ماه: مرداد ۱۳۹۶

تابستانی خنک با دمنوش‌های گیاهی

تابستانی خنک با دمنوش‌های گیاهی

فصل تابستان فصل گرماست و بسیاری از انسان‌ها در این فصل دچار گرما‌زدگی یا گرگرفتگی می‌شوند‌. یکی از راه‌های خنک کردن، مصرف نوشیدنی‌های خنک‌کننده است که دمای بدن را پایین می‌آورند‌. خنک کردن بدن از طریق مصرف غذاهای خوراکی نیز امکان‌پذیر است‌. بر طبق یافته‌های طب سنتی چین‌، برخی از چای‌ها و گیاهان خاصیت خنک‌کنندگی دارند. آن‌ها حرارت درونی را پایین می‌آورند، برای خنک کردن بدن در تابستان مفید هستند و التهاب بدن را هم کاهش می‌دهند. در ادامه به برخی از این خنک‌کننده‌ها اشاره می‌کنیم.

یک زندگی شیرین همراه با جوش شیرین

یک زندگی شیرین همراه با جوش شیرین

جوش شیرین یا همان بی كربنات سدیم دارای كاربردهای خلاقانه بسیاریست كه به طور اجمالی می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.البته نکته‌ی شایان ذکر آنست که دراین موارد سعی برآن بوده تا به مواردی اشاره شود که بیشتر جنبه‌ی اورژانس داشته و می‌تواند به درمان سریع یک درد یا بیماری یا پدیده‌ای نامطلوب کمک شود:

تلطیف فضای خانه با رایحه‌ی دلپذیر اسطوخودوس

تلطیف فضای خانه با رایحه‌ی دلپذیر اسطوخودوس

زندگی شهری و خستگی ناشی از انواع آلودگی‏های محیطی به همراه بسیاری عوامل دیگر سبب افزایش حالاتی همچون خستگی، اضطراب و گاهی اوقات پرخاشگری شده است. در این شرایط هر روز تغییر سبک زندگی، ما را بیشتر و بیشتر از طبیعت دور می‏کند. ما برای درمان دردهای روانی و ذهنی رفتن به سراغ روانشناسان و درمانگران و خوردن انواع قرص‏های ویتامین را تجربه می‏کنیم غافل از اینکه طبیعت گیاهانی را به ما می‏بخشد که هم درمان دردهای روح و جسم ما هستند و هم محیط خانه‏مان را دلپذیر و جذاب می‏کنند.

سیاهرگهایی که زندگی را سیاه می‌کنند

سیاهرگهایی که زندگی را سیاه می‌کنند

واریس نوعی اتساع غیرعادی و پیچخوردگی وریدهای سطحی است که به دلیل گردش خون غیرعادی در اندامها ایجاد میشود. این عارضه میتواند علل مختلفی داشته باشد و معمولا در اندامهای تحتانی شایع است، اما به ندرت در نقاط دیگر هم دیده میشود. بهطور کلی علت ایجاد واریس، نارسایی دریچههای لانه کبوتری در اندامهای تحتانی است که این نارسایی خود به دلایل مختلفی ایجاد میشود. ایستادنهای طولانیمدت به صورت بیحرکت و ثابت در یک مکان مهمترین و شایعترین علت ایجاد واریس است

بیماری پزوریازیس چیست؟

بیماری پزوریازیس چیست؟

ريشه‌ی لغت پزوريازيس از يك كلمه‌ی يوناني به معناي خارش است. اين بيماري يك بيماري شايع پوستي است كه لزوماً با خار‌ش همراه نبوده و با پلاك‌هاي قرمزرنگ همراه با پوسته ريزي مشخص می‌شود.پسوريازيس اشكال گوناگون با شدت‌هاي متفاوت داشته و مسري هم نیست.

طب سنتی برای سردرد چه راه حلی  دارد؟

طب سنتی برای سردرد چه راه حلی دارد؟

میگرن، نوعی اختلال سردرد است که با ترکیب متنوعی از تغییرات عصبی و گوارشی مشخص میشود. درد میگرن اغلب اوقات به صورت درد ضربان دار یک طرفه است که ابتدا خفیف است وکم کم شدید میشود. دردهای میگرنی در همه‌ی موارد با بیاشتهایی و تهوع و گاهی اوقات با استفراغ همراه هستند.

کاهش اورژانسی فشارخون بالا با نسخه‌های طب سنتی

کاهش اورژانسی فشارخون بالا با نسخه‌های طب سنتی

از دیدگاه طب سنتی پیش از درمان فشار خون باید در ابتدا علت آن رفع شود؛زیرا یکی از مهم‌ترین دلایل بروز این عارضه تجمع مواد دم بلغم ( مواد زائد یا خلط در بدن) است؛ بنابراین افزایش فشار خون در مزاج‌های بلغم و چاق بیشتر به چشم می‌خورد.

مزاج خود را تشخیص دهید

مزاج خود را تشخیص دهید

شناسایی طبع یا مزاج انسان از جمله مباحثی است که نه تنها در طب سنتی ایران بلکه در سایر طب‌های سنتی جهان مثل طب سنتی چینی، رومی، یونانی و هندی نیز دیده می‌شود. از این‌رو، شناسایی مزاج و پرداختن به آن در طول زندگی یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین شیوه‌ها برای حفظ سلامت، تندرستی و نشاط عمومی بدن است. شناسایی ویژگی‌های بدنی و پرداختن به آن‌ها، نقش بزرگی در عملکرد صحیح و مناسب اندام‌ها و اعضای درونی بدن از قبیل مغز، دستگاه اعصاب، دستگاه گوارش، کلیه‌ها و دیگر اعضای بدن دارد. مصرف مواد غذایی مناسب و همسو با مزاج و طبع افراد کمک می‌کند تا ما در زندگی کمتر با اختلال‌ها، بیماری‌ها و تنش‌های جسمی و روحی روبه‌رو شویم و در مقایسه با افراد دیگر سلامت بیشتری داشته باشیم.

علایم مزاج‌های چهارگانه

علایم مزاج‌های چهارگانه

ویژگی‌های شخصیتی انواع مزاج‌ها در طب سنتی صفرا، مزاج گرم و خشک صفراوی مزاج‌ها رفتارهای تند و تیزی دارند و در تمام اعمال و رفتار سرعت عمل بالایی نشان می‌دهند. این افراد حتی در سخن گفتن هم سرعت بالایی دارند و پیوسته صحبت می‌کنند. از دیگر ویژگی‌های روحی- روانی افراد صفراوی مزاج این است که […]