معجزه ای به نام عسل

معجزه ای به نام عسل

بهار فصل گرده افشانی گل‌ها و گیاهان است. فصل بهترین‌های طبیعت و استفاده از خواص آن‌ها. عسل هم یکی از مواد خوراکی است که انواع مختلفی دارد و البته خواص درمانی متفاوت. با خواص درمانی عسل آشنا شوید تا بتوانید از بروز بیماری‌های مختلف پیشگیری یا آن‌ها را درمان کنید.

عسل و لیمو ترش، درمان حساسیت بهاری

عسل به واسطه‌ی وجود آنزيم‌ها و املاح معدني خود در كاهش و حتي درمان التهاب گلو و سرفه‌هاي مزمن بسيار مفيد است. توصيه مي‌شود مقداري عسل را در دهان گذاشته تا به آرامي آب شود يا مقداري از آن را در آب ولرم بجوشانید، حل کرده و قرقره کنید.

همچنین می‌توانید مقداری لیموترش را با آب و عسل مخلوط کنید. این ترکیب را صبح‌ها به صورت ناشتا در فصولی که آلرژی دارید، مصرف کنید. مصرف این ترکیب به نرم شدن گلو کمک زیادی می‌کند و خلط پشت حلق را که سبب ناراحتی افراد مبتلا به حساسیت می‌شود، از بین می‌برد.

بیماری‌های قلبی

عسل به علت تركيبات قندي (به خصوص وجود گلوكز زياد) تاثير بسيار مهمي روي عضلات قلبي و تحريك و تقويت آن دارد. همچنین باعث گشاد شدن رگ‌ها شده، فشار خون را تنظيم و از سكته‌ی قلبي جلوگيري مي‌كند. بنابراين توصيه مي‌شود افراد ميانسال که دیابت ندارند، هر روز هنگام بيدار شدن، يك قاشق چاي‌خوري، عسل را با نصف استكان آب جوشيده‌ی ولرم مخلوط کرده و بنوشید.

بيماري روده

عسل به علت دارا بودن اسيد فرميك، دردهاي روده را به خوبي تسكين داده و نارسايي‌هاي آن را برطرف می‌كند. توصيه مي‌شود تمام افراد، در هر سني مصرف عسل به شکل شربت را با افزودن مقداري عرق گياهي مثل آويشن یا آبليمو را فراموش نکنند.

ضعف اعصاب

مصرف روزانه‌ی عسل به طبيعي بودن خواب كمك مي‌كند. سردرد را كاهش داده و حالت ناتواني و عصبي را در افرادي كه عدم تعادل عصبي دارند، كاهش مي‌دهد.

عسل و بيماري‌هاي گوارشي

پیشنهاد می‌شود تمام افرادي كه دچار بيماري‌هاي گوارشي هستند، عسل را جايگزين قند و شكر کنند. عسل خاصيت ملين دارد؛ بنابراين افراد مبتلا به يبوست با يك رژيم غذايي مناسب از عسل دیگر مشکلی نخواهند داشت.

ترميم زخم سوختگي‌ها

استفاده از عسل به عنوان مرهم در درمان سوختگي‌ها، ترميم بافتي و جلوگيري از افزايش عفونت بسيار مفيد است. عسل به واسطه‌ی آنزيم كاتالاز ترميم پوست را سرعت بخشيده، از شدت درد مي‌كاهد و از تاول زدن جلوگيري مي‌كند. در رابطه با التهاب، گزيدگي، ترك و شقاق نیز مي‌توان به شکل ماساژ آرام موضع، از عسل استفاده کرد. سل از خون‌ريزي زخم جلوگيري مي‌كند و موجب انعقاد خون مي‌شود، ترشحات پوستي را جذب و به بافت‌هاي پوششي، غذا مي‌رساند و باعث شادابي آن مي‌شود.

سلامت دندان‌ها

مواد ضدباكتريايي موجود در عسل باعث فعال شدن ماده‌ی فلورين چاي كه يك ماده‌ی ضد فساد دندان است، می‌شود. تركيب يك قاشق عسل با يك قاشق سركه‌ی انگور خانگي براي ماساژ و محکم کردن بافت لثه‌ها بسيار مفيد است.

رشد كودكان

مصرف عسل ضد كم‌خوني است و هموگلوبين خون را افزایش می‌دهد. عسل به دلیل داشتن ويتامين B در رشد و نمو کودکان تاثير مي‌گذارد. شب ادراري اطفال را از بین می‌برد. باعث جذب آب و كاهش ميزان كلسيم خون مي‌شود.

عسل و مادران باردار

به مادران بارداری كه در آستانه‌ی زايمان هستند بايد عسل داده شود، زیرا زايمان را آسان و باعث افزايش شير مادر مي‌شود. همچنین مغز استخوان را محكم مي‌كند و نوزاد، قوي متولد مي‌شود.

عفونت مثانه

ترکیب دو قاشق غذاخوري پودر دارچين و يك قاشق چاي‌خوري عسل در يك ليوان آب ولرم مي‌تواند باعث از بين رفتن جرم‌ها و ميكروب‌هاي مثانه شود.

پایین آوردن كلسترول

ترکیب دو قاشق غذاخوري عسل و سه قاشق چاي‌خوري پوHoneyدر دارچين در مقداری آب جوش، سطح کلسترول خون را در دو ساعت، ۱۰ درصد کاهش می‌دهد.

ضدسرما خوردگي

كساني كه مبتلا به سرماخوردگي معمولي يا شديد هستند بايد به مدت سه روز، هر بار یک قاشق عسل ولرم را با یک چهارم قاشق پودر دارچين ترکیب و استفاده كنند. اين ترکیب، سرفه‌ی مزمن و سرماخوردگي را درمان كرده و سينوس‌ها را پاك مي‌كند.

ناراحتي معده

عسل با پودر دارچين، دردهاي معده را درمان مي‌كند. همچنین گاز معده را از بین می‌برد.

تقویت سيستم ايمني بدن

استفاده‌ی روزانه از عسل و پودر دارچين، سيستم ايمني بدن را تقويت کرده و آن را از حمله‌های ويروسي و باكتريايي محافظت مي‌كند. دانشمندان دريافتند عسل ويتامين‌هاي مختلف و مقادير زياد آهن دارد که باعث تقويت گلبول‌هاي سفيد خون در مبارزه با بيماري‌هاي باكتريايي و ويروسي مي‌شود.

ديابتي‌ها بخوانند

برای مبتلایان به ديابت شيرين، مصرف عسل مضر است ولي با توجه به خواص بسیار مفید عسل و البته وجود فركتوز كه برای جذب به سلول‌ها نيازي به انسولين ندارد، مي‌توان عسل را جايگزين قند کرد و بايد توجه داشت كه مصرف عسل به عنوان قند اضافي در رژيم غذايي مجاز نيست چرا كه علاوه بر فروكتوز به همان نسبت هم گلوكز دارد.