گیاهان دارویی

عرقیات گیاهی، نوشیدنی‌های درمانگر

عرقیات گیاهی، نوشیدنی‌های درمانگر

عرقیات گیاهی از موثرترین نوشیدنی‌های درمانی هستند که معمولا کمتر مصرف می‌شوند، زیرا اغلب افراد از دم‌کرده و جوشانده‌های گیاهی استفاده می‌کنند. امروزه در ایران از ۴۰ نوع گیاه عرق‌گیری شده و به شکل طبی استفاده می‌شود. برای حفظ سلامت جسم و روح‌تان با خواص برخی از این عرق‌های گیاهی آشنا شوید و از آن‌ها استفاده کنید.

عاقرقرحا، گیاهی ناشناخته

عاقرقرحا، گیاهی ناشناخته

طبیعت سرشار از گیاهان مختلف با خواص دارویی فراوان است، گیاهانی که نام بسیاری از آن‌ها را حتی نشنیده‌ایم و از معجزه‌های درمانی‌شان غافل هستیم. عاقرقرحا یکی از گیاهان کمتر شناخته شده‌ای است که خواص درمانی آن را می‌خوانید.

با گیاه رازک آرام بخوابید

با گیاه رازک آرام بخوابید

رازک با نام عمومی “Hops”، گیاهی علفی، چند ساله، بالا رونده و اعضای آن پوشیده از تارهای خشن است.
این گیاه برگ‌های متقابل، دندانه‌دار و مرکب از سه تا پنج لوب نامساوی و گل‌های نر و ماده دارد. قسمت مورد استفاده‌ی گیاه، گل‌های ماده‌ی آن به رنگ سفید مایل به حنایی است که بوی معطر و مطبوع با طعم تلخ دارند.

درمان خشکی پوست سر

درمان خشکی پوست سر

پوست یکی از اعضای مهم بدن و محافظ آن در برابر گرما، سرما و انواع آسیب‌های خارجی و درعین حال بسیار لطیف و آسیب‌پذیر است، به همین دلیل باید به سلامت و بهداشت آن توجه ویژه داشت. یکی از مشکلات پوستی که در فصل سرما شیوع بیشتری دارد و می‌تواند پیش زمینه‌ی مشکلات دیگری شود، خشکی پوست سر است که در طولانی مدت باعث خارش و ایجاد زخم‌هایی در کف سر می‌شود. اگر این مشکل شما را کلافه کرده، از توصیه‌های طب سنتی استفاده کنید.

خوابی راحت با توصیه‌های طب سنتی

خوابی راحت با توصیه‌های طب سنتی

خوابیدن معادل سکون بدنی- روانی و بیداری معادل فعالیت بدنی- روانی است، بنابراین انسان هرچه بیشتر بیدار باشد، بدن او بیشتر به سمت گرمی و خشکی میل پیدا می‌کند و رطوبت بدن کاهش می‌یابد. از طرفی هرچه فرد بیشتر بخوابد، رطوبت‌های بدن و مغز بیشتر می‌شود و بدن به سمت سردی گرایش پیدا می‌کند. توصیه‌های طب سنتی را برای خوابی راحت بخوانید.

با احتیاط دمنوش گل گاوزبان بنوشید

با احتیاط دمنوش گل گاوزبان بنوشید

گل گاوزبان یکی از پر مصرف‌ترین گیاهان در طب سنتی است که معمولا برای کاهش اضطراب و تپش قلب تجویز می‌شود. این گیاه دارویی، آرام بخش است و مزاج سرد و معتدل آن به تغییر مزاج بدن کمک می‌کند و باعث کاهش سودای بدن می‌شود، اما نباید از آسیب‌های جبران ناپذیر آن روی دیگر اندام‌‌ها غافل بود. اگر این گیاه بیش از یک ماه به طور مداوم مصرف شود، مسمومیت کبدی به همراه خواهد داشت، بنابراین روزانه بیش از دو بار از این دم‌کرده مصرف نکنید.

خواص دارویی کرسنه را بشناسید

خواص دارویی کرسنه را بشناسید

در طبیعت گیاهانی هستند که شاید تا به امروز نام‌شان را نشنیده و از خواص درمانی آن‌ها بی‌اطلاع باشید. کرسنه یا گاودانه یکی از این گیاهان ناشناخته است. در این‌جا خواص درمانی این گیاه را برای‌تان آورده‌ایم.

اورس، گیاهی اشتهاآور

اورس، گیاهی اشتهاآور

اورس که آرچا یا ارجه‌ی گیاهی نیز گفته می‌شود، گونه‌ای سرو در مناطق کوهستانی و مقاوم در برابر آب و هوا نامطلوب است. این گیاه رشد کندی دارد و برخی از گونه‌های آن قدمتی چند هزار ساله دارند. در حال حاضر این درخت (سرو کوهی) در دامنه‌ی جنوبی رشته کوه‌های البرز، از آذربایجان تا خراسان و در ارتفاعات جیرفت کرمان به شکل متراکم یافت می‌شود. اورس از جمله درختان حفاظت شده محسوب می‌شود که قطع آن ممنوع است. با این حال در قدیم میوه، برگ و ریشه‌ی‌ این گیاه برای درمان برخی از بیماری‌ها استفاده می‌شده است.

روغن‌های گیاهی برای دوران کودکی

روغن‌های گیاهی برای دوران کودکی

روغن‌های گیاهی از جمله داروهای طبیعی و پرخاصیتی هستند که امروزه استفاده از آن‌ها به شکل موضعی و خوراکی برای درمان و تسکین بسیاری از بیماری‌های جسمی و روحی توسط درمانگران طب سنتی توصیه و تجویز می‌شود. این روغن‌ها در فصل‌های سرد سال که پوست خشک می‌شود، لب ترک می‌خورد و …. بهترین محافظ پوست بدن هستند به خصوص برای کودکان که پوست حساس و لطیف‌تری دارند. اگر به فکر این هستید که برای تقویت استخوان‌ها و محافظت از پوست کودک خود از روغن‌های طبیعی استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را بخوانید و با خواص برخی از این روغن‌ها آشنا شوید.