درمان سرماخوردگی با دمنوش‌هاي جادويي

درمان سرماخوردگی با دمنوش‌هاي جادويي

علائم بيماري در مراحل اوليه‌ی سرماخوردگي (نزله‌ی گرم) شامل ترشحات رقيق و آبكي بيني و حلق، سوزش، خارش و التهاب گلو، سرخي چشم‌ها و گرفتگي بيني و صداست. منشا اصلي اين ترشحات مغز است و آنچه از مسير بيني و چشم خارج مي‌شود، «زكام» نام مي‌گيرد و ترشحاتي كه به حلق و مجاري تنفسي تحتاني ريخته مي‌شود، «نزله» نام دارد.

از منظر طب سنتی ایران، با توجه به اين‌كه زكام و ترشحات بيني و چشم، يكي از راه‌هاي دفع مواد ناسالم از بدن افراد است، اگر كوتاه باشد و منجر به ايجاد عوارض ديگري در بدن نشود نبايد جلوي آن را گرفت. نكته‌ی مهم این است كه بايد تدابيري به كار برد كه در روزهاي اول سرماخوردگي كه خلط رقيق است، آن را غليظ کرد و هنگام بروز عوارضي چون سينوزيت چركي و وجود اخلاط غليظي كه دفع آن‌ها مشكل است، خلط باید رقيق و آماده‌ی دفع شود.

البته اگر بیمار به علائمي مانند تب و بدن درد شديد، چرك گلو و ديگر علائم عفونت باكتريال دچار شود، حتما بايد تحت درمان تخصصی قرار بگیرد. دمنوش‌های زیر درمان سرماخوردگی‌های ساده هستند.

دم‌كرده‌ی گل گاوزبان: اگر احساس می‌کنید در آستانه‌ی سرماخوردگي هستید، یک لیوان دم‌کرده‌ی گل گاوزبان و لیموعمانی را همراه كمي عسل میل کنید. در نزله‌ی گرم ترشحات رقيق و آبكي از بيني، ريختن روغن‌هاي با طبع سرد مانند روغن بنفشه و روغن كدو در بيني توصيه مي‌شود. اگر ميزان ترشحات و رقت آن زياد بود، مي‌توان سبوس گندم را در سركه خيسانيد و خشك شده‌ی آن را دود و استنشاق کرد. استحمام با آب ولرم نیز در نزله‌ی گرم بسيار مفيد است.

دم‌كرده‌ی پونه: د‌م‌كرده‌ی پونه‌ی كوهي و آويشن شيرازي خاصيت ضدعفوني كنندگي بالایی دارد و مصرف آن در فصل پاييز و زمستان براي سرماخوردگي بسيار مفيد است. به این منظور یک قاشق غذاخورى آویشن شیرازى را همراه یک قاشق غذاخورى پونه‌ی کوهى و سه لیوان آب جوش، به مدت ۳۰ دقیقه دم‌کرده و سپس آن را با کمى عسل شیرین کنید و روزانه سه تا چهار نوبت بنوشید.

دم‌کرده‌ی زیرفون: گیاه زیرفون خواص دارویی بسیاری دارد و دم‌کرده‌ی گل ‌آن برای درمان سرماخوردگی و سرفه توصیه می‌شود. این نوشیدنی گیاهی همچنین در درمان برونشیت و بیماری‌های عفونی موثر است. به این منظور مقداری زیرفون را همراه کمی به لیمو و دو لیوان آب سرد در یک قوری بریزید و اجازه دهید روی شعله‌ی مستقیم، حدود یک ساعت بجوشد و بعد با شعله‌ی غیرمستقیم دم بکشد.

دم‌کرده‌ی زنجبيل: زنجبيل تازه از جمله گياهان دارويي است كه تاثير فوق‌العاده‌اي در پيشگيري از ابتلا به سرماخوردگي دارد. اين گياه خاصيت ضدباكتري و ضدويروسي داشته و يكي از بهترين محرك‌ها براي تقويت و افزايش توان سيستم ايمني و دفاعي بدن محسوب مي‌شود. یک قاشق غذاخوری پودر زنجبیل یا چند برش زنجبیل تازه را در یک قوری بریزید، یک لیوان بزرگ آب با دمای ۸۰ درجه سانتی‌گراد به آن اضافه کنید و اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه دم بکشد. در صورت تمایل می‌توانید از عسل یا خرما برای شیرین کردن آن استفاده کنید.

دم‌کرده‌ی شيرين بيان: مصرف ريشه‌ی گياه شيرين بيان يكي از داروهاي مناسب براي درمان سرفه‌هاي ناشي از سرماخوردگي است. توصيه مي‌شود مقداری ريشه‌ی شيرين بيان را با کمی آب بجوشانید، سپس آن را با كمي عسل مخلوط کنید و بنوشيد. البته تعيين ميزان مصرف شيرين بيان بايد با نظر پزشك انجام شود، زيرا زياده‌روي در مصرف گياه شيرين بيان عوارضي جدي را به دنبال دارد.

دم‌کرده‌ی دارچین: نوشيدن يك تا دو ليوان دم‌كرده‌ی دارچين در طول روز، سيستم دفاعي بدن را نسبت به ابتلا به سرماخوردگي و زكام مقاوم و ايمن مي‌كند. همچنین برای درمان نزله‌ی سرد (سرماخوردگي با ترشحات غليظ و لزج كه به سختي از مجاري تنفسي جدا مي‌شود) از بهترين دمنوش‌هاست. چند عدد چوب دارچین را همراه چند برگ نعناع در یک قوری آب با دمای ۸۰ درجه، به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه دم کنید. می‌توانید برای شیرین شدن آن از عسل استفاده کنید.