گیاهان دارویی

راهکارهای مدرن برای کشت و عرضه‌ی گیاهان دارویی سنتی

راهکارهای مدرن برای کشت و عرضه‌ی گیاهان دارویی سنتی

کشور ایران از لحاظ جغرافیایی و آب و هوایی موقعیتی کاملا استثنایی در دنیا دارد .ایران دارای ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم اصلی جهان وهمچنین محیط‌های گوناگونی برای رشد وتکثیر گیاهان است .به دلیل تنوع اقلیمی‌، بیش از ۷۵۰۰ گونه‌ی گیاهی در اکثر نقاط ایران رشد می‌کنند .به موازات فراوانی پوشش گیاهی،بسیاری از این گونه‌ها از نظر دارویی دارای اهمیت منحصر به فردند .

طلوع سلامتی با گل مغربی!

طلوع سلامتی با گل مغربی!

از جمله فرآورده‌های گیاه گل مغربی می‌‌توانیم به کپسول یا قرص آن اشاره کنیم .این گیاه مصارف دارویی، خوراکی و موضعی زیادی دارد. از جمله محصولات پراستفاده این گیاه کپسول ژلاتینی محتوی عصاره‌ی روغنی گل مغربی است که در اکثر داروخانه‌ها و عطاری‌ها یافت می‌‌شود

پوشش گیاهی در استان بوشهر

پوشش گیاهی در استان بوشهر

استان بوشهر از نظر توپوگرافی، به سه بخش ساحلی، جلگ‌های و کوهستانی تقسیم می‌شود. خاک منطقه‌ی جلگه‌ای؛ شنی و منطقه‌ی کوهستانی؛ رسی و آبرفتی است. میانگین بارندگی در استان بوشهر ۲۵۰ میلیمتر می‌باشد.

نرگس شهلا چشم سلامتی را روشن می‌کند

نرگس شهلا چشم سلامتی را روشن می‌کند

سرده‌‌ی نرگس (نام علمی:( Narcissus گیاهی از خانواده نرگسیان (Amaryllidaceae) و راسته مارچوبگان است. گیاهی دائمی و پیازدارکه پیازهای آن درشت و دارای ورقه‌های فلسی یا مطبق است. به عبارت دیگر پیاز آن می‌تواند چندین سال متوالی گل دهد و گل آن همه ساله درشت‌تر شود. گل‌های نرگس به رنگ سفید، زرد، نارنجی، کم پر و پُر پر هستند. برگ‌های این گیاه از بن ریشه ‌به صورت صاف یا شیاردار بیرون می‌آیند و در طول ساقه قرار می‌گیرند. نرگس‌ها به اندازه‌های مختلف یافت می‌شوند. از گل‌های ۵ اینچی روی ساقه‌های ۲ فوتی گرفته تا گلهای ۵/۰ اینچی روی ساقه ۲ اینچی.

ملکه‌ی روغن‌ها را بشناسید

ملکه‌ی روغن‌ها را بشناسید

کنجد ماده‌ی غذایی بسیار مقوی و سالمی‌است که بیش از ۵۰۰۰ سال است که استفاده می‌شود. کنجد در بین روغن‌های خوراکی به ملکه‌ی روغن‌ها مشهور است و دارای خواص غذایی بی‌شماری است . دانه‌ی کنجد بیشترین میزان روغن را در بین دانه‌های روغنی دیگرداراست ، اما باوجود این تولید آن بسیارکمتر از دانه‌های دیگر نظیر سویا ، آفتابگردان وگلرنگ است . مقاومت و ماندگاری را در بین روغن‌های خوراکی بادرصد بالای چربی غیراشباع دارد . نوع لیگنان و آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی موجود در این روغن باعث بروز مقاومت بسیار بالا در برابر اکسیداسیون و حفظ خواص فیزیولوژیکی ارزشمند روغن کنجد شده است.

چگونه در خانه‌ی خودمان گیاهان دارویی را خشک کنیم؟

چگونه در خانه‌ی خودمان گیاهان دارویی را خشک کنیم؟

در این شماره می‌خواهیم به شما خواننده‌ی گرامی نحوه‌ی خشک کردن صحیح گیاهان دارویی را در منزل آموزش دهیم. بسیاری از مردم تصور می‌کنند که خشک کردن این گیاهان کاری ساده است و به هر روشی می‌توانند این کار را انجام دهند و تا هر زمان که بخواهند می‌توانند از گیاه مربوطه استفاده کنند. در صورتی که این طرز فکر درستی نیست. برای خشک کردن گیاهان داروی رعایت یکسری قواعد و اصول خاص لازم است تا مواد موثر داخل گیاه حفظ شود و خاصیت خود را از دست ندهد.