التهاب لوزالمعده را جدی بگیرید

التهاب لوزالمعده را جدی بگیرید

التهاب لوزالمعده (پانکراتيت) یکی از بیماری‌های  آسیب رسان به بدن است که شاید کمتر در باره‌ی آن گفته شده باشد، این درحالی است که در صورت ابتلا به این بیماری باید درمان را جدی گرفت زیرا يک بيماري خطرناک است که مي‌تواند از يک وضعيت خفيف سريعا پيشرفت کرده و حتی باعث مرگ بیمار شود.  با این بیماری و درمان گیاهی آن آشنا شوید.

……………………………………………………….

لوزالمعده، غده‌ی بزرگی در پشت معده و نزديک به دوازدهه (قسمت اول روده‌ی کوچک) است و ترشحات خود را همراه ترشحات صفرا (که از کبد به وسيله‌ی مجراي صفراوي خارج مي‌شود) به داخل دوازدهه مي‌‌ريزد.

آنزيم‌هاي لازم براي هضم مواد غذايي به شکل غير فعال و داخل کيسه‌هايي ميکروسکوپي در لوزالمعده ذخيره شده‌اند و پس از خوردن غذا به وسيله‌ی محرک‌هاي عصبي و شيميايي به داخل دوازدهه مي‌ريزند، سپس به وسيله‌ی موادي که از جدار روده آزاد مي‌‌شوند و محيط قليايي که به وسيله‌ی ترشحات صفرا ايجاد مي‌شود، به شکل فعال درآمده و شروع به هضم مواد غذايي مي‌کنند. وقتی لوزالمعده دچار التهاب می‌شود، اين آنزيم‌ها داخل بافت پانکراس (تنظیم‌کننده‌ی قند بدن) می‌شوند و شروع به از بين بردن و هضم بافت خود پانکراس می‌کنند. با بروز این بیماری، لوزالمعده‌ به‌ تدريج‌ توانايي‌ خود را در توليد آنزيم‌هاي‌ هضم‌کننده‌ و هورمون‌هاي‌ لازم‌ براي‌ سلامت‌ بدن‌ از دست‌ مي‌دهد.

دلایل بروز بیماری

– شایع‌ترین دلیل بروز التهاب لوز المعده، انسداد مجاری توسط سنگ صفراوی و مصرف الکل است.

–  افزایش چربي‌‌ خون‌

– عفونت‌هاي‌ ويروسي‌

–  آسيب‌‌های شکمي‌

–  تومورها

–  داروها

–  ضربه‌ يا جراحي‌ شکم‌

التهاب لوز المعده از نظر طب سنتی

در طب سنتی ایران، استرس و اضطراب مداوم، بی‌نظمی در مصرف وعده‌های غذایی، نجویدن غذا، نوشیدن زیاد چای، قهوه، نسکافه و انواع نوشابه‌های گازدار، مصرف غذاهای شور و فست فودها، مصرف انواع داروهای شیمیایی، مصرف بیش از حد فرآورده‌های حیوانی و مصرف الکل و انواع دخانیات باعث آسیب به لوزالمعده می‌شود.

التهاب لوزالمعده که در طب مدرن به آن پانکراتیت گفته می‌شود، می‌تواند بر حسب عامل ايجاد کننده و شدت آن، حاد یا مزمن باشد. این بیماری در هر دو شکل  بسیار جدي و در موارد شديد همراه با خونريزي، عفونت و آسيب دائمي بافت است.

پانکراتيت حاد

پانکراتيت حاد شایع‌تر از پانکراتیت مزمن است و معمولا به طور ناگهاني و در عرض چند ساعت ظاهر شده و در عرض چند روز با درمان برطرف مي‌شود. سنگ‌هاي صفراوي، عفونت‌هاي ويروسي، ضربه‌هاي شکمي، افزايش چربي خون، مصرف برخی از داروها و اختلالات مادرزادي از جمله عوامل بروز التهاب حاد لوزالمعده هستند. علائم این نوع بیماری عبارتند از:

– شکم متورم و حساس به لمس

– تهوع و استفراغ

– درد شکم

– افزايش نبض و تنفس

– تب

در معاينه‌ی شکم ممکن است تجمع مايع در شکم، کاهش صداي روده‌ها، کاهش حجم داخل عروق، کاهش حجم ادرار، خشکي مخاط‌ها و افت فشار خون دیده شود. درد پانکراتيت معمولا با خوابيدن به پشت بدتر مي‌شود.

پانکراتيت مزمن

پانکراتیت مزمن معمولا به دنبال چندین بار بروز پانکراتیت حاد ظاهر می‌شود. سنگ‌هاي صفراوي مکرر و مصرف طولاني مدت الکل عامل ايجاد این نوع التهاب هستند که در آن بافت پانکراس به تدريج از بين می‌رود. درد شکم پس از خوردن غذا، اسهال طولاني مدت ناشي از هضم نشدن مواد غذايي، کاهش وزن و در موارد شديد‌تر افزايش قند خون از علائم شایع پانکراتیت مزمن هستند. سرطان لوزالمعده ممکن است به دنبال پانکراتيت مزمن ايجاد شود که با علائمی مانند درد شکم، لاغري و زردي بروز می‌کند. درد ممکن است روزها يا هفته‌ها طول بکشد و در قسمت فوقاني شکم و گاهي به پشت يا سراسر شکم ظاهر ‌شود.

چای گشنیز، نسخه‌ی درمانی

ابتدا ۱۰۰ گرم گشنیز را خرد کنید، سپس ۲۰۰ گرم آب رادر ظرفی بریزید و روی حرارت بگذارید تا بجوشد. وقتی آب جوش آمد، گشنیزها را درون آب بریزید و اجازه دهید پنج دقیقه بجوشد‌. به مدت دو ماه، این چای گیاهی را سه بار در روز و بین وعده‌های غذایی‌تان بنوشید. این  نسخه‌ی درمانی برای بیماران دیابتی نیز مفید است.

رژیم غذایی

یکی از توصیه‌های درمانی در طب سنتی برای بهبود این بیماری، حذف همه‌ی فرآورده‌های حیوانی به خصوص انواع گوشت و مصرف غذاهای گیاهی و رعایت نکته‌های مهم در برنامه‌ی غذایی با توجه به شدت و ضعف بیماری است.

– روزانه ۳۰ دقیقه قبل و دو ساعت بعد از غذا، سه لیوان آب خنک و گوارا بنوشید.

– روزانه یک لیوان شربت عسل  طبیعی و لیمو ترش تازه بنوشید.

– با مصرف غذاهای فیبردار از  بروز یبوست پیشگیری کنید.

– هر لقمه‌ی غذا را چندین بار و به دفعات زیاد بجوید.

– روزانه یک لیوان آب سیب میل کنید.

– نرمش و ورزش‌های سبک انجام دهید.

– از استرس و ناراحتی‌های روحی بپرهیزید.