عرق طارونه قلبتان را گرم می‌کند

عرق طارونه قلبتان را گرم می‌کند

مریم زمانپور ابیانه

درخت خرما از تيرة Arecaceac  با نام علمي Phoenix dactifera است. درخت خرما ده‌ها سال عمر مي‌كند. گل‌هاي نر و ماده‌ی آن هر يك جداگانه بر روي يك درخت قرار مي‌گيرند، این درخت داراي گل‌هایی به صورت سنبله‌اي متراكم  درون برگی محافظ به قرار گرفته که مجموعا گل آذین چمچه (Spadix) را تشکیل می‌دهند. این غلاف برگی که در نهایت چوبی شده و وظیفه‌ی حفاظت از گل‌ها را تا زمان گرده افشانی به عهده می‌گیرد در زبان محلی طارونه یا کوریشکو نامیده می‌شود، در ظاهر این غلاف بخشی بی‌استفاده بنظر می‌آید اما از این قسمت گیاه عرقی خوش بو تهیه می‌گردد که به نام عرق کاشکیلو یا عرق طارونه یا آب طلع نیز گفته می‌شود. در ابتدای بهار که نخل شکوفه می زند، شکوفه ها را که طارونه / تارونه نام دارد می چینند و از آن عرق تارونه می‌گیرند که مانند بقیه عرقیجات مفید و درمانگر دردهای معده است. عرق تارونه مقوی، گرم و برای قلب مفید است.درخت خرما هم جنس نر و ماده دارد و گرده افشانی توسط همین طارونه‌ها انجام می‌شود .درواقع طارونه پوست شکوفه‌ی درخت خرماست که در اواخر ماه اسفند یا در برخی از شهرهای فارس در ماه فروردین یا اول اردیبهشت برروی نخل نمایان می‌شود. این پوسته عطر و بوی خاصی دارد. عرق تارونه از غلاف‌های گل‌ها و شکوفه‌های نخل به دست می‌آید.‌ غلاف‌های گل نخل را که بویی مطبوع دارد در دیگ می‌جوشانند و بخار آن را به مایع تبدیل کرده و در واقع طی این فرایند از این پوسته‌های خوش عطر و بو عرقی تهیه می‌کنند که به عنوان یک نوشیدنی فوق‌العاده مفید مورد مصرف قرار می‌گیرد. ساخت عرق تارونه در دهه های اخیر رواج یافته و قدمت زیادی ندارد.طبیعت گرم و معتدل دارد.طارونه یک پدیده‌ی منحصر به فرد است زیرا رویش آن وابسته به خودش نیست بلکه وابسته به درخت نخل است.مقدار آن کم و قیمت آن نسبت به عرقیان دیگر تقریبا گران است.این عرق بسیار مفید بوده و دمنوش این پوسته‌ی چوبی بسیار خوشمزه است .طبیعت چوب و در مجموع عرق طارونه گرم و تر است و برای افرادی که دارای مزاج سرد و خشک هست برای به تعادل رساندن طبیعتشان بسیار نافع است.

خواص

عرق طارونه به دلیل طبیعت گرمی که دارد تقویت‌کننده‌ی اعصاب می‌باشد، آرام بخش است، به صورت مخلوط با بهار نارنج خواب‌آور قوی است، محرک و تقویت کننده‌ی قوای جنسی است و همچنین ضد برونشیت و ضد درد مفاصل و  بهبود دهنده‌ی رماتیسم است.

روش مصرف

یک لیوان قبل از وعده های غذایی یا قبل از خواب میل شود. اگر این عرق را به صورت خالص و بدن هیچ افزودنی میل کنید بسیار سودمند است اما در غیر این صورت می‌توانید با اضافه کرده کمی شکر یا عسل شربتی از آن تهیه و نوش جان کنید.

احتیاط مصرف:

در زنان باردار، افراد دارای فشار خون و تپش قلب با احتیاط مصرف شود.