مزاج شناسی

متناسب با مزاج‌تان روزه بگیرید!

متناسب با مزاج‌تان روزه بگیرید!

طب سنتی در منابع مختلف برای حفظ تندرستی، مصرف غذاها و نوشیدنی‌های مناسب مزاج را توصیه کرده است به خصوص در ماه مبارک رمضان که بدن باید ساعت‌ها گرسنگی و تشنگی را تحمل کند. ویژگی‌های جسمی و روحی مزاج‌های مختلف، متفاوت است و براین اساس توصیه‌های غذایی‌شان نیز برای روزه‌داری تفاوت دارد. اگر می‌خواهید امسال ماه رمضان، بدون هیچ مشکل جسمی و روحی روزه بگیرید، لازم است تدابیرغذایی متناسب با مزاج‌تان را بشناسید و رعایت کنید.

دموی‌ها بخوانند

دموی‌ها بخوانند

همان‌طور که بدن هر انسانی مزاجی متفاوت از دیگران دارد، فصل‌ها نیز این چنین هستند. همگون شدن مزاج یک فصل با مزاج طبیعت بدن شما می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات جسمی و روحی شود. خون یکی از اخلاط چهارگانه است که مزه‌ای شیرین دارد و بی‌بوست. مهم‌ترین وظیفه‌ی این مزاج، تغذیه‌ی بدن و تشکیل و تولید گوشت و عضلات است، به همین دلیل به همه‌ی اعضای بدن می‌رود. مزاج فصل بهار گرم و تر و همگون با مزاج افراد دموی (خون) است، بنابراین این افراد در این فصل باید برای حفظ سلامت خود تدابیر طب سنتی را رعایت کنند.

ابروهایی پرپشت با نسخه‌های گیاهی

ابروهایی پرپشت با نسخه‌های گیاهی

ابروهای پهن و پرپشت نقش مهمی در زیبایی صورت دارند و می‌توانند حالت چشمان را کاملا متفاوت نشان دهند. گاهی به دلایل مختلف موهای ابرو دچار ریزش می‌شوند، اما نگران نباشید! استفاده از نسخه‌های طب سنتی، بهترین درمان برای رشد مجدد موهای ابروی شماست. البته به شرط آن که صبور باشید و درمان را به مدت طولانی ادامه دهید.

مزاج خود را بشناسید

مزاج خود را بشناسید

تمام جنبه‌هاي زندگي ما تحت تاثير طبيعت بدن‌مان قرار دارد؛ به عبارت دیگر، اگر ما طبع و مزاج خود را بشناسیم، براساس آن می‌توانیم سبک زندگی‌، رژیم غذایی، ساعت خواب و … خود را تعیین کرده و به این ترتیب سلامت بدن خود را تضمین کنیم. نوع نوشيدني‌ها، لباس‌ها، هواي استنشاقي، استراحت روزانه و چگونگي دفع و حالت‌هاي عصبي و رواني، مستقيما مرتبط با حالات طبيعي يا مزاجي است؛ بنابراين، براي داشتن زندگي سالم و طبيعي و آرامش روحي، همه‌ی ما نيازمند به شناخت مزاج يا طبيعت خود هستيم.

با مزاج‌تان آشتی کنید

با مزاج‌تان آشتی کنید

از دیدگاه طب سنتی – اسلامی، مزاج افراد در سنین مختلف تغییر می‌کند و برای ایجاد سازگاری، باید از تدابیر غذایی متناسب با آن سن پیروی کرد. در نتیجه با توجه به نوع مزاج، نوع تغذیه‌ی یک کودک با یک جوان ۳۰ ساله یا یک فرد ۷۰ ساله باید متفاوت باشد. برای این‌که سلامتی را مهمان سفره‌تان کنید با ما همراه باشید.
به گفته‌ی متخصصان طب سنتی از زمان تولد تا ۳۰ سالگی را سن رشد می‌نامند. برای حفظ سلامت کودک و نوجوان در این سنین، بهتر است از غذاهای گرم و تر استفاده شود. افراد در این گروه سنی باید از نان‌های با غلات کامل، گوشت، برنج به خصوص نوع سبوس‌دار، میوه‌ها به خصوص سیب و گاهی موز به مقدار کافی استفاده کنند و مراقب باشند حرارت بدن‌شان زیاد نشود. از آن‌جا که این دوره، دوره‌ی رشد است، نیاز افراد به غذا بیشتر از هر دوره‌ی دیگری است و مقدار مصرف غذا، تنوع و کیفیت آن نیز باید در نظر گرفته شود.

سلامتی مزاج‌ها با بهترین غذاها

سلامتی مزاج‌ها با بهترین غذاها

براساس منابع طب سنتی در بدن انسان چهار خلط وجود دارد که تعادل آن‌ها باعث سلامتی و بروز بیماری، در اثر افزایش یکی از این اخلاط چهارگانه (صفرا، سودا، بلغم و خون) است. این چهار خلط در بدن جایگاه مشخصی دارند؛ سودا در طحال، صفرا در کیسه‌ی صفرا، خون در کبد و بلغم در لنف (سرتاسر بدن) جای گرفته‌اند. برای حفظ سلامتی باید این اخلاط را در بدن متعادل نگه داشت و تقویت کرد. برای تقویت هر کدام نیز لازم است غذای مخصوص همان ماده یا خلط را به بدن رساند. به این کار، تقویت به عین می‌گویند. برای درمان بیماری‌ها نیز باید خلط غالب را با رژیم غذایی مناسب کاهش داد. برای این که همیشه سالم باشید، ابتدا باید مزاج‌تان را بشناسید، سپس رژیم غذایی و سبک زندگی متناسب خود را انتخاب کنید.

پیشگیری از ضعف حافظه با مزاج شناسی

پیشگیری از ضعف حافظه با مزاج شناسی

معمولا تصور می‌شود ضعف حافظه و فراموشی مختص دوران پیری است و فقط برای افراد سالمند اتفاق می‌افتد، اما این تصور اشتباهی است. فراموشی و ضعف حافظه می‌تواند ارتباط مستقیمی با شرایط جسمی و روحی شما داشته باشد. طب سنتی با شناسایی مزاج هر فردی، راهکارهایی برای پیشگیری از فراموشی و تقویت حافظه بیان کرده است

تشخیص بیماری‌ها از نشانه‌ها

تشخیص بیماری‌ها از نشانه‌ها

در طب سنتی ایران و بسیاری از کشورهای دیگر، برخی از نشانه‌های ظاهری بدن می‌توانند بیانگر وجود بیماری در فرد و تشخیص آن باشند. در واقع نشانه‌ها، کیفیت درون بدن را نشان می‌دهند، البته به شرط آن که طبیب به ساختار همه‌ی اندام‌ها و منشا آن‌ها آگاه باشد. برای مثال کوتاهی انگشتان دست دلیل کوچک بودن کبد یا خمیده بودن ناخن نشانه‌ی بیماری سل است. هم چنین از طریق بویایی و چشایی می‌توان به علایمی دست یافت

از مزاج تا سوء مزاج کلیه

از مزاج تا سوء مزاج کلیه

سوء مزاج هر اندام یعنی از حالت طبیعی خارج شدن و عملکرد طبیعی نداشتن آن اندام. اگر این سوء مزاج‌ها به درستی شناخته و خیلی زود درمان نشوند، مقدمه‌ی بروز بیماری‌های سخت‌تر و لاعلاج آن اندام می‌شوند. سلامتی کلیه‌ها نقش مهمی در سلامتی بدن دارد و شناخت سوء‌مزاج آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در پزشکی ایرانی و اسلامی، سلامتی کلیه‌ها با قدرت دید چشم‌ها، عملکرد کبد و سلامت جنسی مرتبط است. به طور کلی وظیفه‌ی کلیه‌ها، دفع قسمت مائی (آبکی) خون خروجی از کبد است و اگر عملکردشان را به خوبی انجام ندهند، سموم در بدن باقی می‌ماند و بدن دچار ورم و سایر بیماری‌ها خواهد شد

اهمیت سردی و گرمی غذاها

اهمیت سردی و گرمی غذاها

عدم هماهنگی بین مزاج و غذا موجب اختلال در اندام‌های داخلی مثل قلب و ریه می‌شود و شخص احساس بیماری می‌کند، بنابراین تعادل بین آن‌ها بسیار مهم است. همان‌طور که امروزه یکی از علت‌های زمینه‌ای برای بروز بیماری‌های اتوایمیون (نقص سیستم ایمنی) مثل آلزایمر، ام.اس و پارکینسون را داشتن طبع سرد می‌دانند