست را با آب ولرم شست‌وشو دهید.