ماه: خرداد ۱۳۹۶

از گون چه می‌دانید؟

از گون چه می‌دانید؟

گون گیاهی چند ساله و بوته مانند از خانواده‌ی نخود‌ است. ساقه‌های چوبی آن به رنگ بنفش تیره ‌با برگ‌هایی مرکب از برگچه‌های متقابل به تعداد ۱۱ تا ۳۰جفت است. گونه های مختلف گون که کتیرا از آن ها تولید می شود دارای گل هایی به رنگ های صورتی، قرمز، آبی، بنفش، زرد یا سفید هستند. گل ها به صورت مجتمع، خوشه یا سنبله مانند بوده و گاهی در محور ساقه قرار دارند.

والک؛ سبزی فصل بهار

والک؛ سبزی فصل بهار

والک نوعی سبزی کوهی است که از هزاران سال پیش تاکنون به عنوان گیاهی شگفت انگیز معروف بوده است؛ زیرا خواص درمانی فراوانی دارد. این گیاه تنها در فصل بهار می‌روید و شبیه سیر با خواص مشابه است. اما نکته این جاست که امروزه کمتر کسی با خواص مفید این گیاه آشناست.

روغن جوجوبا، دوست پوست شما

روغن جوجوبا، دوست پوست شما

شاید تا به حال اسم روغن جوجوبا را نشنیده باشید و با خواص درمانی آن آشنا نباشید اما باید بدانبد این روغن گیاهی یکی از شگفت انگیزترین روغن های طبیعی با خواص دارویی موثر به خصوص در زیبایی پوست و موست.

یک بیماری نگران‌کننده…

یک بیماری نگران‌کننده…

یکی از مشکلات جسمی که متاسفانه در جامعه‌ی امروزی شیوع پیدا کرده، ورم غدد لنفاوی و بروز توده‌های زیر بغل است. این توده‌ها نتیجه‌ی رشد بافت غیر طبیعی هستند و می‌توانند نشانه‌ی یک بیماری جدی (مانند سرطان سینه) باشند، با این حال اگر این روزها به طور ناگهانی توده‌ای را زیر بغل‌تان لمس کردید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید، اما نگران نشوید! بیشتر توده‌های زیر بغل بی‌ضرر هستند، اما هر نوع توده‌ی غیر معمول و سفت باید توسط پزشک با دقت معاینه شود. ورم غدد لنفاوی زیر بغل به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود و اگر ناشی از بیماری خاصی نباشد، می‌توان شدت درد آن را با نسخه‌های طب سنتی کاهش داد.

تقویت حافظه با گیاهان دارویی

تقویت حافظه با گیاهان دارویی

خرداد ماه زمان شروع امتحان‌های مدرسه و دانشگاه است، این درحالی است که دانش‌آموزان و دانشجویان بسیاری به دلایل مختلف دچار ضعف حافظه و کاهش انرژی برای درس خواندن می‌شوند. از نظر طب سنتی ایران، طبیعت گرم برخی از گیاهان دارویی کمک زیادی به تحریک مغز و قوای فکری می‌کند، بنابراین اگر می‌خواهید فرزند شما روزهای امتحان را با موفقیت بگذراند با ما همراه باشید

تدابیر روزه‌داری در طب سنتی ایران

تدابیر روزه‌داری در طب سنتی ایران

روزه گرفتن در روزهای گرم و بلند تابستان کمی با فصل‌های دیگر فرق دارد. زود تشنه می‌شوید و اگر شاغل باشید در طول روز با کاهش میزان انرژی و فعالیت‌های جسمی روبه رو می شوید. روزه عبادت و تمرینی برای تحمل سختی‌هاست و اگر نکات روزه‌داری را خوب به کار نبرید روزهای سختی را پشت‌سر خواهید گذاشت. پس اگر می‌خواهید ماه رمضان را با سلامت کامل پشت‌سر بگذارید، راه‌های مفیدی را برای سلامت شما در این ماه پیشنهاد می‌کنیم.

جوش‌های پوستی در ایام روزه‌داری

جوش‌های پوستی در ایام روزه‌داری

در ماه مبارک رمضان برخی از افراد دچار جوش‌های پوستی به خصوص در ناحیه‌ی صورت می‌شوند. بروز این جوش‌های مقطعی دلایلی دارد که ابتدا باید آن را بیابید، سپس با کمک توصیه‌های طب سنتی آن‌ها را رفع کنید.

با طب سنتی از نوزادتان مراقبت کنید

با طب سنتی از نوزادتان مراقبت کنید

در منابع طب سنتی آمده است که مراقبت‌های ویژه‌ی بدو تولد در حفظ سلامت نوزاد بهخصوص در ماه‌های اول بسیار موثر است. در گذشته که بسیاری از زایمان‌ها در خانه انجام می‌شد، این تدابیر حفظ سلامتی بسیار مورد توجه بود، اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی به فراموشی سپرده شده‌اند. تدابیر مراقبت از نوزادان در طب سنتی ایران به چند دوره تقسیم می‌شود. در این جا شما را با نکته‌های مراقبت از تولد تا چهار ماهگی آشنا می‌کنیم.

سقز، شیره دارویی

سقز، شیره دارویی

در منابع طب سنتی آمده است، اوایل فصل پاییز در تنه‌ی درخت بنه (پسته وحشی) شکافی ایجاد شده و صمغی به رنگ سبز روشن و چسبناک از آن خارج می‌شود. این صمغ یا شیره‌ی‌ غلیظ را در فارسی سقز می‌گویند که خواص درمانی و صنعتی بسیاری دارد. درخت سقز به ارتفاع ۲ تا ۷ متر می‌رسد و اغلب در مناطق کوهستانی استان‌های کردستان، کرمانشاه، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد می‌روید. عمر درخت سقز طولانی است و در بعضی از مناطق ایران درختهایی با عمر ۱۵۰۰ سال نیز یافت می‌شود. قسمت‌های مورد استفاده‌ی درخت سقز، میوه، برگ، صمغ و گل‌های گیاه است.

آب خیار، معجزه طبیعت

آب خیار، معجزه طبیعت

درباره خواص خیار به خصوص در حفظ شادابی و طراوت پوست، بارها و بارها خوانده و شنیده‌اید، اما شاید ندانید که آب خیار نیز یک نوشیدنی پرخاصیت و مفید است و باید مصرف روزانه‌ی آن را در رژیم غذایی خود قرار دهید. در این‌جا خواص این نوشیدنی سبز رنگ را برای‌تان آورده‌ایم.