گیاهان دارویی

پیچ امین‌الدوله، دارویی خوش عطر

پیچ امین‌الدوله، دارویی خوش عطر

پیچ امین‌الدوله را بسیاری از افراد به عنوان یک گیاه زینتی می‌شناسند و نمی‌دانند این گل زیبا و معطر در قدیم الایام کاربرد دارویی داشته است. نام این گیاه منتسب به علی‌خان امین‌الدوله، صدر اعظم مظفرالدین شاه قاجار است که گفته می‌شود اولین بار آن را در ایران و در باغ امین‌الدوله کاشته است. با خواص درمانی این گیاه آشنا شوید.

زنجبیل، دردهای عضلانی را تسکین می‌دهد

زنجبیل، دردهای عضلانی را تسکین می‌دهد

بسیاری از افراد در روزهای سرد سال دچار دردهای عضلانی و مفصلی می‌شوند و برای رهایی از این درد به مسکن‌های شیمیایی پناه می‌برند، درحالی که با استفاده از زنجبیل به راحتی می‌توان از شر این دردهای آزاردهنده خلاص شد. زنجبیل یک داروی خانگی شناخته ‌شده و موثر است که در بیشتر آشپزخانه‌ها یافت می‌شود. تحقیقات علمی نشان می‌دهد این گیاه به شکل خام یا پخته به دلیل داشتن عامل ضدالتهاب، دردهای عضلانی و ماهیچه‌ای را تسکین می‌دهد، به خصوص درورزشکارانی که پس از انجام فعالیت شدید ورزشی دچار دردهای ماهیچه‌ای می‌شوند.

پاک‌سازی کبد با طبیعت

پاک‌سازی کبد با طبیعت

کبد یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین ارگان‌های بدن است که عملکرد درست آن در حفظ سلامتی نقش مهمی دارد. وقتی که کبد دچار مشکل شود نمی‌تواند سموم و مواد زائد را دفع کند، در نتیجه ممکن است در هضم غذا دچار مشکل شوید، نفخ کنید و …. . پاک‌سازی کبد کار سختی نیست. کافی است به توصیه‌های زیر عمل کنید.

ضدعفونی کننده‌های طبیعی

ضدعفونی کننده‌های طبیعی

هر کدام از ما هنگام انجام فعالیت‌های روزانه، ممکن است دچار بریدگی، خراش و سوختگی شده یا مبتلا به آفت، گلودرد و … شویم. یکی از اولین شیوه‌های درمانی در این زمان، ضدعفونی‌کردن بدن است. طب سنتی پیشنهاد می‌کند به این منظور از ضدعفونی‌کننده‌های طبیعی استفاده کنید. در این‌جا برخی از ترکیبات طبیعی را که خواص ضدعفونی‌کننده دارند برای‌تان آورده‌ایم.

آب زرشک، تسکین دهنده صفرا

آب زرشک، تسکین دهنده صفرا

امروزه زرشک معمولا برای تزیین غذاها و آب آن به عنوان یک نوشیدنی ضدعطش در روزهای گرم سال استفاده می‌شود، اما قدیمی‌ها این میوه‌ی ترش مزه و آب طبیعی آن را برای درمان بیماری‌ها به کار می‌بردند. پوست، ریشه و ساقه‌ی این گیاه خاصیت درمانی دارد، اما این بار شما را با خواص آب زرشک طبیعی آشنا می‌کنیم.

سویا

سویا

سویا گیاهی است یک ساله دارای ساقه‌ی پرشاخه، برگ‌های آن بیضی، نوک تیز و سبز رنگ می‌باشد. میوه‌ی آن شبیه لوبیا است که در هر غلاف آن سه تا پنج دانه جدا از یکدیگر وجود دارد. رنگ دانه‌ی سویا بر حسب انواع مختلف متفاوت است و به رنگ‌های زرد، سفید، سیاه، خاکستری و خالدار دیده می‌شود.

ترب

ترب

یکی از سبزیجاتی که از دیرباز در تهیه‌ی آش‌ها و سوپ‌ها بسیار استفاده می‌شد، ترب است. اما باید بدانید این سبزی که انواع مختلفی دارد، در طب قدیم برای درمان بیماری‌ها نیز کابرد داشته است

چای سفید را بهتر بشناسید!

چای سفید را بهتر بشناسید!

چای‌های مختلفی چای وجود دارد که نوشیدن آن‌ها به سلامتی کمک می‌کنند، به همین دلیل در طب سنتی بسیاری از کشورها چای به عنوان یک نوشیدنی درمانی استفاده می‌شده است. هزاران سال پیش، چای در بین چینی‌ها به منظور مراقبت از بیماری‌های مختلفی که در آن زمان مردم را گرفتار می‌کرد، کاربرد داشت. یکی از چای‌ها، چای سفید است که نسبت به سایر چای‌های سنتی کمیاب‌تر و گران‌تر محسوب می‌شود. چای سفید خواص درمانی زیادی دارد که خوب است از آن‌ها آگاه باشید.

ترنجبین، دوای دردها

ترنجبین، دوای دردها

گیاهان دارویی همواره در طول تاریخ مورد توجه طب سنتی بوده‌اند و کاربرد فراوانی هم در پیشگیری و درمان بیماری‌ها داشته‌اند. یکی از این گیاهان، ترنجبین است که خواص دارویی بسیاری دارد و به دلیل این خاصیت‌ها، استفاده از آن در کارخانجات قندگیری متوقف شد و فروش دارویی پیدا کرده است. با این دوای دردها آشنا شوید.