گیاهان دارویی

سوسـن

سوسـن

سوسن نوعی گل می‌باشد که به طور معمول به وسیله‌ی پیازش تکثیر می‌شود. سوسن تقریباً دارای ۱۵۰۰ نوع می‌باشد.

سماق، آنتی‌اکسیدان گیاهی

سماق، آنتی‌اکسیدان گیاهی

سماق یکی از چاشنی‌های مورد علاقه‌ی ایرانی‌هاست که ترکیبات موجود در آن دارای خواص ضد قارچ، ضد میکروبی، آنتي‌اکسیدان و ضد التهاب است.
سماق در طب قرون وسطی جایگاه ویژه‌ای داشته است و از آن علاوه بر ادویه، به عنوان دارو استفاده می‌کردند. با خواص این چاشنی آشنا شوید.

گل لادن

گل لادن

لادن گیاهی است بوته‌ای، یک ساله، سریع‌الرشد با ساقه‌های بالارونده که ارتفاع آن‌ها به چند متر نیز می‌رسد. دارای برگ‌های مدور، درشت، سپرمانند به رنگ سبز متمایل به آبی که مصرف خوراکی داشته و می‌توان آن‌ها را در سالاد سبزیجات به کار برد. بیشتر بخش‌های این گیاه به ویژه برگ‌هایش طعم شاهی می‌دهد، از این رو به آن شاهی هندی هم می‌گویند.

اقاقیا، درمان بیماری‌ها

اقاقیا، درمان بیماری‌ها

بهار فصل گل اقاقیاست، گلی زیبا و معطر که درخت آن را برای تزئین فضای سبز، کنترل فرسایش زمین و افزایش نیتروژن خاک می‌کارند. این درخت زیبا خواص درمانی نیز دارد که در این‌جا می‌خوانید.

شبدر قرمز، داروی گرگرفتگی

شبدر قرمز، داروی گرگرفتگی

شبدر قرمز گیاهی علفی است که در مناطق معتدل می‌روید و در شرایط مساعد، هفت‌ سال و در آب ‌و هوای گرم فقط دو سال عمر می‌کند. برگ‌های این گیاه بیضی ‌شکل و بلند و دارای سه برگچه است و مواد مغذی فراوانی دارد.

تسکین درد مفاصل با اکلیل الملک

تسکین درد مفاصل با اکلیل الملک

اکلیل الملک که در ایران آن را به نام ناخنک می‌شناسند، گیاهی بسیار معطر و پر خاصیت است که می‌توان از آن برای پیشگیری و درمان برخی از بیماری‌ها و حتی در ترکیب با گیاهان دیگر استفاده کرد. برای آشنایی با خواص این گیاه با ما همراه باشید.

ترخون، پادشاه سبزیجات

ترخون، پادشاه سبزیجات

یکی از سبزیجات معطر که در بیشتر نقاط جهان خشک یا تازه‌ی آن به عنوان یک طعم دهنده‌ی قوی در آشپزی استفاده می‌شود، ترخون است، اما باید بدانید این سبزی خواص دارویی فراوان دارد و همچنین جایگزین گیاهی نمک است. بر این اساس طب سنتی توصیه می‌کند اگر به دلیل بیماری قلبی، فشار خون بالا و اضافه وزن از مصرف نمک منع شده‌اید، از ترخون در‌ رژیم غذایی خود استفاده کنید و از طعم مطبوع و خواص شفابخش آن بهره ببرید.

لگجین، گیاه بهاری

لگجین، گیاه بهاری

لگجین (هندوانه وحشی) نام یک گیاه بوته‌ای است که در منابع ‌طب سنتی خواص درمانی فراوانی برای آن آورده‌اند. برگ‌های این گیاه در اوایل بهار جوانه می‌زند بنابراین در این فصل می‌توانید از خواص درمانی آن بهره ببرید.

شاه‌پسند

شاه‌پسند

شاه‌پسند در قدیم به نام گیاه صلیب معروف بوده است، زیرا گفته می‌شود آن را روی زخم‌های مسیح ریختند و خونریزی قطع شد. در واقع سبب انعقاد خون می‌شود.
این گیاه در نواحی جنوب آسیا، آفریقا و اروپا در حاشیه‌ی جاده‌ها و دشت‌ها و مزارع می‌روید و در ایران در مناطق شمال ایران و اطراف تهران، فارس و نواحی جنوب یافت می‌شود.

عنبر نسارای پر خاصیت!

عنبر نسارای پر خاصیت!

شاید شما نیز جزو افرادی باشید که تا امروز اسم «عنبرنسارا» را نشنیده‌اند و از خواص درمانی آن بی‌اطلاع هستند.
برخلاف تصور بسیاری از افراد، عنبر نسارا یک گیاه دارویی نیست بلکه مدفوع الاغ ماده است که در گذشته، حکمای طب سنتی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها و عفونت‌ها از آن استفاده می‌کردند. با این ماده‌ي پر خاصیت آشنا شوید.