مقالات منتخب

گزیده ای از مقالات منتشر شده در نیک و نو

گوش ها سخن می گویند

از قدیم‌الایام صرفا گوش‌ها شنونده‌های خوبی بوده‌اند و کمتر کسی فکر می‌کرد که علم آدمی به آنجا برسد که بداند اهمیت این عضو کوچک در بدن چیست و از چه جایگاه مهمی برخوردار است؟ گوش‌ها علاوه بر اینکه در آناتومی بدن به عنوان عضو اصلی حس شنوایی معرفی شناخته شده‌اند، از نقش بسیار مهمی در تعادل آن حکایت دارند.

افراط و تفریط ممنوع

افراط و تفریط ممنوع

شاید تاکنون در کتب و متون طب کهن و اصطلاحات طب‌سنتی و الفاظی مانند گرم و خشک در دوم یا در اول آخر گرم و در وسط دوم خشک است یا …. که پیوسته برای شما ایجاد سوال کرده باشد و از خودتان بپرسید که این عبارات به چه معنی است و بسیار مایل باشید که در این خصوص اطلاعات خود را کامل کنید؛ بنابراین در این نوشتار به توضیح اجمالی این موارد خواهیم پرداخت.

شعله‌هایی که از درون‌تان زبانه می‌کشد

شعله‌هایی که از درون‌تان زبانه می‌کشد

تب عبارت از حرارتی بیگانه است که در قلب شعله‌ور می‌شود و به وسیله‌ی روان و خون این حرارت التهابی از قلب به شریان‌ها و رگ‌ها سرایت می‌کند و در نتیجه سراسر بدن انسان آنقدر شعله‌ور می‌شود که از کاربرد طبیعی عاجز می‌ماند. (ابن سینا)
تب عموما دو نوع است:
الف) تبی که خودش بیماری مستقلی است و واسطه‌ای در میان حالت تب و جسم تب‌زده نیست.
ب) تبی است عَرَضی (روی‌آور) یعنی حالتی خاص در بدن رخ داده که تب از اثر آن حاصل شده است. تبی که از اثر پیدایش ورم در تن انسان پدید می‌آید، تب اصلی و مستقل نیست. بلکه تب روی‌آور است؛ زیرا واسطه‌ای در میان است و از تاثیر ورم تب رخ داده است.

نوشیدنی‌های مناسب ویژه ماه رمضان

نوشیدنی‌های مناسب ویژه ماه رمضان

کارشناسان تغذیه با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان به روزه‌داران توصیه می‌کنند، نوشیدنی‌های مخصوص ماه رمضان را مصرف کنند. مانند شربت آبلیمو، خاکشیر، تخم شربتی، کاسنی، سکنجبین و بیدمشک می‌تواند به کاهش تشنگی و عطش در ماه مبارک رمضان کمک کند.
روزه‌داری در فصل گرما باعث کم‌آبی بدن می‌شود. کم‌آبی بدن مهم‌ترین عاملی است که می‌تواند برای روزه‌داران باعث مشکلات زیادی شود و حتی جان فرد را به خطر اندازد.

تدابیر رفع بوی بد دهان در ماه رمضان بی‌دغدغه لب به سخن گشایید

تدابیر رفع بوی بد دهان در ماه رمضان بی‌دغدغه لب به سخن گشایید

بویی که در ماه مبارک رمضان از دهان خارج می‌شود، به دلیل نخوردن غذا است. هنگام نخوردن غذا، بدن برای تولید انرژی به ذخایر چربی روی می‌آورد و طی سوختن چربی‌ها در کبد، کتون‌ها تولید شده که باعث ایجاد این بو می‌شوند. در روزهای اول ماه مبارک رمضان، به دلیل این که کبد آمادگی کافی برای سوزاندن مقدار زیادی چربی ندارد، این بو بیشتر است؛ اما به تدریج که توانایی کبد برای این کار بیشتر می‌شود، مقدار کتون تولید شده کم می‌شود.

تغذیه‌ی صحیح از نگاه یک کارشناس بشقاب‌تان را عوض نکنید، غذای‌تان را عوض کنید

تغذیه‌ی صحیح از نگاه یک کارشناس بشقاب‌تان را عوض نکنید، غذای‌تان را عوض کنید

در شماره‌های قبل در مورد فلسفه‌ی خام‌گیاهخواری، نوع تغذیه، فواید آن و دلایل بیماری از منظر متخصصین این نوع تغذیه صحبت شد.
در این قسمت کمی تخصصی‌تر به این مسئله می‌پردازیم و کمی به خوراک عام جامعه و مشکلاتی که این نوع خوراک ایجاد کرده که متاسفانه از طرف ارگان‌های ذی‌ربط هم تایید و سیب سلامت یا استاندارد گرفته‌اند، صحبت خواهیم کرد.
در ابتدا خوب است یک سوال داشته باشیم. اولین خام‌گیاهخوار در دنیا چه کسی بوده است؟ خیلی سخت نیست!

وقتی سردرد امان نمی‌دهد

وقتی سردرد امان نمی‌دهد

شاید کمتر توجیهی که در مفهوم سر دردهای پایدار و در تغییرات جایگاه خلط به معنی واقعی به آن پرداخته و به عنوان یک بیماری ماندگار معرفی شده، سر دردهای سینوزیتی است. از منظر طب اخلاطی که بیماری را تغییر جایگاه اخلاط در غیر محل خود می‌داند و ظهور آن علامتی بر یک علائم داخلی است، که نیاز است عامل برطرف شود، نه علامت.

شاخه‌های این درخت دندان‌تان را تمیز می‌کند

شاخه‌های این درخت دندان‌تان را تمیز می‌کند

اراک درخت معروفی است که با شاخه‌هایش دندان‌ها را تمیز می‌کنند. میوه‌اش را «بریره» و هنگامی که آبدار شود، «مرد» نامند. اراک ۳ میوه‌ی گوناگون دارد. «کباث» که درشت و تقریبا شبیه انجیر است. «مرد» نرم‌تر و آبدارتر است و رنگ کباث را دارد. «بریر» شبیه منجوق‌های ریز است اما رنگ میوه یکی است. مردم و حیوانات همه این‌گونه‌ها را می‌خورند و بر اثر آن‌ها روی زبان مزه‌ای تند احساس می‌شود.

طناب‌های سبز و آبی، شایع‌ترین بیماری عروقی

طناب‌های سبز و آبی، شایع‌ترین بیماری عروقی

در این شماره قصد داریم واریس، یکی دیگر از بیماری‌هایی که تقریبا غریب به اتفاق‌مان از نزدیک مشاهده کرده‌ایم یا با آن دست به گریبان هستیم، را مورد بررسی قرار داده و راه‌های درمان در طب سنتی را ارائه دهیم.