گیاهان دارویی

زولنگ، خونساز گرم

زولنگ، خونساز گرم

یکی از گیاهان دارویی بومی ایران است که متاسفانه در مناطق مختلف کشور ناشناخته مانده، گیاه زولنگ است. این گیاه خواص مفیدی برای سلامتی دارد که در این جا می‌خوانید.

از گون چه می‌دانید؟

از گون چه می‌دانید؟

گون گیاهی چند ساله و بوته مانند از خانواده‌ی نخود‌ است. ساقه‌های چوبی آن به رنگ بنفش تیره ‌با برگ‌هایی مرکب از برگچه‌های متقابل به تعداد ۱۱ تا ۳۰جفت است. گونه های مختلف گون که کتیرا از آن ها تولید می شود دارای گل هایی به رنگ های صورتی، قرمز، آبی، بنفش، زرد یا سفید هستند. گل ها به صورت مجتمع، خوشه یا سنبله مانند بوده و گاهی در محور ساقه قرار دارند.

والک؛ سبزی فصل بهار

والک؛ سبزی فصل بهار

والک نوعی سبزی کوهی است که از هزاران سال پیش تاکنون به عنوان گیاهی شگفت انگیز معروف بوده است؛ زیرا خواص درمانی فراوانی دارد. این گیاه تنها در فصل بهار می‌روید و شبیه سیر با خواص مشابه است. اما نکته این جاست که امروزه کمتر کسی با خواص مفید این گیاه آشناست.

روغن جوجوبا، دوست پوست شما

روغن جوجوبا، دوست پوست شما

شاید تا به حال اسم روغن جوجوبا را نشنیده باشید و با خواص درمانی آن آشنا نباشید اما باید بدانبد این روغن گیاهی یکی از شگفت انگیزترین روغن های طبیعی با خواص دارویی موثر به خصوص در زیبایی پوست و موست.

سقز، شیره دارویی

سقز، شیره دارویی

در منابع طب سنتی آمده است، اوایل فصل پاییز در تنه‌ی درخت بنه (پسته وحشی) شکافی ایجاد شده و صمغی به رنگ سبز روشن و چسبناک از آن خارج می‌شود. این صمغ یا شیره‌ی‌ غلیظ را در فارسی سقز می‌گویند که خواص درمانی و صنعتی بسیاری دارد. درخت سقز به ارتفاع ۲ تا ۷ متر می‌رسد و اغلب در مناطق کوهستانی استان‌های کردستان، کرمانشاه، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد می‌روید. عمر درخت سقز طولانی است و در بعضی از مناطق ایران درختهایی با عمر ۱۵۰۰ سال نیز یافت می‌شود. قسمت‌های مورد استفاده‌ی درخت سقز، میوه، برگ، صمغ و گل‌های گیاه است.

سوسـن

سوسـن

سوسن نوعی گل می‌باشد که به طور معمول به وسیله‌ی پیازش تکثیر می‌شود. سوسن تقریباً دارای ۱۵۰۰ نوع می‌باشد.

سماق، آنتی‌اکسیدان گیاهی

سماق، آنتی‌اکسیدان گیاهی

سماق یکی از چاشنی‌های مورد علاقه‌ی ایرانی‌هاست که ترکیبات موجود در آن دارای خواص ضد قارچ، ضد میکروبی، آنتي‌اکسیدان و ضد التهاب است.
سماق در طب قرون وسطی جایگاه ویژه‌ای داشته است و از آن علاوه بر ادویه، به عنوان دارو استفاده می‌کردند. با خواص این چاشنی آشنا شوید.

گل لادن

گل لادن

لادن گیاهی است بوته‌ای، یک ساله، سریع‌الرشد با ساقه‌های بالارونده که ارتفاع آن‌ها به چند متر نیز می‌رسد. دارای برگ‌های مدور، درشت، سپرمانند به رنگ سبز متمایل به آبی که مصرف خوراکی داشته و می‌توان آن‌ها را در سالاد سبزیجات به کار برد. بیشتر بخش‌های این گیاه به ویژه برگ‌هایش طعم شاهی می‌دهد، از این رو به آن شاهی هندی هم می‌گویند.

اقاقیا، درمان بیماری‌ها

اقاقیا، درمان بیماری‌ها

بهار فصل گل اقاقیاست، گلی زیبا و معطر که درخت آن را برای تزئین فضای سبز، کنترل فرسایش زمین و افزایش نیتروژن خاک می‌کارند. این درخت زیبا خواص درمانی نیز دارد که در این‌جا می‌خوانید.

شبدر قرمز، داروی گرگرفتگی

شبدر قرمز، داروی گرگرفتگی

شبدر قرمز گیاهی علفی است که در مناطق معتدل می‌روید و در شرایط مساعد، هفت‌ سال و در آب ‌و هوای گرم فقط دو سال عمر می‌کند. برگ‌های این گیاه بیضی ‌شکل و بلند و دارای سه برگچه است و مواد مغذی فراوانی دارد.