ایستگاه تندرستی

بخور و نخورهای بهاری

بخور و نخورهای بهاری

از نظر متخصصان طب سنتی ایران، بهار بهترین و معتدل‌ترین فصل در میان فصل‌های چهارگانه است، به شرط آن که تدابیر سلامتی را با توجه به مزاج فصل و خود رعایت کنیم. مزاج فصل بهار گرم و تر است و گرما و رطوبت برای حفظ سلامتی لازم و ملزوم یکدیگرند.

شش اصل سلامتی

شش اصل سلامتی

از دیدگاه طب سنتی ایران برای پیشگیری از بیمارها و حفظ سلامت بدن باید شش اصل مهم که به «سته‌ی ضروریه» معروف هستند را رعایت کرد. توجه به این شش اصل سلامتی در فصل‌ها و آب و هوای مختلف با توجه به انواع مزاج‌ها، در حفظ تعادل بدن بسیار تاثیرگذار است و به تندرستی پایدار جسم و روح کمک می‌کند، بنابراین لازم است با ارکان «سته‌ی ضروریه» آشنا شوید.

سس مایونزهای گیاهی

سس مایونزهای گیاهی

یکی از چاشنی‌های غذایی، سس‌ها به خصوص مایونزهای چرب هستند که شاید بسیار خوشمزه به نظر برسند، اما خاصیت زیادی ندارند و مصرف آن‌ها می‌تواند به سلامتی بدن آسیب برساند. اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید یا مبتلا به چربی خون، فشار خون بالا و اضافه وزن هستید پیشنها می‌کنیم با آغاز روزهای بهاری، شما نیز رژیم غذایی خود را تغییر دهید و از مصرف سس‌های صنعتی بپرهیزید و سس‌های مایونز گیاهی را در خانه تهیه و استفاده کنید.

سلامت بدن با کنترل احساسات

سلامت بدن با کنترل احساسات

سلامت جسم و روح مکمل و لازمه‌ی یکدیگر هستند. کار بدن سوخت و ساز و تبدیل مواد غذایی به انرژی است تا عملکرد اعضای بدن به درستی انجام شود. از طرف دیگر به واسطه‌ی حواس پنج‌گانه، محرک‌های فیزیکی را دریافت می‌کند و تحت تاثیر احساس و شرایط روحی قرار می‌گیرد. این احساسات باعث ایجاد واکنش‌هایی می‌شوند که عملکرد برخی اعضای بدن را تحریک یا تضعیف می‌کنند.

تسکین دردها با ماساژدرمانی

تسکین دردها با ماساژدرمانی

پذیرش و تحمل درد برای بسیاری از افراد آسان نیست، به همین دلیل با بروز کوچک‌ترین دردی به مصرف مسکن‌های شیمیایی و آرام‌بخش روی می‌آورند. درحالی که کافی است با شیوه‌های ماساژدرمانی آشنا شوید و از این روش برای رفع و کاهش دردها استفاده کنید.

نشانه‌های زبان زیر ذره‌بین، طب سوزنی

نشانه‌های زبان زیر ذره‌بین، طب سوزنی

بدن انسان برای اعلام ابتلا به بیماری و مشکلات جسمی، نشانه‌هایی را مانند خارش، تب، تعریق و … بروز می‌دهد. جالب است بدانید متخصصان طب سوزنی معتقدند با بررسی برخی نشانه‌ها روی زبان مانند رنگ، بافت و شکل ظاهری آن نیز می‌توان به بسیاری از مشکلات درون بدن پی برد و برای درمان آن‌ها اقدام کرد.

سمنو، پر از نیرو

سمنو، پر از نیرو

یکی از هفت سین‌های مفید برای سلامتی در سفره‌ی نوروز «سمنو» است که نماد زایش و باروری گیاهان محسوب شده و از جوانه‏‌های تازه رسیده‌ی گندم تهیه می‌شود.

طبیعت، آنتی‌بیوتیک شفابخش

طبیعت، آنتی‌بیوتیک شفابخش

وقتی دستگاه ایمنی بدن ضعیف می‌شود، بیماری‌های مختلف نیز ظاهر می‌شوند. یکی از شیوه‌های درمانی رایج استفاده از آنتی‌بیوتیک‌هاست که مصرف آن‌ها می‌تواند اثرات جانبی و مخرب روی بدن داشته باشد.
علاوه بر آن، استفاده‌ی بی‌رویه از آنتی‌بیوتیک‌ها باعث می‌شود ویروس‌های بیماری‌زا در برابر دارو مقاوم شده و همچنان در بدن باقی بمانند.
طب سنتی آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی را برای درمان پیشنهاد می‌کند که علاوه بر نداشتن اثرات جانبی، تمام ویروس‌ها را از بین می‌برند و بهترین درمان هستند.

کلم کیل، ضد سرطان گیاهی

کلم کیل، ضد سرطان گیاهی

خانواده‌ی کلم‌ها سرشار از مواد مغذی هستند و مصرف آن‌ها را باید در برنامه‌ی غذایی روزانه قرار داد.
همه‌ی ما کلم برگ، بروکلی، بروکسل، قمری و … را می‌شناسیم، اما کلم کیل جزو کلم‌های ناشناخته محسوب می‌شود. با خواص این گیاه آشنا شوید.

برنج قهوه‌ای، غذای سلامتی

برنج قهوه‌ای، غذای سلامتی

یکی از مواد غذایی پر مصرف در بسیاری از کشورهای جنوب شرقی آسیا (خوراک اصلی نیمی از جمعیت جهان) برنج سبوس دار یا همان برنج قهوه‌ای است. این نوع برنج جزو غلات کامل طبقه‌بندی می‌شود و ارزش غذایی بالایی نسبت به غلات تصفیه شده دارد.