گیاهان دارویی

هر میخکی دارو نیست!

هر میخکی دارو نیست!

در همه‌ی زبان‌های دنیا در مورد برخی نام‌های گیاهی تشابهاتی دیده می‌شود که گاهی گیاهان کاملا متفاوت از لحاظ ریخت‌شناسی، سیستماتیک و ترکیبات شیمیایی با یک نام یا نام‌هایی بسیار مشابه خوانده می‌شوند. زبان فارسی نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این مقاله سعی شده انواع گونه‌های گیاهی که به آنها نام میخک گفته می‌شود به صورت اجمالی مورد بررسی قرار گیرند و تنها گونه‌ی دارویی و اصلی میخک با شرح و توضیحات آورده شود.

فواید و مضرات عرق کاسنی

فواید و مضرات عرق کاسنی

کاسنی معمولی با نام علمی: ‎Cichorium intybus گیاهی است از راسته‌ی گل مینا (Asterales) تیره‌ی گل‌ستاره‌ای‌ها (Asteraceae) از رده‌ی کاسنی‌ها (Cichorium). از این گیاه دو گونه‌ی کِشتی و چهار تا شش گونه‌ی وحشی موجود است. نوع وحشی آن تا یک متر و نوع پرورش یافته‌ی آن تا دو متر هم رشد می‌کند. کاسنی انواع مختلفی دارد سه نوع آن معروف است. کاسنی بری که به tansy شهرت دارد در ایران نمی‌روید. کاسنی زرد که به گل قاصدک شهرت دارد و در طب قدیم ایران به نام ترخشقون نام برده‌اند در بیشتر نواحی ایران پراکندگی دارد و کاسنی معمولی.

با داروهای عجیب وغریب آشنا شوید

با داروهای عجیب وغریب آشنا شوید

سراغ قفسه‌ی گیاهان دارویی یکی از عطاری‌ها رفتیم و برخی از عجیب‌ترین و پرخاصیت‌ترین گیاهان دارویی و اجزای حیوانی موجود در این قفسه‌ها را انتخاب کردیم تا با کاربردهای درمانی آنها که در متون کهن طب سنتی ایرانی به آن اشاره شده آشنا شویم. همه‌ی ما بارها برای خرید گیاهان و عرقیات دارویی مثل گل‌گاوزبان، پونه، نعنا، به‌دانه، چهارتخمه، عرق بهارنارنج، شاهتره و بیدمشک به عطاری‌ها مراجعه کرده‌ایم و از خواص درمانی این گیاهان برای کنترل و تسکین برخی از بیماری‌ها و اختلال‌های رایج مثل سرماخوردگی، سردرد وآلودگی هوا بهره‌ برده‌ایم. اما قطعا تعداد کمی از ما فرصت پیدا کرده‌ایم تا سر حوصله و با دقت به قفسه‌ی گیاهان دارویی در عطاری‌‌ها نگاه کنیم و علاوه بر آشنایی با گیاهان دارویی که به صورت روزمره از آنها استفاده می‌کنیم با برخی از گیاهان دارویی و اجزای حیوانی مانند ماهی سمنقور ، آشنا شویم. ما سراغ قفسه‌ی گیاهان دارویی یکی از عطاری‌ها رفتیم و برخی از عجیب‌ترین و پرخاصیت‌ترین گیاهان دارویی و اجزای حیوانی موجود در این قفسه‌ها را انتخاب کردیم تا با کاربردهای درمانی آنها که در متون کهن طب سنتی ایرانی به آن اشاره شده، آشنا شویم.

گیاهان دارویی الموت

گیاهان دارویی الموت

الموت به دلیل دارا بودن آب و هوای مناسب و حاصل‌خیزی خاک، موجب رشد و مرغوبیت گیاهان مختلف به خصوص گونه‌های دارویی بوده است. به همین علت سفری به الموت کردیم تا با گیاهان دارویی آن منطقه بیشتر آشنا شویم و همچنین در طی بازدید علمی کارآموزان از روستاهای الموت به ویژه روستای اندج، گونه‌های متعدد گیاهان دارویی شناسایی شدند و از روستاییان درباره‌ی نام محلی و خواص دارویی این گیاهان سوال کردیم. در این مقاله تعدادی از گیاهان مهم منطقه با خواص دارویی محلی و علمی آورده شده است

گیاهان دارویی صنعتی از سنتی‌ها بهترند!

گیاهان دارویی صنعتی از سنتی‌ها بهترند!

با وجود اینکه تجربیات به جای‌مانده از فرهنگ‌های مختلف جهان در گیاه‌درمانی از ارزش والایی برخوردار است، ولی استفاده‌ی مستقیم از آن در موارد زیادی دارای محدودیت است و فقط از مطالعات و پژوهش‌های امروزی می‌توان از آن‌ها استفاده‌ی پسندیده کرد.

بررسی خواص دارویی و درمانی کدوحلوایی و میزان کالری آن برای استفاده در غذا

بررسی خواص دارویی و درمانی کدوحلوایی و میزان کالری آن برای استفاده در غذا

کم‌کم پاییز دل‌انگیز با انواع میوه‌ها و سبزیجات مخصوص خود از راه می‌رسد و سفره ایرانی را مزین می‌کند.
یکی از صیفی‌جاتی که در فصل پاییز سروکله‌اش پیدا می‌شود کدو حلوایی است که به آن کدو تنبل هم می‌گویند. نمی‌دانم چرا این نام را بر او گذاشته‌اند، شاید چون هیکلی سنگین دارد و روی زمین رشد می‌کند و نمی‌تواند خود را کمی از زمین جدا کند. اما این صیفی نارنجی خوشمزه تنبل دارای خواص زیادی است که شاید خیلی از ما آن را ندانیم. این هفته به خواص، میزان کالری و غذاهایی که می‌توان با کدو حلوایی تهیه کرد، می‌پردازیم.

فراسیون سفید

فراسیون سفید

گیاهی علفی، چند ساله و پرساقه، ارتفا از ۳۰ تا ۶۵ سانتیمتر، پیکره گیاه پوشیده از کرک و ساقهی چهارگوش، برگ‌ها بیضی، کنگره‌ای – دندانه‌دار، گل‌ها در گل‌آذین چرخه‌ای و در انتهای ساقه‌ها، گل‌ها سفید، میوه فندقه‌ی سه‌وجهی و سیاه‌رنگ

آب حیات است عرق طارونه!

آب حیات است عرق طارونه!

وقتی به طبیعت می‌نگریم تمامی ساختار طبیعت براساس قوانین مزاج در کنار هم نسبت به موقعیت زندگی
ما انسان‌هاقرار گرفته‌اندو بر همین اساس ساختار مزاج ما انسان‌ها نیز گیاهان در اقلیم خویش خودنمایی می کنند. چنانکه این از خصلت طبیعت است که هر اقلیمی برای خودش طبیعتی داشته باشد و آن طبیعت با انسان‌های آن دیار هم آوازباشد و این اولین برکت خداست که به آدمی می‌گوید: طبیعتم را بنگر و مرا به شکر بنشین و شاید شکوفه‌های طارونه جزو معدود گیاهانی باشد که از این خصلت طبیعت برخوردار است.