کف پا ، اتاق فرمان سلامتی

کف پا ، اتاق فرمان سلامتی

سیستم‌های بدن ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. هریک از سیستم‌های بدن درنواحی خاصی از پاها ودست ها عمل می‌کند. درکل همان‌طورکه دربدن ازسربه پایین پیش می‌روید با ارتباط مناطق فشار ازنوک انگشتان تا پاشنه‌ی پا ویا کف دست روبه‌رو می‌شوید. بنابراین نواحی بازتاب مغز وسر دراطراف انگشتان بزرگ پا یافت می‌شود. نواحی شکمی دروسط پا ودست وهمچنین اندام‌های تناسلی وپایین تنه ولگن خاصره درنزدیکی پاشنه‌ی پا قرار دارند. دربیشتر موارد پاها یکی از پرکاربردترین اعضا دردرمان بازتاب‌شناسی است .جذب‌کننده‌ی موثردرضربه‌ها و وزن بدن ما درروی کف پا است. پس این مسئله اهمیت مطلب را دوچندان می‌کند که با توجه بیشتر به پاها سلامتی خود را ارتقا داده ودروضعیت مطلوب نگاه داشته شود . عوامل فیزیکی مثل انتخاب کفش نامتناسب  ویا راه رفتن غلط می‌تواند به تدریج در انحراف ستون فقرات ویا مشکلات عصبی موثر باشد؛ پس بیشتربه پاهای خود اهمیت دهید. همچنین  کلیه‌ی ارگان‌های داخلی بدن مانند قلب،کبد،شش‌ها،روده و طحال دارای نقطات بازتابی در کف پای هرفردی هستند که با ماساژ آن نقطه می‌توان به بهبود و ارتقای سلامت آن منطقه و در مجموع سلامت عمومی فردکمک شایانی کرد . این ماساژکه با نام ( رفلکسولوژی )از آن نامبرده می‌شود جایگاهی ثابت شده در درمان‌های مکمل دردنیا پیدا کرده است ودرحال حاضر تحقیقات بسیاری درکشورهای اروپایی برروی آن انجام می‌شود .ازاین نقاط بازتابی می‌توان در کمک به درمان بسیاری از بیمارهای‌های روحی و جسمی فرد که هزینه‌های بسیار هنگفتی را به اقتصاد خانواده و جامعه وارد می‌کند استفاده کرد. برای نمونه چند مورد از بیماری‌ها و ماساژ مربوط به آن را مورد برررسی قرار می‌دهیم:

  • ماساژکف پا سردرد را تسکین می‌دهد                                

 در تحقیقی مشخص شد بیمارانی که ازسردرد رنج می‌برند ماساژ نقاط خاصی از کف پا می‌تواندبه کاهش علائم سردردشان کمک کند . ضمن این پژوهش نشان داده شد بیمارانی که درمان دارویی را کنار گذاشته بودند تا این فرضیه را امتحان کنند سه ماه بعد ازاینکه  هفته‌ای یک جلسه ماساژ دریافت کرده بودند ۶۵درصد کاهش سردرد بدون برگشت داشته‌اند و هم چنین اضطراب و افسردگی آنها کاهش چشمگیری داشته است.

۲) ماساژ پاها سبب کاهش اضطراب و افسردگی می شود                   هرگونه عامل محرکی که سلامت بدن را تهدید کند نوعی از استرس است . استرس می‌تواند عامل موثری دربه وجود آمدن میگرن،بیماری‌های گوارشی، دیابت،سکته قلبی ،فشارخون،سوهاضمه وحتی سرطان باشد. بازتاب درمانی به عنوان دردسترس‌‌ترین درمان علائم استرس را که در زندگی روزمره‌ی همه‌ی افراد دیده می‌شود،کاهش دهد. به عنوان مثال برای مدیران،کارمندان، کارگران،معلمین، مادران شاغل و دانشجویان که روزکاری پرتنشی را می‌گذرانند انجام این ماساژ،هرچند کوتاه، می‌توانددربازیابی آرامش آنها بسیار سودمند باشد.          ۳) کارکرد بهتر سیستم غدد درون ریز                                            غدد درون‌ریز شامل تمام غدد مترشحه‌ی داخلی است که تنظیم‌کننده‌ی بسیاری از فعالیت‌های خودکار (غیرارادی) بدن هستند . هیپوتالاموس با فعالیت‌های عاطفی درارتباط است.غده‌ی صنوبری درمغزمیانی به واسطه‌ی تنوع درتولید هورمون‌هایش مانند ملاتونین وسروتونین درفعالیت‌های روزانه وچرخه‌ها‌ی فصلی بدن ما مانند چرخه‌ی خواب نقش دارد. غده‌ی تیروئید درتنظیم وسرعت متابولیسم نقش مهمی دارد وغده‌ی فوق‌کلیوی که سبب کاهش التهاب، تنظیم میزان قند خون ومواد معدنی و تنظیم عکس العمل‌های آلرژیک است که تمامی این غدد نقطه‌ی بازتابی درشصت پا و پایین شصت وکنار آن دارند که می‌توان با ماساژ این نقاط راتحریک کرد.

۴) بهبود عملکرد دستگاه تولید مثل                                           بازتاب درمانی به کاهش التهاب دردستگاه تولید مثل درهردوجنس کمک می‌کند. خون‌رسانی مورد نیازبرای تحریک عملکرد جنسی را بیشترکرده ومی‌تواند باکاهش استرس یک رابطه‌ی زناشویی باکیفیت‌تری ایجاد کند  وازطرفی این ماساژ با احساس گرمی ومحبت بیشتری بین زوجین می‌تواند زندگی زناشویی گرم‌تر و پر شورتری ایجاد کند.

 ۵) تقویت سیستم عصبی                                                    بیماری‌های مغزی می‌تواند تاثیر مخربی دربدن داشته باشد. افکارمنفی ویا فشارروانی باعث افزایش اشتها به خوردن کاذب و بی مورد می‌شود که در نهایت چاقی را پدید می‌آورد. گاهی اتفاقاتی در زندگی می‌افتد ویا شکست درروابط اجتماعی و یا کاری ویا اتفاقات مالی باعث بروزعدم تعادل فکری و روانی درفرد می‌شود. نقش ماساژ ایجاد تعادل فکری وقدرت تصمیم‌گیری درست در شرایط سخت است بدین ترتیب که با تحریک اعصابی خاص و نیز کمک به ریلکس شدن بدن آستانه‌ی تحمل پذیری فرد را بالا می‌برد. به‌طور‌ مثال درقوس پا که نقطه‌ی ستون فقرات وشبکه‌ی خورشیدی که منبع انرژی است،قراردارد ماساژاین نقاط می‌تواند انرژی‌بخش باشد وعلائم ذکرشده راکاهش دهد. ازدیگرنقاط درمانی می‌توان به مابین و پره‌ی بین انگشتان پا و دست اشاره کرد که بازتاب سیستم لنفاوی است.ماساژ این نقاط برای تقویت سیستم ایمنی بدن  مفید است .گفتنی است که روی انگشتان پا هم نقاط بازتابی سینوس‌ها و چشم و گوش قراردارند.  و ماساژ این بخش‌ها در تقویت نقاط مذکور تاثیر بسزایی دارد.