ماه: مهر ۱۳۹۶

هیپنوتیزم چگونه عمل می‌کند؟

هیپنوتیزم چگونه عمل می‌کند؟

هیپنوتیزم ابزار موثری در درمان بسیاری از اختلالات است، اما دلیل این اثربخشی چیست؟ چرا مثلا می‌توان برخی از انواع فوبیا را در یک یا چند جلسه‌ی هیپنوتیزمی درمان کرد، درحالی‌که درمان آن به شیوه‌های دیگر گاهی تا سال‌ها به طول می‌انجامد؟ چرا می‌شود با هیپنوتیزم سیگار را برای همیشه ترک کرد یا اضافه‌وزن را از بین برد؟ چه چیزی هیپنوتیزم را از سایر شیوه‌های درمانی متمایز می‌کند؟
برای درک چگونگی عملکرد هیپنوتیزم لازم است اول کارکرد ذهن را درک کنید.

علم هومیوپاتی

در شماره‌ی قبل به شرح کلیاتی درباره‌ی علم هومیوپاتی پرداختیم و در انتهای مطلب به این موضوع اشاره داشتیم که هاریسون در کتاب طب داخلی خود به تاثیر عمیق فاکتورهای فرد میزبان در فرایند عفونت تاکید بسیاری داشته و بیان کرده که در عصر جدید درمان ،علم پزشکی به شیوه‌ای می‌تواند فاکتورهای فرد میزبان را در تاثیرگذاری روی عفونت کنترل کند.این فاکتورهای میزبان که به فردیت شخص برمی‌گرددهمان چیزیست که هومیوپاتی به آن نیروی حیاتی می‌گوید.

هر میخکی دارو نیست!

هر میخکی دارو نیست!

در همه‌ی زبان‌های دنیا در مورد برخی نام‌های گیاهی تشابهاتی دیده می‌شود که گاهی گیاهان کاملا متفاوت از لحاظ ریخت‌شناسی، سیستماتیک و ترکیبات شیمیایی با یک نام یا نام‌هایی بسیار مشابه خوانده می‌شوند. زبان فارسی نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این مقاله سعی شده انواع گونه‌های گیاهی که به آنها نام میخک گفته می‌شود به صورت اجمالی مورد بررسی قرار گیرند و تنها گونه‌ی دارویی و اصلی میخک با شرح و توضیحات آورده شود.

بیماری‌‌های پاییزه‌ و چند و چون‌‌های آن

بیماری‌‌های پاییزه‌ و چند و چون‌‌های آن

در طب سنتی بروز و شیوع بیماری‌ها، ارتباطی وثیق با طبیعت دارد. زیرا طب سنتی‌ایرانی طبی کلنگر است و آدمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تحت تاثیر تغییرات محیطی قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد. طبیعت مانند انسان دارای مزاج است. مزاج‌های چهارگانه‌ی فصول، روندی منظم و تکرار شونده است. پیش از‌اینکه وارد بحث بیماری‌‌های پاییزه شویم لازم است نگاهی به موضوع حلقه‌ی حیات داشته باشیم.

حجامت و درمان نازایی

حجامت و درمان نازایی

دکترحمیدالله افراسیابیان؛متخصص طب سنتی
یکی از کاربردهای مهم حجامت‌های تخصصی برای درمان بیماری‌های زنان است. بنا به تئوری طب سنتی ایران، انجام حجامت در طرف مقابل عضو بیمار می‌تواند موجب حرکت خلط و پاکسازی عضو و درمان آن شود. در اختلالات رحمی مانند نامنظمی کارکرد رحم و افزایش غیرطبیعی رطوبت یا ریزش اخلاط بیماری زا که با نازایی در زنان نیز می‌تواند همراه شود به جز دستورات جامع درمانی، حجامت نیز در برنامه‌ی درمان گنجانده می‌شود.

پوکی استخوان و راه‌های درمان آن از دیدگاه طبی سنتی

پوکی استخوان و راه‌های درمان آن از دیدگاه طبی سنتی

در این بحث سعی داریم کمی درباره‌ی ناهنجاری پوکی استخوان توضیحاتی بدهیم.در این اختلال استخوان‌ها ضعیف می‌شوند و خطر شکستگی‌های غیرقابل توجیه افزایش می‌یابد. عواقب جدی می‌تواند در اثر برخی از این شکستگی‌ها ایجاد شود

مکملهای گیاهی متفورمین

مکملهای گیاهی متفورمین

متفورمین یک داروی خوراکی است که در درمان دیابت شیرین نوع ۲* ،سندروم تخمدان پلی کیستیک،تنبلی تخمدان و تنظیم قاعدگی بهکار میرود.اما این دارو علی رغم تسهیل روند درمان،عوارضی مانند کاهش شدید قند خون، بیاشتهایی، تهوع، استفراغ، نفخ، تولید گاز بیش از حد در رودهها، اسهال، خستگی، دردهای عضلانی، تنگی نفس، خواب آلودگی و معده درد را به همراه دارد.

کف پا ، اتاق فرمان سلامتی

کف پا ، اتاق فرمان سلامتی

سیستم‌های بدن ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. هریک از سیستم‌های بدن درنواحی خاصی از پاها ودست ها عمل می‌کند. درکل همان‌طورکه دربدن ازسربه پایین پیش می‌روید با ارتباط مناطق فشار ازنوک انگشتان تا پاشنه‌ی پا ویا کف دست روبه‌رو می‌شوید. بنابراین نواحی بازتاب مغز وسر دراطراف انگشتان بزرگ پا یافت می‌شود.