مقالات منتخب

گزیده ای از مقالات منتشر شده در نیک و نو

نوشیدنی‌های مناسب ویژه ماه رمضان

نوشیدنی‌های مناسب ویژه ماه رمضان

کارشناسان تغذیه با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان به روزه‌داران توصیه می‌کنند، نوشیدنی‌های مخصوص ماه رمضان را مصرف کنند. مانند شربت آبلیمو، خاکشیر، تخم شربتی، کاسنی، سکنجبین و بیدمشک می‌تواند به کاهش تشنگی و عطش در ماه مبارک رمضان کمک کند.
روزه‌داری در فصل گرما باعث کم‌آبی بدن می‌شود. کم‌آبی بدن مهم‌ترین عاملی است که می‌تواند برای روزه‌داران باعث مشکلات زیادی شود و حتی جان فرد را به خطر اندازد.

تدابیر رفع بوی بد دهان در ماه رمضان بی‌دغدغه لب به سخن گشایید

تدابیر رفع بوی بد دهان در ماه رمضان بی‌دغدغه لب به سخن گشایید

بویی که در ماه مبارک رمضان از دهان خارج می‌شود، به دلیل نخوردن غذا است. هنگام نخوردن غذا، بدن برای تولید انرژی به ذخایر چربی روی می‌آورد و طی سوختن چربی‌ها در کبد، کتون‌ها تولید شده که باعث ایجاد این بو می‌شوند. در روزهای اول ماه مبارک رمضان، به دلیل این که کبد آمادگی کافی برای سوزاندن مقدار زیادی چربی ندارد، این بو بیشتر است؛ اما به تدریج که توانایی کبد برای این کار بیشتر می‌شود، مقدار کتون تولید شده کم می‌شود.

تغذیه‌ی صحیح از نگاه یک کارشناس بشقاب‌تان را عوض نکنید، غذای‌تان را عوض کنید

تغذیه‌ی صحیح از نگاه یک کارشناس بشقاب‌تان را عوض نکنید، غذای‌تان را عوض کنید

در شماره‌های قبل در مورد فلسفه‌ی خام‌گیاهخواری، نوع تغذیه، فواید آن و دلایل بیماری از منظر متخصصین این نوع تغذیه صحبت شد.
در این قسمت کمی تخصصی‌تر به این مسئله می‌پردازیم و کمی به خوراک عام جامعه و مشکلاتی که این نوع خوراک ایجاد کرده که متاسفانه از طرف ارگان‌های ذی‌ربط هم تایید و سیب سلامت یا استاندارد گرفته‌اند، صحبت خواهیم کرد.
در ابتدا خوب است یک سوال داشته باشیم. اولین خام‌گیاهخوار در دنیا چه کسی بوده است؟ خیلی سخت نیست!

وقتی سردرد امان نمی‌دهد

وقتی سردرد امان نمی‌دهد

شاید کمتر توجیهی که در مفهوم سر دردهای پایدار و در تغییرات جایگاه خلط به معنی واقعی به آن پرداخته و به عنوان یک بیماری ماندگار معرفی شده، سر دردهای سینوزیتی است. از منظر طب اخلاطی که بیماری را تغییر جایگاه اخلاط در غیر محل خود می‌داند و ظهور آن علامتی بر یک علائم داخلی است، که نیاز است عامل برطرف شود، نه علامت.

شاخه‌های این درخت دندان‌تان را تمیز می‌کند

شاخه‌های این درخت دندان‌تان را تمیز می‌کند

اراک درخت معروفی است که با شاخه‌هایش دندان‌ها را تمیز می‌کنند. میوه‌اش را «بریره» و هنگامی که آبدار شود، «مرد» نامند. اراک ۳ میوه‌ی گوناگون دارد. «کباث» که درشت و تقریبا شبیه انجیر است. «مرد» نرم‌تر و آبدارتر است و رنگ کباث را دارد. «بریر» شبیه منجوق‌های ریز است اما رنگ میوه یکی است. مردم و حیوانات همه این‌گونه‌ها را می‌خورند و بر اثر آن‌ها روی زبان مزه‌ای تند احساس می‌شود.

طناب‌های سبز و آبی، شایع‌ترین بیماری عروقی

طناب‌های سبز و آبی، شایع‌ترین بیماری عروقی

در این شماره قصد داریم واریس، یکی دیگر از بیماری‌هایی که تقریبا غریب به اتفاق‌مان از نزدیک مشاهده کرده‌ایم یا با آن دست به گریبان هستیم، را مورد بررسی قرار داده و راه‌های درمان در طب سنتی را ارائه دهیم.

سـه روزه لاغـر شوید

سـه روزه لاغـر شوید

رژیم سیب‌زمینی یا برنامه‌ی غذایی سیب‌زمینی، یک رژیم کوتاه‌‌مدت است که ادعا می‌شود به افراد کمک می‌کند در زمینه‌ی کاهش وزن سریع به نتیجه برسند. این رژیم غذایی یک روش تغذیه‌ی متعادل مانند رژیم‌های غذایی دیگر نیست. طرفداران این رژیم ادعا می‌کنند رژیم سیب‌زمینی روشی سریع برای کاهش وزن، کاهش التهاب، تنظیم مجدد اشتها برای شروع کاهش وزن و سالم‌تر غذا خوردن است.

ترک سیگار با طب فشاری

ترک سیگار با طب فشاری

توتون سیگار دارای مواد شیمیایی مختلفی است که در بدن انسان مثل سم مضری صدمات زیادی را به وجود می‌آورد و از مهم‌ترین این مواد نیکوتین است. در بیشتر کتاب‌های فارماکولوژی، نیکوتین «پدر سموم» نامیده می‌شود.

زیاد آب ننوشید!

زیاد آب ننوشید!

سلول‌های بدن برای سالم ماندن نیاز دارند که فضای اطراف آن‌ها بدون سموم باشد که این فضا همان مایع میان‌بافتی است. این مایع میان‌بافتی و غذایی که به سلول‌ها می‌رسد در طب سنتی «رطوبات ثانویه» نامیده می‌شود؛ اگر فضای اطراف سلول‌ها تمیز نباشد؛ یعنی، سموم و فضولات غذایی به خوبی دفع نشود، سلول‌ها نمی‌توانند به درستی کار کنند و غذای آن‌ها هم آلوده و سمی می‌شود.