گیاهان دارویی

روغن گل یاس، پادشاه روغن‌های معطر

روغن گل یاس، پادشاه روغن‌های معطر

بهار فصل گل‌های خوشبو و زیباست که خواص درمانی فراوانی دارند و می‌توان علاوه بر لذت بردن از عطر و بوی‌شان، از فرآورده‌های مختلف آن‌ها برای حفظ تندرستی استفاده کرد. گل یاس از معطرترین گل‌هاست که از روغن آن در نسخه‌های درمانی بسیار استفاده می‌شود. با خواص این روغن گیاهی آشنا شوید.

آشنایی با خواص گل ماهور

آشنایی با خواص گل ماهور

گل ماهور که در طب سنتی ایران به خرگوشک معروف است و به نام‌های دُرماهى و زرماهى نیز شناخته می‌شود، گیاهی بومی آسیا، اروپا و مدیترانه است. این گیاه ۳۵۰ گونه در جهان دارد که حدود ۴۰ گونه‌ی آن در ایران است و بیشتر در دامنه‌های کوهستانی، بیشه‌زارها و علفزارهای شهرستان دامغان می‌روید. این گیاه در هر شرایط آب و هوایی رشد می‌کند و دوران گلدهی و زمان برداشت آن خرداد تا شهریور ماه است.
گل ماهور سرشار از کلسیم، کرومیم، کبالت، منیزیم، نیاسین، فسفر، سیلیکون، سدیم، ویتامین A و C است.

عرقیات گیاهی، نوشیدنی‌های درمانگر

عرقیات گیاهی، نوشیدنی‌های درمانگر

عرقیات گیاهی از موثرترین نوشیدنی‌های درمانی هستند که معمولا کمتر مصرف می‌شوند، زیرا اغلب افراد از دم‌کرده و جوشانده‌های گیاهی استفاده می‌کنند. امروزه در ایران از ۴۰ نوع گیاه عرق‌گیری شده و به شکل طبی استفاده می‌شود. برای حفظ سلامت جسم و روح‌تان با خواص برخی از این عرق‌های گیاهی آشنا شوید و از آن‌ها استفاده کنید.

عاقرقرحا، گیاهی ناشناخته

عاقرقرحا، گیاهی ناشناخته

طبیعت سرشار از گیاهان مختلف با خواص دارویی فراوان است، گیاهانی که نام بسیاری از آن‌ها را حتی نشنیده‌ایم و از معجزه‌های درمانی‌شان غافل هستیم. عاقرقرحا یکی از گیاهان کمتر شناخته شده‌ای است که خواص درمانی آن را می‌خوانید.

با گیاه رازک آرام بخوابید

با گیاه رازک آرام بخوابید

رازک با نام عمومی “Hops”، گیاهی علفی، چند ساله، بالا رونده و اعضای آن پوشیده از تارهای خشن است.
این گیاه برگ‌های متقابل، دندانه‌دار و مرکب از سه تا پنج لوب نامساوی و گل‌های نر و ماده دارد. قسمت مورد استفاده‌ی گیاه، گل‌های ماده‌ی آن به رنگ سفید مایل به حنایی است که بوی معطر و مطبوع با طعم تلخ دارند.

درمان خشکی پوست سر

درمان خشکی پوست سر

پوست یکی از اعضای مهم بدن و محافظ آن در برابر گرما، سرما و انواع آسیب‌های خارجی و درعین حال بسیار لطیف و آسیب‌پذیر است، به همین دلیل باید به سلامت و بهداشت آن توجه ویژه داشت. یکی از مشکلات پوستی که در فصل سرما شیوع بیشتری دارد و می‌تواند پیش زمینه‌ی مشکلات دیگری شود، خشکی پوست سر است که در طولانی مدت باعث خارش و ایجاد زخم‌هایی در کف سر می‌شود. اگر این مشکل شما را کلافه کرده، از توصیه‌های طب سنتی استفاده کنید.

خوابی راحت با توصیه‌های طب سنتی

خوابی راحت با توصیه‌های طب سنتی

خوابیدن معادل سکون بدنی- روانی و بیداری معادل فعالیت بدنی- روانی است، بنابراین انسان هرچه بیشتر بیدار باشد، بدن او بیشتر به سمت گرمی و خشکی میل پیدا می‌کند و رطوبت بدن کاهش می‌یابد. از طرفی هرچه فرد بیشتر بخوابد، رطوبت‌های بدن و مغز بیشتر می‌شود و بدن به سمت سردی گرایش پیدا می‌کند. توصیه‌های طب سنتی را برای خوابی راحت بخوانید.

با احتیاط دمنوش گل گاوزبان بنوشید

با احتیاط دمنوش گل گاوزبان بنوشید

گل گاوزبان یکی از پر مصرف‌ترین گیاهان در طب سنتی است که معمولا برای کاهش اضطراب و تپش قلب تجویز می‌شود. این گیاه دارویی، آرام بخش است و مزاج سرد و معتدل آن به تغییر مزاج بدن کمک می‌کند و باعث کاهش سودای بدن می‌شود، اما نباید از آسیب‌های جبران ناپذیر آن روی دیگر اندام‌‌ها غافل بود. اگر این گیاه بیش از یک ماه به طور مداوم مصرف شود، مسمومیت کبدی به همراه خواهد داشت، بنابراین روزانه بیش از دو بار از این دم‌کرده مصرف نکنید.

خواص دارویی کرسنه را بشناسید

خواص دارویی کرسنه را بشناسید

در طبیعت گیاهانی هستند که شاید تا به امروز نام‌شان را نشنیده و از خواص درمانی آن‌ها بی‌اطلاع باشید. کرسنه یا گاودانه یکی از این گیاهان ناشناخته است. در این‌جا خواص درمانی این گیاه را برای‌تان آورده‌ایم.