طلوع سلامتی با گل مغربی!

طلوع سلامتی با گل مغربی!

از جمله فرآورده‌های گیاه گل مغربی می‌‌توانیم به کپسول یا قرص آن اشاره کنیم .این گیاه مصارف دارویی، خوراکی و موضعی زیادی دارد. از جمله محصولات پراستفاده این گیاه کپسول ژلاتینی محتوی عصاره‌ی روغنی گل مغربی است که در اکثر داروخانه‌ها و عطاری‌ها یافت می‌‌شود. ویژگی‌های درمانی روغن گل مغربی بسیار زیاد است؛ از جمله می‌‌توانیم به  رفع التهاب، بهبود سریع زخم‌، رفع امراض پوستی و رفع انواع امراض عفونی اشاره کرد. برای رفع مسمومیت با نوشیدنی‌های الکلی، تصلب شرائین و امراض ناشی از اختلالات کبدی مفید خواهد بود. سیستم بدنی سالمندان و دیابتی‌ها توانایی تبدیل لینولنیک اسید به گاما لینولنیک اسید را ندارد، به همین دلیل  روغن دانه‌‌‌ی گل مغربی باید با مشورت و تجویز پزشک صورت بگیرد.
روغن این  گیاه خواص زیادی برای درمان آلرژی، التهاب، سرطان، یبوست، کلسترول بالا ، افزایش فشاری خون، کاهش استرس و انسداد عروق دربردارد.

آشنایی با ویژگی‌های درمانی قرص گل مغربی

از فرآورده‌های  گیاه گل مغربی مکمل تهیه کرده و برای رفع نیازهای ضروری بدن استفاده می‌شود.
قرص این گیاه برای رفع مشکلات زنانه قبل از عادت ماهیانه بسیار موثر است و می‌‌تواند باعث کم شدن درد سینه‌ها و برطرف کردن مشکلات ناشی از یائسگی موثر باشد.
مردانی که به اختلال نعوظ یا ناتوانی‌ جنسی مبتلا هستند می‌‌توانند ازقرص روغن گل مغربی استفاده کنند.
برای رفع آرتریت روماتوئید و اسکلروز می‌‌توانید از این قرص استفاده و علائم ناشی از این عارضه‌ها را برطرف کنید.
مبتلایان به امراض قندی، قلبی و عروقی و می‌‌توانند به مصرف این قرص روی بیاورند.
برای رفع سردرد‌های مزمن استفاده از این داروی گیاهی بسیار مفید خواهد بود.
غالبا با افزایش سن دچار درد مفاصل و آرتروز خواهیم شد که با مصرف این قرص این دردها کاهش پیدا خواهند کرد.
کودکان بیش فعال با مصرف  این داروی گیاهی درمان خواهند شد.
برای تنظیم هورمون‌های بدن و افزایش سلامت بانوان و پیشگیری از سرطان سینه  این روغن بسیار موثر خواهد بود.
انواع امراض ناشی از کم کاری کبد با استفاده از این دارو درمان خواهند شد.

ترکیبات موجود در قرص گل مغربی

بذر این گیاه خشک می‌‌شود، این گیاه بدون بو بوده و طعمی‌‌تلخ دارد.روغن موجود در بذرهای این گیاه گردآوری شده ومنبع مهم برای گاما لینولنیک اسید به شمار می‌‌روند.مواد تشکیل‌دهنده‌ی روغن گل مغربی شامل لینولنیک اسید ، گاما لینولنیک اسید، اولئیک اسید و پالمتیک اسید است.
گاما لینولنیک اسید نوعی اسید چرب غیر اشباع  و مکمل غذایی و داروییست که برای پوست و تنظیم کلسترول بدن نقش بسزایی ایفا می‌کند .

نحوه‌ی استفاده از قرص گل مغربی

این دارو را باید دور از دسترس اطفال ،دور از نور و در ظرف در دار و در محل خشک و خنک نگهداری شود.

افرادی که برای کاهش درد پستان از این دارو استفاده می‌کنند باید غربالگری‌های تشخیص سرطان سینه را انجام داده باشند.

در افرادی که به بیماری صرع و امراض تشنجی مبتلا هستند باید تاثیرات درمانی روغن قرص گل مغربی زیر نظر گرفته شود.

بانوان باردار زیر سه ماه نباید از این دارو استفاده کنند ولی مصرف آن پس از بارداری و در دوران شیردهی ضرری ندارد.

نحوه‌ی استفاده از قرص گل مغربی ۲ مرتبه در روز است که هر مرتبه ۱ عدد قرص باید میل شود. بهتر است راهنمای مصرف این داروی گیاهی را قبل از استفاده بخوانید.

تداخلات دارویی قرص گل مغربی

مصرف کنندگان داروهای افزایش دهنده‌ی خونریزی همچون آسپرین، کلوپیدوگرل و وارفارین باید در مصرف قرص گیاه گل مغربی احتیاط کنند مصرف همزمان این دارو همزمان با داروهای ضد تشنج باعث شدت یافتن این بیماری در مصرف کنندگان خواهد شد.
مبتلایان به  مشکلات تغذیه‌ای مرتبط به GLA با دریافت  GLA به وسیله‌ی مکمل گل مغربی می‌‌توانند بهبود پیدا کنند. تحقیقات روی این گیاه ثابت کرده است برای کاهش التهاب مرتبط با اگزما و عارضه‌هایی مانند خارش، خشکی و پوسته شدن پوست ناشی از اگزما می‌‌توانند از این گیاه استفاده کنند؛ در نتیجه نیازی به استفاده از محصولات استروئیدی پیدا نخواهد کرد.
خاصیت‌های درمانی و پیشگیری کننده‌ی بی‌شمار این گیاه از نظر پزشکان و متخصصین طب سنتی برای  جوانسازی و مقابله با امراض پوستی مورد توجه قرار گرفته است.

روغن گل مغربی و چاقی

ویژگی‌های درمانی روغن گل مغربی به میزان اسید چرب درون آن بستگی دارد. در واقع روغن این گل حاوی مقدار زیادی اسید چرب است و سایر گیاهان از مقدار کمی‌‌از این اسید چرب برخوردارند. به این خاطر از این گیاه برای مصارف درمانی استفاده می‌‌شود و تحقیقات و بررسی‌ها روی آن ادامه دارد. ویژگی‌های درمانی این گیاه فراوان است و این به دلیل مواد مغذی موجود در این می‌‌باشد که برای تقویت حالت کشسانی پوست مهم است. اسید چرب موجود در گیاه گل مغربی انتخاب خوبی برای تنظیم هورمون بدن به شمار می‌‌رود که بهترین تاثیر را روی بافت سینه‌ها است.

روغن گل مغربی در شرایط مختلف درمانی استفاده دارد. بهتر است قبل از استفاده از آن با پزشکتان مشورت کنید.

کم شدن نشانه‌های سندرم پیش از عادت ماهیانه، یائسگی ،اندومتریوز و پستان فیبروکیستیک:
GLA موجود در این روغن موجب در کم شدن دردهای قاعدگی می‌‌شود.

موجب کم شدن حساسیت سینه‌ها پیش از قاعدگی شده و با علائم  بیماری روده‌ی تحریک پذیر مبارزه می‌کند. همچنین در کم شدن التهاب‌های ناشی از  اندومتریوز نیز موثر است.
با کاهش  GLA در بدن کاهش سندرم پیش از قاعدگی ایجاد می‌‌شود که با مصرف مکمل درمان خواهد شد.
درافراد یائسه این مکمل در رفع گر گرفتگی و افزایش احساس سلامتی، در کنار مصرف دارو موثر خواهد بود.
در افرادی که سینه‌های فیبروکیستیک دارند این روغن موجب کم شدن التهاب پستان‌ها و جذب ید بیشتر خواهد شد.

در بدن برخی افراد مقدار ید به صورت باورنکردنی کاهش یافته است. با مصرف روغن گل مغربی به مقدار سه گرم و سه بار در روز این کمبود جبران خواهد شد ولی اگر دو تا سه ماه پس از مصرف بهبودی در علایم ندیدید به پزشک مراجعه کنید.

محققان معتقدند مصرف مکمل روغن گل مغربی در تخفیف درد مفاصل و تورم ناشی از عارضه‌های مفصلی مفید است.
در یک مطالعه‌ی شش ماهه کاهش علائم التهاب در آرتریت روماتوئید با دریافت کپسول‌های حاوی GLA نسبت به گروه پلاسبو، دیده شده است. در مطالعه دیگر تعداد مفاصل حساس و متورم در مقایسه با گروه پلاسبو کاهش یافته بود.

روغن گل مغربی و ریزش مو:

روغن گل مغریی در واقع  یک مکمل تغذیه ای بسیار عالی و سرشار از اسیدهای چرب ضروری است که برای درمان کم کاری تیروئید موثرست.                                                                                                                                                                              همچنین روغن این گل ریزش موی بیش از حد را نیز درمان می‌کند.
برای درمان ریزش مو  ازچند ویتامین به همراه روغن گل مغربی استفاده  می‌‌شود .

روغن گل مغربی منبع غنی از اسیدهای چرب ضروری، به خصوص اسید لینولئیک و گاما لینولنیک است. این گل خواص antiobesity دارد.طی مطالعه ۱۲ هفته روی ۱۰۰ زن چاق ثابت شد که افرادی که تحت درمان با این روغن قرار گرفتند، در سن و میزان چاقی با گروه تحت درمان با دارونما مقایسه شدند. تفاوت وزن معناداری در مصرف‌کنندگان روغن گل مغربی در مقایسه با افرادی که ازدارونماها استفاده کرده بودند دیده نشد.
در رابطه با چاقی، دکتر بوون اظهار داشت که در برخی مطالعات انجام شده، روغن گل مغربی برای مدیریت چاقی مفید است. با این حال، مطالعات دیگر هیچ مزیتی از استفاده از این مکمل برای کاهش وزن را دربرنداشت. به گفته‌ی یک مطالعه در دانشگاه دی کیس دانشگاه کالیفرنیا که در شماره‌ی ژوئن ۲۰۰۷ “مجله تغذیه” منتشر شد، GLA قادر به تنظیم و مدیریت وزن پس از کاهش آن شده است. این مطالعه شامل ۵۰ زن چاق که روزانه ۸۹۰ میلیگرم GLA مصرف کردند، بود.
این نتایج نشان داد که در افرادی که سابقه‌ی خانوادگی داشتند، از دست دادن وزن بسیار کم بوده؛ به خصوص اگر هر دو والد چاق باشند. این احتمالا نشان دهنده‌ی یک عامل ژنتیکی تاثیرگذار دراثربخشی روغن گل مغربی در زمینه‌ی کاهش وزن است.
نحوه‌ی مصرف:
در کنار رژیم غذایی خود و  برای کاهش اشتها، توصیه می‌‌شود که ۲ کپسول یا مهره در روز مصرف کنید. به یاد داشته باشید که آنها را همراه با آب و قبل از غذا مصرف کنید. به این ترتیب شما می‌‌توانید از مزایای این گیاه بهره مند شوید و احساس سیری خواهید کرد و به شما اجازه می‌‌دهد مقدار غذای مورد نظر خود را کاهش دهید. فراموش نکنید که این‌ها فقط مکمل هستند. آنها در صورت عدم ترکیب با یک رژیم متعادل سالم و یک برنامه معمول روزانه مناسب، نتایج خوبی نخواهند داشت.

 

منبع:سایت الودکتر