آن‌چه باید در مورد گروه خونی‌تان بدانید

آن‌چه باید در مورد گروه خونی‌تان بدانید

هر گروه خونی ویژگی‌های جسمی و رفتاری خود را دارند و البته که برای حفظ سلامتی باید رژیم غذایی مناسب با خود را نیز داشته باشند.

گروه خونی O

گروه خون O، فراوان‌ترین و قدیمی‌ترین گروه خونی بین افراد است. غذاهای حیوانی مثل گوشت و لبنیات باعث افزایش سوخت‌ و ساز بدن افراد دارای گروه خونی O می‌شود. همچنین سیستم بدن آن‌ها، چربی‌ها را راحت‌تر می‌سوزاند.

خوراکی‌های مفید: انواع گوشت‌ها مثل گوشت گوساله، بره و گاو برای این افراد بسیار مفید است. آن‌ها می‌توانند از غذاهای دریایی مثل ماهی و میگو هم به وفور استفاده کنند. سبزی‌ها و میوه‌های مفید برای صاحبان گروه خونی O عبارتند از کلم بروکلی، اسفناج، پیاز قرمز، انواع فلفل، کلم قمری، کدو تنبل، جعفری، تره‌فرنگی، زیتون و کلم پیچ. بهتر است آن‌ها نمک ید‌دار هم مصرف کنند.

خوراکی‌های مضر: بهتر است این افراد غلات صبحانه را که از گندم درست می‌شود مصرف نکنند. افراد داراي اين گروه خوني باید سویا و انواع دیگر لوبیا را هم با احتیاط مصرف کنند. روغن بادام‌ زمینی و روغن زیتون هم برای‌شان خوب نیست. لازم است سبزیجاتی مثل کلم سفید و قرمز، گل کلم، کلم بروکسل و انواع قارچ را هم با احتیاط مصرف کنند.

گروه خونی A

مصرف غذاهای حیوانی، سوخت و ساز بدن افراد دارای گروه خونی A را کاهش و مصرف سبزی‌ها، آن را افزایش می‌دهد. آن‌ها به سختی می‌توانند چربی‌ها و پروتیین‌های حیوانی را هضم کنند و بهتر است بیشتر سبزی، سویا و غذاهای دریایی مصرف کنند.

خوراکی‌های مفید: بهترین گوشت برای این افراد، ماهی است. ماهی حتی از بقیه‌ی غذاهای دریایی برای‌شان بهتر است. آن‌ها می‌توانند سبزیجات و میوه‌ها را هم به راحتی مصرف کنند. البته چند نوع از سبزیجات و میوه‌ها برای آن‌ها مضر است که باید به آن توجه کنند. این افراد می‌توانند سویا را جایگزین گوشت قرار دهند. در مورد مصرف روغن هم به آن‌ها توصیه می‌شود به جای روغن‌های حیوانی از روغن‌های گیاهی استفاده کنند.

خوراکی‌های مضر: بین سبزیجات مصرف بادمجان و قارچ به این افراد توصیه نمی‌شود. بین میوه‌ها هم بهتر است نارنگی، طالبی و خربزه را مصرف نکنند. گوشت‌های قرمز، لبنیاتی مثل پنیر و نان گندم هم برای‌شان خوب نیست.

گروه خونی B

سیستم بدنی افراد دارای گروه خونی B متعادل و سازگار است و دستگاه گوارش‌شان به تبعیت از آن، قوی و انعطاف‌پذیر است. خوردن غذاهایی خالص شامل گوشت، سبزیجات و غلات برای آن‌ها مناسب است، اما باید از خوردن غذاهای فرآوری‌شده مثل سوسیس اجتناب کنند.

خوراکی‌های مفید: بین گوشت‌ها، آن‌ها می‌توانند به راحتی جگر را هضم کنند. باقی گوشت‌ها هم اگر ادویه‌ی کمی داشته باشند برای‌شان مفید است. آن‌ها می‌تواند غذاهای دریایی را به راحتی مصرف کنند. مصرف محصولات لبنی هم برای‌شان مشکلی ایجاد نمی‌کند. از بین سبزیجات هویج، کلم بروکسل (کلم فندقی)، گل‌کلم، انواع فلفل، چغندر و بادمجان برای‌شان بسیار مفید است.

خوراکی‌های مضر: این افراد بهتر است گوشت مرغ و پرندگان دیگر را با احتیاط مصرف کنند. آن‌ها با گوشت قرمز سازگاری بهتری دارند. این افراد نمی‌توانند آجیل را به خوبی هضم کنند. دانه‌ی سویا هم برای‌شان خوب نیست. بین سبزی‌ها بهتر است در مصرف کدو تنبل، انواع زیتون، ریواس و بین میوه‌ها در مصرف نارگیل احتیاط کنند.

گروه خونی AB

هنوز حقایق زیادی درباره‌ی این افراد کشف نشده و آن‌ها را «گروه خونی معما» می‌نامند. این افراد مثل افراد دارای گروه خونی A، اسید معده‌ی کمی دارند و مثل افراد دارای گروه خونی B با مصرف گوشت سازگارند.

خوراکی‌های مفید: بهترین منبع پروتیین برای آن‌ها انواع لوبیاست. می‌توانند گوشت مرغ و پرندگان دیگر را هم به راحتی مصرف کنند. گوشت ماهی هم برای‌شان خوب است. بدن آن‌ها پروتیین‌های گیاهی مثل توفو را هم به خوبی می‌پذیرد. علاوه ‌بر این، سبزیجات سبز رنگ مثل کاهو و اسفناج، انواع ماست‌ها و پنیرها، پاستا و آناناس هم برای آن‌ها مفید است.

خوراکی‌های مضر: بین غذاهای دریایی، آن‌ها باید در مصرف میگو احتیاط کنند. بین لبنیات هم بهتر است کره و شیر را مصرف نکنند. بین سبزیجات انواع فلفل، تربچه و بین میوه‌ها، موز و گلابی برای‌شان خوب نیست. بهتر است آن‌ها نان دیگری را جایگزین نان گندم کنند.