گیاهان دارویی

افراط و تفریط ممنوع

افراط و تفریط ممنوع

شاید تاکنون در کتب و متون طب کهن و اصطلاحات طب‌سنتی و الفاظی مانند گرم و خشک در دوم یا در اول آخر گرم و در وسط دوم خشک است یا …. که پیوسته برای شما ایجاد سوال کرده باشد و از خودتان بپرسید که این عبارات به چه معنی است و بسیار مایل باشید که در این خصوص اطلاعات خود را کامل کنید؛ بنابراین در این نوشتار به توضیح اجمالی این موارد خواهیم پرداخت.

شاخه‌های این درخت دندان‌تان را تمیز می‌کند

شاخه‌های این درخت دندان‌تان را تمیز می‌کند

اراک درخت معروفی است که با شاخه‌هایش دندان‌ها را تمیز می‌کنند. میوه‌اش را «بریره» و هنگامی که آبدار شود، «مرد» نامند. اراک ۳ میوه‌ی گوناگون دارد. «کباث» که درشت و تقریبا شبیه انجیر است. «مرد» نرم‌تر و آبدارتر است و رنگ کباث را دارد. «بریر» شبیه منجوق‌های ریز است اما رنگ میوه یکی است. مردم و حیوانات همه این‌گونه‌ها را می‌خورند و بر اثر آن‌ها روی زبان مزه‌ای تند احساس می‌شود.

کُنــدُر؛ معجزه اي براي اهل فراموشي

کُنــدُر؛ معجزه اي براي اهل فراموشي

کندر گياهي دارويي است که از صمغ آن به عنوان خوشبو کننده استفاده مي‌شود. اين صمغ از زمان‌هاي بسيار قديم توسط درمانگران طب سنتي براي درمان بسياري از بيماري‌ها مورد استفاده بوده و امروزه نيز به ۳ صورت خوراکي، موضعي و بخور مصرف مي‌شود.

طب سنتی آفریقا

طب سنتی آفریقا

طب سنتي آفريقا، طبي وسيع و ادغامي از معنويت آفريقا و طب بومي است که در پي آن افراد مذهبي، ماماها و پزشکان سنتي با هم همکاري مي‌کنند.

نه شیر مرغ نه جان آدمیزاد!

نه شیر مرغ نه جان آدمیزاد!

برای بسیاری از مردم که از دوران کودکی به خوردن گوشت و فرآورده‌های حیوانی عادت دارند، تصور این موضوع که کسی از خوردن این قبیل خوراکی‌ها پرهیز کند اتفاقی کاملا عجیب و غیر منطقی است،

درمان بیماری‌های اعصاب و روان با گیاهان دارویی

درمان بیماری‌های اعصاب و روان با گیاهان دارویی

یکی از شیوه‌های مقابله با استرس و فشارهای روحی، داشتن تغذیه‌ی مناسب است. استرس بیش از حد، اضطراب، تشویش و نگرانی، فشارهای روحی زیادی را به دنبال دارند، اما خوشبختانه مواد غذایی مفیدی وجود دارد که باعث کاهش فشارهای عصبی می‌شود.

شیرخشت، طلای خنک

شیرخشت، طلای خنک

شیرخشت نوعی صمغ گیاهی با طعم شیرین، به شکل قطعه‌های جامد کروی یا اشکال دیگر به رنگ‌های سفید شیری یا مایل به زرد با طعم بسیار شیرین و خنک‌کننده است که می‌توانید به نام شیرخشت شهری و هراتی در عطاری‌ها آن را پیدا کنید.

گیاهانی كه هر زنی باید آن را بشناسد

گیاهانی كه هر زنی باید آن را بشناسد

امروزه در سراسر جهان دوستداران و علاقه‌مندان به شیوه‌های درمانی طبیعی، یك داروخانه‌ی كوچك گیاهی در آشپزخانه‌ی خود تدارك دیده و بسیاری از گیاهان دارویی شفابخش را به‌جای انواع مسكن‌ها و داروهای شیمیایی در آن نگهداری می‌كنند.