ایستگاه تندرستی

هیپنوتیزم چگونه عمل می‌کند؟

هیپنوتیزم چگونه عمل می‌کند؟

هیپنوتیزم ابزار موثری در درمان بسیاری از اختلالات است، اما دلیل این اثربخشی چیست؟ چرا مثلا می‌توان برخی از انواع فوبیا را در یک یا چند جلسه‌ی هیپنوتیزمی درمان کرد، درحالی‌که درمان آن به شیوه‌های دیگر گاهی تا سال‌ها به طول می‌انجامد؟ چرا می‌شود با هیپنوتیزم سیگار را برای همیشه ترک کرد یا اضافه‌وزن را از بین برد؟ چه چیزی هیپنوتیزم را از سایر شیوه‌های درمانی متمایز می‌کند؟
برای درک چگونگی عملکرد هیپنوتیزم لازم است اول کارکرد ذهن را درک کنید.

علم هومیوپاتی

در شماره‌ی قبل به شرح کلیاتی درباره‌ی علم هومیوپاتی پرداختیم و در انتهای مطلب به این موضوع اشاره داشتیم که هاریسون در کتاب طب داخلی خود به تاثیر عمیق فاکتورهای فرد میزبان در فرایند عفونت تاکید بسیاری داشته و بیان کرده که در عصر جدید درمان ،علم پزشکی به شیوه‌ای می‌تواند فاکتورهای فرد میزبان را در تاثیرگذاری روی عفونت کنترل کند.این فاکتورهای میزبان که به فردیت شخص برمی‌گرددهمان چیزیست که هومیوپاتی به آن نیروی حیاتی می‌گوید.

بیماری‌‌های پاییزه‌ و چند و چون‌‌های آن

بیماری‌‌های پاییزه‌ و چند و چون‌‌های آن

در طب سنتی بروز و شیوع بیماری‌ها، ارتباطی وثیق با طبیعت دارد. زیرا طب سنتی‌ایرانی طبی کلنگر است و آدمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تحت تاثیر تغییرات محیطی قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد. طبیعت مانند انسان دارای مزاج است. مزاج‌های چهارگانه‌ی فصول، روندی منظم و تکرار شونده است. پیش از‌اینکه وارد بحث بیماری‌‌های پاییزه شویم لازم است نگاهی به موضوع حلقه‌ی حیات داشته باشیم.

پوکی استخوان و راه‌های درمان آن از دیدگاه طبی سنتی

پوکی استخوان و راه‌های درمان آن از دیدگاه طبی سنتی

در این بحث سعی داریم کمی درباره‌ی ناهنجاری پوکی استخوان توضیحاتی بدهیم.در این اختلال استخوان‌ها ضعیف می‌شوند و خطر شکستگی‌های غیرقابل توجیه افزایش می‌یابد. عواقب جدی می‌تواند در اثر برخی از این شکستگی‌ها ایجاد شود

کف پا ، اتاق فرمان سلامتی

کف پا ، اتاق فرمان سلامتی

سیستم‌های بدن ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. هریک از سیستم‌های بدن درنواحی خاصی از پاها ودست ها عمل می‌کند. درکل همان‌طورکه دربدن ازسربه پایین پیش می‌روید با ارتباط مناطق فشار ازنوک انگشتان تا پاشنه‌ی پا ویا کف دست روبه‌رو می‌شوید. بنابراین نواحی بازتاب مغز وسر دراطراف انگشتان بزرگ پا یافت می‌شود.

«ماساژ آیورودا» انرژی حیات را در بدن به جریان می‌اندازد

«ماساژ آیورودا» انرژی حیات را در بدن به جریان می‌اندازد

همان‌طور که در شماره‌ی قبل توضیح داده شد آیورودا روش درمانگری طبیعی ودایی است که پیشینه آن به پنج هزار سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. در این شماره مطالبی تکمیلی درباره‌ی این روش درمانی آورده شده و نیز درباره‌ی ماسا‌ژ به روش آیورودا مطالبی را برایتان توضیح خواهیم داد.

قبل از سیری دست از غذا بکشید

قبل از سیری دست از غذا بکشید

باید توجه داشت که مقصود از کم‌خوری، نخوردن نیست بلکه منظور از آن، پرهیز از پرخوری است. در روایتی از امام رضا علیه السلام، بدن انسان به زمین زراعی تشبیه شده و کم‌خوری بیش از اندازه و زیاده روی در خوردن را مانند آبیاری ناقص و آبیاری بیش از حد دانسته که هر دو سبب نابودی کشت و زرع می‌شوند.

قارچ بخورید و لاغر شوید

قارچ بخورید و لاغر شوید

قارچهای خوراکی ارزش غذایی خوبی دارند و به همین دلیل میتوانند در کنار سبزیجات پرخاصیت ،میهمان همیشگی سبد غذایی خانوادهها شوند. قارچ، غذایی کامل برای تغذیه است. قارچ ها با داشتن ارزش غذایی فراوان، کم کالری بوده و فاقد سدیم، چربی، کلسترول و سرشار از پتاسیم میباشند. قارچ غذایی مناسب است، زیرا در آن چربی، قند و نمک کمی وجود دارد و کلسترول نیز ندارند.

چشم‌ها از درون بدن حرف می‌زنند

چشم‌ها از درون بدن حرف می‌زنند

همان‌گونه که در شماره‌ی قبل توضیح داده شد عنبیه‌ی چشم‌ها یکی از اندام‌های بدن است که از روی آن می‌توان احوال و امراض درونی بدن را مانیتور کرد و به آنها پی برد.در این شماره درادامه‌ی مباحث قبل به شرح جزئی‌تری از این موضوع پرداخته می‌شود: