درمان‌های خانگی برای درد مفاصل

درمان‌های خانگی برای درد مفاصل

طب سوزنی

تحقیقات نشان می‌دهد طب سوزنی می‌تواند در درمان درد مفاصل نقش موثری داشته باشد. استفاده از طب سوزنی می‌تواند در بهبود درد و سفتی در افراد مبتلا به فیبرومیالژیا (نوعی روماتیسم بافت همبند) مفید باشد، بنابراین اگر از سوزن نمی‌ترسید، بهتر است چند جلسه طب سوزنی را امتحان کنید. فقط به خاطر داشته باشید برای دریافت نتیجه باید چند جلسه از این طب استفاده کنید.

آب درمانی

شنا کردن، ایروبیک‌های آبی و سایر فعالیت‌های مرتبط با آب می‌تواند انعطاف‌پذیری و قدرت بدن را افزایش دهد. تمرین‌ها و ورزش‌های آبی می‌تواند باعث کاهش درد شود و عملکرد فیزیکی بدن را بهبود ببخشد. براساس تحقیقات، ۴۵ دقیقه تمرین ورزشی آبی می‌تواند درد زانو را کاهش دهد.

کرم‌های حاوی کپسایسین

کپسایسین که مسوول ایجاد حرارت و گرما در فلفل است، در ساخت کرم‌ها و پمادهای ضد درد نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده به طور موقت از ماده p (یک ماده‌ی شیمیایی در مغز که باعث تحریک گیرنده‌های درد می‌شود) استفاده می‌کند و همین باعث می‌شود بدن درد مفاصل را احساس نکند. ۸۰ درصد افراد مبتلا به آرتروز یا آرتریت روماتوئید با اعمال کرم‌های حاوی کپسایسین چهار بار در روز، به مدت دو هفته درد کمتری داشته‌اند.

مکمل ضد درد

«گلوکوزامین» و «کندرویتین سولفات» (موجود در غضروف انسان) برای درمان درد و التهاب همراه با آرتروز بسیار مفید هستند. مطالعات زیادی برای بررسی تاثیر این مواد انجام شده و نشان می‌دهد این مواد به طور قابل توجهی درد را کاهش می‌دهد و عملکرد افراد را بهبود می‌بخشد. معمولا خطری در مصرف این مکمل‌ها وجود ندارد، اما به هیچ عنوان نباید خودسرانه مصرف شوند.

مکمل امگا۳

همه‌ی افراد به خوبی می‌دانند ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا۳ است و خاصیت ضد التهابی دارد. مصرف مکمل‌های ماهی نیز می‌تواند به کاهش درد کمک کند. تحقیقات نشان می‌دهد افراد مبتلا به آرتروز که ۱۰۰۰ میلی‌گرم مکمل روغن ماهی مصرف کرده بودند، درد کمتری در زانوهای خود داشتند.

استفاده از تمرینات «تای چی» یک روش بسیار خوب برای تقویت عضلات اطراف مفاصل و افزایش دامنه‌ی حرکتی بدن است. تمرینات تای چی نشانه‌های درد، سفتی و عملکرد فیزیکی بدن را بهبود می‌بخشد.

زانو درد

اگر شما نیز به آرتروز زانو مبتلا هستید، بهتر است آن را بپوشانید. این کار باعث کاهش التهاب و تورم زانو می‌شود. در طول روز نیز استفاده از زانوبندهای مخصوص می‌تواند حمایت بیشتری برای مفاصل زانو فراهم کند و هنگام راه رفتن به شما کمک خواهد کرد. به این ترتیب، درد کمتری خواهید داشت.