ماه: اردیبهشت ۱۳۹۸

دمنوش زعفران

دمنوش زعفران

زعفران گیاهی است پایا از خانواده‌ی زنبق، با ارتقاع تقریبا ۱۰ تا ۳۰ سانتی‌متر که دارای برگ‌های بلند و سبز تیره است. ساقه‌ی زیرزمینی آن از دو پیاز تشکیل می‌شود. این پیاز، سخت، مدور، گوشت‌دار و پوشیده از غشاهای نازک قهوه‌ای رنگ است. گل‌های زعفران ارغوانی، منظم و شامل لوله‌ای دراز است که به سه گلبرگ و کاسبرگ منتهی می‌شود.

نوشیدنی‌های مناسب ویژه ماه رمضان

نوشیدنی‌های مناسب ویژه ماه رمضان

کارشناسان تغذیه با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان به روزه‌داران توصیه می‌کنند، نوشیدنی‌های مخصوص ماه رمضان را مصرف کنند. مانند شربت آبلیمو، خاکشیر، تخم شربتی، کاسنی، سکنجبین و بیدمشک می‌تواند به کاهش تشنگی و عطش در ماه مبارک رمضان کمک کند.
روزه‌داری در فصل گرما باعث کم‌آبی بدن می‌شود. کم‌آبی بدن مهم‌ترین عاملی است که می‌تواند برای روزه‌داران باعث مشکلات زیادی شود و حتی جان فرد را به خطر اندازد.

تدابیر رفع بوی بد دهان در ماه رمضان بی‌دغدغه لب به سخن گشایید

تدابیر رفع بوی بد دهان در ماه رمضان بی‌دغدغه لب به سخن گشایید

بویی که در ماه مبارک رمضان از دهان خارج می‌شود، به دلیل نخوردن غذا است. هنگام نخوردن غذا، بدن برای تولید انرژی به ذخایر چربی روی می‌آورد و طی سوختن چربی‌ها در کبد، کتون‌ها تولید شده که باعث ایجاد این بو می‌شوند. در روزهای اول ماه مبارک رمضان، به دلیل این که کبد آمادگی کافی برای سوزاندن مقدار زیادی چربی ندارد، این بو بیشتر است؛ اما به تدریج که توانایی کبد برای این کار بیشتر می‌شود، مقدار کتون تولید شده کم می‌شود.

تغذیه‌ی صحیح از نگاه یک کارشناس بشقاب‌تان را عوض نکنید، غذای‌تان را عوض کنید

تغذیه‌ی صحیح از نگاه یک کارشناس بشقاب‌تان را عوض نکنید، غذای‌تان را عوض کنید

در شماره‌های قبل در مورد فلسفه‌ی خام‌گیاهخواری، نوع تغذیه، فواید آن و دلایل بیماری از منظر متخصصین این نوع تغذیه صحبت شد.
در این قسمت کمی تخصصی‌تر به این مسئله می‌پردازیم و کمی به خوراک عام جامعه و مشکلاتی که این نوع خوراک ایجاد کرده که متاسفانه از طرف ارگان‌های ذی‌ربط هم تایید و سیب سلامت یا استاندارد گرفته‌اند، صحبت خواهیم کرد.
در ابتدا خوب است یک سوال داشته باشیم. اولین خام‌گیاهخوار در دنیا چه کسی بوده است؟ خیلی سخت نیست!