ایستگاه تندرستی

با این غذاها گرسنه نمی‌شوید!

با این غذاها گرسنه نمی‌شوید!

احساس گرسنگی یکی از نیازهای بشر است برای این‌که بداند انرژی بدن رو به اتمام است و باید با غذاخوردن این انرژی را تامین کند. گاهی این احساس گرسنگی به دلایل مختلف بیش از اندازه یا کاذب است. برای این که با خوردن غذای اضافه و سنگین، بدن‌تان را بیمار نکنید، مصرف برخی از مواد غذایی که تامین کننده‌ی انرژی بدن و رفع کننده‌ی گرسنگی هستند را برای‌تان آورده‌ایم.

التهاب لوزالمعده را جدی بگیرید

التهاب لوزالمعده را جدی بگیرید

التهاب لوزالمعده (پانکراتيت) یکی از بیماری‌های آسیب رسان به بدن است که شاید کمتر در باره‌ی آن گفته شده باشد، این درحالی است که در صورت ابتلا به این بیماری باید درمان را جدی گرفت زیرا يک بيماري خطرناک است که مي‌تواند از يک وضعيت خفيف سريعا پيشرفت کرده و حتی باعث مرگ بیمار شود. با این بیماری و درمان گیاهی آن آشنا شوید.

گیاهان آهن دار!

گیاهان آهن دار!

آهن یک ماده‌ی معدنی ضروری و لازم برای بدن است که اکسیژن را به تمام نقاط بدن می‌رساند و باعث عملکرد درست و منظم سیستم داخلی بدن می‌شود. متاسفانه کمبود آهن یکی از مشکلات جدی است که باعث کم‌خونی، خستگی، ضعف و برخی از بیماری‌هاست. از قدیم گوشت قرمز را به عنوان منبع غنی آهن که خیلی زود جذب بدن می‌شود می‌شناسند، اما طب سنتی پیشنهاد می‌کند گیاهان دارای آهن را جایگزین گوشت قرمز کنید.

بفرماییدآب دوغ خیار

بفرماییدآب دوغ خیار

آب دوغ خیار یکی از غذاهای سنتی ایران و از بهترین غذاهای فصل گرماست كه به راحتی هضم می‌شود و به دلیل طبع خنكی كه دارد، عطش را رفع می‌كند و از خستگی و رخوت ناشی از گرمی هوا می‌كاهد. این‌ غذا از تركیب ماست یا دوغ، خیار رنده شده، گردو، كشمش، انواع سبزی‌های تازه مانند ریحان، ترخون، نعناع و نان تهیه می‌شود و می‌توان آن را به عنوان نهار یا عصرانه میل کرد. با طرز تهیه‌ی این غذای کامل و خوشمزه و خواص آن آشنا شوید.

فیستول یا ورم چرکی نشیمن‌گاه

فیستول یا ورم چرکی نشیمن‌گاه

گوارش در بحث سلامتی آن‌قدر مهم است که حتی کارکرد آن را به مزاج ربط داده‌اند، یعنی بر این باورند که دفع مزاج مانند دفع بیماری یا دفع سردمزاج هست و ساختمان گوارش در صورت بیماری می‌تواند بیماری‌های زیادی در اندام‌های همسایه خودایجاد کند که فیستول یا ورم چرکی یا بیرون زدگی در کنار مقعد یکی از آن‌هاست. این بیماری می‌تواند از ضعف گوارش – یبوست و فشارهای دفع مدفوع منجر به التهاب در مسیر انتهای روده ایجاد شود و محتویات یا میکروب و ؟؟ چرکی به قسمت التهاب یا بیرون زده روده و پوست، راه پیدا می‌کند و محل چرکی شده و ترشح یا آبسه ایجاد شود و موجبات درد و عفونی شدن آن منطقه می‌شود. در واقع فیستول مقعدی در اطراف مقعد بوده و حالت دهانه‌ای بیرون زدگی پیدا می‌کند و هر دوره چرک از آن خارج می‌شود.

روغن حیوانی، خوب یا بد؟

روغن حیوانی، خوب یا بد؟

روغن حیوانی یکی از روغن‌های پرمصرف در نقاط مختلف ایران است که عطر و طعم آن طرفداران زیادی دارد و حتی برخی از افراد آن را به عنوان غذا با نان می‌خورند، اما باید بدانید در سال‌های اخیرف مصرف این روغن سنتی زیر ذره بین است زیرا بسیاری از پزشکان طب مدرن و متخصصان طب سنتی معتقدند این روغن چرب می‌تواند باعث بروز بیماری هایی شود و سلامت بدن را به خطر بیندازد. برای آشنایی با خوب و بد این روغن با ما همراه شوید.

سلامت بدن با قطره طلا

سلامت بدن با قطره طلا

یکی از میوه‌های‌ خوشمزه فصل تابستان آلوست که انواع مختلفی مانند آلو سیاه، قرمز و … دارد. متخصصان طب سنتی آلو زرد را بهترین نوع این میوه می‌دانند و مصرف آن را در فصل تابستان توصیه می‌کنند. برای آشنایی یا خواص این میوه با ما همراه شوید.

شربتهای گیاهی فصل گرما

شربتهای گیاهی فصل گرما

تابستان فصل بالا رفتن حرارت بدن و تعریق است، در نتیجه آب زیادی از بدن دفع می‌شود. کاهش آب بدن نیز باعث به هم خوردن تعادل سیستم‌های داخلی، حالت تهوع، خستگی، سردرد، بی‌حالی، گرمازدگی و … می‌شود. اگر می‌خواهید در این روزهای گرم بدن‌تان دچار مشکل نشود و سلامت خود را حفظ کنید، باید شربت‌های گیاهی مناسب این فصل را تهیه کنید و بنوشید.

تدابیر روزه‌داری در طب سنتی ایران

تدابیر روزه‌داری در طب سنتی ایران

روزه گرفتن در روزهای گرم و بلند تابستان کمی با فصل‌های دیگر فرق دارد. زود تشنه می‌شوید و اگر شاغل باشید در طول روز با کاهش میزان انرژی و فعالیت‌های جسمی روبه رو می شوید. روزه عبادت و تمرینی برای تحمل سختی‌هاست و اگر نکات روزه‌داری را خوب به کار نبرید روزهای سختی را پشت‌سر خواهید گذاشت. پس اگر می‌خواهید ماه رمضان را با سلامت کامل پشت‌سر بگذارید، راه‌های مفیدی را برای سلامت شما در این ماه پیشنهاد می‌کنیم.