طب سوزنی، سرطان را درمان می‌کند؟

طب سوزنی، سرطان را درمان می‌کند؟

شیمی درمانی

شیمی درمانی با استفاده از دارو، مانع از رشد سلول‌های سرطانی شده و باعث بروز عوارض جانبی از جمله تهوع، درد مفاصل، خشکی دهان، تب ناگهانی و خستگی می‌شود. طب سوزنی با تسکین سیستم عصبی و ایجاد تعادل بدن، موجب تسکین دردهای ناشی از سرطان می‌شود. این روش موجب تسلی دردهای شدید و ترشح هورمون‌های شیمیایی در مغز و ایجاد حس خوبی در بدن است.

بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی هستند، می‌توانند با کمک طب سوزنی سیر بهبودی سریع‌تری داشته باشند، زیرا براساس تحقیقات، طب سوزنی، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و حتی پلاکت‌های خون را افزایش می‌دهد. همچنین می‌تواند از کاهش سلول‌های سالم بدن بعد از شیمی درمانی و رادیوتراپی پیشگیری کند. بسیاری از بیماران بعد از انجام طب سوزنی، احساس درد کمتری داشته و واکنش شدید بدن نسبت به شیمی درمانی مانند حالت تهوع و استفراغ در آن‌ها کاهش یافته است.

هورمون درمانی

هورمون‌ درمانی معمولا با پرتو ‌درمانی همراه است و در آن با از بین بردن یا انسداد عملکرد هورمون‌هایی خاص مانع از رشد سلول‌های سرطانی می‌شوند. تب ناگهانی و تعرق شبانه، افسردگی، تهوع و خستگی مفرط از جمله عوارض جانبی این روش‌ محسوب می‌شود.

مطالعات نشان می‌دهد طب سوزنی به درمان عوارض جانبی و تب ناگهانی که بیشتر بیماران مبتلا به سرطان پروستات بر اثر هورمون‌ درمانی متحمل می‌شوند، کمک زیادی می‌کند. همچنین ترکیبات گیاهان چینی که در طب سنتی چینی مورد استفاده قرار می‌گیرند، درمان جانبی مفیدی محسوب می‌شوند.

تکرر ادرار، اضطرار ادرار، بی‌اختیاری ادرار و دردهای آن، از جمله مشکلات شایع بیماران مبتلا به سرطان پروستات است که برحسب شرایط خاص بیماری و عوارض جانبی درمان‌هایی از قبیل پرتو درمانی و جراحی پروستات نمایان می‌شوند. طب سوزنی یکی از موثرترین روش‌های درمان انواع مشکلات مثانه به حساب می‌آید و علائم ذکر شده را با تنظیم عملکرد مثانه و کاهش التهابات، بهبود می‌بخشد. همچنین با تحریک کارکرد اندورفین، اضطرار ادرار را کاهش می‌دهد.

طب سوزنی برای کاهش اثرات جانبی انواع دیگر درمان بیماری‌های سرطان نیز استفاده می‌شود.

مشخص نیست چرا طب سوزنی باعث بهبود این بیماران می‌شود، اما برخی محققان معتقدند شاید سوزن‌ها عامل ترشح اندروفین و مواد شیمیایی باشند که احساس خوبی به بیماران می‌دهد. طب سوزنی به طور مستقیم شبکه‌ی عصبی بدن را تحت تاثیر می‌دهد.

برای انجام طب سوزنی کجا برویم؟

اگر مبتلا به سرطان هستید و می‌خواهید طب سوزنی را برای درمان استفاده کنید، حتما باید به پزشک متخصص و آموزش دیده مراجعه کرده و با توجه به شرایط خود، از او مشورت بگیرید. همچنین باید مطمئن شوید از سوزن‌های استریل برای طب سوزنی استفاده می‌کنند و بعد از هر بار استفاده، سوزن‌های مورد استفاده را دور می‌اندازند. زیرا سوزن‌های غیراستریل باعث ایجاد عفونت می‌شوند. همچنین گاهی در برخی نقاط طب سوزنی، سوزن‌ها خیلی عمیق فرو می‌روند و باعث سوراخ شدن ریه‌ها، صفرا یا مشکلاتی در عروق خونی می‌شوند.

چه افرادی نمی‌توانند از طب سوزنی استفاده کنند؟

– افرادی که اختلالات خونی دارند یا داروهای رقیق کننده‌ی خون مصرف می‌کنند، نباید از طب سوزنی استفاده کنند، زیرا خطر خونریزی زیاد می‌شود.

– تحریک الکتریکی سوزن‌های این طب، در افراد دارای دستگاه پیس میکر (ضربان‌ساز قلب) یا افرادی که در بدن‌شان دستگاه‌های الکتریکی دارند، موجب بروز مشکلاتی می‌شود.

– برای درمان بیماری‌ها یا دردهای شدید، نباید فقط به طب سوزنی امید بست و باید همراه با داروها، طب سوزنی را انجام داد.