خواب‌آورهای گیاهی

خواب‌آورهای گیاهی

اسطوخودوس

اسطوخودوس از موثرترین گیاهان برای درمان بی‌خوابی است. این گیاه ضد خستگی و استرس است و مصرف آن می‌تواند آرامش‌بخش باشد. اسطوخودوس اضطراب و بی‌خوابی را کاهش می‌دهد و باعث افزایش کیفیت خواب می‌شود. این گیاه، مرحله‌ی خواب عمیق را طولانی‌تر می‌کند (نوعی خواب عمیق که برای سرحال و باانرژی شدن، ضروری است). پخش کردن رایحه‌ی اسطوخودوس، چه از طریق افشاندن عصاره‌ی آن روی بالش و چه با استفاده از دستگاه بخور، شما را با آرامش به خوابی عمیق برده و باعث می‌شود صبح روز بعد، سرحال و باانرژی بیدار شوید.

بابونه

بابونه یکی از بهترین گیاهان دارویی است که علاوه بر کاهش اضطراب و بی‌خوابی، احساس ناخوشی و کسالت جسمی را هم کمتر می‌کند. این گیاه، علائم سوزش معده، تهوع و کولیت را تسکین می‌دهد و مرهم خوبی برای خراش‌ها و حساسیت‌های پوستی است. معمولا برای استفاده از خواص بابونه، شب‌ها آن را به همراه چای دم می‌کنند. اگر می‌خواهید تاثیر بابونه را قوی‌تر کنید، کمی بیشتر از مقدار معمول چای که دم می‌کنید، از بابونه استفاده کرده و بگذارید حدود ۱۵ دقیقه دم بکشد. هنگام دم کشیدن روی قوری را بپوشانید تا مواد مفیدی که خواص آرام‌بخش دارند، از دمنوش‌تان کم نشوند.

گل ساعتی

گل ساعتی گیاهی آرام‌بخش و خواب‌آور است که نوشیدن دمنوش آن مسکنی طبیعی برای ناراحتی‌های اعصاب محسوب می‌شود. دمنوش این گیاه اضطراب و استرس را از شما دور می‌کند و باعث می‌شود با خیالی آسوده و راحت بخوابید. عصاره‌ی گل ساعتی، اعصاب افرادی را که از سندرم پای بی‌قرار رنج می‌برند (بیماری که بیشتر شب‌ها روی می‌دهد) آرام می‌کند.

سنبل‌الطیب

بیشتر از دو هزار سال است که سنبل‌الطیب برای درمان اضطراب و به عنوان آرام‌بخش مصرف می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که سنبل‌الطیب (والریان) می‌تواند به افراد برای سریع‌تر خوابیدن کمک کند. هرچه طول مدت مصرف سنبل‌الطیب بیشتر باشد، اثر آن هم بیشتر می‌شود؛ پس بهتر است برای مدت کوتاهی هر شب آن را مصرف کنید. سنبل‌الطیب را نباید با داروهای خواب‌آور مصرف کرد. مصرف سنبل‌الطیب برای دوره‌ی چهار تا شش هفته توصیه می‌شود.

رازک

رازک گیاهی با طعمی تلخ است که در درمان استرس و بی‌قراری‌های شبانه نقش مفیدی دارد. مصرف این گیاه به شما کمک می‌کند شب‌ها آرام بخوابید و به خوبی استراحت کنید. به دلیل تلخ بودن رازک، نمی‌توانید مقدار زیادی از آن را با چای‌تان ترکیب کنید، اما همان مقدار کم هم بی‌خوابی‌تان را کاهش می‌دهد. یادتان باشد اگر داروهای خواب‌آور مصرف می‌کنید، از رازک استفاده نکنید چون اثر دارو را تشدید می‌کند.