مزاج شناسی

غذاهای مفید و مضر برای مزاج‌های گوناگون

غذاهای مفید و مضر برای مزاج‌های گوناگون

در طب سنتی، ظهور علایم بیماری در اثر به هم خوردن تعادل اخلاط چهارگانه (صفرا، سودا، بلغم و خون) رخ می‌دهد. این چهار خلط باید در بدن به میزان متعادل و طبیعی وجود داشته باشند، در غیر این صورت مضر هستند.

شناخت خلط بلغم وعوارض غلبه‌ی بلغم بر بدن

شناخت خلط بلغم وعوارض غلبه‌ی بلغم بر بدن

بلغم خلطی است سرد و‌تر مطابق فصل زمستان و آب در طبیعت است که در اثر خوردن برخی غذاها از جمله سردی بخش‌ها و همچنین افعال از جمله خواب زیاد افزایش می‌یابد که موجب چاقی و سستی و روشنی پوست و ضعف حافظه و بی میلی و ناتوانی جنسی و خواب زیاد و ضعف هاضمه و پرخوری و محافظه کار بودن و عمق اندیشه و … می‌شوند

برای بارداری مناسب باید مزاج‌ همسران به هم نزدیک شد

برای بارداری مناسب باید مزاج‌ همسران به هم نزدیک شد

ابن‌سینا معتقد است که برای داشتن یک فرزند سالم باید پیش از بارداری برنامه‌ریزی کرد. این برنامه‌ریزی هم در حوزه‌ی تغذیه و هم در دیگر زمینه‌های روانشناختی باید صورت بگیرد تا زوجین با آمادگی کامل اقدام به داشتن فرزند بنمایند.اعتدال میان مزاج زن و مرد از مهم‌ترین این پیش‌برنامه‌هاست

گرم مزاج‌ها در بهار چه کنند

گرم مزاج‌ها در بهار چه کنند

دم(خون) یکی از مواد چهارگانه در ساختمان بدن انسان است که مواد غذایی مورد نیاز سلول‌های بدن را تأمین می‌کند، غذاهای سرد و تر برای زیر‌ و رو شدن اخلاط در فصل بهار مناسب می‌باشد؛ چاقی، پرخونی، پری‌رگ‌ها ونبض، سردرد وسنگینی سر، سرخی چشم‌ها، صورت و بدن، زیاد شدن خواب، احساس کسالت و خمیازه، ایجاد دمل، خونریزی لثه و بینی، خارش بدن، شیرینی مزه‌ی دهان و…از علائم غلبه‌ی دم در فصل بهار است.

مزاج خود را تشخیص دهید

مزاج خود را تشخیص دهید

شناسایی طبع یا مزاج انسان از جمله مباحثی است که نه تنها در طب سنتی ایران بلکه در سایر طب‌های سنتی جهان مثل طب سنتی چینی، رومی، یونانی و هندی نیز دیده می‌شود. از این‌رو، شناسایی مزاج و پرداختن به آن در طول زندگی یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین شیوه‌ها برای حفظ سلامت، تندرستی و نشاط عمومی بدن است. شناسایی ویژگی‌های بدنی و پرداختن به آن‌ها، نقش بزرگی در عملکرد صحیح و مناسب اندام‌ها و اعضای درونی بدن از قبیل مغز، دستگاه اعصاب، دستگاه گوارش، کلیه‌ها و دیگر اعضای بدن دارد. مصرف مواد غذایی مناسب و همسو با مزاج و طبع افراد کمک می‌کند تا ما در زندگی کمتر با اختلال‌ها، بیماری‌ها و تنش‌های جسمی و روحی روبه‌رو شویم و در مقایسه با افراد دیگر سلامت بیشتری داشته باشیم.

علایم مزاج‌های چهارگانه

علایم مزاج‌های چهارگانه

ویژگی‌های شخصیتی انواع مزاج‌ها در طب سنتی صفرا، مزاج گرم و خشک صفراوی مزاج‌ها رفتارهای تند و تیزی دارند و در تمام اعمال و رفتار سرعت عمل بالایی نشان می‌دهند. این افراد حتی در سخن گفتن هم سرعت بالایی دارند و پیوسته صحبت می‌کنند. از دیگر ویژگی‌های روحی- روانی افراد صفراوی مزاج این است که […]

فیستول یا ورم چرکی نشیمن‌گاه

فیستول یا ورم چرکی نشیمن‌گاه

گوارش در بحث سلامتی آن‌قدر مهم است که حتی کارکرد آن را به مزاج ربط داده‌اند، یعنی بر این باورند که دفع مزاج مانند دفع بیماری یا دفع سردمزاج هست و ساختمان گوارش در صورت بیماری می‌تواند بیماری‌های زیادی در اندام‌های همسایه خودایجاد کند که فیستول یا ورم چرکی یا بیرون زدگی در کنار مقعد یکی از آن‌هاست. این بیماری می‌تواند از ضعف گوارش – یبوست و فشارهای دفع مدفوع منجر به التهاب در مسیر انتهای روده ایجاد شود و محتویات یا میکروب و ؟؟ چرکی به قسمت التهاب یا بیرون زده روده و پوست، راه پیدا می‌کند و محل چرکی شده و ترشح یا آبسه ایجاد شود و موجبات درد و عفونی شدن آن منطقه می‌شود. در واقع فیستول مقعدی در اطراف مقعد بوده و حالت دهانه‌ای بیرون زدگی پیدا می‌کند و هر دوره چرک از آن خارج می‌شود.

تاثیر اعراض نفسانی بر سلامت مزاج

تاثیر اعراض نفسانی بر سلامت مزاج

در منابع طب سنتی ایران آمده است که سلامتی و پایداری آن با رعایت اصول شش گانه‌ی سلامتی ‌ممکن است. به عبارت دیگر، آلودگی هوا، ساعت نامناسب خواب و بیداری، تجمع مواد زائد و عدم دفع آن، سکون و عدم فعالیت می توانند باعث بروز انواع بیماری ها شوند. در این میان اعراض نفسانی (حالت‌های روحی و روانی) بیشترین تاثیر را روی اخلاط و ساختار جسمی بدن دارد و قدرت و سرعت تاثیرش از غذا و هرچیز دیگری بیشتر است. در این جا تاثیر اعراض نفسانی بر سلامت مزاج را برای‌تان آورده‌ایم.

خوشبو با عطرهای خانگی

خوشبو با عطرهای خانگی

همه‌ی انسان‌ها از استشمام بوهای خوشایند لذت می‌برند و دل‌شان می‌خواهد همیشه معطر و خوشبو باشند. با این حال هر فردی دارای رایحه‌ای خاص است که با توجه به مزاج، رژیم غذایی، شرایط زندگی و.. با رایحه‌ی بدن دیگری متفاوت است. اگر دل‌تان می‌خواهد از عطرهای طبیعی استفاده کنید و از خواص مفید آن‌ها بهره ببرید، باید بگوییم می‌توانید در خانه عطر مورد علاقه‌تان را بسازید! شاید تهیه‌ی عطر در خانه کمی سخت باشد، اما با چند بار امتحان کردن، حتما در این زمینه موفق خواهید شد.