دم نوش ها

دمنوش‌های گرمابخش

دمنوش‌های گرمابخش

بسیاری از ما در فصل سرما، دست و پاهای‌مان سرد و بدن‌مان دچار لرزش و کرختی می‌شود. در این وقت هیچ نوشیدنی مانند دمنوش‌های گیاهی گرمابخش، حال شما را خوب نمی‌کند. بر اساس برخی از منابع طب سنتی، سرما دلیل بروز بسیاری از بیماری‌هاست. اگر دل‌تان می‌خواهد بدون هیچ قرص و شربت شیمیایی، خستگی‌تان رفع و بدن‌تان گرم شود یا راحت بخوابید، دمنوش‌های گیاهی زیر را امتحان کنید.

دمنوش‌ها‌یی برای تسکین دردها

دمنوش‌ها‌یی برای تسکین دردها

در روزگاری که به دلایل مختلف مانند تغذیه‌ی نادرست، سبک زندگی اشتباه آلاینده‌های شیمیایی و… بیشتر افراد دچار مشکلات جسمی کوچک و بزرگ شده‌اند، باید به فکر پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها بود و نه درمان، اما اگر خدای نکرده گرفتار بیماری شدید، به جای استفاده از داروهای رنگارنگ شیمیایی و عوارضی که بعد از مصرف آن‌ها، دچارش می‌شوید، از درمان‌های طب سنتی استفاده كنید. دمنوش‌های گیاهی یکی از شیوه‌های درمانی است. در این‌جا چند دمنوش ساده و تركیبی برای تسکین دردهای روزمره به شما معرفی خواهد شد.

زیبایی با دمنوش گل‌سرخ

زیبایی با دمنوش گل‌سرخ

گل سرخ، درختچه‌ی کوچکی به ارتفاع ۶۰ سانتی‌متر تا ۵/۱ متر است. بوته‌ی آن از شرق، به خصوص ایران نشات گرفته و پس از جنگ‌های صلیبی به اروپا راه یافت. انواع متفاوتی از گل سرخ موجود است که بهترین نوع آن در ایران یافت می‌شود.

عناب، پرخاصیت ناب

عناب، پرخاصیت ناب

عناب، میوه‌ای کم مصرف اما با خواص طبی بسیار است و در مکاتب طب سنتی کشورهای مختلف جایگاه ویژه‌ای برای کمک به سلامت بدن و درمان بیماری‌ها دارد. این میوه‌ی مفید همچنین ارزش غذایی فراوانی دارد و می‌تواند به عنوان یک غذای دارویی استفاده شود. این میوه در هر منطقه‌ای دارای اسم‌های مختلفی است.
در هند و پاکستان آن را «ایناب» و در شرق آسیا آن را خرمای قرمز، خرمای چینی یا خرمای هندی می‌نامند. با خواص عناب، این میوه‌ی پرخاصیت آشنا شوید.

درمان سرماخوردگی با دمنوش‌هاي جادويي

درمان سرماخوردگی با دمنوش‌هاي جادويي

ابتلا به عفونت‌هاي ويروسي مجاري تنفسي فوقاني كه در طب سنتی با نام زکام و سرماخوردگي شناخته مي‌شود،‌ از شايع‌ترين بيماري‌هاي فصل سرماست که معمولا افراد را در روزهای سرد پاییز و زمستان مبتلا و براي چند روز، فعاليت‌هاي روزمره‌شان را مختل می‌کند.

حافظه قوی با دمنوش‌های گیاهی

حافظه قوی با دمنوش‌های گیاهی

مغز انسان توانایی شگفت‌انگیزی در یادگیری و نگهداری مسائل مختلف و… دارد، اما گاهی خستگی‌های روزمره، مشکلات جسمی و روحی و… می‌تواند موجب اختلالاتی در مغز شود و قدرت حافظه‌ی شما را کاهش دهد.
طب سنتی برای تقویت حافظه و پیشگیری از فراموشی، نوشیدن دمنوش‌ها و چای‌های گیاهی را پیشنهاد می‌کند. با ما باشید و با چند دمنوش تقویت‌کننده‌ی حافظه آشنا شوید.

چای رویبوس، بنوش!

چای رویبوس، بنوش!

برخلاف چای سفید، سبز و سیاه که همه از گیاه به دست می‌آیند، چای رویبوس از یک درختچه‌ی جارو مانند و قرمز رنگ حاصل می‌شود، به عبارت دیگر چای رویبوس از بوته‌های قرمزی در آفریقای جنوبی تهیه می‌شود و هیچ کافئینی ندارد. این چای گیاهی خواص فراوانی دارد و به دلیل سرشار بودن از آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد معدنی، گزینه‌ی بسیار سالمی برای طرفداران چای است. چای رویبوس شامل آنتی‌اکسیدان‌هایی است که بدن را از تخریب رادیکال‌های آزاد نجات می‌دهند و باعث حفظ سلامتی بدن و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرطان می‌شوند. برخی از خواص مفید چای رویبوس را برای سلامت بدن بخوانید.

یک فنجان دمنوش رزماری

یک فنجان دمنوش رزماری

اکلیل کوهی با نام عمومی رزماری، گیاهی علفی، پایا با ساقه‌ای چوبی به ارتفاع نیم یا یک متر است و برگ‌های سبز، دائمی، بسیار معطر، متقابل با کناره برگشته، باریک، دراز و نوک‌تیز دارد.
سطح فوقانی برگ آن به رنگ سبز و سطح تحتانی آن به دلیل وجود کرک‌ها، سبز مایل به سفید است.
گل‌های این گیاه کوچک و به رنگ آبی روشن است که در کنار برگ‌ها می‌روید. قسمت مورد استفاده‌ی آن، برگ و سرشاخه‌های گل‌دار آن است.
در دوره‌ی فراعنه مصر مرسوم بوده است که یک شاخه از درخت اکلیل کوهی را در قبر فرعون قرار دهند تا او سفر به عالم ارواح را با عطر این گیاه همراه سازد.

دمنوش‌های سلامتی

دمنوش‌های سلامتی

این روزها آن قدر از عوارض رنگارنگ داروهای شیمیایی گفته شده كه دیگر رغبتی برای مصرف‌شان نمانده و بسیاری از افراد سعی می‌كنند از جایگزین‌های گیاهی استفاده كنند. به همین دلیل چند دمنوش ساده و تركیبی را به شما معرفی خواهیم كرد كه به سادگی می‌توانید در خانه تهیه كنید و از خواص مفیدشان لذت ببرید.

دمنوش گشنیز

دمنوش گشنیز

گشنیز گیاهی است علفی و یک ساله، به رنگ سبز که ارتفاع آن تا ۸۰ سانتی‌متر می‌رسد. برگ‌های آن به دو شکل ظاهر می‌شود؛ آن‌هایی که در قاعده‌ی ساقه وجود دارند، به شکل دندانه‌دار و دیگری در طول ساقه که باریک و نخی شکل هستند. گشنیز از لحاظ شکل ظاهری شباهت زیادی با جعفری دارد.
قسمت مورد استفاده‌ی این گیاه، ساقه، برگ و میوه‌ی آن است. میوه‌ی گشنیز گرد و به رنگ زرد است.
گشنیز، بومی مناطق مختلف ایران است و در جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا نیز کشت می‌شود و جزو سبزیجات خوردنی است.
این گیاه سرشار از انواع ویتامین‌ها به ویژه A و C است.