وقتی سرتان می‌خارد…

وقتی سرتان می‌خارد…

بيماري‌های خارش‌آور

داشتن پوست خشک دلیل اصلی این مشکل است که پوست آن‌ها به اندازه‌ی کافی چربی تولید نمی‌کند. پوست خشک باعث خارش می‌شود. برخي بيماري‌هاي داخلي مانند كم خوني، فقر آهن، كم كاري يا پركاري غدد تيروئيد، انگل‌هاي روده‌اي، اختلالات كبدي و كليوي و قارچ پوستی سبب افزايش مواد زائد دفعي در خون و رسوب آن‌ها در پوست و در نتيجه خارش پوست مي‌شود. به همین دلیل بيماران ديابتي در ناحيه‌ی سر خارش احساس مي‌كنند و در افراد مبتلا به بيماري‌هاي رواني مثل افسردگي، اضطراب و اسكيزوفرني خارش‌هاي عمومي نیز ممکن است در پوست ديده ‌شود.

گاهی رنگ مو‌ها مي‌توانند باعث بروز خارش پوست سر شوند. فر كردن موها نيز مي‌تواند به‌دليل مواد شيميايي فر، حساسيت شديد روي پوست سر ايجاد كند. اگر بعد از فر كردن موها تا ۴۸ ساعت دچار خارش پوست سر شديد، به مادهی موجود در داروي فر حساسيت داريد، چون اين ماده‌ی شيميايي تا چند بار شستن سر روي مو باقي مي‌ماند.

ژل‌ها نیز كه حاوي مواد شيميايي هستند باعث خارش سر می‌شوند.

سرتان را به اندازه بشویید!

شستن كم موها مي‌تواند باعث افزايش چربي و سلول مرده‌ی كف سر و در نتيجه به‌وجود آمدن برفك‌هاي شوره‌اي شود. از طرف ديگر شستن زياد مي‌تواند خارش سر را به‌وجود بياورد چون تمام چربي‌هاي محافظت‌كننده‌ی پوست كف سر شسته مي‌شود. هواي سرد و خيلي خشك هواي داخل اتاق نيز مي‌تواند باعث خشكي پوست شود. استرس نيز مي‌تواند روي شوره تاثير بگذارد، در واقع استرس باعث به‌وجود آمدن حالت‌هايي چون التهابات به شکل سبوره مي‌شود و در نتيجه‌ی آن برفك‌هايي سفيد يا قهوه‌اي- زرد روي پوست كف سر ايجاد شده و در نهايت خارش سر اتفاق مي‌افتد.

طب سنتی چه می‌گوید؟

به اعتقاد طب سنتی خارش پوست سر افرادی در مزاج‌های «گرم و خشک» و «سرد و خشک» شایع‌تر است. غلبه‌ی سردی و خشکی دراین افراد باعث خشکی پوست و در نتیجه خار شخواهد شد. ضمن این‌که مصرف خوراکی‌هایی با مزاج‌های گرم و خشک و سرد و خشک هم می‌تواند خشکی و خارش پوست را تشدید کند.

مرکز تنظیم خشکی‌ها در بدن، کبد است. یعنی خشکی پوست و خارش‌های آن در اغلب موارد با افزایش رطوبت کبد از بین می‌رود یا تا حد زیادی تخفیف پیدا می‌کند. برای افزایش رطوبت کبد و درمان خارش، دو روش مصرف دارو و اعمال یداوی در طب سنتی وجود دارد. اعمال یداوی شامل ماساژها و حجامت می‌شوند.

عرق کاسنی یا عرق شاه‌تره می‌توانند حرارت کبد را پایین بیاورند و تا حد زیادی جلوی خارش‌های پوستی و خشکی آن را بگیرند. مصرف این دو عرق در افرادی با مزاج گرم و خشک، می‌تواند به سرعت رطوبت کبد را افزایش دهد، اما افرادی که مزاج سرد و خشک دارند می‌توانند از عرق کاسنی و شاه‌تره برای رفع خارش‌های خود استفاده کنند، البته در کنار آن‌ها باید خوراکی‌های دیگری مانند روغن زیتون و عسل بخورند.

داروهای خانگی

ماسک مو: یکی از بهترین راه‌های درمان خارش پوست سر، ماسک درست شده از عسل، موز و آب پیاز است. یک موز رسیده، عسل و آب پیاز را مخلوط کنید و ۲۰ دقیقه روی پوست سر بمالید. بعد با آب سرد و یک شامپوی ملایم بشویید. این ماسک به کاهش خارش پوست مو کمک کرده و شوره را از بین می‌برد.

آب‌لیمو: اسید آب‌لیمو مانع خارش پوست سر می‌شود. قبل از حمام کردن آب‌لیمو را روی پوست سر بریزید و ۱۰ دقیقه مالش دهید. سپس سرتان را بشویید.

مخلوط آب و جوش شیرین: جوش شیرین و آب را به نسبت مساوی مخلوط کنید، روی پوست سر بمالید و ماساژ دهید. بعد از چند دقیقه سرتان را بشوئید. یادتان باشد جوش شیرین را رقیق کنید در غیر این صورت به پوست سر آسیب می‌زند.

آب و سرکه: خواص ضد ‌التهابی سرکه سیب باعث می‌شود که میکروب‌های پوست سر از بین برود و خارش درمان شود. حتما باید سرکه‌ی سیب را با آب رقیق کنید.اول باید موها تمیز باشد، سپس سر را سرکه بزنید و موها را بشویید.

شامپو روغن چای: روغن درخت چای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی دارد که خارش پوست سر را تسکین می‌دهد.با ۱۰ تا ۲۰ قطره از روغن درخت چای موها را بشوئید تا خارش از بین برود. از این درمان در خانه، حداقل دو یا سه بار در هفته استفاده کنید.

نسخه‌های درمانی با روغن‌های گیاهی

با ماساژ روغن گرم، پوست سر هیدراته شده و خاصیت مرطوب کنندگی پیدا می‌کند. شما می‌توانید انواع روغن‌های گیاهی را حرارت داده و با آن پوست سر رابه آرامی ماساژ دهید. مدتی پس از ماساژ، خارش پوست سر از بین می‌رود. این کار درمان‌های موضعی برای رفع خشکی و خارش پوست در طب سنتی است. روغن‌های گیاهی باعث افزایش رطوبت در سطح پوست می‌شوند و استفاده از آن‌ها برای همه‌ی گروه‌های سنی مناسب است.

به این منظور از روغن بادام، روغن نارگیل یا روغن زیتون استفاده کنید. روغن را کمی گرم کنید و با دسته دسته کردن موهای‌تان، به آرامی آن را به پوست سرتان بمالید. کمی پوست سرتان را ماساژ دهید و اجازه دهید چند ساعتی روی سرتان بماند.

برس کشیدن موها باعث افزایش گردش خون در پوست سرتان خواهد شد، به همین دلیل یک برس نرم انتخاب کنید و با آن موهای‌تان را شانه بزنید. زمانی که موهای‌تان خیس است، برس نکشید، چرا که باعث خواهد شد موهای‌تان به راحتی کنده شود و پوست سرتان هم خارش بگیرد.

ماسک موی طبیعی

* یک مخلوط مساوی سرکه و آب تهیه کنید و آن را به موها و پوست سر بمالید، سپس با شامپوی ملایم بشویید.

* جوش شیرین را در آن حل کنید، به طور مستقیم روی پوست سر بمالید و پس از چند دقیقه با آب بشویید.

* ماده‌ی غلیط میانی یا همان ژل گیاه آلوئه‌ورا را به کف سر بمالید و پس از گذشت ۱۵ دقیقه با شامپو بشویید.