مزاج شناسی

مزاج خود را تشخیص دهید

مزاج خود را تشخیص دهید

شناسایی طبع یا مزاج انسان از جمله مباحثی است که نه تنها در طب سنتی ایران بلکه در سایر طب‌های سنتی جهان مثل طب سنتی چینی، رومی، یونانی و هندی نیز دیده می‌شود. از این‌رو، شناسایی مزاج و پرداختن به آن در طول زندگی یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین شیوه‌ها برای حفظ سلامت، تندرستی و نشاط عمومی بدن است. شناسایی ویژگی‌های بدنی و پرداختن به آن‌ها، نقش بزرگی در عملکرد صحیح و مناسب اندام‌ها و اعضای درونی بدن از قبیل مغز، دستگاه اعصاب، دستگاه گوارش، کلیه‌ها و دیگر اعضای بدن دارد. مصرف مواد غذایی مناسب و همسو با مزاج و طبع افراد کمک می‌کند تا ما در زندگی کمتر با اختلال‌ها، بیماری‌ها و تنش‌های جسمی و روحی روبه‌رو شویم و در مقایسه با افراد دیگر سلامت بیشتری داشته باشیم.

علایم مزاج‌های چهارگانه

علایم مزاج‌های چهارگانه

ویژگی‌های شخصیتی انواع مزاج‌ها در طب سنتی صفرا، مزاج گرم و خشک صفراوی مزاج‌ها رفتارهای تند و تیزی دارند و در تمام اعمال و رفتار سرعت عمل بالایی نشان می‌دهند. این افراد حتی در سخن گفتن هم سرعت بالایی دارند و پیوسته صحبت می‌کنند. از دیگر ویژگی‌های روحی- روانی افراد صفراوی مزاج این است که […]

فیستول یا ورم چرکی نشیمن‌گاه

فیستول یا ورم چرکی نشیمن‌گاه

گوارش در بحث سلامتی آن‌قدر مهم است که حتی کارکرد آن را به مزاج ربط داده‌اند، یعنی بر این باورند که دفع مزاج مانند دفع بیماری یا دفع سردمزاج هست و ساختمان گوارش در صورت بیماری می‌تواند بیماری‌های زیادی در اندام‌های همسایه خودایجاد کند که فیستول یا ورم چرکی یا بیرون زدگی در کنار مقعد یکی از آن‌هاست. این بیماری می‌تواند از ضعف گوارش – یبوست و فشارهای دفع مدفوع منجر به التهاب در مسیر انتهای روده ایجاد شود و محتویات یا میکروب و ؟؟ چرکی به قسمت التهاب یا بیرون زده روده و پوست، راه پیدا می‌کند و محل چرکی شده و ترشح یا آبسه ایجاد شود و موجبات درد و عفونی شدن آن منطقه می‌شود. در واقع فیستول مقعدی در اطراف مقعد بوده و حالت دهانه‌ای بیرون زدگی پیدا می‌کند و هر دوره چرک از آن خارج می‌شود.

تاثیر اعراض نفسانی بر سلامت مزاج

تاثیر اعراض نفسانی بر سلامت مزاج

در منابع طب سنتی ایران آمده است که سلامتی و پایداری آن با رعایت اصول شش گانه‌ی سلامتی ‌ممکن است. به عبارت دیگر، آلودگی هوا، ساعت نامناسب خواب و بیداری، تجمع مواد زائد و عدم دفع آن، سکون و عدم فعالیت می توانند باعث بروز انواع بیماری ها شوند. در این میان اعراض نفسانی (حالت‌های روحی و روانی) بیشترین تاثیر را روی اخلاط و ساختار جسمی بدن دارد و قدرت و سرعت تاثیرش از غذا و هرچیز دیگری بیشتر است. در این جا تاثیر اعراض نفسانی بر سلامت مزاج را برای‌تان آورده‌ایم.

خوشبو با عطرهای خانگی

خوشبو با عطرهای خانگی

همه‌ی انسان‌ها از استشمام بوهای خوشایند لذت می‌برند و دل‌شان می‌خواهد همیشه معطر و خوشبو باشند. با این حال هر فردی دارای رایحه‌ای خاص است که با توجه به مزاج، رژیم غذایی، شرایط زندگی و.. با رایحه‌ی بدن دیگری متفاوت است. اگر دل‌تان می‌خواهد از عطرهای طبیعی استفاده کنید و از خواص مفید آن‌ها بهره ببرید، باید بگوییم می‌توانید در خانه عطر مورد علاقه‌تان را بسازید! شاید تهیه‌ی عطر در خانه کمی سخت باشد، اما با چند بار امتحان کردن، حتما در این زمینه موفق خواهید شد.

متناسب با مزاج‌تان روزه بگیرید!

متناسب با مزاج‌تان روزه بگیرید!

طب سنتی در منابع مختلف برای حفظ تندرستی، مصرف غذاها و نوشیدنی‌های مناسب مزاج را توصیه کرده است به خصوص در ماه مبارک رمضان که بدن باید ساعت‌ها گرسنگی و تشنگی را تحمل کند. ویژگی‌های جسمی و روحی مزاج‌های مختلف، متفاوت است و براین اساس توصیه‌های غذایی‌شان نیز برای روزه‌داری تفاوت دارد. اگر می‌خواهید امسال ماه رمضان، بدون هیچ مشکل جسمی و روحی روزه بگیرید، لازم است تدابیرغذایی متناسب با مزاج‌تان را بشناسید و رعایت کنید.

دموی‌ها بخوانند

دموی‌ها بخوانند

همان‌طور که بدن هر انسانی مزاجی متفاوت از دیگران دارد، فصل‌ها نیز این چنین هستند. همگون شدن مزاج یک فصل با مزاج طبیعت بدن شما می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات جسمی و روحی شود. خون یکی از اخلاط چهارگانه است که مزه‌ای شیرین دارد و بی‌بوست. مهم‌ترین وظیفه‌ی این مزاج، تغذیه‌ی بدن و تشکیل و تولید گوشت و عضلات است، به همین دلیل به همه‌ی اعضای بدن می‌رود. مزاج فصل بهار گرم و تر و همگون با مزاج افراد دموی (خون) است، بنابراین این افراد در این فصل باید برای حفظ سلامت خود تدابیر طب سنتی را رعایت کنند.

ابروهایی پرپشت با نسخه‌های گیاهی

ابروهایی پرپشت با نسخه‌های گیاهی

ابروهای پهن و پرپشت نقش مهمی در زیبایی صورت دارند و می‌توانند حالت چشمان را کاملا متفاوت نشان دهند. گاهی به دلایل مختلف موهای ابرو دچار ریزش می‌شوند، اما نگران نباشید! استفاده از نسخه‌های طب سنتی، بهترین درمان برای رشد مجدد موهای ابروی شماست. البته به شرط آن که صبور باشید و درمان را به مدت طولانی ادامه دهید.

مزاج خود را بشناسید

مزاج خود را بشناسید

تمام جنبه‌هاي زندگي ما تحت تاثير طبيعت بدن‌مان قرار دارد؛ به عبارت دیگر، اگر ما طبع و مزاج خود را بشناسیم، براساس آن می‌توانیم سبک زندگی‌، رژیم غذایی، ساعت خواب و … خود را تعیین کرده و به این ترتیب سلامت بدن خود را تضمین کنیم. نوع نوشيدني‌ها، لباس‌ها، هواي استنشاقي، استراحت روزانه و چگونگي دفع و حالت‌هاي عصبي و رواني، مستقيما مرتبط با حالات طبيعي يا مزاجي است؛ بنابراين، براي داشتن زندگي سالم و طبيعي و آرامش روحي، همه‌ی ما نيازمند به شناخت مزاج يا طبيعت خود هستيم.