دم نوش ها

دمنوش ترخون جرعه‌ای سلامتی

دمنوش ترخون جرعه‌ای سلامتی

ترخون یا تلخون گیاهی علفی، پایا و چند ساله است که ارتفاع آن به ۶۰ سانتی‌متر نیز می‌رسد. این گیاه برگ‌های سبزرنگ بلند، باریک و ضعیفی دارد.
ترخون از خانواده‏ی آفتاب‌گردان‌‏هاست. گل‌‏های این گیاه زرد رنگ هستند که در فواصل تیر تا مهر ماه شکوفه می‌‏دهند.

دمنوش زعفران

دمنوش زعفران

زعفران گیاهی است پایا از خانواده‌ی زنبق، با ارتقاع تقریبا ۱۰ تا ۳۰ سانتی‌متر که دارای برگ‌های بلند و سبز تیره است. ساقه‌ی زیرزمینی آن از دو پیاز تشکیل می‌شود. این پیاز، سخت، مدور، گوشت‌دار و پوشیده از غشاهای نازک قهوه‌ای رنگ است. گل‌های زعفران ارغوانی، منظم و شامل لوله‌ای دراز است که به سه گلبرگ و کاسبرگ منتهی می‌شود.

بنوشید و آرام شوید

بنوشید و آرام شوید

بابونه گیاهی دائمی و کوچک به ارتفاع تقریبا ۳۰ سانتی‌متر است و با بویی معطر که در چمنزارها و اراضی شنی می‌روید. ساقه‌ی آن به رنگ سبز مایل به سفید، برگ‌های آن کوچک، متناوب و دارای بریدگی‌های باریک و نامنظم و پوشیده از کرک است. گل‌های آن مجتمع در یک طبق هستند که در تابستان به شکل منفرد و در انتهای ساقه گل‌دهنده ظاهر می‌شوند. در هر طبق، گل‌های سفید در اطراف و گل‌های زرد در قسمت وسط قرار دارند. بابونه از قدیم برای درمان بیماری‌های مختلفی استفاده می‌شده است.

باورهای درســــت و غلط در مـورد جوشـانده‌ها

باورهای درســــت و غلط در مـورد جوشـانده‌ها

در سال‌هاي اخير، رويکرد مردم به مصرف داروها و فرآورده‌هاي گياهي، بيشتر از پيش شده است که مي‌تواند به دليل استاندارد شدن نحوه‌ي تهيه‌ي اين داروها و همچنين اطلاع‌رساني کامل‌تر درباره‌ي فوايد آنها باشد.

رمضان شما را تشنه نمی‌کند،با این نوشیدنی‌ها

رمضان شما را تشنه نمی‌کند،با این نوشیدنی‌ها

با هم‌زمان شدن ‌ماه‌ رمضان و فصل گرما ممکن است روزه‌ داران احساس تشنگی بیشتری کنند. بسیاری از ما سعی می‌كنیم پس از افطار تشنگی خود را با نوشیدن آب خنك، چای، نوشیدنی‌های گازدار یا آب‌میوه‌های مصنوعی رفع كنیم. اما آیا این مواد برای جبران كم‌آبی بدن كه در این ایام از اهمیت بالایی برخوردار است مناسبند؟

چای سبز سوخت و ساز چربی‌ها را افزایش می‌دهد

چای سبز سوخت و ساز چربی‌ها را افزایش می‌دهد

چای قدیمی‌ترین نوشیدنی است که قرن‌ها پیش در کشورهای چین، ژاپن، هند، سریلانکا و سایر نقاط دیگر آسیا مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه چای در تمام جهان به عنوان نوشیدنی طراوت‌بخش و آرام‌کننده مصرف می‌شود

این چند جوشانده را بشناسید و بخورید

این چند جوشانده را بشناسید و بخورید

دم کرده‌ی چاي گياهي را معمولا به وسيله‌ی ريختن يک قاشق مرباخوري از گياه در يک فنجان آب جوشان و سپس زمان دادن به آن برای آن‌که دم بکشد، تهیه می‌کنند. زمانی لازم برای دم کشیدن گیاه از ۵ دقیقه الی بیست دقیقه است. در صورتي که گياه تازه باشد ممکن است به مقدار بيشتري از آن نياز داشته باشيد و يا اگر گياه بسيار خشک باشد به مقدار کمتري زمان احتیاج دارید. مي‌توان در صورت لزوم از عسل يا قند براي شيرين کردن آن استفاده کرد.

زمان مناسب برای نوشیدن چای

زمان مناسب برای نوشیدن چای

در طب سنتی مانند طب جدید تعادل در مصرف مواد غذایی بسیار حائز اهمیت است. مانند خیلی از مواد غذایی، اگر چای سیاه را به درستی مصرف نکنیم مشکلات فراوانی را برای بخش‌های مختلف بدن به وجود خواهد آورد.

شربت سرماخوردگی “بالنگو” را در خانه بسازید

شربت سرماخوردگی “بالنگو” را در خانه بسازید

این روزها که سرمای و آلودگی هوا و دیگر شرایط محیطی دست به دست هم داده و شرایط را برای ابتلا و بروز بیماری سرماخوردگی فراهم آورده است یکی از راه‌هایی که می‌توان با آن بدن خود را از آسیب مصون داشت پناه بردن به درمان‌ با داروهای گیاهی‌ است

دم‌نوش‌های گرم برای روزهای سرد

دم‌نوش‌های گرم برای روزهای سرد

کم کم صدای پای زمستان دارد از راه می‌رسد و سوغاتی‌های بعضا نه چندان شیرینش را با خود به همراه می‌آورد . سوغات سفر زمستان گاه امراضیست که بعضا آدم را از پا در می‌آورد. اما طب سنتی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها پیشنهاداتی دارد تا بتوانیم زمستانی بی دردسر را از سر بگذرانیم. در این مطلب چند دمنوش ساده معرفی می‌کنیم که هم سرحالتان می‌آورند، هم سرماخوردگی و آنفولانزا را از شما دور می‌کنند و هم اینکه به شما انرژی بیشتری می‌دهند.