گیاهان دارویی

تلطیف فضای خانه با رایحه‌ی دلپذیر اسطوخودوس

تلطیف فضای خانه با رایحه‌ی دلپذیر اسطوخودوس

زندگی شهری و خستگی ناشی از انواع آلودگی‏های محیطی به همراه بسیاری عوامل دیگر سبب افزایش حالاتی همچون خستگی، اضطراب و گاهی اوقات پرخاشگری شده است. در این شرایط هر روز تغییر سبک زندگی، ما را بیشتر و بیشتر از طبیعت دور می‏کند. ما برای درمان دردهای روانی و ذهنی رفتن به سراغ روانشناسان و درمانگران و خوردن انواع قرص‏های ویتامین را تجربه می‏کنیم غافل از اینکه طبیعت گیاهانی را به ما می‏بخشد که هم درمان دردهای روح و جسم ما هستند و هم محیط خانه‏مان را دلپذیر و جذاب می‏کنند.

رنگ موهایتان را با طبیعت تغییر دهید

رنگ موهایتان را با طبیعت تغییر دهید

اگر شما هم اهل تنوع و تغییر ظاهر به ویژه موهایتان هستید احتمالا درباره تغییرات رنگ مو در فصول مختلف چیزهایی شنیده‌اید. متداول است که خانم‌ها در فصل بهار و تابستان که هوا گرم است از رنگ‌های روشن استفاده می‌کنند و در فصل سرما ترجیح می‌دهند موهایشان به رنگ تیره باشد. با این حال به علت آسیبی که رنگ‌های شیمیایی به مو وارد می‌کنند این امکان میسر نمی‌شود، اما طبیعت برای خانم‌های اهل تغییر راه حل‌های بی ضرری مهیا کرده است.

رفع بوی بد دهان با پیاز

رفع بوی بد دهان با پیاز

پیاز گیاهی است دو ساله از تیره سوسن‌ها و دارای برگ‌های تو خالی و استوانه‌ای شکل است.پیاز انواع گوناگونی دارد؛ مانند پیاز سفید، پیاز بنفش، پیاز قرمز و یا مخلوطی از قرمز و بنفش. نوع سفید آن، شیرین بوده و به صورت خام یا سرخ شده با روغن در غذاها به مصرف می‌رسد و اثر درمانی خام یا پخته و یا پیاز شیرین و نوع تند آن با یکدیگر فرق داشته و خام آن اثرات درمانی بیشتری دارد. امروزه پیاز یکی از سبزیجات خوراکی به شمار می‌رود و در تمام دنیا کشت می‌شود. به طور کلی پیاز یکی از مفید ترین سبزیجاتی است که روزانه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جینکو فسیل زنده‌ای برای افزایش حافظه!

جینکو فسیل زنده‌ای برای افزایش حافظه!

همراه با بالا رفتن سن و نیز عوامل دیگری چون مشغله‌های ذهنی و درگیری‌های روزمره‌ی زندگی همچنین ابتلا به برخی بیماری‌های روانی و نیز جسمی، گاه پیش می‌آید که قدرت حافظه‌ی انسان دستخوش اختلالاتی می‌شود. این اختلالات منجر به کاهش توان به ذهن‌سپاری و یادآوری و بازخوانی اطلاعات و خاطرات می‌گردد. راه‌های بسیاری برای احیای توان حافظه وجود دارد. از جمله‌ی راه‌هایی که متخصصان امر برای پیشگیری از کاهش توان حافظه پیشنهاد می‌دهند انجام ورزش‌های ذهنی نظیر حل جدول، کتاب خواندن، حفظ شعر، بازی شطرنج و نیز انجام ورزش‌های بدنی است. این فعالیت‌ها موجب افزایش عملکرد مغز شده و به زبان ساده موجب بالا رفتن جریان خون در مغز می‌گردد و این امر از غیرفعال و پیر شدن و در نهایت از بین رفتن سلول‌های مغزی و در نتیجه کوچک شدن مغز (آلزایمر) پیشگیری می‌کند.

عرق اترج، دوست دستگاه گوارش شما

عرق اترج، دوست دستگاه گوارش شما

اترج میوه‌ای است از خانواده‌ی نارنج که پوستی بسیار ضخیم دارد و نکته‌ی جالب در آن است که بخش گوشتی و آبدار این میوه دارای طبیعتی سرد و تر است ولی بخش بیرونی پوست آن که عرق از آن تهیه می‌شود طبیعتی گرم و خشک دارد.

پاکسازی بدن در تابستان

پاکسازی بدن در تابستان

فصل تابستان از منظر طبع یک فصل گرم و خشک است، یعنی اینکه گرمی خود را از آفتابی که روز را طولانی و شب را کوتاه کرده، گرفته و خشکی آن محصول کاهش نسیم طبیعت از نبودن بارش‌هاست. نیاز گرما در آن است که هر چیزی نضج پیدا کند و بپزد و از کالی بهار خارج شده و رسیده و کامل شود. شایسته است که بدانیم گرمای تابستان در ظاهر بدن نمایان می‌شود و توان بدن از نظر قدرت هضم و قوت داخلی کاهش پیدا می‌کند، یعنی هضم ضعیف می‌شود و تاب و تحمل خوردن غذاهای سنگین و غلیظ مانند آبگوشت‌ها، کباب‌ها، فسنجان و …… را ندارد.

زولنگ، خونساز گرم

زولنگ، خونساز گرم

یکی از گیاهان دارویی بومی ایران است که متاسفانه در مناطق مختلف کشور ناشناخته مانده، گیاه زولنگ است. این گیاه خواص مفیدی برای سلامتی دارد که در این جا می‌خوانید.

از گون چه می‌دانید؟

از گون چه می‌دانید؟

گون گیاهی چند ساله و بوته مانند از خانواده‌ی نخود‌ است. ساقه‌های چوبی آن به رنگ بنفش تیره ‌با برگ‌هایی مرکب از برگچه‌های متقابل به تعداد ۱۱ تا ۳۰جفت است. گونه های مختلف گون که کتیرا از آن ها تولید می شود دارای گل هایی به رنگ های صورتی، قرمز، آبی، بنفش، زرد یا سفید هستند. گل ها به صورت مجتمع، خوشه یا سنبله مانند بوده و گاهی در محور ساقه قرار دارند.

والک؛ سبزی فصل بهار

والک؛ سبزی فصل بهار

والک نوعی سبزی کوهی است که از هزاران سال پیش تاکنون به عنوان گیاهی شگفت انگیز معروف بوده است؛ زیرا خواص درمانی فراوانی دارد. این گیاه تنها در فصل بهار می‌روید و شبیه سیر با خواص مشابه است. اما نکته این جاست که امروزه کمتر کسی با خواص مفید این گیاه آشناست.