ماه: اسفند ۱۳۹۵

روغن گل یاس، پادشاه روغن‌های معطر

روغن گل یاس، پادشاه روغن‌های معطر

بهار فصل گل‌های خوشبو و زیباست که خواص درمانی فراوانی دارند و می‌توان علاوه بر لذت بردن از عطر و بوی‌شان، از فرآورده‌های مختلف آن‌ها برای حفظ تندرستی استفاده کرد. گل یاس از معطرترین گل‌هاست که از روغن آن در نسخه‌های درمانی بسیار استفاده می‌شود. با خواص این روغن گیاهی آشنا شوید.

استقبال از بهار با توصیه‌های امام رضا (ع)

استقبال از بهار با توصیه‌های امام رضا (ع)

«رساله‌ی ذهبیه» مجموعه سخنان ارزشمند علمی و پزشکی امام رضا (ع) و یکی از بهترین منابع طب اسلامی است که در آن راهکارهای حفظ تندرستی و بهداشت جسم و روح و خاصیت بسیاری از مواد غذایی و نوشیدنی‌ها آمده است.

بخور و نخورهای بهاری

بخور و نخورهای بهاری

از نظر متخصصان طب سنتی ایران، بهار بهترین و معتدل‌ترین فصل در میان فصل‌های چهارگانه است، به شرط آن که تدابیر سلامتی را با توجه به مزاج فصل و خود رعایت کنیم. مزاج فصل بهار گرم و تر است و گرما و رطوبت برای حفظ سلامتی لازم و ملزوم یکدیگرند.

شش اصل سلامتی

شش اصل سلامتی

از دیدگاه طب سنتی ایران برای پیشگیری از بیمارها و حفظ سلامت بدن باید شش اصل مهم که به «سته‌ی ضروریه» معروف هستند را رعایت کرد. توجه به این شش اصل سلامتی در فصل‌ها و آب و هوای مختلف با توجه به انواع مزاج‌ها، در حفظ تعادل بدن بسیار تاثیرگذار است و به تندرستی پایدار جسم و روح کمک می‌کند، بنابراین لازم است با ارکان «سته‌ی ضروریه» آشنا شوید.

تقویت ناخن‌ها با روش‌های خانگی

تقویت ناخن‌ها با روش‌های خانگی

ناخن‌ها بخشی از دستگاه پوششی بدن هستند که انتهای انگشتان دست و پا را محافظت می‌کنند و از کراتین (یک پروتئین درشت مولکول در مو و پوست) تشکیل شده‌اند. نکته‌ی مهم این است که ناخن‌ها نیز مانند موها آینه‌ی سلامتی بدن هستند و بروز هر مشکلی در بدن مانند بی‌خوابی، خستگی، تغذیه‌ی ناسالم و… تاثیرش را روی آن‌ها به جا می‌گذارد. پس اگر ناخن‌های‌تان می‌شکند یا ترک می‌خورد باید به دنبال علت آن در جسم خود باشید.
برخی از بیماری‌های ارثی و پوستی، کم‌خونی ناشی از فقر آهن، کاهش ویتامین‌های A، B، C، D و E و روی در بدن، آسیب‌های فیزیکی به دلیل استفاده از مواد شوینده یا ضربه‌های محکم، لاک زدن و پاک کردن مداوم با استون و افزایش سن از جمله دلایل بروز این مشکل هستند.

سس مایونزهای گیاهی

سس مایونزهای گیاهی

یکی از چاشنی‌های غذایی، سس‌ها به خصوص مایونزهای چرب هستند که شاید بسیار خوشمزه به نظر برسند، اما خاصیت زیادی ندارند و مصرف آن‌ها می‌تواند به سلامتی بدن آسیب برساند. اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید یا مبتلا به چربی خون، فشار خون بالا و اضافه وزن هستید پیشنها می‌کنیم با آغاز روزهای بهاری، شما نیز رژیم غذایی خود را تغییر دهید و از مصرف سس‌های صنعتی بپرهیزید و سس‌های مایونز گیاهی را در خانه تهیه و استفاده کنید.

آشنایی با خواص گل ماهور

آشنایی با خواص گل ماهور

گل ماهور که در طب سنتی ایران به خرگوشک معروف است و به نام‌های دُرماهى و زرماهى نیز شناخته می‌شود، گیاهی بومی آسیا، اروپا و مدیترانه است. این گیاه ۳۵۰ گونه در جهان دارد که حدود ۴۰ گونه‌ی آن در ایران است و بیشتر در دامنه‌های کوهستانی، بیشه‌زارها و علفزارهای شهرستان دامغان می‌روید. این گیاه در هر شرایط آب و هوایی رشد می‌کند و دوران گلدهی و زمان برداشت آن خرداد تا شهریور ماه است.
گل ماهور سرشار از کلسیم، کرومیم، کبالت، منیزیم، نیاسین، فسفر، سیلیکون، سدیم، ویتامین A و C است.

سلامت بدن با کنترل احساسات

سلامت بدن با کنترل احساسات

سلامت جسم و روح مکمل و لازمه‌ی یکدیگر هستند. کار بدن سوخت و ساز و تبدیل مواد غذایی به انرژی است تا عملکرد اعضای بدن به درستی انجام شود. از طرف دیگر به واسطه‌ی حواس پنج‌گانه، محرک‌های فیزیکی را دریافت می‌کند و تحت تاثیر احساس و شرایط روحی قرار می‌گیرد. این احساسات باعث ایجاد واکنش‌هایی می‌شوند که عملکرد برخی اعضای بدن را تحریک یا تضعیف می‌کنند.

اکسیرهای شفابخش دستگاه گوارش

اکسیرهای شفابخش دستگاه گوارش

دستگاه گوارش سالم، تضمین کننده‌ی‌ سلامت افراد است و اختلال در عملکرد آن بدن را از مواد مغذی محروم می‌کند و باعث تجمع مواد زائد در بدن می‌شود.
طب سنتی پیشنهاد می‌کند برای پاکسازی و سلامت دستگاه گوارش‌تان، از برخی گیاهان دارویی استفاده کنید.