خاکشیر بهترین نوشیدنی گیاهی

خاکشیر بهترین نوشیدنی گیاهی

مریم اشرفی

محقق و پژهشگر طب سنتی

همه‌ی ما از مادربزرگ‌ها یا قدیمی‌های فامیل درباره‌ی خواص صفرابر و ضدعطش خاکشیر کم و بیش مطالبی را شنیده‌ایم و نسخه‌های خانگی و کاربردی آن را می‌شناسیم؛ اما تعداد کمی از ما با تمامی خاصیت‌های این دانه‌های ریز و خوش‌تراش سرخ‌ رنگ آشنایی داریم. اگر چه درمان بیماری‌های مختلف نیاز به بررسی و تشخیص کامل توسط پزشک متخصص دارد اما برخی تجربیات استفاده از خاکشیر را در رفع و درمان تعدادی از بیماری‌ها و مشکلات تایید کرده‌اند.

گیاه شناسی

خاکِشیر گیاهی یک ساله یا دوساله از تیره‌ی شب‌بویان است که در دشت و کوهستان می‌روید و بلندی ساقه‌ی آن تا یک متر می‌رسد. پایین گیاه کرک دار و بالای آن بدون کرک است. تخم این گیاه که همان خاکشیر است ریز و کمی دراز و معمولاً دو رنگ دارد. یکی از آن‌ها قرمز با طعمی کمی تلخ و دیگری به رنگ قرمز تیره است.

طبیعت

خاکشیر از نظر طب قدیم ایران سرد و تر است.

خواص درمانی خاکشیر

دوای جوش‌های صورت

مخلوط دو قاشق غذاخوری خاکشیر با عرق شاه‌تره و عرق کاسنی،‌ ترکیب خوبی برای درمان جوش‌های صورت است. برای تهیه‌ی این مخلوط، یک استکان از هرکدام از عرق‌های گیاهی شاه‌تره و کاسنی را با هم ترکیب و سپس دو قاشق غذاخوری خاکشیر به آن اضافه کنید. نوشیدن این ترکیب علاوه برآن‌که جوش‌های صورت را درمان می‌کند، برای افرادی که دچار گرفتگی صدا هستند نیز مفید است. مدت درمان با این نسخه سه هفته است و پس آن نتیجه‌ی مثبتش در چهره‌ی بیمار نمایان می‌شود.

کنترل فشار خون

از دیگر خواص معجزه‌آسای دانه‌های خاکشیر، کمک به کنترل و تسکین فشار خون است. اگر به فشار خون مبتلا هستید و درحال حاضر داروهای کنترل ‌کننده‌ی فشار خون مصرف می‌کنید، می‌توانید از خاکشیر برای اثربخشی بیشتر استفاده کنید. کافی است یک لیوان خاکشیر را ‌خوب بکوبید و آن را به‌صورت پودری نرم درآورید، سپس در ظرفی ریخته و به تدریج به آن آب اضافه کنید تا خمیری یک‌دست شود. در هفته یک تا دو‌ بار این مرهم را روی پاهای‌تان بمالید و شب تا صبح با آن بخوابید. این مرهم به شما کمک می‌کند تا بتوانید فشار خون خود را کنترل کنید‌. بهتر است نوبت اول استفاده از خمیر در طول روز باشد.

دفع سنگ کلیه

درمانگران، مصرف مخلوط خاکشیر و ترنجبین را برای درمان سنگ کلیه در افرادی که به این بیماری مبتلا هستند یا کلیه‌ی آن‌ها استعداد سنگ‌سازی‌ دارد، توصیه می‌کنند. برای تهیه‌ی این نسخه‌ی خانگی، سه قاشق غذاخوری ترنجبین را در یک لیوان آب پنج ساعت بخیسانید و سپس آن را صاف کنید. ترنجبین را صاف کرده با دو قاشق غذاخوری مخلوط و آن را میل کنید. نوشیدن روزانه‌ی این مخلوط به دفع سنگ کلیه کمک می‌کند.

با خاکشیر چاق شوید

افراد لاغر و کسانی که می‌خواهند وزن خود را بالا ببرند، می‌توانند از این نسخه استفاده کنند. اگر صبح‌ها خاکشیر را همراه شیر میل کنید، به افزایش وزن خود کمک کرده‌اید. به اعتقاد درمانگران، اگر شیر تازه و طبیعی باشد، میزان تاثیرگذاری این نسخه بیشتر می‌شود.

شربتی خوشمزه، ضد بدبویی دهان

اگر شما هم جزو افرادی هستید که به ‌دلیل افزایش اخلاط فاسد در بدن به بوی بد دهان مبتلا شده‌اید، می‌توانید از شربت ترنجبین و خاکشیر برای رفع این مشکل استفاده کنید. هر روز عصر یک لیوان شربت ترنجبین و خاکشیر بنوشید. ترنجبین را پنج تا شش ساعت درون آب خیس کنید و پس از صاف کردن، آن را با یک تا دو قاشق غذاخوری خاکشیر مخلوط کنید. نوشیدن این شربت به شما کمک می‌کند تا با دفع اخلاط و مواد ناسالم و فاسد به مرور احساس بهتری پیدا کنید.

بهبود لک‌های پوستی با خاکشیر

یکی از بهترین راه‌های درمان لکه‌های پوستی (به خصوص پوست صورت) نوشیدن خاکشیر و ترنجبین است. افرادی که روزانه از این ترکیب (به‌ مدت سه هفته) استفاده کنند، بعد از مدتی با پوستی روشن و از بین رفتن لک‌های صورت روبه‌رو می‌شوند. برای تهیه‌ی این ترکیب باید ترنجبین را پنج ساعت در آب بخیسانید و صاف شده‌ی آن را با دو قاشق خاکشیر مخلوط و میل کنید.

پیشگیری از دل ضعفه با خاکشیر و عسل

برخی از افراد در طول روز دچار دل ضعفه می‌شوند. این دل‌ ضعفه ممکن است در روزهای گرم تابستان یا ایام ماه رمضان بیشتر شود. برای پیشگیری از بروز دل‌ ضعفه کافی است، خاکشیر و آب عسل را با هم ترکیب و میل کنید. برای تهیه‌ی آب عسل باید یک لیترآب و یک کیلو عسل را با هم بجوشانید. بعد از مدتی که این ترکیب جوشید، کفی روی آن تشکیل می‌شود که باید از دیگر مواد موجود در ظرف جدا شود. بقیه مواد همان ترکیبی است که برای بهبود دل‌ ضعفه و پیشگیری از بروز آن مصرف می‌شود. اگر چه عسل با حرارت، برخی از ویتامین‌ها و مواد مغذی خود را از دست می‌دهد اما مواد مفیدی در آن باقی می‌ماند که برای درمان دل ‌ضعفه بسیار مناسب است.

درمان اسهال

ابتلا به اسهال در فصل تابستان یکی از مشکلاتی است که در کودکان بسیار شایع است. برخی درمانگران طب سنتی ایران برای درمان این مشکل، دارویی را تجویز می‌کنند که در تمام خانه‌ها امکان تهیه و مصرف آن وجود دارد. برای تهیه‌ی این دارو خاکشیر را بو داده، با آب و عسل مخلوط کنید و به بیمار بدهید. این ترکیب را متناسب با سن بیمار، هر دو ساعت یک بار برای او تجویز می‌کنند. میزان مصرف این مخلوط از یک قاشق غذاخوری تا یک سوم استکان برای خردسالان تجویز شده است. البته در اسهال‌های شدید همراه با تب، درد شدید و در کودکان زیر سه سال، مراجعه به پزشک ضروری است.

بخور ضد سرخک

با گرم‌شدن هوا فصل بیماری‌هایی مانند آبله‌مرغان و سرخک نیز از راه می‌رسد. برای درمان این بیماری‌ها می‌توانید از خاکشیر استفاده کنید که حرارت درونی بدن را کم می‌کند و درمان خارش برون‌ریزی‌های پوستی است. روزی سه تا چهار لیوان خاکشیر بنوشید و اگر می‌توانید بدن‌تان را با کمک دانه‌های سرخ‌رنگ خاکشیر بخور دهید. برای این کار می‌توانید از یک منقل کوچک یا اسفند دودکن استفاده کنید. خاکشیر را روی حرارت قرار دهید و با دودی که از آن به‌دست می‌آید، بدن را بخور دهید. این کار به کاهش سوزش، خارش و التهاب بیماری کمک می‌کند.

خاکشیر یک ملین گیاهی

دو تا سه قاشق غذاخوری خاکشیر را با آب جوش مخلوط کنید. در این حالت خاکشیر لینت بیشتری پیدا کرده و به عنوان دارویی ضد سودا و ضد بلغم عمل می‌کند. خاکشیر را ۱۵ دقیقه با مقداری نبات وآب بجوشانید تا تلخی آن گرفته شود. در این حالت، خاکشیر کیفیتی پیدا می‌کند که برای بیماری‌های عفونی معده و دستگاه گوارش (بخصوص درمان هلیکوباکتر پیلوری) یک ضدعفونی کننده قوی است، هم چنین معده را تقویت می‌کند.

خاکشیر بهترین منضج

مخلوط خاکشیر با سکنجبین و آب سرد بهترین منضج است. خاکشیر را بشویید و سپس به ترکیب سکنجبین و آب سرد اضافه کنید. این ترکیب دفع کننده‌ی صفرای کبد است. خاکشیر با شربت آبلیمو داروی ضد صفراست.خاکشیر با آب هندوانه نیز ضد صفرای خوبی است.

خاکشیر، کاهنده قند خون

خاکشیر را پودر و با آب جوش مخلوط کنید. اگر می‌خواهیم قند خون را کاهش دهید نباید آن را شیرین کنید.

درمان عفونت‌های زنان

خاکشیر خاصیت ضدعفونی کننده دارد. می‌توانید آن را بسوزانید و از دود حاصل از آن به صورت موضعی برای ضدعفونی و همچنین تسکین درد دندان استفاده کنید. جوشانده‌ی خاکشیر برای رفع ترشحات زنانگی مفید است.

نسخه‌های شفابخش

– التیام دهنده‌ی زخم و جراحات است.

– ادرارآور و تب بر است.

– برای دفع کرم مفید است.

– سرخک و مخملک را دوا می‌کند و خنک کننده است.

– صدا را باز می‌کند.

– از گل‌ها و برگ‌های گیاه می‌توان برای رفع بیماری ناشی از کمبود ویتامین C استفاده کرد.