پاکسازی کبد برای حفظ سلامتی

پاکسازی کبد برای حفظ سلامتی

از سنگ‌های صفرا بترسید!

غلبه‌ی صفرا در بدن می‌تواند موجب بروز بیماری‌های مختلفی باشد و به خصوص کبد را اذیت کند. یکی از این عارضه‌ها تولید سنگ‌های صفراست، رسوب‌های جامدی که درون کیسه‌ی صفرا و همچنین درون کبد شکل می‌گیرند. این سنگ‌ها باید به سرعت مداوا شوند، چرا که ممکن است بعضی از رگ‌های خونی را مسدود کنند، دردهای شدیدی به همراه داشته باشند و در نهایت با ایجاد اختلال در رابطه‌ی کبد با کیسه‌ی صفرا، عملکرد صحیح کبد را مختل سازند. علاوه بر این، پاکسازی کبد و بدن از سموم انباشته شده امکان شکل‌گیری این نوع از سنگ‌ها را کاهش می‌دهد.

اضافه وزن ممنوع

اگر به فکر تناسب اندام خود و اضافه وزن‌تان نیستید، لطفا هوای کبدتان را داشته باشید، زیرا اضافه وزن با میزان قند خون رابطه‌ای مستقیم دارد. میزان بالای مواد قندی در خون، به جای آن‌که تبدیل به انرژی شود، توسط کبد به شکل چربی در می‌آید، در قسمت‌های مختلف بدن انباشته می‌شود و بدن را بیمار می‌کند.

غذاهای چرب نخورید

غذاهای صنعتی سرشار از مواد افزودنی مضر و چربی‌های اشباع هستند. کبد وظیفه دارد این چربی‌های مضر را بسوزاند، اما وقتی میزان چربی‌های اشباع بیش از حد باشد، عملکرد کبد متوقف می‌شود که نتیجه‌ی آن کبد چرب و چاقی است. اگر می‌خواهید کبدتان سالم بماند، کمتر محصولات کنسروی، گوشت‌های بسته‌بندی، گوشت سرخ شده، گوشت قرمز، پاستا، نان سفید، شیرینی و انواع دسر مصرف کنید. مصرف بیش از حد این کربوهیدرات‌ها باعث افزایش سطح قند خون به طور ناگهانی شده و کبد را برای از بین بردن قند خون بالا و ثبات قند خون وادار به فعالیت بیشتر می‌کند.

کبد قوی با مواد مغذی

کبد مهم‌ترین عضو و البته حساس‌ترین عضو بدن است؛ بنابراین، باید به درستی تغذیه شود. کمبود ویتامین، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی مفید برای بدن، بر عملکرد کبد و دیگر ارگان‌های بدن تاثیر منفی می‌گذارد. ویتامین A، B، E، اسید فولیک، کلسیم و آب برای حفظ عملکرد کبد ضروری‌اند.

داروهای شیمیایی، دشمن سلامت کبد

اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید، به بهانه‌ی هر بیماری ساده‌ای داروی شیمیایی استفاده نکنید، زیرا زیاده‌روی در مصرف این‌گونه مواد، کبد را سمی می‌کند و در نتیجه اختلالات شدیدی در عملکرد آن رخ می‌دهد. در واقع آسیب‌هایی که مصرف خودسرانه‌ی داروها بر کبد وارد می‌کند، آن قدر شدید است که در نهایت یا منجر به سیروز کبدی یا سندروم حاد کبد چرب می‌شود.

هوای سالم مهم است!

تنفس در هوای پاکیزه هم نقش موثری در فعالیت کبد دارد، زیرا مواد سمی در هوا، مواد شوینده‌ی شیمیایی و قرار داشتن در مجاورت کارخانه‌های صنعتی؛ مواد زائد بسیاری را وارد بدن و کبد شما را دچار مشکل می‌کنند.