گیاهان دارویی

روغن‌های گیاهی برای موهای خشک و شکننده

روغن‌های گیاهی برای موهای خشک و شکننده

اگر سری به داروخانه‌ بزنید تا یک محصول مناسب برای حالت دادن و تقویت موهای‌تان بخرید احتمالا حسابی گیج خواهید شد چون آنقدر تنوع این محصولات زیاد است که هرکسی از آنها سر در نمی‌آورد.

چلغوز ؛ناسزا یا آجیلی مفید؟!

چلغوز ؛ناسزا یا آجیلی مفید؟!

در این نوشتار می‌خواهیم درباره‌ی یکی از آجیل‌های مفیدی حرف بزنیم که وقتی نام آن به میان می‌آید بسیاری از افراد تصور می‌کنند که دارند ناسزا می‌شنوند. بله؛حرف چلغوز در میان است.‌ امروزه به دلیلی که مشخص نیست ازکلمه‌ی چلغوز برای بیان فحش استفاده می‌شود اما جالب است که بدانید این دانه یکی از آجیل‌های بسیار مغذی و پرخاصیت است که منبع عالی از انواع مواد معدنی را در خود دارد وخوردن آن برای حفظ سلامتی بدن توصیه می‌شود. در این مقاله با خواص چلغوز و فواید دارویی و درمانی آن برای بدن آشنا می‌شویم:

جاشیر؛سبزی گران‌قیمتی که مرهم دردهاست

جاشیر؛سبزی گران‌قیمتی که مرهم دردهاست

گیاهی است که گونه‌های مختلف آن در ایران با نام‌های جاشیر، جاوشیر ، جواشیر، گاو شیر، کوشیر و جاوشی نامیده می‌شود. در کتب طب سنتی، صمغی که از گیاه گرفته می‌شود جاوشیر نامیده می‌شود.

آشنایی با خواص درماني گیاهان دارویی بهاره

آشنایی با خواص درماني گیاهان دارویی بهاره

فصل بهار دارد کم‌کم از راه می‌رسد و زمین و گیاهان برای رویش مجدد و نوزایی خود را آماده می‌کنند. زمینی که از خواب زمستانی برخاسته و تمام انرژی خودش را جمع کرده تا آنچه مورد نیاز مخلوقات در این فصل است را از راه ریشه‌ها و آوندهای گیاهان در آنها ذخیره کند تا به مصرف برسد.

خرنوب ،یک شکلات گیاهی

خرنوب ،یک شکلات گیاهی

خَرنوب با نام علمی: Ceratonia siliqua نام یک گونه‌ی گیاه دارویی از سرده‌ی خرنوب است. میوه‌ای است که از ۵۰۰۰ سال پیش شناخته شده‌است. چند صد سال پیش از این، به جای شکر در پخت شیرینی‌ها از آن استفاده می‌شد یا به جای شکر خورده می‌شد. نام این گیاه از واژه اکدّی خَروبو گرفته شده و در آرامی به صورت کروبو درآمده‌است.

سدر سایه گستر قرآنی و کُنار طب سنتی

سدر سایه گستر قرآنی و کُنار طب سنتی

گياهان قرآنی از مباحث مورد توجه پژوهشگران است. از جمله گیاهان قرآنی که در مورد ماهیت آن تردیدهایی مطرح شده گیاه سدر است. بعضی منظور از آن‌ را درخت کنار و برخی درخت سدروس دانسته‌اند